• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LAUNCHERElektromobily 🏞️ 🛣️ 🏎️ 🚗 🚐 🚙 🚌 🚒 🚛 🔌
    Vitejte v boardu Elektromobily!

    Prosim dodrzujme stejna rules*, jako napriklad v obdobnych subreddits na Redditu.

    1) Zadne vulgarity.
    2) Toto je SFW board.
    3) Bez ICE prosim, na to jsou na Nyxu vhodnejsi boardy.
    4) Toto neni vhodny board pro napr. vase culture wars proti EV.
    5) Board je urceny primarne pro majitele EV a zajemce o nakup EV. Omladina "az mi bude 18+" tez vitana, fandim vam.
    6) Idealne drzme diskuzi v pratelskem duchu.
    7) Mit nazor na CN automobilky, Elona Muska, temnou minulost nekterych DE a IT automobilek, Henryho Forda I atd, muzete. Ale prosim snazte se neprekrocit bod 6, nebo dokonce bod 1. Pro tyto ucely prosim vyhledejte boardy vhodne pro ostrou socialni nebo politickou kritiku.

    Diky za pochopeni 🤦‍♂️ Pozor, druhé varování může být za 7 dnů RO i hůře.

    Prejeme prijemnou zabavu 🚗🔋 a hlavne bezpecne kilometry za volantem / s autopilotem.

    * Work in progress
    rozbalit záhlaví
    HERR_FLICK
    HERR_FLICK --- ---
    ELIJEN: píšu to schválně tak, abys neporovnával hrušky s jabkama
    Celkově větší kola a širší pneu a těžší kola a lepivej vzorek logicky znamenají vyšší spotřebu

    Ale u stejným poloměru, stejný šířce pneu se stejnou směsí a celkovou váhou kola fakt na spotřebě nepoznáš rozdíl mezi 20" s nižší a 18" diskem s vyšší pneu
    NIKDAS
    NIKDAS --- ---
    ANAXYM: ELIJEN: Taky jsem to u configu viděl, ale jestli to není tím, že větší kola dávaj na lepší výbavu, která má často vyšší výkon.

    DZODZO: Jo, tohle trochu chápu, že si Tesla řekne: Máme systém tak dobrej, že na co do toho přidávat mobil. Samo o sobě to dealbreaker není, ale tím, že tam toho je tolik, navíc to podle mě jednou přijde.


    MINER: Já bych právě jeho cílovka byl a velmi vážně jsem teslu zvažoval (navíc pokud chce růst, musí cílovku rozšiřovat a ne si jí zbytečně zužovat). Tohle není rant nějakýho prvoplánovýho hatera Tesly, tohle je spíš povzdech spotřebitele (Hater sice nejsem, ale vyloženě fanoušek taky ne.).
    Cost cutting chápu, ale jsou věci, který už jsou za hranou bezpečnosti, třeba ty páčky za volantem.
    ANAXYM
    ANAXYM --- ---
    ELIJEN: no ten dojezd s menšíma kolama sem viděl i u konfigurátorů jinejch značek. Stejně tak velikost kol ovlivňovala výši spotřeby /produkci CO2 u aut se spalovacíma motorama. Jo, sou to údaje u konfigurátorů, ale asi to bude mít nějakej základ a nevycucali si to z prstu?
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    HERR_FLICK:
    NIKDAS:

    Podle me tam rozdil bude. Nevim jestli je to vahou nebo aerodynamikou, ale treba u Tesla M3 maj vetsi kola mensi dojezd asi o 5%
    NIKDAS
    NIKDAS --- ---
    PEPAZZ: Nepřestává mě udivovat, jak tesla dokáže auto naprosto nesmyslně zesrat do bodu, kdy ho fakt nemůžu koupit, ačkoliv cena/výkon je nepřekonatenej (jo pro sebe bych to asi ještě přežil, ale staršího člověka do toho fakt neposadím)
    1. Bez páček na volantu. On je nějakej důvod, proč to už 50 let maj naprosto všechny auta. Ten jejich výmysl s kapacitníma tlačítkama který ke všemu MĚNÍ POLOHU, jak točíš volantem, je fakt nebezpečnej.
    1a. Naprosto všechno ovládání na displeji, dyť i tlačítka se daj udělat ve "sleek" designu, alespoň pro ty nejpoužívanější věci.
    2. Nemaj android auto ani carplay, proboha proč? Dyť ta implementace musí bejt naprosto zanedbatelnej náklad.
    3. Maj milion kamer, ale neudělaj "birds eye" opět, proč? Dyť ta implementace...
    4. Nepoužívaj sonický parkovací sensory. Ověřenej, spolehlivej, levnej způsob vymění za nepřesnou kameru.
    5. Směrovky (hazard lights) a všeobecně všechny zadní světla, který se zvednou s kufrem. Fakt chci aby mě v noci v případě poruchy někdo sestřelil, protože tu parodii na směrovky, co dali pod kufr přehlídl. (Sry za repost, tohle jsem musel dopsat a editovat tady nejde. Jasně, jak dlouho bude člověk stát s otevřeným kufrem, ale proč tomu jít naproti)
    6. Ten jejich kufr, dpč (ale ok, je to sedan, na kufr maj Y).

    Na jednu stranu jsou s vychytávkama na míle daleko (dog mode do mýho auta došel až v roce 2023, tesla to má kdo ví jak dlouho - využívám ibez zvířat, třeba když jdu na 5 min nakoupit, klima hezky jede ale auto je vyplý/zamklý.), teď třeba přidali automatický zařazení převodu od překážky (tzn když nastoupíš do auta, který je kufrem ke zdi, automaticky zařadí D) a spoustu dalších užitečnejch, ale ne nezbytnejch věcí. Na druhou stranu dělaj takovýhle šílený kiksy.
    NIKDAS
    NIKDAS --- ---
    HERR_FLICK: Škoda, doufal jsem, že k levnějšímu pneu (asi 25% při stejném typu) a zvýšenýmu pohodlí díky vyšší pneu přidám nižší spotřebu (tzn. přiblížím se létu) a budu happy :)
    HERR_FLICK
    HERR_FLICK --- ---
    NIKDAS: ne

    Záleží na pneu
    Na sirce tzn valivym odporu

    A na vaze disku+pneu

    Při stejnym poloměru (=vyšší pneu)na obdobny celkový vaze kola a obdobny smesi se spotřeba zmensenim průměr rafku moc neovlivni
    NIKDAS
    NIKDAS --- ---
    Dojde používáním R18 místo R20 k prodloužení dojezdu u elektromobilu? Uvažuju o koupi zimních disků, protože ty předražený originály zimu snášej fakt blbě...
    PEPAZZ
    PEPAZZ --- ---
    NEW 2024 Tesla Model 3 HIGHLAND Review: The Best Just Got Better?
    https://youtube.com/watch?v=z_3F98XIIKA
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    NTR23
    NTR23 --- ---
    JYRKA: Předběhli Renault 5 i VW ID.2 👌🏼
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    Citroën C3 odhalen ve čtvrté generaci. Přijíždí jako elektromobil ë-C3 | auto.cz
    https://www.auto.cz/citroen-c3-odhalen-ve-ctvrte-generaci-prijizdi-jako-elektromobil-e-c3-150338

    Cena vypada hodne privetive
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    DZODZO: Těžko říct. Ale vzhledem k tomu, že se to dá normálně koupit tak aspoň okrajově klidně obojí ;)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    DZODZO: asking the right questions :D taky me to mate
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    MB ako Mlada Boleslav alebo Mercedes-Benz?
    PEPAZZ
    PEPAZZ --- ---
    tak v MB ve výzkumu prej ted zkoumaj BYD seagula ... a jako prej moc pekný auto
    FEDAJKIN
    FEDAJKIN --- ---
    COMODOR_FALKON: Hele toho je mraky poslední dobou. Většinou je háček v tom, že buď je to jen prototyp (který není zas tak složitý, těžká je mass production), případně je to semi-solid state, vydávána za solid state.
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    NIKDAS: autoforum a žurnalistika? :))
    NIKDAS
    NIKDAS --- ---
    Autoforum zásadně nepostuju, ovšem tohle by pro mě byla docela pozitivní zpráva, protože jsem po EQC pokukoval (resp. kvůli ceně ho zavrhnul), nevíte jestli ty (údajné) výprodejové ceny dorazily i do česka (v článku píšou o Austrálii)?
    Třeba tady z tohohle "U nás i v Evropě se informace o skladových zásobách konkrétních aut u dealerů zjišťují složitě, kolegové z Austrálie ale zmiňují, že u tamních dealerů pořád stojí 52 neprodaných EQC." Vyložene čiší: "o žádnou seriózní žurnalistiku jsme se ani nepokoušeli."

    Elektrický propadák, který si koupil i Lewis Hamilton, teď Mercedes marně vyprodává se slevami až 600 tisíc Kč | Autoforum.cz
    https://www.autoforum.cz/predstaveni/elektricky-propadak-ktery-si-koupil-i-lewis-hamilton-ted-mercedes-marne-vyprodava-se-slevami-az-600-tisic/
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    V posledních dnech narážím na roztroušené marketingové zmínky, že má parta z https://www.highperformancebattery.ch/en/ funkční solid state baterku…
    Oni to tedy tvrdili už v roce 2021, ale prý už teď je to v licencovatelné fázi…
    Zatím jsem ale nenašel nic s konkrétními absolutními čísly…?
    NIKDAS
    NIKDAS --- ---
    Continental a DeepDrive: Inovativní elektromotor s bubnovou brzdou přímo v kole | auto.cz
    https://www.auto.cz/revoluce-v-elektromotorech-spojeni-s-brzdou-ma-potencial-150319

    Elektromotor v kole se tady řešil už dřív, ale tohle je i v kombinaci s brzdou, navíc to má za sebou velkého hráče (continental), konečně bychom se s citigo apod mohli dostat na rozumnou cenu (resp. rozumné marže, ať se to vyplatí vyrábět) pro druhé auto do rodiny, což je jeden z nejčastějších argumentů odpůrců elektromobility.
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    Zajimave info ke specialnim pneu pro EV:

    Tire Rack Answers This Question: Do You Really Need EV-Specific Tires?
    https://insideevs.com/news/691626/tire-rack-ev-specific-tires/
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    Co to je startovani? To neznam.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam