• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LAUNCHERElektromobily 🏞️ 🛣️ 🏎️ 🚗 🚐 🚙 🚌 🚒 🚛 🔌
    Vitejte v boardu Elektromobily!

    Prosim dodrzujme stejna rules*, jako napriklad v obdobnych subreddits na Redditu.

    1) Zadne vulgarity.
    2) Toto je SFW board.
    3) Bez ICE prosim, na to jsou na Nyxu vhodnejsi boardy.
    4) Toto neni vhodny board pro napr. vase culture wars proti EV.
    5) Board je urceny primarne pro majitele EV a zajemce o nakup EV. Omladina "az mi bude 18+" tez vitana, fandim vam.
    6) Idealne drzme diskuzi v pratelskem duchu.
    7) Mit nazor na CN automobilky, Elona Muska, temnou minulost nekterych DE a IT automobilek, Henryho Forda I atd, muzete. Ale prosim snazte se neprekrocit bod 6, nebo dokonce bod 1. Pro tyto ucely prosim vyhledejte boardy vhodne pro ostrou socialni nebo politickou kritiku.

    Diky za pochopeni 🤦‍♂️ Pozor, druhé varování může být za 7 dnů RO i hůře.

    Prejeme prijemnou zabavu 🚗🔋 a hlavne bezpecne kilometry za volantem / s autopilotem.

    * Work in progress
    rozbalit záhlaví
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    GOR: dvojkovej leaf, taxi v bystřici pod hostýnem.

    GOR
    GOR --- ---
    BOBASH: Abych to upresnil, mluvim o Leafu Mk. 2 a eGolfu s 36 kWh baterii.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    GOR: Přesně. Leaf nebo e-Golf je věc tak na dojíždění z Kladna do Prahy. A když se už dá za +- 700 koupit Tesla 3 a za 600 třeba Kona, tak kdo by dával větší peníze za tohle?

    Navíc se dá očekávat, že s poklesem ceny jak nových tak ojetých elektromobilů (ID.2 s tím určitě zamíchá) bude při příštím prodeji cena tady těch krámů limitně blízká ceně jejich baterky.
    GOR
    GOR --- ---
    COMODOR_FALKON: Dost to sleduju a vidím, že Leafy Mk. 2 s cenou >430k se po inzerci válí řádově několik měsíců. A tenhle ma nalítáno 120k, třeba chce prostě rychleji prodat. Ale podvod to může být vždy, to je jasné.

    Mně přijde, že ceny Leafů a e-Golfů tlačí dolů pokles cen pokročilejších aut, přecijen se s Leafem a e-Golfem dá jezdit jen kratší vzdálenosti a elmobily s nějakým aktivním termomanagementem a větším akumulátorem jsou o dost univerzálnější.

    COMODOR_FALKON: Až zase půjdu na jedno, na fungování BMS se důkladně vyptám ;-)
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    GOR: Na tu cenu se zdá být v podezřele dobrém stavu…
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    GOR: Záleží na typu BMS. Co jsem z toho zazím pochytil, tak balancování probíhá pouze při pomalém AC dobíjení a různé BMS balancují od různého napětí, přičemž čím lepší (a dražší) BMS, tím nižší napětí, kdy začíná s balancováním…

    Na forech jsou i zkušenosti lidí, co koupili auto s 50% dojezdem a extrémně rozhozenými články, které bylo pouze rychlonabíjené a po 1-2 cyklech 0-100% s pomalým nabíjením se články srovnaly a dojezd se zvednul k 70-80%…
    NIGHTHUNTER
    NIGHTHUNTER --- ---
    MINER, DZODZO: třeba u Tesly to jde přes diagnostiku (která se ale připojuje trochu složitěji) vyčíst až na úroveň jednotlivých článků... video zde:
    Jaké základní informace získáme z Tesly diagnostiky?
    https://www.youtube.com/watch?v=5ZBG3Pr4UvQ
    GOR
    GOR --- ---
    MINER: U Leafů se to dělá appkou Leaf Spy, ale jak jsem byl poucen kamaradem, co se leta zabývá modelarstvim a v ramci prace na univerzite elektromobilitou, velky rozdil v napeti mezi clanky nemusi byt vzdy priznakem vady, ale nekdy jen toho, ze akumulator dlouho neprodelal "cely" cyklus (opravte, kdo znate, vysvetloval mi, ze kdyz se cykluje 30-80(?), ze BMS "nestihne" dobalancovat clanky). A naopak, ze existuji vady clanku, ktere se v nabitem stavu neprojevi disbalanci napeti.

    Nejaky ukazatel zdravi akumulátorů (SOH) IMO maji asi vsechny elektromobily, ale nakolik je to vypovidajici, nevim. Ten zminovany Leaf mk2 to myslim ukazuje primo na displayi ma pristrojovce.

    LeafSpy treba umi ukazat i pocet rychlonabijecich cyklu, ale to je zase IMO vec dulezita u starsich aut jako je prave Leaf, ktere nemaji zadny aktivni system rizeni teploty akumulatoru.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    MINER: minimalne u tesly mal k tomu bjorn nejake video, kde to vedeli vycitat az na uroven jednotlivych clankov
    MINER
    MINER --- ---
    DZODZO: Nemyslim, co uvádí bazary (těm nejde věřit), ale je to ověřit nezávisle.
    Např. u notebooku to jde jednoduchym příkazem. Čekal bych, že bude nějaká cesta, jak to vyčíst i u auta.
    Auto to musí vědět, protože stavu baterky se podřizuje nabíjecí křivka, aby šlo nabíjet co nejrychleji, aniž by to tu baterku sejmulo.

    Jde mi o to, jestli na to už jsou známé postupy, např. přes diagnostiku nebo zda to jde i jinak.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    MINER: snad tuto informaciu zacnu bazary casom udavat hned vedla najezdu a dojezdu
    MINER
    MINER --- ---
    Když už jsme u podvodů: jde nějak jednoduše ověřit zdraví baterky v EV, např. právě při koupi z bazaru?
    TOMBRIDER
    TOMBRIDER --- ---
    Inzeruje ho i na Sautu. Podvod to nebude.
    GOR
    GOR --- ---
    COMODOR_FALKON: A co nasvedcuje podvodu? Mne prijde, ze Leaf Mk.2 a treba i e-Golf s vetsi baterkou se s takovym najezdem na techto cenach pohybuji.
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    DZODZO, JYRKA: Vypadá to jako podvod, ale není mi moc jasné, na jakém principu by měl fungovat…

    Maximálně mne napadá vylákávání rezervačního poplatku…🤔
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    DZODZO: Z České Lípy. To bude podvod.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    hm toto bude nejaka levarna alebo to ma vymlatenu baterku, neni mozne aby to bolo lacnejsie ako jednickovy leaf

    Nissan Leaf /110kW
    https://www.tipcars.com/nissan-leaf/hatchback/elektro/nissan-leaf-110kw-100154137.html
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    JIMIQ: To bude spíš něco jako jedničková Fabia.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    jsou to teda libry, takže 20k eur nebo 470k kč

    pak tam zmiňují ID2 že bude mít lifepo 38kWh s odhadem dojezdu pod 200 mil / 320km
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Volkswagen flat out to put ID 1 on streets for under £17,000 | Autocar
    https://www.autocar.co.uk/car-news/new-cars/volkswagen-flat-out-put-id-1-streets-under-%C2%A317000

    e-UP!/Citigo?
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    FEDAJKIN: Čínská prémiová značka může fungovat v Číně, možná trochu i jinde v Asii a za 10-20 let možná v USA, ale furt jako taková "subprémie". Jako doopravdy prémiová značky nebude fungovat ještě dekády.

    Na to by si museli nějakou koupit.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam