• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LAUNCHERElektromobily 🏞️ 🛣️ 🏎️ 🚗 🚐 🚙 🚌 🚒 🚛 🔌
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    SHEFIK: Proč brání human interventions provozu robotaxíků?

    No nevím, třeba proto, že u toho robotaxíku k těm "human interventions" nemůže dojít a tedy v situaci, kdy je potřeba lidskej zásah, tak se ten taxík buďto nabourá, nebo v lepším případě zůstane bezradně stát?
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    MRAKY: Automatický řízení letadla je jednodušší než řízení auta, protože letadlo má kolem sebe víc prostoru, nemusí identifikovat překážky na základě "luštění" obrazu a na víceméně všechno mu stačí radar. I tak ale nedokáže lítat plně automaticky.
    MINER
    MINER --- ---
    KEB: To, co říkáš, platí spíš pro drony: je jednoduší navigovat drony jako https://zuri.com v kontrolovaném vzdušném prostředí. A proto podle mě podobné autonomní dopravní drony s dosahem pár stovek kilometrů (nikoliv centry měst) budou dřív než autonomní auta.
    U velkého dopravního letadla je problém složitost. Důvod, proč tam pořád sedí ti piloti, i když je to nejmíň spolehlivá část letadla, je, že u tak složitého stroje, jako je letadlo, dřív nebo později něco selže. A kreativita lidí je přesně potřeba na to, aby v situaci, se kterou se nikdy nesetkali, vymysleli, jak z toho ven.
    KEB
    KEB --- ---
    MINER: MRAKY: Já netvrdím, že letadla mají 100% spolehlivost to nemá nic. Tvrdím (spíš si jen myslím), že autopilot pro letadlo je mnohem jednodušší a tudíž logicky spolehlivější než eventuelní autopilot pro auto, protože autopilot letadla nemusí řešit každý okamžik bambilion proměných jako autopilot automobilu (jiná auta, chodci, cyklisti cokoliv). Proto se taky autopilot letadel používá už mrtě dlouho a u auta je to stále daleko. Je na téhle úvaze něco v nepořádku?

    btw ten 737MAX je dokonalý příklad pro to co se stane až teslacký (nebo jakýkoliv autonomní) auto způsobí fakt velikej průser, půjde to všechno do kelu. Tím nemyslím, že přejede děcko, nebo tak něco, ale fakt velký průser jako třeba vykolejí vlak, přavrátí cisternu na školku atd.. Ne že by přejetí děcka nebylo průserem, to záleží na tom, jak si to jako společnost astavíme.
    MRAKY
    MRAKY --- ---
    KEB: ani u letadel neni 100%... 100% se da dosahnout v simulaci. V realnem svete nikdy.
    MINER
    MINER --- ---
    KEB: letadla nemaj 100 % spolehlivost.
    USA: Flights: 0.2 deaths per 10 billion passenger-miles. Driving: 150 deaths per 10 billion vehicle-miles.
    Sice ti nevletí děcko do cesty, ale třeba ti blbě nadesignovanej autopilot pošle dva Boeingy 737 MAX k zemi…
    KEB
    KEB --- ---
    MRAKY: pro pochopení problému to trochu rozepis, proč u letadel to jde a proč u aut ne. Když je to tedy stejně obtížné, zjednodušují nehadam se
    MRAKY
    MRAKY --- ---
    KEB: nesouhlasim, ale nechci to tu rozebirat. Pointa meho prispevku je, nikdy to nebude 100% a presto technicka cast nebude prekazkou.
    KEB
    KEB --- ---
    MRAKY: kolikrát ti v letadle nad oceánem může vletět děcko do cesty, někdo jiný nedat přednost, bourka shodit strom, někdo před tebou dupnout na brzdu atd.

    Nemyslím si, že autopilot v letadle to má těžší než v autě.
    MINER
    MINER --- ---
    SHEFIK: Líbí se mi, jak se zde nemusíme vysilovat vymýšlením různých nadávek, pro danou situaci:) Stačí vynadat do autistů, a to tne do živýho, a každej ví, co se tím myslí:)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    BOBASH: to mi vysvetli. proc ze to potrebuju "zero" a proc ze human interventions brani narustu robotaxiku a roborozvazek?

    me prijde, ze je tu spousta lidi zaseklejch na nejakejch L5 definicich a unika jim realna potreba lidi a fungovani vyrobku v realnym svete...

    mozna by leckoho prekvapilo, ze cely lidsky poznani se zaklada na statistickych hypotezach a hladinach vyznamnosti alfa 95%/98%. a presto s touhle pravdepodobnosti jsme schopni my lidi stavet jaderny elektrarny, ridit auta a poznavat svet.

    a pak kdo je autista..
    MRAKY
    MRAKY --- ---
    MRAKY: at jeste dodam. Za 2019, 547 mrtvych na cestach. Kdokoliv naseda za volant, nebo jako pasazer, akceptuje riziko, ze ho zabije nejaky kreten. Ja jsem za svuj zivot zazil na dalnici auto v protismeru, nebo trebas cloveka co pouzil sve auto k odbouchnuti dalsiho do prikopu - bylo tu umyslne a ne evropa, ale stejne. magoru, co se predemnou zaradili na posledni chvili nepocitam. A taky nejsem andilek. Dodneska mam tiky ze dvou veci, za ktere bych se tehdy vyfackal.

    proste jizda autem je o riziku. Jak jsem psal - imho zavedeni automatickeho rizeni imho nejvice brani pravni otazky, ale ten zbytek je uz jen o statistice. Pokud bude radove lepsi nez to co predvadi lide, tak proc ne.
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    "//za me osobne mam vetsi strach z zkurvenych picusu co kazdy rok zabijou nekoho v protismeru, protoze Oni chteli predjet kolonu. Tohle me ohrozuje daleko vice, nez spatne nastavene rozpoznavani objektu."
    Naprosto souhlasim. Ale uz taky vidim ty titulky v novinach, ktere rozmaznou kazdou nehodu autonomniho vozidla, i kdyby byly nasobne bezpecnejsi nez lidi.
    Pokud mas nejake iluze o inteligenci lidi, tak se podivej na jejich reakce ke Covidu. A u autonomnich aut bude ta hysterie mnohem vetsi.
    MRAKY
    MRAKY --- ---
    BOBASH: "Aby FSD bylo FSD, tak musí fungovat na 100%, nebo něco jako 99,9999999999999999%. " FSD nikdy nebude 100% a vadi to? ne.

    mozna to bude pro tebe sok, ale uz radu let automatika se ve velkem meritku pouziva v letadlech. Pri prevozu radove vetsiho poctu lidi a ve vyrazne horsich podminkach a vyssich rychlostech( pristani, manevrech atd ). V nekterych castech sveta dokonce aerolinky vydavali doporuceni k preferovani automatiky. - prislo se na to v ramci havarie v san francisku - u nasledneho vysetrovani vyslo najevo, ze piloti jsou vlastne extrmnimi novacky v pilotovani, diky zavislosti na automatice.

    automatika v autech bude. Bude nekdy fungovat na 100%? Zcela urcite ne. 100% neexistuji v realnem svete. Na hranicni pripady tu budou pojistovny a sledovani statistiky/certifikace. Ale souhlasim jen tak rychle to nebude a patrne se nejprve vyhradi urcite komunikace - imho pravni problemy jsou vetsi, nez samotna automatizace.

    //za me osobne mam vetsi strach z zkurvenych picusu co kazdy rok zabijou nekoho v protismeru, protoze Oni chteli predjet kolonu. Tohle me ohrozuje daleko vice, nez spatne nastavene rozpoznavani objektu.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    SHEFIK: Něco, co funguje na 99%, nemůžeš nechat řídit dvoutunovou věc pohybující se 100 km/h.

    Aby FSD bylo FSD, tak musí fungovat na 100%, nebo něco jako 99,9999999999999999%.

    Do tý doby to sice může jezdit do práce s "almost zero human interventions", ale "almost zero" je v tomhle případě stejně dobrý číslo jako trilion. Ty potřebuješ "zero", a to ne na cestě do práce, ale potřebuješ, aby to bylo nula lidských intervencí třeba za rok (nebo 10 let) ježdění.

    Dokud to tak nebude, tak to může dělat řízení pohodlnějším/bezpečnějším, ale nepřinese to robotaxíky ani roborozvážky.
    DAN_F
    DAN_F --- ---
    COMODOR_FALKON: Tak znovu – to, co popisuji, není vůbec problém toho, jestli jeden nebo druhý systém něco vidí nebo nevidí, je to problém variability situací v reálném světě. Je sice super, že systém něco vidí, ale ve chvíli, kdy nerozumí tomu, co vidí, musí buďto zastavit, nebo předat kontrolu řidiči (což není u prázdného vozidla není možnost). Rozlišit typ objektu, rychlost a směr je fajn pro asistenční systémy, ale pro plnou autonomii potřebuje řídící systém pochopit i děj.
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    DAN_F: Tak znovu... To je problém především lidaru, který funguje de facto jako lucerna ve tmě a kam nedosvítí, tam nevidí, takže ho cokoliv "ze tmy" může překvapit.

    Oproti tomu kamerové systémy jsou jako kamera nainstalovaná v pestře pomalované místnosti. I pokud nedetekuje typ objektu, pořád je schopna detekovat jeho pohyb (rychlost/směr) a kontury i na poměrně značnou vzdálenost podle toho, jak objekt zakrývá ty "pestře pomalované zdi"...
    DAN_F
    DAN_F --- ---
    COMODOR_FALKON: Jasně, ale lidar nebo kamera, u obou technologií zatím dochází k tomu, že některé situace nebo objekty nedokáží vyhodnotit a i když ví, že neví, je potřeba externí input člověka, což bude omezovat rozvoj autonomní dopravy ještě dlouho, nezávisle na tom, která technologie, nebo jejich kombinace, se ukáže jako nejlepší.
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    DAN_F: Jenže lidar má s ohledem na charakteristiku poznávací metody omezený dosah, tj. je schopen registrovat "změny v prostředí" okolo vozu pouze na relativně krátkou vzdálenost.
    MINER
    MINER --- ---
    DZODZO: Vybral jsem příklad, na kterém ukázat, jak přemýšlet nad chybami, které se mohou stát, a co to může znamenat „nevim“. Vymyslíš spousty takových případů. To jsou přesně tréninková data, která potřebuješ pro ten autonomní systém. Když je nemáš, riskuješ, že to auto nevyhodnotí, když se s tím setká.
    Odraz na mokré vozovce. Rozptyl světel v nočním mrholení. Cákne na tebe auto z louže. Vegetace ve větru zasahující do vozovky. Šňěrující cyklista jedoucí po pětipivu z hospody, při kterém běžný řidič zpozorní a ne, že ho chladnokrevně sejme, protože tam ten kokot nemá co dělat.
    I většina řidičů udělá chybu ve složité situaci, ne když je azůro nebo přehledná silnice.

    To video je dobrý. Viděl jsem spoustu dalších, a je úchvatný co dokážou. Ale pozorování, že v jedné jízdě systém odhadne STOPku na dálku, nemůžeš zobecnit na fakt, že odhadne všechny objekty za všech okolností.

    A já říkám, že takových situací je kurva hodně a bude to ještě trvat. A ještě složitější jsou interakce mezi účastníky provozu, kdy jeden udělá co systém neočekával, protože reaguje na někoho jiného.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam