• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LAUNCHERElektromobily 🏞️ 🛣️ 🏎️ 🚗 🚐 🚙 🚌 🚒 🚛 🔌
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    FORTRESS: Moc netuším, co je na tom adrenalinového...
    STETKINS
    STETKINS --- ---
    FORTRESS: Kolik dala FTV fakt nevím, ale tak ze třetiny byla zavátá sněhem a nepředpokládám, že to roztálo. Jinak mě solární zisky pokryjí cca 1/3 spotřeby v topné sezoně (topení, TUV).
    FORTRESS
    FORTRESS --- ---
    STETKINS: Hejtění ;) To kdybych pořádne rozbalil tak mě zavřou. Jen mi šlo o informace.
    STETKINS
    STETKINS --- ---
    FORTRESS: Fascinující jakým způsobem jsi se dostal od mého názoru na využitelnost baterií v autě k vyrovnávání v rozvodné síti k rozbíjení teze o zimní udržitelnosti o který jsem nikdy nenapsal ani slovo, protože v našich zeměpisných šířkách je to nesmysl...
    Ale chápu, došli argumenty na hejtění, tak se musí přeskočit jinam :-D
    Appku na FTV nemám. Mám je totiž už hrozně dlouho, takže jsem solární baron a zajímají mě jen dotační výnosy :-D
    FORTRESS
    FORTRESS --- ---
    STETKINS: No ceny energií dost prodražujou tenhle "benefit" proto to říkám. A u FTV na appce vidíš kolik to vyrobí / na kolik procent jedou takže jsem jenom chtěl vědět jaký máš hodnoty ty. Aby už se rozbila konečně ta teze o zimní udržitelnosti nabíjení auta ze sluníčka.
    STETKINS
    STETKINS --- ---
    FORTRESS: Jak to prověří letošní rekordní ceny energií - hele tak to ti řeknu úplně přesně - v době, kdy by se nějaká taková infrastruktura bude stavět, bude cena z roku 2021 všem úplně u prdele a budou řešit spíš tu aktuální :-D
    Jinak benefit nabíjení neznamená, že tě firma nechá zadarmo nabíjet...

    Na FTV jsem nekoukal. Když jsem ráno odjížděl, tak na solárních kolektorech bylo nějakých 45°C a FTV nic nedávala páč byla pod sněhem a předpokládám, že to nejspíš ani neroztálo.
    Nicméně byl to příklad a navíc se cena na trhu úplně neřídí výkonem mých 4,4kWp...
    FORTRESS
    FORTRESS --- ---
    COMODOR_FALKON: Jo jestli máš rád adrenalin tak jo.
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    FORTRESS: Jasně, ale skoro 400 km range znamená, že v pohodě zvládneš jet z Prahy do Brna (2* ~210 km) na obchodní oběd…
    FORTRESS
    FORTRESS --- ---
    Pokud chceš "ekologicky" a/nebo (zatím) ještě levně dobíjet doma a správně počítáš s tím že poměr e-auto/nabíječka 8:1 nevydrží dlouhodobě tak si ten range musíš pořád dělit dvěma. Kilometry jsou navíc dopočítaný ze 100 % do 0 % baterie + degradace časem. K tomu ale už se vracet nebudu.
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    FORTRESS: Tak pokud KIA zvládne skoro 400 km při rychlosti 130 km/h s 64 kWh baterkou, tak mi to přijde jako celkem solidní dojezd…

    Spíš v Mercedesu by asi měli trochu vylepšit kvalitu…
    FORTRESS
    FORTRESS --- ---
    COMODOR_FALKON: Tak to netušim, podle mě budou nutné výhledově baterky alespoň 120kWh aby to někam dojelo. EQS se 108 je asi první vlaštovka.
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    FORTRESS: To byl ten první test…
    Ten druhý - z něhož jsrm uvedl parametry - byl o jízdě po dálnici 200km konstantní rychlostí 130 km/h
    FORTRESS
    FORTRESS --- ---
    STETKINS: Uvidíme jak tyhle teorie prověří letošní rekordní ceny energií.
    STETKINS: Na kolik Ti v současném slunném nedělním odpoledni jedou soláry? Já bych měl srovnání.
    FORTRESS
    FORTRESS --- ---
    COMODOR_FALKON: Je tam napsaný že s nějakejma jedou asi 20km s plnym plynem. Proto jsou auta s vysokou maximálkou v nevýhodě.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    10,000 North American school buses will be converted to fully electric
    https://electrek.co/2021/12/07/10000-north-american-school-buses-will-be-converted-to-fully-electric/
    KEB
    KEB --- ---
    STETKINS: jestli mají nebo nemají našetřené není důležité. Bez možnosti nabít si nekoupím auto co je dvakrát dražší, ale to už se začínáme točit v kruhu

    Btw se na ta sídliště těším, už tak není kde parkovat a ještě přibudou rezervace na nabíjení. A až se nabíjes, tak budeš muset jít uhnout sousedovi :-D


    CUKI: Prostějov, bydlím kousek od Billy u výpadovky na Plumlov a Boskovice. U té Billy jsou 4 rychlé nabíječky, dvě pomalé za billou a kousek odtamtud teď vyrostl u obchodu stojan a dvě místa. Jo a taky jsou tam tři největší sídliště ve městě :-D
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    CUKI: Tak zastavíš u nabíječky, u který něco je. Já třeba cestou z Chorvatska nabijel u jezera Bled. Cestou do Varšavy jsem nabijel v centru Wroclavi a v centru Lodže, a v obou městech jsem dal procházku a kafe nebo oběd.

    Ale většina lidí se chce jít vychcat, napít a nažrá co nejblíž trasy, takže jim nabijecka u dálniční benzinky vyhovuje.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    JIMIQ: Hlavně když už mas tolik baterek, tak z nich můžeš rovnou živit tu nabíječku.
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    FORTRESS: Docela mne tam zaujalo u toho 130 km/h testu tohle:
    Kia e-Soul: Battery: 64 kWh; Test consumption when driving on the motorway: 16.3 kWh; Range at 130 km / h: 393 km
    Ford Mustang Mach-E:Battery: 88 kWh; Test consumption when driving on the motorway: 20.0 kWh; Range at 130 km / h: 440 km

    Všichni ostatní spotřeba 21,1 - 29,4 a dojezd 291-358 km dle velikosti baterky
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    kdekoliv musíš zaměstnávat člověka, protože to automatika nezvládne sama jseš mnohem dražší než varianta kde člověka nepotřebuješ (výměna vs nabíječka)

    a argumentovat ekologií, když jedna stanice vymění 200 aut denně (čili obslouží 1400 aut při výměně jednou týdně), čili by musela mít na skladě 500 baterek aby ji nikdy nedošly, když se dobíjí jen občas (zrovna fouká/svítí)... to je naprostá kravina

    pokud firma chce aby to bylo relativně levné tak musí dobíjet nonstop a držet na skladě minimum baterek (~10)

    A když ti jedna obslouží 1400 aut, tak na celé Česko, kde půlka aut je dobíjená doma a druhá půlka napůl na nabíječkách a napůl vyměňovaná, čili 1,5M aut si vyměňuje baterku, potřebuješ 1071 stanic, čili 14 v každém okrese

    To je už naprostá haluz
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam