• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LAUNCHERElektromobily 🏞️ 🛣️ 🏎️ 🚗 🚐 🚙 🚌 🚒 🚛 🔌
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    BOBASH: Softwarove ano- integrace do chytre domacnosti, integrace s autem
    STETKINS
    STETKINS --- ---
    NIKDAS: No podle všeho mrdne v kouli drtivý většině :-D
    Dříve jsme dávali na každý roh baráku 3f zásuvku a dneska dáváme jednu do dílny, resp. děláme přípravu, nebo přímo wallbox do nějakýho carportu...


    JYRKA: Za mě ideální, když si to řídí přímo ta FVE, ta má všechny ty důležitý informace (když to není sračka).
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    KUTAS: Wallbox se nemá právě moc kam vyvinout...
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    BOBASH: tak jako EV budu mít nejdřív jen jedno (a to až ten barák postavim, tak doufám, že na něj budu mít) a až tak za další asi 4 roky možná druhé. Předpokládám, že technologie se taky vyvijí, tak možná na to udělat nějakou stavební přípravu a realizovat to až následně s nákupem dalšího EV.
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    Ještě lepší jsou RAM 2500 s blatníkama proklatě zvednutejma nad kola (nevím, jak se tomu odborně říká, ale auto vypadá jak ze špatný PC hry).

    Protože něco takovýho do města prostě potřebuješ, to dá rozum.

    BOBASH
    BOBASH --- ---
    LA_PIOVRA: Ne, zakopávám nejčastějc o černej na rohu Wenzigovy a Lublaňský, kterej patří majiteli místního billiard baru, a pak tak nějak různě jezděj okolo.
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    BOBASH: pokud o jeden stribrnej (se stredoceskou znackou:) zakopavas v Luzicky, Sumavsky, chodsky, Moravsky, tak vez, ze patri mistnimu zastupiteli za ODS
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    BOBASH: Já vím, taky jich máme na sídláku po kokot.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    DOCKINEZ: Na Ram 1500 očividně nemusíš být redneck z Arkansasu, bydlím na Vinohradech a pomalu tu o ně zakopávám (nebo do nich spíš narážím hlavou).

    Jinak k tématu klubu, docela zajímavě vypadá novej Ram 1500 Ramcharger. Plug-in hybrid se skoro 100 kWh baterií a 3.6 V6 coby generátorem. Ideální řešení, pokud chceš mít možnost fungovat na cokoliv (a případně pohánět barák benzínem :)).
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    BOBASH: Ano, a diskuze se posouvá. To je na diskuzáku běžný jev.

    No a však si ho taky nekupuju. Jsem městský člověk, ne redneck z Arkansasu, abych potřeboval pickup :)
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    DOCKINEZ: Ok, fyzický ovladače ještě nějaký má, ale ty má třeba novej Superb taky, stejně jako třeba všechny BMW. Ty jsi původně řešil, že nechceš muset používat obří displej, a ten už máš i v tý Ramce.
    NIKDAS
    NIKDAS --- ---
    BOBASH: Počkej, to je nějaká blbost. Buď jsi měl špatnou nabíječku, nebo špatně nastavenou nabíječku.
    Protože 400V zásuvka se dělá 3x16 (11kwh) nebo 3x32 (22kwh), Enyaq podle mě umí jen 11kwh, baterku má 76kw
    tzn nabít jsi ho měl nejpozději za 7 hodin, za 8 s tepelnýma ztrátama.
    A když je něco špatně na zařízení, tak je jedno, co za zařízení to je (jestli wallbox, nebo přenosná nabíječka).
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    BOBASH: V posledním příspěvku, na který reaguješ, byla řeč o fyzických ovladačích a o lidech, kteří si kvůli nim takový auto koupí. Vůbec nic o tom, že by RAM neměl displej.

    Chtělo by to zapracovat na skillu vnímání psaného textu a míň si domýšlet hovadiny, pane novináři :)
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    Kdyz walbox, tak takovej, kterej jde ridit- a nebo pocitat s krabickou do rozvadece.
    Takovy system HomeAssistant s nima umi divy, ve spojeni s FVE se to rozhodne vyplati
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    KUTAS: Když jsem naposledy na návštěvě ze srandy zkusil píchnout Enyaqa do 380V zásuvky, tak mi to ukázalo, že to bude nabitý v neděli večer.

    Trochu blbý bylo, že byl pátek.

    S tím, jak mají auta čím dál větší baterky, je nabíjení bez wallboxu čím dál větší nesmysl. Plus určitě chcete chytrej, protože pak nemusíte mít gigantickej jistič abyste se nemuseli bát, že vám auto vyhodí pojistky.

    A moc nechápu stěžování si na to, že to stojí 20 tisíc. Auto stojí většinou milion a víc, a ten wallbox ho přežije.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    DOCKINEZ: Jo. Nechci displej, tak si koupím obří americkej pickup, abych neměl displej.

    Tak proč ne, žejo.

    NIKDAS
    NIKDAS --- ---
    STETKINS: Nikdy nevíš, kdy ti mrdne v kuli a začneš truhlařit :D
    Ale ne, za mě je to naprosto minimální náklad, protože 3f má zavedenej každej dům, takže je to jen o jističi, zásuvce a kabelu, takže i kdybys tam jednou pět let píchl cirkulárku, nebo míchačku tak se to vyplatí. Lepší než pak rozkopávat barák, nebo to tahat v lištách, až v době, kdy to opravdu potřebuješ.
    STETKINS
    STETKINS --- ---
    3f zásuvka je u baráku dneska dobrá právě už jen na nabíjení auta. Nějak mě nenapadá nic, co by 3 fáze potřebovalo (teda pokud někdo nechce mít doma truhlárnu nebo jinou výrobu, případně pokud neprovozuje historické stroje po dědovi...)
    STETKINS
    STETKINS --- ---
    DIM_: dřív byla dotace na nabíječky víc než velkorysá. Myslím, že to bylo 2x30k. Teď už přispívají jen na jednu a tuším jen 15k.

    Wallbox jde kvalitní koupit kvalitní za 10k, ale je "hloupá". Nám to vyhovuje, protože ji řídíme přes FTV systém. Pokud to střídač neumí, nebo ho nemáš, tak se asi vyplatí si připlatit za něco chytřejšího, ale nikdy jsem to neřešil...
    NIKDAS
    NIKDAS --- ---
    KUTAS: Zdarma je to přes dotaci, ale je omezená finančně, takže když chceš komplexnější řešení (třeba kvůli té dynamice), už to zdarma není.
    Jo, to co říkáš je asi nejlepší řešení, ale jestli můžu doporučit, připlať si za to dynamický řízení, já ho zatím nemám, protože se na to na začátku nemyslelo a teď to retrofitovat nemá smysl a dost mi to chybí. Zatím to řeším tak, že si na té kabelové nabíječce nastavím výkon jen 3x6A a v apce solárů sem tam mrknu, jestli zvýšit/snížit podle výroby. Což by u Wallboxu nešlo, takže jsem ho paradoxně přes léto nepoužil ani jednou :D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam