• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JOHNY115MBTI - osobnostní test navržený pro identifikaci osobnosti
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    KU13AR: dobry, akorat to cele kazi to ze v tom clanku nejsou vubec zadne odkazy na puvodni zdroje. jsou aspon v te knize?
    KU13AR
    KU13AR --- ---
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    DAWYT: to mbti je slozitejsi koncept, kdyztak omrkni co je to to P a J
    DAWYT
    DAWYT --- ---
    YMLADRIS: Není to spíše naopak? Exxx myšlení a cítění spíš ven? Resp. Informace sbírají a analyzují na základě okolí? Kdežto Ixxx to berou spíš ze sebe?
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ELIZHANNAH: ExxP znamena, ze jeho dominantni parketa je extrovertni "prijem" (percieving). Se jsou zpravidla pohybove nadani, stale v akci, velka potreba svobody, stale na prijmu, vsechno vnimaji. Telo. Ne jsou zpravidla mnohem vic v hlave, generuji napady, originalni mysleni, ...

    Exxp znamena, ze citeni/mysleni dotycneho je obracene dovnitr a odehrava se v jeho vnitrnim svete ("to ale prece kazde citeni/mysleni tak jak jako? no jako jo, to by bylo na dyl..."). Co se tyce Ti, tak ti jsou tzv. lini, nepredrou se, jejich princip je minimalnim usilim k maximalnimu vysledku - jako ze vtipne dle sve vnitrni logiky. Jde jim vice "o pravdu" nez "o lasku". Fi ma jako hlavni potrebu neco jako integritu - ziti v souladu se svymi hodnotami - coz jsou casto takove ty vselidske hodnoty jako Neublizovat

    nevim zda je ti to k necemu; asi se to neda vysvtlit ve 2 odstavcich
    ELIZHANNAH
    ELIZHANNAH --- ---
    Když z někoho poměrně jasně cítím, že je ExxP, ale celým typem si nejsem jistá, jak odliším, co z těchto typů – ENTP / ESTP / ENFP / ESFP – je? Na co se zaměřit, co pozorovat?
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    ELIZHANNAH:
    MART1NKA: Certifikovaná paní není psycholog? Protože ti se tak v prváku na vývince učí, že postupem doby dospělému člověku třeba klesá extroverze (když je mi 20 a když je mi 40 je prostě zřetelný rozdíl)... no a samozřejmě se osobnost nemění s časem jenom v tomhle.
    DIVA
    DIVA --- ---
    YMLADRIS: tohle je hezky shrnuto, tak neak to prave bude .)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    jung videl vyvoj cloveka idealne jako individuaci, rozvijet svuj potencial. od zacatku je dane, zda jsi slunecnice nebo borovice .. semenacek. Ale je otazka prubehu zivota, do jak uzasne slunecnice/borovice se rozvines (metafora stromu kosaticiho se)

    co se tyce mbti, je tam jasna posloupnost tech funkci (nebo potreb, jak se to vezme)

    treba ENTP: v detsvi jede na max Ne. kolem puberty se vice rozvine Ti. Porad je Ne dom funkce, ale Ti vice se uplatnuje. V mlade dospelosti se vice dovyvine Fe (ENTP trochu zmoudri a zacne vice resit harmonii ve vztazich atd) a t d.

    funkce jsou kdyztak popsane na wikipedii
    DIVA
    DIVA --- ---
    Ja se se svym mbti postupne taky presouvam, ale v zadnem pripade (bohuzel?) nejde o cilenou korekci. Jsem zretelne P a verim, ze by mi prospelo malicko v tom smeru zabrat, naopak posun od E do I me ponekud znepokojuje a lavirovani na hrane T a F sleduju s pobavenim .) kontrolu nad procesem nemam to vim jiste
    ALONSY
    ALONSY --- ---
    SATOO: Jo, aha, v reakci na "snažím se rozvíjet a stát se lepším člověkem" mi "takže se přetváříš" vyznělo tak, jak jsem to popsala.
    Každopádně to, že lidi neumí na ty věci o sobě odpovídat pravdivě tak už nějak je, no. Málokdo se sám vidí takovej, jakej opravdu je.
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    SAT_ANN: asi im zavidim :)
    SAT_ANN
    SAT_ANN --- ---
    SATOO: Ono jde o to, že realita je subjektivní. I když to tak nějakejm typům nepřijde :-)
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    SATOO: Ja nepretvaram predstavu. Ja sa snazim o sebapoznanie. Predstava je vrstva nad skutocnostou. Ked niekto tvrdi, ze k sebe dokaze byt objektivny, tak mi to smrdi, pretoze je bud genius, budhisticky mnich co cele dni medituje, alebo sam sebe lze.
    ALONSY
    ALONSY --- ---
    SATOO:
    SATOO: MBTI slouží právě k tomu, aby člověk poznal sám sebe a pak na těch svejch slabejch stránkách pracoval...
    Ne aby se utvrzoval v tom: "jo, jsem holt takovej, co nadělám, smiřte se s tím".

    Tím jako říkáš, že na sobě nijak nepracuješ, jedeš v módu "mouchy sežerte si mě", protože snaha o zlepšení se je přetvařování? Hustý.
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    SATOO: ne, snazim sa rozvijat a byt lepsim clovekom.
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    SATOO: A ty sa chovas v stejnej situacii cely zivot stejne?
    ELIZHANNAH
    ELIZHANNAH --- ---
    MART1NKA: no, já jsem právě nijak lepší náladu neměla... .) i když teda bezstarostnější kapku jo, protože mám po uzávěrce čísla časopisu :)
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    SATOO: Nesúhlasím. Tvoje tvrdenie by platilo len v prípade, keby ľudia dokázali objektívne priznať, akí vlastne sú (vs akí by chceli byť) a mali dostatok predstavivosti, aby si namodelovali teoretické situácie podľa toho, ako by sa skutočne v priemere zachovali.

    Elize podľa mňa vyšlo P, pretože mala lepšiu náladu a bola bezstarostnejšia. Ja keď som unavená, tak mám I oveľa vyššie (nechcem nikoho vidieť), ako keď som vyspatá. Sú tam príliš veľa skrytých premenných.
    ELIZHANNAH
    ELIZHANNAH --- ---
    MART1NKA: no, je to sice podle představy člověka o sobě, ale asi to zase nebude úplně mimo. Vidím ty rozdíly i shody mezi různými lidmi podle typů.

    Každopádně si ten stejný test udělám po časovém odstupu znovu, jestli mi vyjde totéž, nebo ne (abych vyloučila vliv aktuální nálady).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam