• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JACOBFilosofie existence - Existencialismus
    Existentialism is a term that has been applied to the work of a group of nineteenth and twentieth century philosophers who, despite doctrinal differences, shared the belief that philosophical thinking begins with the human subject — not merely the thinking subject, but the acting, feeling, living human individual. In existentialism, the individual's starting point is characterized by what has been called "the existential attitude," or a sense of disorientation and confusion in the face of an apparently meaningless or absurd world. Many existentialists have also regarded traditional systematic or academic philosophy, in both style and content, as too abstract and remote from concrete human experience.

    Existentialism emerged as a movement in twentieth-century literature and philosophy, foreshadowed most notably by nineteenth-century philosophers Søren Kierkegaard and Friedrich Nietzsche, though it had forerunners in earlier centuries. Fyodor Dostoevsky and Franz Kafka also described existential themes in their literary works.

    Other notable philosophers of existence may follow as such: Albert Camus, Jean-Paul Sartre, Gabriel Marcel, Maurice Merleau-Ponty.

    Major concepts

    * 5.1 A focus on concrete existence
    * 5.2 Existence precedes essence
    * 5.3 Angst
    * 5.4 Freedom
    * 5.5 Facticity
    * 5.6 Authenticity and inauthenticity
    * 5.7 The Other and The Look
    * 5.8 Reason
    * 5.9 The Absurd


    Jazyk klubu je cestina - hlavicka je v anglictine spise z pohodlnosti :)
    Klub by mel reflektovat filosofii, myslenky a pocity filosofu existence, a to i tech, kteri se k filosofum rozhodne nechteli radit (Camus napr.). Ukolem tohoto klubu neni vymyslet nic noveho, spise si polozit otazku, zda a jak je tento myslenkovy proud sto schopny oslovit cloveka a jeho zivot.


    Nejaka literatura k nalezeni na http://x.anise.cz/ebook/
    Pokud mate nejakou knihu ci autora v elektronicke podobe, ktery spada do tematu a neni zde vylistovan, prosim podelte se (me do posty, pridam to tam)
    A prosim, knihy pouze v cestine, pripadne v originalnim jazyce. Cist Nietzscheho v anglictine myslim neni uplne nutne ;)
    rozbalit záhlaví
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    JACOB: ptam se na tvou zkusenost (viz zahlavi). jestli jsi teda existencionalista, coz nevim
    JACOB
    JACOB --- ---
    YMLADRIS: "To co bylo sudbou k smrti se meni na pozvani k zivotu" (camus) - pokud chces konkretni priklad ze zivota, precti si Mytus o Sisyfovi, uvadi tam minimalne ty tri priklady absurdnich hrdinu - to prepisovat asi kvuli tobe nebudu ;)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    JACOB: muzes uvest konkretni priklad toho vzdoru proti absurdnu; jak bys to aplikoval v nejake situaci?
    JACOB
    JACOB --- ---
    ale neni to metafyzicky smysl - je to spis smysl ve vyjadreni "to co lze vubec delat"
    JACOB
    JACOB --- ---
    YMLADRIS: Camusuv existencialista (Kierkegaard muze mit dost jiny nazor, ale k nemu se zatim vyjadrit nedovedu, ale mozna to rekne nekdo jiny) rozhodne neocekava "konec absurdity". Naopak, to proc se Camus nezabije je prave to, ze by zrusil ten trojuhelnik clovek-svet-absurdno. Camus si hovi v tom absurdnim svete, protoze pouze absurdno (a vzdor proti nemu) mu dodava "smyslu"
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    JACOB: pouziva existencialista tento pristup, protoze "za to" neco ocekava? (napriklad ukonceni toho zmatku or whatever)

    nebo protoze je to to jediny co ma vyznam delat (nechce-li clk sam sebe obelhavat virou v neco)
    JACOB
    JACOB --- ---
    A jeste jednu poznamku, ktera by mnohym mohla pomoc: "absurdni" svet, jak je postaven existencialisty, je tak trochu zavadejici. Absurdni neni svet, absurdni neni ani clovek: absurdni je vztah mezi clovekem a svetem.
    JACOB
    JACOB --- ---
    Tak nejak. Jak greatdrake rekl, je dulezity si uvedomit, co je co. Existencialismus rozhodne neni nihilismem, existencialista neni depresivni clovek a existencialismus neni fatalismus.

    Nihilisti jsou naopak v klasickem slova smyslu vsichni, kdo nejsou existencialisti (dobre, to je hodne osklive zjednoduseni, ale doprejte mi ho). Nihilismus - od slova Nihil - "nic", je proste v Nietzscheho slova smyslu vira v to, ze veci a lidi "naseho sveta" maji smysl nebo pricinnu ve svete jinem. Nietzsche uvadi treba moralku jako takovou - ta se v cele evropske kulture odvozuje od Boha - a tim padem je zalozena na "nicem", tj. je nihilisticka. Nietzsche dal rozdeluje nihilismus na skryty a otevreny, ale to uz asi nema cenu rozebirat.

    Existencialista z meho pohledu je clovek, ktery (a budeme treba citovat, at jsme presnejsi):

    Citi se nevinny. Popravde receno nic jineho neciti, jeho nevinnost je nenapravitelna. Ta mu dovoluje vsechno. Tak tedy na sobe zada zit vyhradne s tim, co zna, prizpusobit se tomu, co je, a nepripustit zasah niceho, co neni jiste. Dostava se mu odpovedi, ze nic neni jiste. Ale alespon to je jistota. S tou ma co docineni: chce vedet, zda je mozne zit bez odvolani (!!).
    (camus)

    Existencialista je (nebo dovede byt) stastny. Camus preci postuluje tri "existencialni hrdiny": svudnik, herec a valecnik. Vsichni tri uzivaji zivota maximalne, vsichni tri miluji kazdicky den a (zase citace): "abusrdni hrdina nevi, jak zit lepe, vi za to, jak zit vice"
    Pro Camusova absurdniho hrdinu se kvantita nahrazuje kvalitu (protoze "kvalitne" je vse stejne)
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    Sice je možné, že z myšlenky na vlastní nicotnost mohou někomu plynout deprese - na druhou stranu, smíření se s ní a s vlastním já je tou nejlepší zbraní proti nim. Existencialismus není nihilismem - je to poctivá odvaha říkat malému malé, ohavnému ohavné a zbytečnému zbytečné, protože jen tehdy, pokud toto umíme, zní naše "je to krásné" opravdově.
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    KACIQ: To zní velmi depresivně, uvěřit, že si člověk nemůže vybrat své pocity, a že je čímsi, nad čím nemá kontrolu, určován, tak hluboce, že se rozhodne sám už raději natrvalo zůstat v nepříjemných pocitech....
    Po pravdě, to mi přijde jednoduše škoda ;)
    Ale to se asi nehodí do tohoto auditka...

    Přitom slovo "sluníčkový" mi také připadá skoro až neslušné....
    Nejspíš bude dobrá věc, vlastní vnitřní pocity upřímně uznat a projevit... Už se mi dostkrát stalo, že jsem měla z lidí, kteří se otevřeně hlásí k nihilismu, tmě a destrukci, celkově "pozitivnější" pocit, pocit větší integrity, než z některých povrchně "sluníčkových", u kterých mi přišlo, že pod tím je smutek, vztek, popření či tak něco, co si ten člověk úplně nepřiznal...
    Připadá mi, že nejdůležitější je pravda....aby si člověk uvědomoval, co se děje, a co cítí...až pak se může obrátit ke svojí esenci a začít s tím zevnitř pracovat, jak to chce....
    VIR_KENNY
    VIR_KENNY --- ---
    hele, terorista!
    KORKMAZ
    KORKMAZ --- ---
    esence předchází existenci, o tom není pochyb!!!
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    GREATDRAKE: cetla jsem ruzny odvozeny veci a komentare, mam nejakej nazor kterej si chci proverit nebo opravit

    kdyztak me ignoruj
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    YMLADRIS:
    Tato debata nemá dosti dobře smysl dokud si alespoň něco nepřečteš.
    Debatovat se dá s názorem utvořeným nad sdílenými daty po delším studiu, ne nad několika vytrženými citáty.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    YMLADRIS: myslim toto: Az se ji to podari, veskery zmatek zmizi.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    JACOB: pevne verim ze se mi podari se zdrzet kritiky existencionalistu. muj cil je pochopit jejich pozici. vyptavam se, abych to pochopila, ne odmitla (disclaimer)

    rozumim tomu zatim tak, ze existencionalisticke reseni je "neuhybat neuhybat neuhybat realite, neutikat do iluze. vyrovnat se s realitou uslechtile" ve smyslu nebudu si nic nakecavat i kdyby mne to melo zabit atd.

    'zmatek' je imo autentickou soucasti lidske pozice. predstava, ze neco (treba inteligence) ho definitivne prekona mi pripada jako unik. imo 'zmatek' tu bud bude nebo nebude, to nevime, ale jedine co mame je stavet se k situaci jako lidi nee jako zvirata

    snazim se vyjadrit tu existencialistickou pozici abych ji pochopila, prosim o kritiku
    JACOB
    JACOB --- ---
    YMLADRIS: no, takle. Prvni bych k tomu ( [ JACOB @ Filosofie existence - Existencialismus ] ) asi mel dodat kontext: je to z Camusovych Zapisniku, konkretne Zapisniky II, nekdy rok ~1943. To znamena, ze to nemusi byt vyslovene filosoficke tema, spis jsou to opravdu takove dejme-tomu filosoficke poznamky, ktere si behem spousty let psal. Je dost zajimave v tom napriklad nachazet odkazy na to, jak byl Camus nasranej na kritiky jeho Cizince a podobne :)

    Na druhou stranu, pokud bych mel vychazet z toho co o nem uz vim, nemyslim ze jde o upnuti se k necemu. Spis myslim poukazuje na to, ze cesta zpet (ac by byla nepochybne jednodussi - viz filosoficka sebevrazda, tzv. "skok do viry" ktery nejak postuloval) opravdu mozna neni a veskere dalsi kroky musi vest poznani (ve smyslu toho, co jsme se tedy naucili) a s tim, co vime, se musime srovnat.

    tot moje interpretace, ostatni budou mit pravdepodobne jiny nazor
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    JACOB: moc dik

    jeste dotaz

    Inteligence neni zmatena, protoze poznani prevratilo svet. Je
    zmatena, protoze se s timto prevratem nedokaze srovnat. Nedokazala si "na tuto
    myslenku zvyknout". Az se ji to podari, veskery zmatek zmizi. Zustane pouze
    prevrat a jasne vedomi, jez o nem duch ma.


    neni toto taky nejake upnuti se na haluz, tentokrat "jasnou srovnanou inteligenci" ktera nas vyvede ze zmatku?

    JACOB
    JACOB --- ---
    YMLADRIS: Jean-Paul Sartre tvrdí, že neexistuje žádný apriorní účel nebo smysl lidské existence. Existence předchází esenci - tedy napřed člověk existuje a pak teprve určuje, čím bude. Je důležité „být sám sebou“ a ne jenom přijímat role. Sartre domyslel svět bez Boha - „není na co se upnout, jsme tím, co ze sebe uděláme.“

    MOLLY: je fakt, ze ty "slunickovy lidicky" nesnasim uplne stejne jako tu radoby-kulturu EMO: osobne mi prijde, ze clovek "nema pravo" byt smutny/stastny do ty doby, dokud opravdu nevi proc je slutny/stastny.. je to takove dost nefilosoficke, priznavam no
    MOLLY
    MOLLY --- ---
    YMLADRIS: podstata, to co ti dělá nějakou věc tou věcí.
    MOLLY
    MOLLY --- ---
    JACOB: emo je totiž je jen komercializace smutku (v tom nejširším smyslu) a tak všeho podobnýho, osobně mi to připadá, že je to hoší než popularizace radosti a takováta odporná happy kultura, protože takovej výprodej "negativních" mnohem víc zabraňuje jejich normálnímu prožívání, což může mít dost patologické následky...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam