• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LAUNCHERElektromobily 🏞️ 🛣️ 🏎️ 🚗 🚐 🚙 🚌 🚒 🚛 🔌
    Vitejte v boardu Elektromobily!

    Prosim dodrzujme stejna rules*, jako napriklad v obdobnych subreddits na Redditu.

    1) Zadne vulgarity.
    2) Toto je SFW board.
    3) Bez ICE prosim, na to jsou na Nyxu vhodnejsi boardy.
    4) Toto neni vhodny board pro napr. vase culture wars proti EV.
    5) Board je urceny primarne pro majitele EV a zajemce o nakup EV. Omladina "az mi bude 18+" tez vitana, fandim vam.
    6) Idealne drzme diskuzi v pratelskem duchu.
    7) Mit nazor na CN automobilky, Elona Muska, temnou minulost nekterych DE a IT automobilek, Henryho Forda I atd, muzete. Ale prosim snazte se neprekrocit bod 6, nebo dokonce bod 1. Pro tyto ucely prosim vyhledejte boardy vhodne pro ostrou socialni nebo politickou kritiku.

    Diky za pochopeni 🤦‍♂️ Pozor, druhé varování může být za 7 dnů RO i hůře.

    Prejeme prijemnou zabavu 🚗🔋 a hlavne bezpecne kilometry za volantem / s autopilotem.

    * Work in progress
    rozbalit záhlaví
    GOR
    GOR --- ---
    NIKDAS: Pribeh zni moc hezky, nicmene Leaf se 48 kWh akumulatorem neexistuje.
    NIKDAS
    NIKDAS --- ---
    HANZS: Ono to bude i tím, že legacy výrobci svou první vlnou BEV ztratili u zákazníků důvěru, protože prodávali mrtky s mrtkovskýma vlastnostma a jako bonus o tom lhali. (protože když se "lže" o spotřebě ICE, má to každej na párku. Když se "lže" o spotřebě BEV, člověk zjistí, že auto nemůže používat tak, jak by potřeboval, jak plánoval, kvůli čemu ho kupoval. Tak se pak nemůžeme divit, že se cítí podvedenej. - tady stačí jeden z deseti, ale špatný zprávy se holt nesou mnohem rychlejc.)

    ID4 byl plasťák. Některé BEV si dovolili dávat bez TČ. Pomalej nabíjecí výkon. Auta bez předehřevu baterky atd atd.

    Plus firmy, který se snažily být zelený, ale zároveň do toho nechtěly dávat moc peněz nakoupily naprosto nevhodné vozy na nevhodnej účel. Znám manažera z ČEZu, kterýmu dali leaf s 48kwh baterkou na denní ježdění mezi brnem a prahou. Tak samozřejmě, že se v celý firmě neslo, jak v zimě jezdil v lyžařských rukavicích, aby nemusel topit, aby dojel. - tohle maj teďka lidi zakořeněný a bude hodně dlouho trvat, než se ta důvěra vrátí.

    Všk taky veškerý argumeny, který proti BEV slýchávám možná platily pro auta před pěti lety, ale pro dnešní už vůbec.
    TOMBRIDER
    TOMBRIDER --- ---
    W_NOICE78: Jinak já to vidím stejně, jako tady ten pán s brýlemi.

    Na závěr je však velmi důležité jedno jediné číslo. ID.7 v základní verzi začíná na 1 329 900 korunách. Je tak sice o víc než 100 tisíc korun dražší než Tesla Model 3 Long Range, která nabízí o něco málo větší dojezd a citelně lepší výkon, ale obětované dvě sekundy ve zrychlení na stovku vyměníte za auto, jež je oproti Tesle minimálně o třídu větší – ID.7 se velikostně podobá Modelu S, který je téměř o milion dražší.
    VW ID.7: Německá Tesla v dobrém i zlém | WIRED
    https://www.wired.cz/clanky/vw-id-7-nemecka-tesla-v-dobrem-i-zlem
    HANZS
    HANZS --- ---
    Jako ID.7 má na délku 4,96m, takže je mnohem větší než TM3, chybí jí pár cm na TMS. Takže cenově se startovací cenou 1,3 mil CZK je na tom dobře. I v testech je chválená.
    Bohužel prodeje nicmoc - moje vysvětlení je, že EV zaměření lidé si prostě radši koupí Teslu. A běžný německý manager má radši svého spalovacího arteona/passata. A když nejsou ty dotace, tak firmy do toho tolik nejdou...
    TOMBRIDER
    TOMBRIDER --- ---
    W_NOICE78: Jen myslím že tebou podaný výňatek z toho článku je zavádějící.
    W_NOICE78
    W_NOICE78 --- ---
    TOMBRIDER: ten clanek je o ID7 GTX pak nezapomenou zminit ze zakladni verze ID7 stoji 1.3M ktera je kvalitou a technikou lepsi nez TM3, ktera zacina na 1M to je trochu blbost nemyslis?
    TOMBRIDER
    TOMBRIDER --- ---
    W_NOICE78: Já rozkliknul asi jinej článek.
    V tom mém píšou:
    Základní verzi ID.7 Pro nabízí české zastoupení Volkswagenu za ceníkových 1 329 900 Kč (výbava Limited), resp. 1 349 900 Kč za kombi Tourer, což je s ohledem na velikost auta (skoro pět metrů), použitou techniku a výrobní kvalitu (o parník lepší než Tesla Model 3)
    MINER
    MINER --- ---
    LAUNCHER: Tohle má bohužel celkem jasné vysvětlení:
    1. média víc vydělají na kontroverzi nebo katastrofách, víc lídí to čte
    2. část lidí je ‚antisystémová‘: bez přemýšlení jsou proti všemu, co jim říká vláda a přijímají informace, které jsou proti
    3. navíc jsou přednasraní a nespokojení a hledají koho za to obvinit, takže u nich ‚X vám zdražuje Y‘, ‚Z vás chce omezovat‘ padá na úrodnou půdu frustrace.

    Takových lidí není tak málo a čím víc od ekonomicky prosperujících regionů, tím víc.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    W_NOICE78: Hahaha, to jsme se dobře potkali, souvisí vlastně s LAUNCHER. Tzn klikat na to nebudu, to se bojím ze stejných důvodů 😀
    W_NOICE78
    W_NOICE78 --- ---
    no nevim ID7 GTX za 1.85M pry o parník lepší než TM3 (Performance ktera je za 1.4M). To je koncernem zaplacenej clanek 🤷🏻‍♂️ https://www.garaz.cz/clanek/testy-prvni-dojmy-ridili-jsme-elektricky-rychlik-volkswagenu-id-7-gtx-je-svizny-pohodlny-a-kultivovany-a-zbytecny-21013087
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    Ty jo, potkal jsem IRL prvního EV hatera. Oni fakt existují i mimo Internet.

    Chvilku trvalo mi ho přesvědčit, že EV fakt mám a že jeho hypotézy zdroj: české noviny, umím porovnat s vlastní reálnou zkušeností s TMYP.

    Když se uklidnil, tak jsme došli postupně k tomu, že ti CZ novináři je krmí nejakejma hovadinama podle zkušeností "dostal jsem půjčené Zoe a začal jsem s prázdnou baterkou protože žiju na sídlišti", případně v "Norsku se protože EV už určitě brzy zhroutí grid, přeložili jsme vám to z dalších novin". To není ironie, to je nějaký článek co dohledal.

    Co z toho plyne nevím, z globálního pohledu je jedno co si o EV nebo vlastne o cemkoliv myslej nebo nemyslej Češi. Jen že už vím, kde se někteří tihle lidé berou.

    Pak se mi nedivte, že se bojím otevřít CZ noviny, zejména o tématech kterým sám nerozumím a musím se spolehnout na to co si přečtu. (nejradši vlastně v takovém případě mrknu na nějaký blog, reddit, TW account atd atd)
    FEDAJKIN
    FEDAJKIN --- ---
    MINER: Hele dám ruku do ohně, že Dolphin s 32kwh baterkou se v Číně neprodává, koukal jsem na modelový roky od 2023 a nejnižší trim je těch 44.9 kWh.

    BYD Dolphin 2025 - price, range, photos, specs | DB.CarNewsChina.com
    https://db.carnewschina.com/byd/byd-dolphin/2025
    FEDAJKIN
    FEDAJKIN --- ---
    JIMIQ: SAIC ( takže MG) dostal těch nejvyšších 38, takže jak pises, ma 48%.
    FEDAJKIN
    FEDAJKIN --- ---
    JIMIQ: Bylo 10%, zvedlo se o cca 17-40 % navrch. BYD má to nejnižší zvýšení o 17%.
    MINER
    MINER --- ---
    COMODOR_FALKON: a ty ještě dotují? Jak a jak moc?
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    MINER: Už nejsou, přestali je dotovat - minimum je 300km range, takže nejméně ~45kwh
    MINER
    MINER --- ---
    FEDAJKIN: Jj, EV jsou tam od DPH osvobozený.
    Mně to tuhle cenu psalo za 32 kWh, ale je možný, že to je starší cena, a vyvíjí se to, jak píšeš, nevěnoval jsem tomu moc pozornosti, jen obecně jsou v Číně base-line modely s menšíma baterkama.
    FEDAJKIN
    FEDAJKIN --- ---
    MINER: nejlevnější trim:

    Dolphin 2025 420KM Dynamic Edition

    USD 13,980
    Exchange Rate Details
    1 USD = 7.14 yuan
    (recalculated Aug. 20, 2024)
    99,800 yuan
    45 kWh baterka

    Top trim s 60 kWh

    Dolphin 2025 520KM Knight Edition

    USD 18,180
    Exchange Rate Details
    1 USD = 7.14 yuan
    (recalculated Aug. 20, 2024)
    129,800 yuan

    Jsou to retail ceny. V Číně je DPH 13%, ale je možné, že NEV jsou osvobozeny?
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    Článek starý ~ 2 hod. Zjevně je to stále v pohybu...

    Tesla při dovozu z CN prý dostane 9%. Původní nápad byl 20%.

    Dále: "The Commission said the three companies it had sampled would each receive slightly lower provisional duties. For Chinese electric vehicle giant BYD (002594.SZ), opens new tab, it said the rate was 17.0%, Geely (GEELY.UL) 19.3% and SAIC (600104.SS), opens new tab 36.3%."

    https://www.reuters.com/business/autos-transportation/eu-slashes-planned-tariff-teslas-china-made-evs-9-2024-08-20/
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    a clo je teď nově nějak 48%, nebo kolik, ne? Myslím, že to chvíli Číňani udrží venku, ale pokud VW a Stellantis nešlápnou do pedálů, tak jim to v dlouhodobém horizontu nepomůže
    MINER
    MINER --- ---
    FEDAJKIN: Bacha, ta cena v Číně je za poloviční baterku a bez DPH.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam