BURAN: ne, nesrovnavam, to uz jsem se odnaucil i kdyz priznavam ze mam pomerne rozvinutou profesionalni deformaci, nicmene kazde konstrukcni reseni cehokoliv ma jine vlastnosti nez jine konstrukcni reseni, obe muzou byt pro svuj ucel dobre, kazde pro ten svuj. Jsou zde ale zakladni konstrukcni zasady a souvislosti, ktere kdyz clovek dodrzi, udela lepsi zarizeni. Je pritom uplne jedno jestli v profi nebo hobby sfere. Znam stroje z obou a zaklady konstrukce plati pro vsechny protoze to jsou pravidla stvorena realitou, nikoliv clovekem, ten je muze akorat vice ci mene dodrzovat. Porad to neni nic jineho nez fyzikalni zakony, jen je jich navrstveno vice na sobe.napr:
i kdyz konstrukce driveru je takova, ze ho pripojeni dvou motoru neznici hned, tak soucet vykonu motoru je nizsi, nez kdyz je na driver pripojen jen jeden motor, presneji receno vsechny vlastnosti, nejen ten vykon jsou horsi. Vlastnosti driveru se taky zhorsi, napr chystrejsi (nikoliv drazsi nebo lepsi) driver ktery umi potlacovat rezonance je prestane umet potlacovat v takovem zapojeni. z ekonomickeho hlediska 2x vykonejsi motor neni 2x drazsi nez 2 motory 1/2 vykonu.
I u profi masin se pouziva konstrukce se 2 motory na jedne ose pouze v pripadech kde se tomu z jinych konstrukcnich duvodu nelze vyhnout(a tahle 3d tiskarna neni ten pripad) i kdyz jsou sprazeny srouby remenem nebo tyci a pokud je to mozne, je lepsi pouzit jeden motor pro dva srouby ve vetsine ohledech. Reseni se 2 motory na jedne ose (ale kazdy motor se svym driverem) ma i svoje vyhody ktere je mozne vyuzit, ne vsak v pripade tehle tiskarny.
bude to i min silovych dratu k zapojeni, mensi riziko ze se clovek pri zapojeni splete a 1 motor zapoji rychleji nez 2 motory, tedy i min prace a delsi doba provozu do prvniho problemu.
neulozeni sroubu do lozisek pro zmenu nema zadnou vyhodu, motory nejsou konstruovane na to aby jeho loziska nesly celou hmotu osy a prenasely vsechny sily, navic pod zadnim loziskem je loziskova pruzina na ktere to pak cele pruzi.
To bych uz taky mohl srouby sroubovat kladivem misto sroubovakem, taky to jde a taky to pak drzi ale je to prasarna ktera se proste nedela. radialne budiz kdyz jsou setrvacne hmoty nizke a neprehani se to ani se statickou zatezi, ale axialne proste nikdy.