• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LAUNCHERElektromobily 🏞️ 🛣️ 🏎️ 🚗 🚐 🚙 🚌 🚒 🚛 🔌
    Vitejte v boardu Elektromobily!

    Prosim dodrzujme stejna rules*, jako napriklad v obdobnych subreddits na Redditu.

    1) Zadne vulgarity.
    2) Toto je SFW board.
    3) Bez ICE prosim, na to jsou na Nyxu vhodnejsi boardy.
    4) Toto neni vhodny board pro napr. vase culture wars proti EV.
    5) Board je urceny primarne pro majitele EV a zajemce o nakup EV. Omladina "az mi bude 18+" tez vitana, fandim vam.
    6) Idealne drzme diskuzi v pratelskem duchu.
    7) Mit nazor na CN automobilky, Elona Muska, temnou minulost nekterych DE a IT automobilek, Henryho Forda I atd, muzete. Ale prosim snazte se neprekrocit bod 6, nebo dokonce bod 1. Pro tyto ucely prosim vyhledejte boardy vhodne pro ostrou socialni nebo politickou kritiku.

    Diky za pochopeni 🤦‍♂️ Pozor, druhé varování může být za 7 dnů RO i hůře.

    Prejeme prijemnou zabavu 🚗🔋 a hlavne bezpecne kilometry za volantem / s autopilotem.

    * Work in progress
    rozbalit záhlaví
    TOMBRIDER
    TOMBRIDER --- ---
    JYRKA: Před lety jsem tam byl pečenej vařenej. Ale teď již jen sem tam projíždím, a vzpomínám. :)
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    TOMBRIDER: Hele, panáček je taky místní :)
    TOMBRIDER
    TOMBRIDER --- ---
    JYRKA: Jediné dvě ulice v Měšicích kde není žádný provoz. Jelikož je tam přes trať rozkopanej most. To by se za starýho Lance nestalo :)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    KEB: a az to nastane, tak si v tesle akurat vylozia nohy na stol a povedia si "mission accomplished" :D
    KEB
    KEB --- ---
    Volkswagen chce porazit Teslu jejími zbraněmi a stát se jedničkou v prodeji elektromobilů | Týdeník pro ekonomiku, politiku a byznys
    https://www.tydenikhrot.cz/clanek/volkswagen-tesla-elektromobily
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    A tohle je z článku z roku 2019:

    Tesla is testing the trucks hauling cargo between its facilities. It also is running the trucks on California’s Interstate 5, with its steep Tejon Pass, and on out-of-state jaunts.

    A Tesla Semi drove from California to the Arkansas headquarters of motor carrier J.B. Hunt last year without support vehicles.

    Tesla also has used the Semi to haul Model 3 sedans directly to selected Tesla car customers, the company said.

    Overall, Tesla testers have been “driving trucks extensively with, so far, I think, quite amazing success,” truck program director Jerome Guillen said earlier this year.
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    KEB: testovací jezděj už přes rok, takže dost :)
    KEB
    KEB --- ---
    Jsou lepší troleje nebo baterie? Ukáže test náklaďáku Mercedes-Benz eActros | Hybrid.cz
    http://www.hybrid.cz/jsou-lepsi-troleje-nebo-baterie-ukaze-test-nakladaku-mercedes-benz-eactros

    Kolik toho v reálu najezdil Tesla semi?
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    kto to tu vravel, ze auta nie su mobily? no... tak zachvilu budu :D

    Smartphone manufacturer Xiaomi plans to make EVs - Electrek
    https://electrek.co/2021/03/29/smartphone-manufacturer-xiaomi-plans-to-make-evs/
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    TOMBRIDER
    TOMBRIDER --- ---
    BOBASH: Nojo, já zapomněl že po faceliftu když si někdo připlatil za TFT budíky. Tak ty dokážou ukazovat teplotu..
    Sry za OT už končím.
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    DAN_F: mam pocit, že tohle bude mít víc značek, že to je prostě systém od googlu.

    BOBASH: co jsem koukal na recenze polestaru, tak si to prostředi googlu lidi docela chválili, ale já to teda ozkoušený nemam
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    DAN_F: Hele mě to přijde o hodně lepší než to, co je v tý V90 CC, kterou jsem před chvilkou přijel domů. Cením kolečko, displej před řidičem vypadá řešenej rozumně... jen prostě znám Volvo a nemám moc velkou důvěru, že z toho vzejde něco geniálního.

    Volvo je minimálně v posledních generacích akorát designovka s technikou odpovídající autům o polovinu levnějším.
    DAN_F
    DAN_F --- ---
    MINER, BOBASH: Já osobně k tomu mám dost výhrad (stylistických, funkčních i uživatelských) a některé prvky mi přijdou vyloženě nešťastné, ale třeba ten displej před řidičem vypadá, že je řešený dobře. Středová konzole už je horší, ale nepředpokládám, že by se to takhle dostalo do produkce.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    DAN_F: Jo, takhle hezký video bys ale mohl udělat i o současným uživatelským rozhraní Volva, který je (stejně jako celej zbytek těch aut s výjimkou designu a materiálů uvnitř) někde mezi úrovní Renaultu a Škodovky.

    Ale cením, že tam je konečně (patrně) ovládací kolečko pro infotainment.

    Současnej čistě dotykovej infotainment ve Volvu je příšernej i na poměry čistě dotykovejch infotainmentů. Sice aspoň používá relativně slušnou techniku, takže to běhá rychle a dobře reaguje, ale jinak je to hell.
    MINER
    MINER --- ---
    DAN_F: až na ty tlačítka:) Ty který tam nejsou:)
    DAN_F
    DAN_F --- ---
    MINER: Tak to se ti možná bude líbit jejich koncept nového HMI :)
    2020 Polestar Precept HMI Features.
    https://www.youtube.com/watch?v=wkmdAZLg4IE
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    BOBASH: Matne si pamatuju, ze tady uz hadka na toto tema byla :)
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    MINER: Jinak články už jsem o tom napsal dávno hned dva:

    Automatické taxíky – budoucnost velkých měst | Finmag.cz
    https://finmag.penize.cz/ekonomika/405309-automaticke-taxiky-budoucnost-velkych-mest

    Proč si nikdy nepřestaneme kupovat auta | Finmag.cz
    https://finmag.penize.cz/kaleidoskop/405789-proc-si-nikdy-neprestaneme-kupovat-auta
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    MINER: Ono je především blbost říkat "buď a nebo".

    Téměř určitě bude nezanedbatelná část kilometrů najetá soukromými auty sloužícími jako robotaxíky.

    Poměr je fakt moc velká loterie, moc proměnných. Ale čím jsem si jistej:

    1) Lidi budou pořád vlastnit auta, protože motivace vlastnit auto není Kč/km. Kdyby lidi byli motivovaný čistě tím, co je nejlevnější, nekupuje si půlka z nich auta který stojí třeba 2x tolik na kilometr, ale hodí se jednou za rok na lyže.

    2) Autonomní auta nebudou omezený na veřejný služby, než se ta technologie stane tak rozšířenou, aby měla šanci se stát dominantní, bude i v soukromých autech.

    3) Robotaxíky budou furt sloužit jako náhrada taxíků/MHD, ne jako náhrada soukromých aut. Asi se změní poměr, budeš mít víc motivaci jezdit robotaxíkem po městě, ale na spoustu věcí budeš furt používat svoje autonomní auto.
    MINER
    MINER --- ---
    BOBASH: napiš o tom článek s odhadem kolik % km bude za 20 a 50 let najeto auty v soukromém vlastnictví a kolik autonomními službami/taxíky:)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam