• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LUCCHADětská kniha
    Svět dětské fantazie tvoří zejména knihy pro děti.


    Přivítejme v knihovně nové potvůrky, skřety, příšerky, robůtky a jinou pohádkovou havěť.

    Jaké knihy kupujete svým dětem? Jaké dětské knížky jste měli rádi jako malí?

    ... Objevy ... Doporučení ... Recenze ... Obrázky ... Ilustrátoři ...

    "Preferujeme nové zajimavé dětské knihy, nic proti Krtečkovi, ale toho všichni známe :-)"


    Návod na vkládání obrázků najdete v . n . á . p . o . v . ě . d . ě .

    rozbalit záhlaví
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    LORAIN: Dík, co za čítanku (z kterého nakladatelství) mají? Ony se složením některé dost liší.
    LORAIN
    LORAIN --- ---
    JANISKA: Ani jeden z mých tří vzorků s čítankami rád nepracuje. Obecně nemají rádi otázky k povinně přečteným textům. Navíc řada z těch čítankových jim vůbec nic neříká. A to mluvím i tom, který nyní velkou část volného času tráví čtením a o přečtených knihách s námi nadšeně diskutuje. Čekala bych třeba, že některé z čítankových ukázek je motivují k přečtení celé knihy, ale to se ještě nestalo :-(
    LADY_MYSKA
    LADY_MYSKA --- ---
    JANISKA: nevim jak ve skole, ale doma s otazky nepracujeme, jen jednou jsem se syna doptavala.
    Jinak je to opravdu precte a zavre.
    Syn neni moc velky ctenar a ke knizkam si cestu jeste hleda, kazdopadne ma si doma z ceho vybirat a knizek tu je tolik, ze o ne zakopava. Hodne si prohlizi a cte Amulet, Yakariho, jak vycvicit draka. No a pak hodne jede na audio knizkach, to hlavne Foglara, Verna, Jak vycvicit draka, Prasinu - byt knizky od tehle autoru ci knizky doma jsou, necte je a jen posloucha.
    Vlastne ani ve skole nemaji zadnou ctenarskou dilnu ci denik, kam by si prectene knizky psaly.
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    LADY_MYSKA: Díky, mě by vlastně zajímalo právě tohle, jestli ta čítanka slouží fakt jen na (technický) nácvik čtení, kdy si dítě vezme úryvek, přečte ho a vypustí z hlavy, nebo jestli se vaše dítě pak cítí motivováno pracovat dál třeba s otázkami a úkoly k textům (pokud tam jsou) a jestli se vám ty vybrané úryvky a otázky jeví smysluplné. A jestli třeba sledujete snahu dítěte dostat se ke zdrojům, z nichž úryvky pocházejí, tzn. přečíst si pak třeba knížku celou.
    LADY_MYSKA
    LADY_MYSKA --- ---
    JANISKA: syn ve skole maji citanky z nns.cz jako jo, cte z ni, ale nijak ji asi nehodnotim. Proste precte tu stranku-dve-tri a zase odklada.
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    Je to možná trochu OT, ale chtěla jsem se těch z vás, co mají děti ve škole, kde se používají čítanky, zeptat, jakou (ze kterého nakladatelství) vaše děti mají a jestli jste s ní spokojení. Zarazilo mě teď nedávno, že jedna, která mi připadá subjektivně docela dobrá (nebudu zatím prozrazovat, která to je), ze strany rodičů v mém okolí není přijímána vůbec dobře. Díky za případné postřehy, klidně do pošty, jestli se vám to bude zdát moc mimo.
    LADY_MYSKA
    LADY_MYSKA --- ---
    Ja dnes zjistila, ze Dlouha puncocha oslavila treti narozeniny, tak jak nejlepe oslavit, nez nejakou objednavkou
    Knihkupectví Dlouhá punčocha
    https://www.dlouhapuncocha.cz/
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    četl jste někdo už
    https://www.databazeknih.cz/knihy/rostaci-z-praveku-trhlina-v-case-446480 ?

    téma se mi líbí, dětem by mohlo taky, ale recenze nejsou nic moc...
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    EUCHENIE: ja jsem o statecnem Cibulkovi jako dite milovala ale ona je to desna komunisticka propaganda vlastne :)))
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    PISISKVOR: od Lindgrenové mi přijde realistická, bez genderových válek (iirc) a hrozně milá a vtipná Lotta z Rošťácké uličky, tomu bych dala šanci. Ještě zavzpomínám, co se tak četlo u nás.
    PISISKVOR
    PISISKVOR --- ---
    RYBKA: TRISSIE: GORMIE: LORAIN: MAGGIE: JANISKA: MAR_TINA: ANNNA: bozi, moc dekuju za tipy i postrehy!:)
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    PISISKVOR: Uprostřed hlubokých lesů a mezi indiány (Laura Ingalls) - ze života rodiny osadníků v Americe
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    A najednou se mi úplně vybavila kniha Pět báječných strýčků od Nepila. Ta by byla tak pro pětiletou.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    PISISKVOR: já Foglara upřímně nesnáším od dětství. Jestli je někde vylíčen dopodrobna báječný svět kluků, ve kterém holky nemají místo, tak tam.
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    PISISKVOR: Nádherný realistický příběhy píše Iva Procházková a má knížky pro děti víceméně od narození do raný dospělosti. S pětiletou bych zkusila třeba Pět minut před večeří, jde to stihnout přečíst před spaním a je to hrozně poutavě a originálně napsaný příběh o holčičce, která poslouchá tatínka vyprávět o tom, co se dělo předtím, než se narodila, a co bezprostředně poté. Nebo mám ráda knížku o dětskym domově Středa nám chutná.
    (Mj.) realismus pro relativně malý děti jede ze současných autorek i Ivona Březinová, kterou ale třeba osobně moc nemusím, ale třeba Lentilka pro dědu Edu je docela zajímavá (je o chlapečkovi žijícím s dědou, kterému se rychle rozvíjí Alzheimer).
    Jako "české Děti z Bullerbynu" teď hodně lidí doporučuje Děti z naší vily od Alice Rossi, ale byť tam je na Lindgrenovou aluzí dost, je to spíš ještě pro mladší děti a chybí tam takové ty typické dětské peer konflikty, v jejich zobrazování je AL skvělá.
    Jako dobrý tip mi připadá ten Kästner od Trissie, třeba i Emil a detektivové by mohli fungovat?
    Zmiňovaný Dahl i Bratři Lví srdce jsou podle mě taky prima, ale požadavek realismu určitě nesplňují.

    MAGGIE
    MAGGIE --- ---
    PISISKVOR: Bratři Lví srdce
    LORAIN
    LORAIN --- ---
    PISISKVOR: Heidi, děvčátko z hor
    GORMIE
    GORMIE --- ---
    PISISKVOR: Hochy od Bobří řeky jsem zkoušel dětem (klukům) číst, ale zjistil jsem, že si nepamatuju, jak dlouhý a nudný úvod je třeba přetrpět, než se začne dít něco zajímavého. Jsou Foglarovky, které víc odsýpají (Pod junáckou vlajkou, Poklad Černého delfína, Záhada hlavolamu, ...). Obecně bych ale řekl, že je to spíš pro kapku starší děti.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    PISISKVOR: co Luisa a Lottka?
    Je to trochu napínavé, o holčičkách, a naše to úplně milovaly (pravda, ony jsou taky dvojčata, takže tam je jistý bias) a krásně se na to hraje :-)
    RYBKA
    RYBKA --- ---
    RYBKA: A mně se to líbilo i jako dospělé. Vůbec toho Dahla mám celkem ráda.
    RYBKA
    RYBKA --- ---
    PISISKVOR: Co Obr Dobr? Místy je to dost napínavé, holčička ke ztotožnění tam vystupuje taky, a dobře to skončí :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam