• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SMAGUEmateřské školy
    POZITRON
    POZITRON --- ---
    SAAYURI: na co si stezuju, prosim tebe? ptala jsem se, jestli tim skolce pomuzu, protoze kdyby odpoved byla ano, tak si ty obedy (ktere nepotrebuju a ani nechci) objednam. o to mi slo.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    POZITRON: To nabízí i škola. Kdybych byla doma jen já a jedno dítě, tak do toho asi jdu, když je doma pět lidí, tak to smysl fakt nemá.
    SAAYURI
    SAAYURI --- ---
    POZITRON: A jaka pomoc je podle tebe adekvatni a nestezovala by sis na ni? Pro spoustu lidi je pomoc i ta jedna porce jidla. To, ze ty nad tim, kor v teto dobe ohrnujes nos, je spis otazka tvoji povahy a ocividne nedostatku empatie vuci jinym rodinam, kterym toto muze pomoci.
    POZITRON
    POZITRON --- ---
    KATIA: ne, "detska porce dle platnych norem". takhle to stalo v mailu.
    KATIA
    KATIA --- ---
    POZITRON: nenabídli vám za jinou cenu i jídlo pro dospělého? jinak je to primárně fakt pomoc rodinám, jídlo je dotované, je levnější vzít ho ve školce než vařit doma.

    a prosím vás nemáme státní školky. jsou zřízené obcemi, ty na to pak mají dotaci na část provozu od státu.
    POZITRON
    POZITRON --- ---
    RYBKA: fajn, na to jsem se ptala, diky.
    POZITRON
    POZITRON --- ---
    SAAYURI: ok. pomoc rodicum je to ale prave dost o nicem, nemyslis? jedna mala porce nic moc jidla v jednorazovem obalu. jakoze dite si da prinesene jidlo a mama rohlik, aby teda nemusela varit? to za me nedava moc smysl. :)
    jestli tedy nejde o to, aby v pripade dostatecneho zajmu rodicu, ktery je podminkou, nemusely sedet kucharky doma s nizsim prijmem, tak na to kaslu.
    RYBKA
    RYBKA --- ---
    POZITRON: Když si to nikdo brát nebude, bude kuchařka doma, ale prachy dostane, pokud je to státní školka.
    SAAYURI
    SAAYURI --- ---
    POZITRON: He :D Ja myslim, ze to primarne delaj proto, aby rodicum pomohli v ramci aspon nejake uspory casu, kdy rodic nemusi stat u plotny a ne proto, aby te 30 minut denne omezovali, kdyz budes nekde, odkud si to zrovna nechces vyzvednout.
    Pravdepodobne to ma byt pomoc. Skolka je statni instituce, podporovat nebo pomahat ji bude stat.
    POZITRON
    POZITRON --- ---
    Statni skolka nam nabizi, ze muzeme brat obedy, jedna detska porce. Myslite, ze potrebujou timto podporit? Moc se mi do toho nechce, muset pro nej kazdy den jit, za kazdeho pocasi, ve 30 minutovem okne. Skolku mame za barakem, ale co kdyz budeme zrovna nekde, odkud se nam nebude chtit, nebo bude prset, budu muset pobalit obe deti. Zaroven obedy budou v jednorazovych obalech, nebude mozne nosit si svoji nadobu. Syn, ktereho se to tyka, to podle me bude ochotny zrat tak v polovine pripadu, ale kdyztak by to snedl mladsi.
    Zas na druhou stranu pokud jde o to, aby mohla bezet kuchyn a kucharky chodit do prace.
    Jak to mate vy?
    POZITRON
    POZITRON --- ---
    KATIA: priorita zamestnanych je pekna sracka. nejsem zamestnana, jsem doma, ale on takovej vybor svj s cca 130 jednotkama je taky slusnej zrout casu. takze to at ani nezkousej, az se nekdy v budoucnu rozhodnou skolky zase otevrit. bojim se napsat i konkretni mesic, abych to nezakrikla. :)
    KATIA
    KATIA --- ---
    PROMETHEA: ja myslím, že to, co potřebujeme je kombinace dobrovolnosti (tzn akceptovat i to, že bude doma předškolák a zadáme mu úkoly) a smysluplných opatření (max pobyt venku, nespojování tříd, zmenšení tříd, kde to jde atp). jako v ČR, kde se před pár lety uzákonil povinný rok předškolního vzdělávání, je ta celková myšlenka fakt absurdní a zase jeden z kroků, jak narušit důvěru ve stát.
    PROMETHEA
    PROMETHEA --- ---
    TRISSIE: no vidíš. i jsem na to reagovala, a stejně mi to teď vypadlo :)
    psala jsem tenkrát, že dobrovolná báze fungovala: doporučení/prosba vlády zněla: kdo může, ať nechá děti doma. nebylo to paušální nařízení. samozřejmě v první řadě nechaly doma děti rodiny na MD/RD, některé i na HO. takhle zůstalo prosinec-únor ca.40% dětí doma. ale v těch 60% byly samozřejmě i děti nezaměstnaných a matek na RD, ale nikdo zvenčí do rodin nevidí, takže kdo potřeboval, děti poslat mohl. lidí, co to “zneužili” určitě nějaké procento bylo. odhadnout nedokážu. po těch 3,5m se ale řeklo, že mají na školku zase nárok všechny děti (právě kvůli sociálním kontaktům), a v důsledku toho se z kapacitních důvodů zkrátila otvírací doba. taky bylo pár rodin, které to postihlo.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    KATIA: to já nezpochybňuju - koneckonců schválně jsem to formulovala jako "vyloučení dětí z předškolního vzdělávání" a ne "právo rodičů odložit děti ve školce".

    Ale Promethea se rozohnila nad tou pomyslnou špičkou ledovce - že některé školky tlačí i na rodiče na HO, aby si děti nechávaly doma, což je už totálně na pěst. To ale nenavrhovala ani Motylek.
    KATIA
    KATIA --- ---
    TRISSIE: coz jakkoli chápu prioritu zaměstnaných je past sprostá lenost, řešit to pořádně. příkladů, proč i děti pečujících potřebují mezi děti, tu padlo dost.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    PROMETHEA: tady byla řeč o tom, že z předškolního vzdělávání by měly být, i po znovuotevření školek, po dobu pandemie vyloučené děti z rodin, kde jeden z rodičů aktuálně není zaměstnaný (ať už proto, že čerpá MD/RD na mladší/ho sourozence, OČR na starší/ho sourozence, nebo je nezaměstnaný).
    PROMETHEA
    PROMETHEA --- ---
    PROMETHEA: *po neomezeně dlouhou dobu
    PROMETHEA
    PROMETHEA --- ---
    PROMETHEA: ještě doplním, že asi všechny rodiny by zvládly po neomezeně pečovat o svůj počet dětí. ale pracovat u toho paralelně z domova už dlouhodobě zvládnout nejde.
    já to vidím u nás v práci. pro bezdětné a lidi s většími dětmi se ve druhém lockdownu téměř nic nezměnilo. (ale aspoň mají pochopení)
    PROMETHEA
    PROMETHEA --- ---
    MOTYLEK: holky už všechno napsaly...
    samozřejmě umíme všichni a všechny vyřešit krátkodobé výpadky škol a školek. před covidem to byly i klasické “rýmičky”, kdy děti třeba půl roku do školky nejdou. ale to se nedalo srovnat s pandemií, která trvá už rok. Ve spoustě rodin ty výpadky pomáhali ustát prarodiče, kteří minimálně loni na jaře (a ještě letos na podzim) také nepřipadají v úvahu. mít teď malé děti (školka a první stupeň) a muset k tomu pracovat, přičemž často to může být tak, že jen jeden z rodiny může být na HO, fakt výhra není. Už to postupně (alespoň tady v DE) uznává i politika. Nehledě na sociální a psychické následky u dětí, hlavně těch znevýhodněných.
    Tvoje argumenty bych chápala, kdybys byla šedesátiletý chlápek, který se nikdy pořádně o děti nestaral. Od ženy s dětmi (sice odrostlejšími) bych takový názor nečekala. I v téhle oblasti je ještě dlouhá cesta, než se ženy začnou vzájemně víc podporovat a ne si navíc podkopávat nohy.
    KATIA
    KATIA --- ---
    MOTYLEK: žijeme v 21.stoleti v něčem co přes všechny výhrady má charakter sociálního státu. máme tu nějaký systém opory a pomoci v nouzi - v nemoci, živelné katastrofě či stáří nebo té péči. platíme daně a z nich se tenhle systém podporuje - vzájemná dohoda mezi lidmi a státem. někdo víc platí a méně čerpá, někdo naopak, a dohromady je cílem tu společnost nějak stabilizovat. zajistit, že dítě navíc nezůstane hladové na ulici nebo že si ho někdo nevezme na náhradní orgány nebo nepůjde někde dřít do služby za byt a stravu. výsledkem je celkem bohatá a vzdělaná společnost. kdyby platilo to, co říkáš ty, tak rodič vezme dítě ze školy a pošle ho do práce, takhle to dřív prostě fungovalo (a i dneska to některé rodiny takhle řeší, ale je jich drtivá menšina a týká se to mladých 15+). naštěstí v té době nejsme a můžeme se s klidem rozčilovat nad tím, že veřejné služby mají fungovat pro všechny stejně a každé dítě má mít rovné šance na vzdělávání.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam