• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LAUNCHERElektromobily 🏞️ 🛣️ 🏎️ 🚗 🚐 🚙 🚌 🚒 🚛 🔌
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    COMODOR_FALKON: 10 kWh a dojezd 200 km? Nebo i 170 km?

    Ta věc se díky svojí aerodynamice cihly bude mít problém dostat pod 10 kWh. V reálným provozu to nemá šanci ujet ani 100 km.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    THERIDANE: Může bejt. Pokud to nemá dobrou rekuperaci (což je dost pravděpodobný), tak akcelerace a brzdění můžou dojezd snížit, určitě dojezd sníží když to bude naložený a taky ho sníží kopce.

    I dojezd podle mnohem realističtějšího WLTP je mírně nadhodnocenej, podle pořád dost realistickýho NEDC je nadhodnocenej hodně, a podle nějaký takovýhle pseudometodiky může bejt přestřelenej třeba dvakrát.

    Reálně taková věc nemusí bejt schopná přejet Prahu z jednoho konce na druhej.
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    RAGNAROK: Vypadá to dobře, ale chybí mi tam podrobnější údaje...

    Což je u auta s očekávanou cenou ~560k docela podstatná vada...

    Píšou tam o hmotnosti 450 kg, max 600 kg, což by měl být rozdíl mezi 10 kWh a 30 kWh baterkou - tj cca 133 Wh/kg - což je dost málo...

    Podobně mám pochybnost, zda je realistický dojezd 200 km s 10 kWh baterií...
    Být to 450kg vážící tesla, tak má spotřebu cca 4,5 KW/100km a celkem na pohodu to dá, ale ta aerodynamika je někde jinde.. Spíš bych to tedy viděl tak na 170 km

    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    BOBASH: což u vozidla s maximální rychlostí 40 km/h problém není, ne? :-)
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    COMODOR_FALKON: "má to mít dojezd 120 km".

    Jo, jasně. To už jsem viděl, věci co maj 8 kWh baterku a dojezd 120 kilometrů jim vyšel tak, že to ujede 120 km rychlostí 40 km/h po rovině.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    uz bylo?

    The Modular e-Van XBUS hits Europe in 2022
    https://www.youtube.com/watch?v=iu_6YuCh_fY
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    KEB: Tak pokud by byl dovoz levný, tak si stačí pořídit jeden na chalupu, trochu se s ním promenovat před místními a pak jim pomáhat s objednáním...
    KEB
    KEB --- ---
    COMODOR_FALKON: jo je to tuk tuk na čtyřech kolech. Je nakup do zásoby a můžeš zkusit po vesnicich prodávat :-D
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    SEJDA: Toť otázkou... Dokud tu nějaké není, tak se to blbě odhaduje...
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    BLOWUP: Ona chce zakazat prodej novych spalovacich aut. Spalovaci auta tu budou dozivat dalsich ~ 20 let.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    COMODOR_FALKON: ale nemuzes s tim na evropske silnice, ze?
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    Barebone mini náklaďáček za cca $3.200 + dopravné...
    Jak ve videu říká - je to levnější a s větší užitnou hodnotou, než golfový vozík...
    Má to mít dojezd asi 120km a má to sklopnou korbu...
    Na vesnici ideální...

    I bought an ELECTRIC pickup truck from China (seriously!)
    https://youtu.be/7UgOGQ_gakU
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    Vcera jsem absolvoval jizdu napric Italii a cilene jsem sledoval, kolik uvidim EV. Kdyz jezdim doma ve Svycarsku do prace asi 40km po dalnici mezi Bernem a Solothurnem, vidam za tech asi dvacet minut prumerne jednu az dve tesly, obcas neco jinyho. Posledni statistickej udaj tvrdil ze u nas jezdi asi pul procenta elektrovozitek, tak jsem byl zvedavej jak to vypada v zemi autofanatiku a vynalezcu terminu „autopasseggiata“. Abych to zkratil: za tech asi osm hodin jizdy po dalnicich jsem nevidel ani jedno EV. Pokud vase risska rada chce opravdu behem par let ty spalovaci motory zakazat, tak jsem na to fakt zvedavej jak tahle schnapsidee dopadne.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    SITH: lebo ineho CEO nevidis tweetovat ani o tom ako fixnu nejake chyby co im poslu random niemandi z internetu cez twitter, musis sa na to divat komplexne
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    SITH: ale to je fuk, tohle sem fakt nepatří, to spíš napiš třeba do "co vás pobavilo" :)
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    SITH: viděl bych rozdíl mezi tím věřit státům a pobírat dotace a nadávat na dotace pro oil companies vs "subsidies bad" mam pocit, že to trochu mícháš jak se ti hodí :)
    SITH
    SITH --- ---
    DZODZO: hezký, ale nevidím žádného CEO velké automobilky tweetovat o tom, jak se státům nedá věřit a jak jsou subsidies bad
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    SITH: but we need to go deeper https://cleantechnica.com/2020/08/03/tesla-subsidies-how-much/

    Tam mas na porovnanie aj ine automobilky
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    Zajímavé porovnání nákladů na vlastnictví.
    ID4 vyšel hodně dobře.
    Tesla Model Y Ownership Cost Vs Mustang Mach-E, ID.4, Rogue, More
    https://insideevs.com/features/522823/tesla-modely-costs-compared-rivals/amp/

    BOBASH
    BOBASH --- ---
    Tak tenhle týden zase trocha praktické elektromobility...

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam