• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LAUNCHERElektromobily 🏞️ 🛣️ 🏎️ 🚗 🚐 🚙 🚌 🚒 🚛 🔌
    Vitejte v boardu Elektromobily!

    Prosim dodrzujme stejna rules*, jako napriklad v obdobnych subreddits na Redditu.

    1) Zadne vulgarity.
    2) Toto je SFW board.
    3) Bez ICE prosim, na to jsou na Nyxu vhodnejsi boardy.
    4) Toto neni vhodny board pro napr. vase culture wars proti EV.
    5) Board je urceny primarne pro majitele EV a zajemce o nakup EV. Omladina "az mi bude 18+" tez vitana, fandim vam.
    6) Idealne drzme diskuzi v pratelskem duchu.
    7) Mit nazor na CN automobilky, Elona Muska, temnou minulost nekterych DE a IT automobilek, Henryho Forda I atd, muzete. Ale prosim snazte se neprekrocit bod 6, nebo dokonce bod 1. Pro tyto ucely prosim vyhledejte boardy vhodne pro ostrou socialni nebo politickou kritiku.

    Diky za pochopeni 🤦‍♂️ Pozor, druhé varování může být za 7 dnů RO i hůře.

    Prejeme prijemnou zabavu 🚗🔋 a hlavne bezpecne kilometry za volantem / s autopilotem.

    * Work in progress
    rozbalit záhlaví
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    CRAZY_IVAN: Pokud máš v Praze barák a ne byt, tak jo. Pokud máš byt a nemáš možnost dobíjet, tak je to peklo. Protože je to obden hledat nabíječku a tvrdnout u ní.
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    JYRKA: což ti po praze bohatě stačí, měl jsem el. smarta půjčenýho na týden, drandil s tim po praze, nabíjel ze zásuvky a bylo to v pohodě :)
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    CRAZY_IVAN: To se vyplatí, reálný dojezd 80 km, pokud není zima.
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    Smart Fortwo elektro | Sauto.cz
    https://www.sauto.cz/osobni/detail/smart/fortwo/18612178

    měl jsem elektrickýho smarta půjčenýho a nebylo to vůbec špatný
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    COMODOR_FALKON: Nebezpečný krám. Nekoupil bych si to ani za zlatý prase.
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    BOBASH: jo, to už bych radši zapřemejšlel nad timhle :)
    https://www.sauto.cz/osobni/detail/smart/fortwo/19096074
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    COMODOR_FALKON: Ty modifikace budou většina toho zbytku.

    A furt budeš mít věc, která je někde na půl cesty mezi autem a skútrem a jakmile budou na trhu dostupný ojetý elektromobily, tak nebude mít moc šancí na jakejkoliv úspěch. Pro Číňany je to dobrý, protože Číňan, kterej si kupuje tohle, předtím měl v lepším případě skútr, v horším jízdní kolo.

    Pak je to dobrý jako konkurence Aixamů a Ligierů a podobnejch piksel pro lidi 15+.
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    BOBASH: Freze Nicrob EV - narvali 50% větší baterku (17,2 kWh), tím o 20% zvýšili dojezd přeznačili to, montáž dělají v Litvě a....narazili cenu 200%...
    €9.999 - tj. $11.938

    FreZe Nikrob EV - The Cheapest and Bestselling M1 EV in Europe. Video by AutoPilotas
    https://www.youtube.com/watch?v=AiL0FyyFdSY


    Na druhou stranu připouštím, že to může dost naskákat:
    $5607 - tolik stojí Wuling Mini EV stojí v nejvyšší výbavě
    $1065 - DPH 19%
    $561 - clo 10%
    $100 - doprava od ČD Cargo
    $??? - byrokracie - těžko odhadnout, kolik by byly náklady na získání vyjímek, případně modifikace tak, aby to prošlo...

    Tj. celkem cca $7333 + poplatky za byrokracii...
    V korunách to je cca 156.600 Kč + byropoplatky...
    Pořád to je celkem OK...
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    COMODOR_FALKON: Jinak podobná sračka bylo to co měl re:volt.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    COMODOR_FALKON: Dovážej jo nějaký Litevci. Stojí 250 tisíc.
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    Velmi zajímavé video o nejlevnějším EV planety...

    Doufám, že ho sem začnou dovážet a cena se moc nezvedne - fakt se mi líbí filosofie, která za ním stojí a která koneckonců umožňuje i tu cenu...

    £3,400 Electric Car! Would you buy WULING'S MINI EV? | FULLY CHARGED CARS
    https://youtu.be/sFSJDSh1jmE
    KEB
    KEB --- ---
    Jsem rád že se vám článek libi, ale ještě jsem ho nečetl. Teda jen kousek, pak jsem si ho sem odložil :-D
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    KEB: heh "Stát se na konci desátých let rozhodl masivně investovat do elektrifikace země, což někomu mohlo sice přijít jako plýtvání peněz z daní na rozmary boháčů, ale reálně to brzy výrazně pomohlo ekonomice." ... uplne vidim tie titulky o "Elektrifikacnych tuneloch" a o "Elektrickych baronoch" :)
    TOMBRIDER
    TOMBRIDER --- ---
    KEB: K obědu skvělé počtení!
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    KEB: Výbornej článek!
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    US: BEV Market Nearly Doubled Through April 2021
    https://insideevs.com/news/515422/us-bev-sales-april-2021/

    BEV registrations in the U.S. - January-April 2021

    Tesla Model Y - 53,102 (up from 2,260 in 2020)
    Tesla Model 3 - 35,468 (down 12% year-over-year from about 40,300)
    Chevrolet Bolt EV - 13,611
    Ford Mustang Mach-E - 6,104 (including 1,675 in California and 604 in Michigan)
    Nissan LEAF - 5,023
    Audi e-tron - 4,321
    Porsche Taycan - 3,002
    Hyundai Kona Electric - 2,192
    Tesla Model X - 1,730 (down 75%)
    Tesla Model S - 1,633 (down 63%)
    other - 7,323
    Total - 133,509
    KEB
    KEB --- ---
    » Nešťastná historie bateriových elektroaut » NotebookBlog / Postřehy a zkušenosti ze světa mobilní techniky
    http://notebookblog.cz/ostatni/auta/nestastna-historie-bateriovych-elektroaut/

    Jen si to tu odložim
    TOMBRIDER
    TOMBRIDER --- ---
    Může se stát že to nedostane EU homologaci?
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    Se fakt zblaznili
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    No Yoke, the 2021.5 Tesla Model S Is a Yoke-Only Affair
    https://www.motortrend.com/news/tesla-model-s-steering-wheel-yoke-only/
    LOL @bobash
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    GOR: Škoda standard. Měnil jsem to za Octavii RS (vracel jsem RS a rovnou překládal věci na dovolenou do Enyaqa), což je asi nejlíp udělaná Škodovka, a přijde mi to plus mínus stejný. V kvalitě zpracování takovejch těch věcí co nejsou na první pohled vidět je to asi mírnej downgrade od Octavie II (a III, ta je mezi), ale je to vidět MNOHEM míň než u ostatních značek koncernu.

    Třeba ten volant s chromovanejma válečkama na hlasitost a ovládání menu a s perforovanou kůží (stejnej v Enyaqu a ORS) vypadá o třídu dražší než v Q7, kterou jsem měl v ruce ten samej tejden co Octavii. V Cupře Formentor (takový top sportovní SUV od Seatu za mega a půl) je tam, co mají Škodovky chrom, takovej fórovej rádoby měděnej plast, kterej se viklá.

    Jinak mimo zpracování jako takovýho má Enyaq mnohem logičtější infotainment než VW a Seat/Cupra. Někoho inteligentního napadlo dát navigaci mezi hlavníma sekcema (vozidlo/navigace/média/ještěněcocosinepamatuju) trvale na spodní okraj infotainmentu, mezi ovládání teploty, takže se dá krásně přepínat – zvlášť u elektromobilu kde člověk chce často sledovat spotřebu (reálně spíš protože ho to zajímá kvůli testu) a zároveň koukat na navigaci, takže přepíná, je to skvělý.

    Míň skvělý je mít ovládání teploty uvnitř na dotykovým displeji, zvlášť když tam máš MIB4 a on se zrovna kousne. Což se jednou kousnul a třeba hodinu jsme nemohli nastavit nic (všechno, co mělo fyzickej ovladač, fungovalo).

    Každopádně je to první (nebo druhej, po Mach E, ale tím jsem jel jen chvilku) elektromobil, co jsem měl v ruce, co dává smysl jako alternativa pro člověka, kterej zkrátka chce dobrý auto v daný kategorii za daný peníze, nechce technický výstřelky jen aby to bylo jiný (ano, mluvím o Tesle) a není elektronadšenec nebo zavilej ekolog.

    Tohle je, minimálně pro lidi co můžou nabíjet doma a jejich typická trasa není 400+ kilometrů, naprosto logická a praktická volba, lepší než Kodiaq v naftě za stejný prachy.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam