• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JACOBFilosofie existence - Existencialismus
    Existentialism is a term that has been applied to the work of a group of nineteenth and twentieth century philosophers who, despite doctrinal differences, shared the belief that philosophical thinking begins with the human subject — not merely the thinking subject, but the acting, feeling, living human individual. In existentialism, the individual's starting point is characterized by what has been called "the existential attitude," or a sense of disorientation and confusion in the face of an apparently meaningless or absurd world. Many existentialists have also regarded traditional systematic or academic philosophy, in both style and content, as too abstract and remote from concrete human experience.

    Existentialism emerged as a movement in twentieth-century literature and philosophy, foreshadowed most notably by nineteenth-century philosophers Søren Kierkegaard and Friedrich Nietzsche, though it had forerunners in earlier centuries. Fyodor Dostoevsky and Franz Kafka also described existential themes in their literary works.

    Other notable philosophers of existence may follow as such: Albert Camus, Jean-Paul Sartre, Gabriel Marcel, Maurice Merleau-Ponty.

    Major concepts

    * 5.1 A focus on concrete existence
    * 5.2 Existence precedes essence
    * 5.3 Angst
    * 5.4 Freedom
    * 5.5 Facticity
    * 5.6 Authenticity and inauthenticity
    * 5.7 The Other and The Look
    * 5.8 Reason
    * 5.9 The Absurd


    Jazyk klubu je cestina - hlavicka je v anglictine spise z pohodlnosti :)
    Klub by mel reflektovat filosofii, myslenky a pocity filosofu existence, a to i tech, kteri se k filosofum rozhodne nechteli radit (Camus napr.). Ukolem tohoto klubu neni vymyslet nic noveho, spise si polozit otazku, zda a jak je tento myslenkovy proud sto schopny oslovit cloveka a jeho zivot.


    Nejaka literatura k nalezeni na http://x.anise.cz/ebook/
    Pokud mate nejakou knihu ci autora v elektronicke podobe, ktery spada do tematu a neni zde vylistovan, prosim podelte se (me do posty, pridam to tam)
    A prosim, knihy pouze v cestine, pripadne v originalnim jazyce. Cist Nietzscheho v anglictine myslim neni uplne nutne ;)
    rozbalit záhlaví
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    YMLADRIS: (Jo, Aleš klidně taky.)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    MAFTIK: zkus dotaz na id Snop (pusobi na ff), mozna zminoval a novaka z fhs ale fakt uz nevim a mohl to minit vselijak
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    CICHLASOMA: V tom širokém smyslu vlastně i L. Benyovszky, jakkoli by se takovému označení rozhodně bránil.
    MAFTIK
    MAFTIK --- ---
    a jak je na tom třeba Martin Jabůrek? Skoro jej neznám, akorát vím že se zabývá rusy a jeho doktorská práce o Berďajevovi se mi moc líbila
    SAMUELARACHNID
    SAMUELARACHNID --- ---
    MAFTIK: snad Ivan Blecha z Olomouce?
    MAFTIK
    MAFTIK --- ---
    Díky za odpovědi
    SAMUELARACHNID
    SAMUELARACHNID --- ---
    MAFTIK: Kouba na FF UK, a jestli by se do "existencialismu" vešli fenomenologové, tak jich bude více
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    MAFTIK: Podle mě má "existencialismus" příliš mlhavý význam a s akademickou filosofií bych ho moc nespojoval. Ptal ses na to, kdo se k tomu "výslovně hlásí", ale neřekl jsi, jak to myslíš.
    (Navíc nevím, zda nedošlo k nedorozumění - neptal jsem se, zda Ti jde o to označovat za "existencialismus" Tvou posici, ale o tom, zda Ti jde o to, zda někdo z akademiku si tak sám říká, nebo o to, zda něco takového zastává, aniž by tomu tak říkal.)
    Ale budiž, jak já rozumím tomu vágnímu termínu, tak podle mě k tomu má velmi blízko Halík.
    Když to vezmu ve smyslu o hodně širším, tak třeba Pavel Kouba, Ivan Chvatík, Jakub Čapek.
    MAFTIK
    MAFTIK --- ---
    CICHLASOMA: Jde mi o odpověď na tu otázku bez podobných náznaků analýzy tazatele. Pokud víš o někom, koho tak lze označit dle Tebe, rád se dovím, kdo to je.
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    MAFTIK: Jde Ti o označení své posice slovem "existencialismus", nebo o přihlášení k posici, kterou by jako existencialistickou podle Tebe šlo označit? (Pokud o to druhé, definuj existencialismus.)
    MAFTIK
    MAFTIK --- ---
    Neví někdo, je v českém akademickém prostředí někdo, kdo by se výslovně hlásil k nějaké formě ať už teistického či ateistického existencialismu?
    MAFTIK
    MAFTIK --- ---
    Čirou náhodou nemá někdo nějaké číslo Acta Kierkegaardina? V jednom vyšel jeden text, který by mne docela zajímal ...
    SRNECEK
    SRNECEK --- ---
    LOST_DOG: Děkuji moc.
    LOST_DOG
    LOST_DOG --- ---
    SRNECEK: Je to z jeho práce Buď - anebo (1843, Enten ‒ Eller).
    SRNECEK
    SRNECEK --- ---
    Prosím Vás, ve filmu Albín jménem Noi se cituje tento výrok, který je přiřknut Kierkegaardovi. Pokud tomu vskutku tak je, mohl by mi někdo uvést dílo, z něhož pochází. Děkuji.

    "Jestli se oženíš nebo ne, obojího budeš litovat. Směj se hlouposti světa. Budeš toho litovat. Pobreč si nad tím, taky toho budeš litovat. Směj se hlouposti světa, nebo si nad ním pobreč... Obojího budeš litovat. I když se budeš smát hlouposti světa, nebo si nad ním pobrečíš, obojího budeš litovat. Oběs se, budeš toho litovat. Neoběs se, budeš toho litovat. Oběs se nebo ne, obojího budeš litovat. Jestli se oběsíš nebo ne, budeš toho litovat. Tohle je, můj drahý džentlmene, jádro lidské moudrosti."
    MAFTIK
    MAFTIK --- ---
    STAROJDA: Já od Šestova četl celkem 4 knihy. Nejdůležitější a nejlepší je určitě hlavní dílo Athény a Jeruzalém. Je ale pravda, že Šestov se hrozně opakuje. Jinak co se týče mne osobně a existencialismu, je to se mnou asi takto.
    A jinak, nedávno jsem si také s velkou chutí přečetl doktorskou práci Martina Jabůrka o meontologické svobodě u N. Berďajeva. Velmi doporučuji! Je ke stažení na webu.
    STAROJDA
    STAROJDA --- ---
    MAFTIK: mě doslova uchvátil svým ruským patosem. Ten mi umožnil pochopit duši existencialisty, ikdyž sám jsem spíš na druhé straně spektra (což není zas tak daleko :)). Takže ho mám teď v knihovně, ač si to znovu asi už nepřečtu (při druhém čtení jsem skončil v půlce). Je to podle mě úctyhodný článek moderní filosofické domácí knihovničky ;)
    MAFTIK
    MAFTIK --- ---
    A když už jsme u toho Kierkegaarda ...

    Jinak book, škoda že to tu moc nežije a že jsem to tu neobjevil dřív ...
    MAFTIK
    MAFTIK --- ---
    STAROJDA: Tak Šestova mohu opravdu jen doporučit. Svého času jsem jej četl s velkým nadšením
    LOBOOMF
    LOBOOMF --- ---
    tady je kdyžtak odkaz na stránku

    dynamin / onomasia kata dynamin - "naming by function", relative system of note names in ancient Greek music
    http://www.tonalsoft.com/enc/d/dynamin.aspx
    LOBOOMF
    LOBOOMF --- ---
    (Greek: "naming by function")
    [John Chalmers, Divisions of the Tetrachord]
    Relative system of note names, varies with the mode, or key (Tonos), but not genus, same as the Onomasia kata Thesin in the Dorian tonos.

    nebo to chceš přeložit?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam