• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMIVarime pro deti a tehotne, aneb at nam to pekne roste!
    Recepty, tipy atd na vareni pro zminenou skupinu..
    rozbalit záhlaví
    KRKA
    KRKA --- ---
    VERONIKA22: ja teda malymu (necele dva roky) davam odpoledne dve svaciny, cca mezi druhou a pul treti a pak kolem 5.. mezi jidlama moc neji, obcas si da jednu susenku nebo 2x kousne do sucheho rohliku..
    pokud spi teda po obede dele, treba do pul 4, tak to mu davam samozrejme jen jednu svacu
    LILY
    LILY --- ---
    VERONIKA22: já se přiznám, že moje dítko nikdy žádný řád ve stravování nemělo (ani co se času týče ani ve složení potravy) a oba jsme spokojeni.
    Každopádně v jejím věku můžeš zkusit metodu uplatňovanou mojí kamarádkou - zeptrat se, co by ráda jedla, případně otevřít lednici a nechat ji vybrat. Možná bude chtít dokola to samé, ale jeslti to nejsou sladkosti apod., tak bych řekla, že je to jedno. Organismus malých dětí ještě zhruba tuší, co je pro ně dobré (tj. to, na co mají chuť).
    Já třeba poslední půlrok téměř každý den vařím těstoviny, ale přijde mi lepší, když se dítě pořádně nají něčeho, co mu chutná, než abych střídala různé přílohy, které pak stejně budu jíst sama nebo vyhodím.
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    Měla bych dotaz na odpolední svačiny u dětí nad 3roky.

    Místo neuspořádaného pojídání všeho možného jsem se snažila zavést slušné celorodinnové posvačení v 15hod.

    ale nyní se mi ukazuje, že drahoušek už tady opět šmejdí a hledá co sníst a odpolední svačiny by asi měly být dvě? tak kolem 13,30-14hod a pak v 16hod. ( jedná se o dítě, které po obědě nespí )

    a ono to možná dává smysl. že ty děti mají rychlejší trávení a něco malého v polovině odpoledne je pro ně asi málo.

    ale zatím naprosto netuším čím 2x za odpoledne krmit? jedno má být ovoce? a druhé něco sytějšího?

    předem díky za rady
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    TORUVIEL: Zatím to vypadá jako kurz pro amíky, co ani neumějí vařit a jedí jen fast food :-)
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    Mohlo by někoho zaujmout, dneska ten kurz začíná.
    https://www.coursera.org/course/childnutrition
    FILOMENA
    FILOMENA --- ---
    MIC: no bezprostredne jen asi pri nedostatku tekutin zacpou, coz u deti neni uplne nerealne. kdyz je vody a vlakniny akorat tak by mela byt stolice ridke konzistence, ale jeste kompaktni a mela by plavat na vodni hladine. casem u deti by mohlo dojit k nejakym projevum nedostatecnosti vitaminu, mineralu...vzhledem k rustove potrebe. stejne tak jsou na tom vrcholovi sportovci.
    MIC
    MIC --- ---
    FILOMENA: podle čeho poznat že je vlákniny moc?
    FILOMENA
    FILOMENA --- ---
    vlaknina na sebe vaze spoustu zivin, takze kdyz ji je v detske strave moc, muzou pak chybet nektere mineraly ci vitaminy. ale na druhou stranu, kdyz se podivam na stravu prumernych ceskych rodin, tak to fakt nehrozi. jen u dospelych je dle svetove zdravotnicke organizace doporucena denni davka min 35g vlakniny denne a cesi ji konzumuji v prumeru 17g. u deti je doporucovano od skolkoveho veku...vek+5g na den. takze treba u triletaka to je 8g. u dvouleteho decka bych to neprehanela s mnozstvim lustenin. listova zelenina jim stejne moc nejede, s klidnym svedomim bych mu kupovala bile pecivo. nase deti ho maj stejne radsi, nez domaci zitnej chleba. pecu z celozrnne mouky i sladke. ucpany nejsou ;)

    ...pisu jak tatar :)
    MIC
    MIC --- ---
    IORETH: pohanka ve velkém množství prý brzdí růst.
    KRKA
    KRKA --- ---
    ok dik :)
    me slo konkretne o spaldovou krupicku, kterou jsem malymu koupila, je hrozne dobra chutove a prijde mi lepsi nez obycejna krupicka a prave jsem se tak zamyslela nad tim, jesti mu ji davat denne nebo ne
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    Já si myslím, že to řešit netřeba, když občas dítě dostane něco celozrnného, tak je to ok. Ale nekrmit ho tím denně. Dětem stačí vláknina z ovoce a zeleniny.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    KRKA: "Existuje všeobecná shoda, odvíjející se z experimentálních, klinických i epidemiologických studií, že vláknina je pro děti zdravotním přínosem. Je jednou z nezanedbatelných složek, která se objevuje ve stravě po zavedení
    komplementární výživy v kojeneckém věku. Doporučená množství vlákniny v dietě dětí nejsou podle publikovaných studií z evropských zemí obvykle naplňována. Extrémně vysoké množství vlákniny v některých striktních alternativních dietách může být příčinou neprospívání, především v kojeneckém a batolecím věku. Zdravotní profit dietní vlákniny je výsledkem jejího obsahu a poměru rozpustné a nerozpustné složky v konkrétní potravině."
    kddl.lf1.cuni.cz/download/fruhauf/vlaknina_v_detske_vyzive.pdf
    KRKA
    KRKA --- ---
    mimochodem jak je to s vlakninou u v lete dvouletaka? Je treba to jeste resit?
    IORETH
    IORETH --- ---
    KRISTY: rýže a jáhly :). Celozrnné varianty později, pro malé děti je vlánknina ještě obtížně zpracovatelná. Dávala jsem oves a pšenici (z kupovaných vloček) a pohanku (tu prý úplná miminka taky nemůžou, akorát už si nepamatuju proč).
    KRISTY
    KRISTY --- ---
    IORETH: super, diky za info. A jaky obiloviny byste doporucily pro snadny zacatek?:-)
    IORETH
    IORETH --- ---
    KRISTY: S UM je to snadné - uvaříš kaši ve známém množství vody a na závěr přisypeš množství UM pro to známé množství vody.
    Ale obilné mléčné kaše jdou samozřejmě dělat i bez vločkovače - jen je potřeba to dýl vařit a případně mixovat. UM pak přisypeš, až je to uvařené (raději méně, protože nějaká voda se vyvaří).
    MIC
    MIC --- ---
    KRISTY: my ještě kojíme, takže mléko neřešíme.. Vločky se rozvařej, něco (tuším že pohanka) nechá kousky, ale jsou měkký takže dásničky to zvládnou. Vidíš krupičnou jsme ještě nedělali, díky za tip :-)
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    ANNNA: Brambory dělám čerstvé, spolu se svýma. Uvařím bez soli, odeberu dětskou porci, dosolím a ještě povařím.
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    PETATA: Jak to zmrzne, vyloupu to do zavíracího pytlíku... Ale jo, jen co se trochu rozjí, taky přejdu na skleničky. Zatím se jí do zvyšování množství nechce, tak holt ochutnává...

    Jak to děláte s bramborama? Vždycky nové, nebo ohřívané? Jakmile je nechám v lednici, tak chytnou takový ten nedobrý chuťový odstín, jako.. jako ohřívané brambory a malá to moc nechce jíst.
    Mačkat/nemačkat, chladit rychle/pomalu, samotné/ve směsi?

    Zatím si vystačíme s bryndákem, ale zrovna dneska měla ohřívané brambory s dýní a nějak se jí to nezdálo, tak si po chvíli vždycky nechala dát do pusy lžičku a pak začala "prdět". Krásný oranžový sprej... Bryndákový neopren už mám nachystaný, pokud to jinak nepůjde.
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    TAPINA: já na něho nedala dopustit,ted už ho taky moc nepoužívám,ale tenkrát bodl,nejednou jsem něco připalila a když to odnesl jednou Zepter hrnec,tak radši takhle :)
    PETATA: my jo,ale jistě by se to dalo nahradit napařovákem na knedlíky.
    KRISTY
    KRISTY --- ---
    MIC: diky! A jak a kdy se do toho dava to mliko? Pocitam, ze to musi bejt nejajky to UM adekvatni veku mimina...a ty vlocky se tim varem uplne rozvarej, nebo se to pak jeste mixuje?
    A co treba krupicna kase, standardni postup?
    MIC
    MIC --- ---
    KRISTY: nahážem jáhly, rýži a ev. nějaký bonusy (trochu pohanky, slunečnice, amarantu...) do vločkovače, párkrát zatočit, šup s tím do hrnce, trochu vody a vařit. Hotovo.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam