• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAGGIEučíme matematiku - rady, tipy, nápady


    Rady, tipy, nápady, podněty atd. "matikářů", jak udělat tento momentálně ne příliš oblíbený školní předmět pro studenty co nejvíce zajímavým


    DOUČOVÁNÍ MATEMATIKY:

    MAEP - Plzeň
    MAGGIE - Liberec (ZŠ, SŠ)
    NEVENA - Praha a okolí (ZŠ, SŠ, VŠ)
    TK_ - Praha (ZŠ, SŠ, VŠ)
    FILLIPPO - Ostrava (ZŠ, SŠ)
    SELATKO - Praha (SŠ, VŠ)
    KEJML - Praha (ZŠ, SŠ, VŠ)
    MIROSLAV - Praha (ZŠ, SŠ, VŠ)
    rozbalit záhlaví
    MONI
    MONI --- ---
    GONDAR: stačí, když si zapamatuješ, že např. +25% se spočítá jako číslo krát 1,25.
    A sleva např. -37% je číslo krát (1-0,37), tj. číslo krát 0,63.
    MONI
    MONI --- ---
    GONDAR: na to bys měl ideální tabulku v Excelu se zadanými vzorci. Procenta jsou v podstatě jen násobení...
    GONDAR
    GONDAR --- ---
    zdravim. nevi nekdo o win, online nebo android kalkulacce, ktera by umela tohle:
    mam cislo, napr. 134580. zadam ho do kalkulacky. hned mi vypadnou predem zadana procenta (ktera by sla idealne ulozit jako preset, tedy by stacilo jen zadat ono cislo), napr.:
    -10% (tedy 134580 minus 10%)
    -25%
    -37%
    -45%
    +10%
    +25%
    +37%
    +45%

    prosim ne tipy "to prece das z hlavy", na matiku jsem level levej ;]
    NAVRY
    NAVRY --- ---
    ještě zkusím tady, s dovolením
    [ NAVRY @ Matematické hádanky ]
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    KIE: to si pamatuju, ale nevím jak to tam došoupnout, jsem na matematiku marná...
    KIE
    KIE --- ---
    LEJIMADA:
    tak to je všecho variace na

    (a+b)(a-b)=a2-b2

    (a+b)2=a2+2ab+b2

    (a-b)2=a2-2ab+b2
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    ahoj, stydím se, ale absolutně si nepamatuju jak vyřešit tyhle příklady. Vím do jakých vzorců to dosadit, ale už ani za nic nevím jak :( pomůžete mi pls někdo? *musím to vysvětlit dítěti, aby to pochopil a z hlavy jsem to vytěsnila opravdu dávno
    (2x - 2y)2 =

    (3 - 4b)2 =

    (7a + b)2 =

    (2x + 11)2 =

    (13x - 8y)2 =

    (cd - 15)2 =

    (a - 16bc)2 =

    (11x - 10y)2 =

    (3x - y) . (3x + y) =

    (a + 4b) . (a - 4b) =

    (xy - 4z) . (xy + 4z) =

    pomooooooc
    BLACKHEAD
    BLACKHEAD --- ---
    STARE_CASY: Dekuji ti, ooo vsemocny.
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    BLACKHEAD: rozepiš si ty zlomky a prostě celou tu stranu, kde je x "vyčisti"

    tedy že výraz ((x-1)/2)^2 = (x-1)^2/4 = (x^2-2x+1)/4 a výraz (((x-1)/2)+1)^2 = ( (x-1)/2 + 2/2 )^2 = ( ((x-1) + 1)/2 )^2 = ((x+1)/2)^2 = (x^2+2x+1)/4

    takže si tam dohodím ty dva zlomky, mám stejného jmenovatele, takže si je mohu hodit k sobě a dopočítám si je

    y = ((x^2-2x+1)+(x^2+2x+1))/4
    4y = 2x^2 + 2
    4y - 2 = 2x^2
    2y-1 = x^2
    x = sqrt (2y-1)


    Takhle se to blbě přepisuje, je to trochu chaos, takže pokud jsem se někde uklepl, omlouvám se.

    Hoď si to na papír, normálně to piš jako zlomky, je to pak přehlednější a není na tom nic složitého.
    BLACKHEAD
    BLACKHEAD --- ---
    Ahoj
    Prosim o male douceni. Doufam ze tu s tim nejsem OT. Mam trochu problem s pameti (od stredni jsem to nepouzil) a nedokazu vymyslet jak prevratit rovnici, tak abych dostal X.

    Y=((X-1)/2)2+(((X-1)/2)+1)2

    Dekuju predem za nejakou pomoc/vysvetleni. Ocenim jak postup, tak i jen reseni.
    Klidne jen do posty...

    Diky!
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    Nehledáte někdo práci? S paní ředitelkou jsem několikrát spolupracovala, připadá mi jako fajn a rozumná ženská.

    ZŠ Praha 6 - Nebušice hledá učitele/učitelku matematiky a/nebo fyziky. www.skolanebusice.cz
    Kontakt asi přímo paní ředitelka sarka.vondrova@skolanebusice.cz
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    MAIMONIDES
    MAIMONIDES --- ---
    Linear algebra
    http://pavel.klavik.cz/orgpad/linear_algebra.html

    hezkej přehled lin algebry pro výuku na sš a vš
    FRANKVFX
    FRANKVFX --- ---
    Ahoj, je tu nekdo schopen spocitat pro mne 20 prikladu analyticke geometrie pro stredni skoly? Je to pro rodinneho prislusnika.. samozrejme tuto sluzbu neocekavam zdarma. V pripade zajmu, prosim, piste do posty rovnou nastrel ceny. Diky moc. Frank
    TK_
    TK_ --- ---
    MR_NOBODY: a nebo ještě jednodušeji: c = sqrt(2)*a, takže o = (2+sqrt(2))*a = 125, a nepotřebuješ ani kvadratickou rovnici
    MR_NOBODY
    MR_NOBODY --- ---
    RADICETA: Diky, super:)
    RADICETA
    RADICETA --- ---
    RADICETA: ještě bych mohl použít cosinovou větu pro stanu a:
    a^2 = b^2 + c^2 -2bc cos(alfa)
    po dosazení a=b a cos(alfa) = sgrt(2)/2 mi vypadne rovnice
    c^2 - sqrt(2) ac = 0
    kam můžu dosadit rovnici pro obvod a zase mám kvadratickou rovnici. Cest je tedy mnoho.
    RADICETA
    RADICETA --- ---
    MR_NOBODY: Trojúhelník ABC, strany a,b,c, c je přepona, úhly proti stranám. alpha je 45°, tzy trojúhelník je rovnoramený, a=b. první rovnice:
    2a+c=125cm
    druhá například pythagorova:
    a^2 + a^2 = c^2
    z první rovnice bych vyjádřil třeba c a dosadil do druhé. Pokud bych nutně chtěl použít sinovou větu, tak:
    a/sin(alfa)=c/sin(gama) kam už si dosadíš čísla
    Pokud bych ctěl nutně použít cosinovou větu, vypadne mi z ní po dosazení vlastně věta pythagorova (cos(gama)=0)
    Lepší?
    MR_NOBODY
    MR_NOBODY --- ---
    RADICETA: Diky za info, ale prave moc nejsem schopnej dat dohromady ty vety, tenhle postup mi je taky nejak jasny, ale nejak mi unika prave ta veta a pak ta rovnice...:))
    RADICETA
    RADICETA --- ---
    MR_NOBODY: určo, protože úhel beta bude taky 45° (doplněk do 180), pak je jasné, že trojúhelník je pravoúhlý, takže obvod není a+b+c ale dá se napsat jako 2a+c a pak už si tam nějakou tu sinovou nebo cosinovou větu dodáš a kvadratická rovnice je na světě. Stačí tak?
    MR_NOBODY
    MR_NOBODY --- ---
    Ahoj, víme jak spočítat délky stran pomocí Pyt. věty a goniom. funkcí pokud známe v pravoúhlém trojúhelníku pouze obvod 125cm a úhel alpha 45° ?

    Díky moc.
    VRBIK
    VRBIK --- ---
    LUKEH: Od Mareše??
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam