• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LAUNCHERElektromobily 🏞️ 🛣️ 🏎️ 🚗 🚐 🚙 🚌 🚒 🚛 🔌
    Vitejte v boardu Elektromobily!

    Prosim dodrzujme stejna rules*, jako napriklad v obdobnych subreddits na Redditu.

    1) Zadne vulgarity. Zadne drama.
    2) Toto je SFW board (pouze obsah vhodny pri praci).
    3) Pokud mozno bez ICE (aut se spalovacim motorem) prosim, na to jsou na Nyxu vhodnejsi boardy.
    4) Toto neni vhodny board pro napr. vase culture wars proti EV.
    5) Board je urceny primarne pro majitele EV a zajemce o nakup EV. Omladina "az mi bude 18+" tez vitana, fandim vam. Chapu nutkani napsat nam, ze si to nikdy nekoupite, nebo jeste nekoupite, ale prosim vyuzijte jine boards. Uvazujte, jak by to tu vypadalo, kdyby nam sem tohle napsal kazdy z uzivatelu Nyxu.
    6) Idealne drzme diskuzi v pratelskem duchu.
    7) Mit nazor na CN automobilky, Elona Muska, temnou minulost nekterych DE a IT automobilek, Henryho Forda I atd, muzete. Ale prosim snazte se neprekrocit bod #6, nebo dokonce bod #1. Pro tyto ucely prosim vyhledejte boardy vhodne pro ostrou socialni nebo politickou kritiku.
    8) Při vkládání linků je nutné vždy přidat vlastní input (shrnutí, komentář, oponentura/souhlas apod.), stačí v pár větách zdůvodnit proč je sem odkaz umístěn.

    Diky za pochopeni 🤦‍♂️ Pozor, druhé varování může být za 7 dnů RO i hůře.

    Prejeme prijemnou zabavu 🚗🔋 a hlavne bezpecne kilometry za volantem / s autopilotem.

    * Work in progress
    rozbalit záhlaví
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    W_NOICE78: Jízdně je to mnohem víc jako Taycan než jako Macan.

    A to, že je to 2,1 tuny těžký, na tom právě není vůbec poznat – je to neuvěřitelně obratný, neuvěřitelně čitelný a naprosto skvěle ovladatelný přenosama váhy. A značná část z toho je poznat i při normální svižnější jízdě na okresce, kde je to i výrazně lepší než Macan, Taycan nebo iX3.

    Tohle si právě nebudou lidi kupovat kvůli statusu (protože to moc žádnej nemá), ale kvůli tomu, že jsou nadšenci do aut, co dobře jezděj. Víceméně to míří na stejnou cílovku jako před lety Mégane RS za milion (po započtení inflace je to zhruba stejně drahý).

    Xiaomi nebude mířit ani vzdáleně na podobnou cílovku, to bude auto pro lidi, kteří by chtěli něco jako Taycan, ale zajímá je primárně to, jakej to má infotainment a kolik to má koní.
    W_NOICE78
    W_NOICE78 --- ---
    BOBASH: To bych spíš srovnával s Macanem než s Taycanem.

    A chápu pointu řidičskýho auta, jen si nejsem jistý, kolik lidí bude reálně využívat potenciál 2.1t těžkýho EV za skoro 2M v běžným provozu nebo na okruhu. Spíš je to jen další statusová záležitost.

    Až tady Xiaomi otevře showroomy, tak bude tlak na tyhle „emocionální EV“ ještě větší.

    Ta „lednička“ je možná míň emocionální, ale aspoň je praktická 😄
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    LELI: U Taycanu máš dost možná pravdu – Alpine cílí spíš na ty lidi, co by si byli bývali koupili Porsche z doby před 30 lety, kdyby se ještě dělaly. A ti když kupujou Taycany, tak právě ty základní, ty top verze spíš kupujou ti lidi, co popisuješ (ostatně dtto u 911, nadšenci kupují základy a pak případně GT3, Turba se kupujou pro status).

    A110 je takovej Cayman co funguje víc jako měl původně Cayman fungovat než Cayman – to Porsche ztloustlo a stalo se z něj gétéčko místo sporťáku.

    A A390 se má podobným způsobem k Macanu. Macan je tlustý luxusní SUV co pořád ještě trochu umí jezdit zábavně. A390 je věc, která svým chováním v zatáčkách (a ano, pozná to i nepetrolhead) nadchne kde koho.

    Ten způsob, jak to na normálních "hloupých" tlumičích, který jenom mají hydraulický dorazy, dokáže vyžehlit rozbitou okresku a přitom bejt nádherně poslušný a hravý v zatáčkách, nedokáže napodobit skoro žádný jiný auto, už jenom kvůli tomu vektorování.

    Reálně to asi nejvíc připomíná starý Renaulty RS od starýho RenaultSportu – což ostatně sedí, protože Alpine je stejná fabrika a stejnej vývoj. A mimochodem třeba Mégany RS moc na ceně nepadaly, právě proto, že byly mezi nadšencema uctívaný.

    Tohle bude stejnej případ, nebude se toho prodávat tolik jako Porsche, ale bude to mít svůj okruh zákazníků, pro který to bude kultovní věc.
    LELI
    LELI --- ---
    BOBASH: Nejel sem s tim a nevidel to nazivo, ale v tvy uvaze je spatne, ze to ma byt konkurence taycanu - imho a afaik vetsina prvomajitelu si taycan kupuje protoze to ma znacek porsche a je to neco jinyho nez meli doted (panamera/cayenne/macan). Mikrominorita z toho resi, jak to jezdi v zatackach, sem tam nekdo resi, jak to jezdi v primce. Ty drahy verze si lidi kupujou predevsim protoze to ma "soušl prestiž", nez ze by to melo nejakej smysl. Tohle ma smysl i pro druhokupce - ti uz si kupujou neco trochu podle technickejch parametru, ale taky kvuli tomu znacku porsche... (nenulove mnozstvi jich znam z obou kategorii). Alpine z techhle lidi nezajima asi nikoho. Imho si to jako trilety v pohode za 750k koupis a jeste budes mit na vyber, muzes zacit stradat do prasatka.
    TOFI
    TOFI --- ---
    DZODZO: pěkný španělský vůz
    PEPAZZ
    PEPAZZ --- ---
    Xpeng G9 Performance - AWD - Electric - Automatic - 551 hp - 65.498 km za 1.4 mil kč s DPH, někdo? :)
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    W_NOICE78: Alpine nemá ambice být masovka, je to sportovní prémiovka, to nemá cílit na lidi, co vidí auto jako ledničku. Lidí, kteří by vybírali mezi A390 a TMYP bude naprosté minimum, spíš to bude schopný přesvědčit lidi, kteří by jinak vůbec nechtěli EV – viděl jsem to na tý novinářský akci, chválili to i lidi jako Franta Vahala, který jinak nesnáší moderní auta obecně, nejen EV.

    A brutální pokles hodnoty je jasná věc, je to prémiový SUV, ale obávám se, že nebude tak rychlej, jak si myslíš. Tohle je reálně konkurence pro základní Taycan, se kterým je to podobně praktický, podobně rychlý, ale řidičsky překvapivě o kus lepší. Přitom to stojí už na začátku o mega míň – a ceny takovejch aut mají tendenci konvergovat k něčemu, co by za to lidi byli bývali dali kdyby EV nebyly drahý.

    Můj tip je, že to v průběhu pár let klesne na 1,2, ale potom se tomu nebude chtít níž.

    Rád bych se pletl, protože bejt to tříletý za 750, jdu si to koupit.
    W_NOICE78
    W_NOICE78 --- ---
    BOBASH: Koukám, že to má docela sebevědomou cenovku, v základu 1.7M a GTS skoro 2M
    Po tom, co řekneš „bonjour“ a vyjedeš z vrat showroomu, spadne cena o půl mega dřív, než týpek v Ypsilonu s perfkou stihne na vedlejší nabíječce dojíst bagetu. 😉
    Pro puristy těžko stravitelné Alpine. Nová A390 však ukazuje mimořádně schopný podvozek | Autíčkář na cestách, Autíčkář si hraje, Novinky | Autíčkář.cz | Auto Magazín
    https://www.autickar.cz/clanek/pro-puristy-tezko-stravitelne-alpine-nova-a390-vsak-ukazuje-mimoradne-schopny-podvozek/
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    Tak schválně, jestli se to vše potvrdí:

    Testing the First Mass Produced Solid-State Battery - HANDS ON!
    https://youtu.be/xQFVIs4leig?is=iayy_BSlfyu2Pz69
    PEPAZZ
    PEPAZZ --- ---
    PEDROBEAR: tam je porad baterie : blade 1.0 že jo
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    W_NOICE78: Pro mě je ideální jakejkoliv ADAS, kterej se snaží bejt ADAS a ne simulátor L5 autonomie vydávanej za ADAS a používající řidiče k vyučování AI.
    W_NOICE78
    W_NOICE78 --- ---
    BOBASH: Tak pro tebe bude ideální asi BMW i3 Neue Klasse se Symbiotic Drive.
    Tam budeš moct všechno potvrzovat a auto ti nic „samovolně“ dělat nebude. 😉
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    W_NOICE78: Třeba podle mě by TM3 byla dost možná nejlepší auto na světě, kdyby k ní pustili někoho, kdo by uměl pořádně naladit podvozek, a potom někoho, kdo by uměl udělat ovládání jako u auta. A kdyby tomu místo FSD dali nějakej skutečně funkční ADAS.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    Jinak víceméně k tématu – dneska jsem byl na prvních jízdách s Alpine A390 a to je pro "tradičního petrolheada" naprosto fantastickej elektromobil a asi to chci.

    Z technickýho hlediska žádná sláva, pomalý nabíjení, nic moc udávanej dojezd (ale velká baterka, imho to bude mít dobrej dálniční dojezd), celkově to není nijak extra dobrej elektromobil, spíš takovej průměrnej.

    Ale je to naprosto skvělý auto. Má to úžasně dobře odladěnej podvozek, kterej funguje při sportovní jízdě a zároveň dokáže absorbovat i nepěkný nerovnosti a poradí si i s hodně rozbitou okreskou, díky perfektnímu vyvážení (49/51 předek/zadek) je to perfektně ovladatelný, díky vektorování točivého momentu vzadu (má to dva motory) se s tím dá krásně hrát plynem.

    Aktuálně je to asi nejlíp jezdící mainstreamový EV, podle mě citelně lepší než Taycan. A i kolegové, kteří jsou zarputilí anti-EV petrolheadi, z toho byli unešený.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    LAUNCHER: Viz níže. Zkratky najít umím, ale spousta automobilek, typicky čínských, japonských a korejských, má vypínání otravných asistentů někde schovaný.

    Z jejich pohledu je to logický – pro ně je strašně divný, že jsme si tady uzákonili asistenty a teď je chcem všichni vypínat. Ale reálně drtivá většina řidičů ty asistenty nesnáší, protože jsou otravný až nebezpečný – Lane Assist na úzký okresce je reálně životu nebezpečná věc a jeho povinnou aktivaci po startu bych trestal jako obecný ohrožení.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    COMODOR_FALKON: Pravidelně lamentuju typicky na to, že se nedají rychle vypnout otravné asistenty, konkrétně ISA, kterej řve při překročení povolené rychlosti podle tachometru (takže reálně pod ní, protože tachometry přeměřují) a Lane Assist, který je na úzkých venkovských silnicích reálně nebezpečný, protože tě posílá doprostřed silnice i když tam jede traktor.

    Obě tyhle věci se u všech nových aut automaticky aktivují po každém startu, takže ne, nemůžeš to nastavit jenom jednou.

    Dtto třeba volba jízdních režimů, kde MUSÍŠ mít nativně nějaký nejtupější, kde jsou nejnižší emise a pokud chceš třeba ostřejší reakce na plyn ve sportovním režimu, MUSÍŠ to přepínat po každém startu.
    W_NOICE78
    W_NOICE78 --- ---
    JYRKA: Phantom braking je reálnej problém. Jen to není problém pouze Tesly.

    A přijde mi zajímavý, jak velkou váhu to u Tesly dostane v celkovým hodnocení auta.

    Přitom věci jako Sentry, OTA, appka nebo vlastní nabíjecí síť tam vlastně skoro nehrají roli, přestože pro daily use jsou dost zásadní.

    Z jeho vlastního textu přitom stejně vychází, že je to racionálně asi nejlepší koupě v segmentu, jen mu emocionálně nesedí.

    A největší kritika celý recenze míří zrovna na EAP, kterej Tesla už stejně zařízla kvůli přechodu na FSD.
    LELI
    LELI --- ---
    W_NOICE78: auto.cz, visjak, z toho ta tendencnost chcije proudem...


    Brzdy bezohledné jako sám kapitalismus

    TEST VAZ 21061 vs. Mercedes-Benz W 123 240 D – Západní není lepší! | Auto.cz
    https://www.auto.cz/test-vaz-21061-vs-mercedes-benz-w-123-240-d-zapadni-neni-lepsi-142043
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    DZODZO: na dálnici ti to začne brzdit na 80, z ničeho nic. Je to o život.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    JYRKA: na dialnici snad nie je tolko vela tych kanalov ci dier na ceste :)
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    Autor píše v diskusi:
    "Ano, to nezpochybňuji. Bylo pro mě extrémně těžké ji ohodnotit, protože v jednu chvíli mi přijde skvělá, ale o chvíli později mě chce zabít, nebo je jiným způsobem frustrující. Hlavně z pohledu ceny, zůstatkové hodnoty a nabíjení je to zkrátka stále jasná volba a člověk se nediví, že je stále č. 1.

    Na druhou stranu v bZ4X má člověk pocit, že jede v autě, ne ve spotřebiči. Enyaq mě také do tolika stresujících situací nedostal. Velká elektrická Volva osobně sice nemusím, ale jsou zase laděná opravdu na vysokou míru pohodlí. Trochu jsem se zdráhal hodnotit TMY stejně „špatně“ jako DS N°8, ale každé má holt něco, čím hvězdičky ztrácí a čím získává. Přesně jak píšete, v tom základním je Tesla zatím stále mezi nejlepšími."
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam