• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LUCCHADětská kniha
    Svět dětské fantazie tvoří zejména knihy pro děti.


    Přivítejme v knihovně nové potvůrky, skřety, příšerky, robůtky a jinou pohádkovou havěť.

    Jaké knihy kupujete svým dětem? Jaké dětské knížky jste měli rádi jako malí?

    ... Objevy ... Doporučení ... Recenze ... Obrázky ... Ilustrátoři ...

    "Preferujeme nové zajimavé dětské knihy, nic proti Krtečkovi, ale toho všichni známe :-)"


    Návod na vkládání obrázků najdete v . n . á . p . o . v . ě . d . ě .

    rozbalit záhlaví
    EUCHENIE
    EUCHENIE --- ---
    GORMIE: přesný zápletky si teda nepamtuju, ale Pipi - překvapivě - miluju :) holt každej jsme ňákej
    GORMIE
    GORMIE --- ---
    EUCHENIE: Já jsem Vikinga Vika četl až teď v dospělosti se svými dětmi a nelíbilo se mi to vůbec, jsou tam takové ty polononsensové zápletky, jako že zlí vikingové mají červené oči, což je podle hodných vikingů nefér, takže jim zatrest prodají falešné modré meče atd. Trochu mi to připomělo Pipi, kterou taky nemám rád. Děti to taky moc nebavilo.
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    EUCHENIE: Nemá právě žádné zřejmé zájmy, jediné nejblíž zájmu je občasné venčení sousedovic psa. Chtěla jsem na to jít tedy přes zvířátka, objevila jsem v knihovně jakousi růžovou holčičí knížku s příběhem o zvířatech, ale bylo to tak zoufale psané, že jsem ji vrátila. Půjčila jsem v knihovně hromadu knížek podle zdejších tipů a ty starší (Lindgrenová, Vlaštovka, Aranella pirátka a možná i ten Viking Vik (ten má dost malá písmena, toho jsem si nechala) apod. a ani vzdáleně nezmiňují Verneovky) se obávám vůbec nebudou fungovat. Když porovnám jejich sloh se slohem Filína Fildy, je to úplně jiný svět, asi jako srovnávat Financial Times a Blesk... Navíc pro dítě, které je zvyklé neomezeně konzumovat televizi, bude čtení asi opravdu "zbytečná" námaha, padla na mě z toho taková marnost. Uvidíme, co mi řekne za nějaký čas, jestli se pustí aspoň do jedné knížky, nebo mi je vrátí netknuté...
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    EUCHENIE: Už ji máme doma půjčenou, teď čteme Tappiho ze Šeptajícího lesa, to mě moc nebaví, pak jdeme na Vikinga Vika... :)
    EUCHENIE
    EUCHENIE --- ---
    EUCHENIE: + ještě otázka, co má ráda kromě knížek.. resp. co má ráda :) Nějaké zvíře, záhady, pyramidy.. jo ještě knížky od Enid Blytonové jsem měla ráda, to bylo o děckách, co řeší záhady
    Enid Blytonová | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví
    https://www.kosmas.cz/autor/11335/enid-blytonova/
    EUCHENIE
    EUCHENIE --- ---
    BEBERA: mě třeba za mlada bavily knihy Vikinga Vika, v kolik letech teda už nevím :))
    První kniha vikinga Vika - Runer Jonsson | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví
    https://www.kosmas.cz/knihy/125734/prvni-kniha-vikinga-vika/
    MEDVED007
    MEDVED007 --- ---
    BEBERA: vím to, protože starší dcera je příšerný knihomol a s dětma ve třídě si vyměňují tipy na to, co číst....mmch, ke čtení už "zblbla" několik spolužáků....vím to, bo mi jejich matky chodí děkovat :-) podle mě zcela neoprávněně, dítě si ke čtení cestu najde samo, jen to chce někdy ten správný impulz.....a u mladší se ve třídě hodně praktikuje půjčování knížek, takže tady pořád šachujeme s knížkama cizích dětí a vyzvedávám naše od nějakých dětí

    já osobně docela bojovala se čtením u mladší a ještě to tam není zcela vyhrané....ale snažím se , aby to bylo zcela nenásilné....večer si čteme společně, v knihovně jsme pečení vaření (a ona tam chodí samozřejmě taky, bo kde by byla), knížek i doma máme hafo....výsledek je ten, že když jí něco baví, tak to přečte na jeden zátah a nedělá skoro nic jiného, ale pak se třeba měsíc na žádnou knížku ani nepodívá, což mně (taky knihomolovi) přijde divné....ale budiž, respektuju to, každý to má jinak
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    BEBERA: já to, co četli spolužáci, zjišťovala podle toho, co se zabavovalo pod lavicí ;)
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    MEDVED007: Ta holka očividně vůbec neví, co ji baví. Kdo jiný by si v osmi letech vybral ke čten Medvídka Pu a divil se, že ho to nebaví... Asi na rozdíl od tvých dcer s kamarády ve škole nediskutují o knížkách... Mimochodem se mi moc líbilo, že víš, co děti ve škole čtou. Pamatuju si, že jsme se o knížkách bavily jen s jednou spolužačkou, vůbec netuším, co četly ostatní děti.
    MEDVED007
    MEDVED007 --- ---
    BEBERA: ono to fakt chce trefit to, co to které dítě baví....starší dcera je ujetá na takové ty dobrodružné/detektivkové/fantasy knihy a četla je odmalička a svou "velkou" čtenářskou kariéru skutečně začla na zmiňovaném Harry Potterovi, kterého začla číst o prázdninách po druhé třídě a postupně přelouskala během první poloviny třetí všechny díly. mladší je naopak víc romantik a má ráda knížky ala baletka, o zvířatech a tak....teď aktuálně spolu čteme encyklopedii larousse o zvířatech světa, obecně má encyklopedie hrozně ráda.....naopak u ní detektivky vůbec nebodují.....a ani se jí nelíbí obecně oblíbené knižky ala poseroutka nebo ty různé deníky mimoňky a takové ty holčičácké sranda knížky, které jsou napůl knížka a napůl komiks....
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    GIOMIKY: Audio knížky u nás i u kamarádky frčí. Ale tipy na dobré papírové knihy sháním proto, že jsem zjistila, že děvče musí denně přečíst pár stránek a bere to jako nutnou povinnost a obrovskou otravu... Něco na úrovni uklízení... Což mi přijde strašně smutné...
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    BEBERA: Doufam, ze nebudu uplne off-topic, ale my ted maly poustime hodne audio knizky. Neni kazdy den cteci posviceni, ale audio kniha se neunavi. Takze prectu jednu kapitolu vily Amalky a zbytek docte Eduard Cupak. Mala je tuha do 15-ti minut.
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    GIOMIKY: Verneovky jsou podle mě totálně neprůchozí. Jako PISKVOR: si pamatuju, že přes 20.000 mil pod mořem jsem dost kodrcala a dost možná jsem to ani nedočetla, bylo to nekonečné. I když teď jsem si to googlila a je nové vydání upravené Ondřejem Neffem, pochopila jsem, že výrazně osekané. Původní knížka měla čtyřista stránek, nová má jen dvěstě, asi musel Neff hodně řezat...

    PIPIN: Dík za upozornění, četla jsem jen Trosečníky z Vlaštovky a nevěděla jsem, že Ransome napsal víc knížek. A dík za tipy na aktuálně oblíbené knížky. MEDVED007: Taky dík, tuhle knížku bych v knihovně/knihkupectví sama nikdy neodhalila, nedostala bych se přes tu obálku...
    MEDVED007
    MEDVED007 --- ---
    BEBERA: k níže zmiňovaným přidám ještě ty holčičí....u mladší dcery ve třídě všechny holky čtou baletku.....https://www.kosmas.cz/knihy/168181/mala-baletka/...je toho x dílů, vzadu jsou i různé baletní pozy, které si holky můžou nacvičovat, je to tenké , velká písmena, takže i ne moc čtenářsky zdatné dítě má pocit, že knížku přečte jak nic a může sáhnout po dalším dílu....není to žádná super literatura, ale ani nic vyloženě děsného....takové pohádky ze skutečného života
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    PISKVOR: Tak to mě Foglarovky bavily velmi, Verne ne, Mayovky jen Vinetou, Dva divochy jsem milovala. A Hobit.
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    PISKVOR: on se imho hlavně hodně mění vhodný věk pro čtené. Dítě přečetlo rychlé šípy v první třídě a bylo to tak akorát. Pána prstenů četl ve druhé.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    BALAENA: Upřímně řečeno, verneovky mě v dětství minuly taky - napřed jsem ve 20000 m.p.m. začal skákat technické specifikace, pak infodumpy, pak fyzikální experimenty - a pak už tam toho moc nezbylo. Verne může být stokrát praotcem sci-fi, ale jeho čtivost se medle přeceňuje. (Otec si obdobně stěžuje, že dnešní skauti neznají Rychlých Šípů - kdybych se k Foglarovi nebyl dostal přes Kometu+Saudka, asi by mě sám o sově nebyl zaujal)
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    GIOMIKY: moje dítě čte i telefonní seznam, hlavně že to má dost písmenek, ale tři jistoty mého dětství ho naprosto minuly, a jak jsem si dělala sondu u rodičů ve třídě, nestál o to ani nikdo ze spolužáků: mayovky, verneovky a Dva divoši
    PIPIN
    PIPIN --- ---
    BEBERA:
    TRISSIE:
    Já s Ransomem začal trochu později, myslím cca v 10-11 letech (a hrozně mě to bavilo). Když už, tak bych asi začal od začátku, tedy ne Trosečníky z Vlaštovky, ale Bojem o ostrov.
    Mayovky jsem taky četl dřív, myslím taky tak v druhé třídě. Trochu se bojím, jestli je to dnes čitelné, tuhle jsem namátkou otevřel Vinnetoua a přišlo mi to takové řídké - to co by se dalo říct dvěma větama řeší Sam Hawkens na dvou stranách. Ale slečna nechce idniány, takže stejně nic:)
    Nedovedu si představit, jak by ji v současném nastavení mohly bavit Verneovky.

    Ad moje tipy - no, já souhlasím s Gormiem. Můj starší syn je akorát osmiletý. Také četl Poseroutku, Beast Quest (je to taková úplně elementární fantasy, nic objevného, ale rozhodně to neurazí, má to i ještě větší písmenka, takse jim to dobře čte), teď přešel na toho Hraničáře, což ho dost baví. Ještě ho bavil Frankův kouzelný fotbal a knížky od Guy Basse - Záplaťák, ale hlavně Filín Fidla, to je zábavný. A samozřejmě komiksy - Kůstka, ale i ty Rychlé šípy...jistě toho bylo víc, tohle jen v rychlosti..
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    BEBERA: Neni uz dost velka na Verneovky?
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    TRISSIE: Taky jsem ve druhé hltala Mayovky. Včera jsem té holčičce (je také ve druhé třídě) líčila, jak ty knížky byly napínavé, zmínila jsem indiány a už obracela oči v sloup... :(
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam