• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LAUNCHERElektromobily 🚗🔋
    Vitejte v boardu Elektromobily!

    Board je urceny primarne pro majitele EV a zajemce o nakup EV. Omladina "az mi bude 18+" tez vitana, fandim vam.

    Prosim dodrzujme stejna rules*, jako napriklad v obdobnych subreddits na Redditu:

    1) Zadne vulgarity.
    2) Toto je SFW board.
    3) Bez ICE prosim, na to jsou na Nyxu vhodnejsi boardy.
    4) Toto neni vhodny board pro napr. vase culture wars proti EV.

    Diky za pochopeni 🤦‍♂️

    První varování je za 7 dnů RO.

    Prejeme prijemnou zabavu 🚗🔋 a hlavne bezpecne kilometry za volantem / s autopilotem.

    * Work in progress
    rozbalit záhlaví
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    HANZS: U "samořídícího" systému není důležitý, co to umí, ale co to neumí, respektive jak často to dělá chyby. A tady to bude ještě o pár řádů mimo.

    Ještě nedávno se teslisti na netu chlubili, když dokázali "bez zásahu" dojet 20 km do práce. Tedy že to zvládlo nezkusit člověka zabít za 20 km.

    Až to bude schopný nezkusit člověka zabít za 200 000 km, tak to bude na dobrý cestě. Reálně to potřebuje nezkusit člověka zabít za tak 2 miliony kilometrů.


    CRAZY_IVAN: Jenomže na ani jedno z toho FSD použít nejde, protože dělá náhodně chyby, který tě můžou zabít. Systém, kterej ti umožní neřídit po dálnici, má třeba BMW, něco na podobný úrovni tuším i GM a Mercedes.

    FSD nefunguje ani jako ADAS.


    MINER: FSD je především podvod na zákaznících a obecný ohrožení. Elon by za něj měl jít sedět.


    MINER: K tomu nevede cesta přes FSD, který se snaží vyřešit všechno za všech podmínek a ve výsledku nefunguje vůbec nikde a není to ani použitelnej asistent řidiče, ale přest postupnej vývoj přes lev 2.5, lev 3, lev 4 a lev 5 systémy, který budou na začátku umět jezdit třeba jen po dálnici, potom třeba jen jako robotaxíky v centru města do 30 nebo 50 km/h a možná jednou bude možný je nasadit všude.

    FSD jak je postavený (žádnej lidar, žádný radary) je nesmysl, pokud nepředpokládáš příchod AGI.
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    DOCKINEZ: Kdokoliv. Já osobně bych to uvítal na nudný přesuny na dálnicích a nebo nudný popojíždění ve městě. To mi fakt jako moc řidičský nepřijde :)
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    Kdo je cílovka FSD? Lidi, který nebaví řídit? Důchodci, kteří na to už nevidí?
    NIKDAS
    NIKDAS --- ---
    HANZS: jako tenhle trend je husty

    Nekdo tady psal, ze Tesla ma hlavni vyhodu v počtu vstupních dat, a teď je bude sbirat ještě mnohem rychleji, takže uvidíme, kam to s FSD dotáhnou.
    HANZS
    HANZS --- ---
    BOBASH: No jako ta videa z FSD 12.3 vypadají opravdu dobře - jak projíždí staveništi na silnici nebo přeplněným parkovištěm u supermarketu, kde chodí spousty lidí s vozíky... jako ten pokrok tam je a i proto už to dávají v USA na ochutnávku zdarma, protože věří, že tato verze už funguje dobře a tím pádem si to lidí koupí.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    DIM_: Ano, dneska má mnohem větší potenciál tě zabít.
    DIM_
    DIM_ --- ---
    BLOWUP: Hlavne to je autopilot pred 6 lety. To je neco uplne jinyho nez dneska.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    na kazdu teslu daju nalepku, ze kocky sa nemaju susit v mikrovlnke :)
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    Jak se zda, Tesla prozatim diky dohodnutymu odskodneni dokazala zabranit soudnimu rozsudku o jejim autopilotovi, respektive o tom jak nebezpecnej pro provoz doopravdy je. Uvidime jak dlouho se jim to jeste bude darit.

    Vergleich statt Prozess: Mann stirbt bei Unfall mit Tesla – jetzt kommt es zum Vergleich | Basler Zeitung
    https://www.bazonline.ch/vergleich-statt-prozess-apple-mitarbeiter-stirbt-bei-unfall-mit-tesla-jetzt-kommt-es-zum-vergleich-451245270265
    NIKDAS
    NIKDAS --- ---
    ELIJEN: vidíš, dokonce :)
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    NIKDAS: Tesla Wallbox je 22kW
    NIKDAS
    NIKDAS --- ---
    DIM_: Super, díky :)
    Ale s cenama máš pravdu no, za 46k mám dva wallboxy od tesly a ještě mi půlka zbyde (sice 2x11kw, ale zase bez sraní)
    DIM_
    DIM_ --- ---
    Jeste jsem nasel primo zasuvku u evexpert. Oni maj supr wallboxy a driv jsem je kontaktoval. Oni by s tim i urcite po telefonu poradili. To je takova sympaticka ceska firma.
    EV nabíjecí zásuvka TYP 2 samice 32A-22kW 4 bodové upevnění
    https://www.evexpert.cz/p/246/zasuvka-typ2-samice-32a?pp=0ff8033c

    Dokonce i ten wallbox s 2x22 tam maj s tim, ze si muzes na miru rict "dejte mi 1 kabel a 1 zasuvku" .. treba.
    EVECUBE 2B - 2x22kW nabíjecí stanice AC
    https://www.evexpert.cz/p/405/evecube-2b-ac-2x22kw-nabijecka-pro-elektrovozy?pp=749a8e6c

    Kazdopadne ja nakonec koupil wallbox od Tesly, protoze stoji pulku co nejlevnejsi od nejblizsi konkurence.
    NTR23
    NTR23 --- ---
    NIKDAS:
    DIM_: Není to úplně jednoduché jako zapojit do wallboxu přívodní kabel. Už to je o rozdělání komponent, sundání chráničů, nejsem si jist, jstli ty CP a PP piny nejsou dokonce napájeny do desek.


    Co třeba řešení, které má český MyBox (MyBox mini a nevím, jestli už je v prodeji). Na fasádě je jen řídící jednotka s RFID autorizací. Veškerá elektronika a silová část je v rozvaděči uvnitř objektu)

    NIKDAS
    NIKDAS --- ---
    DIM_: Když jsem se díval na rozložení pinů, tak má kromě klasiky (tzn L1, L2, L3, N, PE) ještě další dva: Proximity pilot a Control Pilot a ty budou muset být zapojený asi do nějakýho komunikačního rozhraní, ale i tak, díky za nasměrování na tu zástrčku :)

    EDIT: Teď mě vlastně napadlo, že kabel je to nejmenší, prostě koupím typ2 kabel a ucvaknu si ho...
    EDIT2: Jen přemýšlím jestli tam nemaj nějakou pojistku proti řetězení kabelů...
    DIM_
    DIM_ --- ---
    NIKDAS: Podle me bude..:) Furt to jen vede proud. Ale na to tu budou vetsi experti. Bracha je elektrikar a tyhle veci mi vsechny dela on a ja tomu tolik nemusim rozumet. Vzdy jen odkejvu a cekam az to ma hotovy..:)
    NIKDAS
    NIKDAS --- ---
    DIM_: To s tou zástrčkou je parádní řešení, díky! Ani bych nemusel mít kabel pernamentně venku (btw. říkal jsem si, že v krajní nouzi tam prostě vytáhnu CEE400V, kterou budu řídit z rozvaděče a budu venkovní auto nabíjet přenosnou nabíječkou, ale tohle je mnohem lepší řešení) :)

    Nemáš nějaký zdroj na kabel, nejlépe cz eshop (To asi nebude obyč cykyna, žejo :D )
    DIM_
    DIM_ --- ---
    NIKDAS: Nechces na fasadu spis neco jako: https://amzn.eu/d/40mjSWS ?
    Jinak jasne, muzes protahnout jen kabel a pak si dat koncovku.. https://amzn.eu/d/1ifqq23
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    NIKDAS: Jo takhle, že chceš wallbox ze kterýho ten kabel nebude připojenej Typem 2, ale "něčím jiným", co nebude klasickej konektor, ale přesto to půjde rozdělat... no elektrikář by měl bejt schopnej sundat a zase napojit i ten konektor, hádám, ale bez toho aby ses vrtal v drátkách to asi nepůjde.
    NIKDAS
    NIKDAS --- ---
    BOBASH: chci díru, do které se max vejde kabel, ne díru na celej konektor. Mám dům celej v pasivu, 30cm zeď 25cm izolace, a pak tam navrtám díru jak doprdele.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    NIKDAS: Nerozumím moc otázce. Přidělá wallbox, protáhneš zdí kabel (akorát teda budeš muset vrtat díru kterou proleze Type 2 konektor), připojíš kabel. Kde je problém?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam