Když tady teda všichni řešíte, jak ti ubozí alergici doposud trpěli nedostatkem informací o tom, zda kotleta přírodní a brambory vařené náhodou neobsahují stopy mlžů, tak vězte, že jsem zažila x lidí s nějakým stravovacím problémem, všichni si uměli normálně říct. Byla tu v létě na docela dlouhou dobu paní, která nesměla cibuli. Takže se domluvila s kuchařem, na nástěnku si napsali Jednu porci bez kuchyně, paní si řekla personálu a jí dali extra porci čehokoli. A udělali jí i bezcibulový guláš. No hay problema.
Jenomže v praxi prostě existujou variace - do vývaru se prostě nahází ořezaný kuřata, ale když jsou, tak kachny nebo krůta, a šťopky z listové zeleniny - což je standardně petržel, ale taky třeba celer, libeček, koriandr, cibule, pórek.... a vývar jde do omáček a polévek a kdovíčeho ještě. Pokud bych měla striktně dodržovat nějaký postup, tak toho mnohem víc vyhodím jenom proto, že pro to zrovna není žádné použití. Do generické omáčky na těstoviny se bez problémů dá narvat hromada cibule - nebo tam nemusí být žádná, a než aby mi shnila, tak ať je v té omáčce. A tohle ví personál, nebo se přeptá v kuchyni, protože ono lidí, co mají anafylaktický šok z něčeho nebo jiné tězké problémy, zase nejsou davy a ti se obvykle ptají předem.
Nemluvě o tom, že pokud má někdo fakt těžkou alergii nebo jiný problém, tak s ním může zacloumat fakt minimální množství. A není v lidských silách zabránit křízové kontaminaci. Leda že bych tu měla oddělenou bezvaječnou, bezpšeničnou atd. provozovnu, separátní nádobí atd.
TAPINA: Bezlepkové těstoviny tu běžně máme a stačí říct. Jestli je někdo takovej kretén, že by do rajčatové omáčky najebal mouku, tak bych ho pravděpodobně umlátila lívanečníkem.