• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    MICA
    MICA --- ---
    Měl jste někdo v ruce tenhle soustruh? Sháním malý levný soustruh na občasné soustružení malých dílů z duralu nebo mosazi.
    Soustruh na kov CQ9318 Mini
    http://www.uni-max.cz/soustruh-na-kov-cq9318-mini/d/
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    zapomel jsem dodat, ze ten posledni zpusob mam nejradeji, protoze mi umoznuje z 1 pc ridit i vice stroju nez jen 1 najednou, cehoz i vyuzivam
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    THERIDANE: to ale ten bottleneck zase moc daleko neposunes a zavedes uplne novy, sice zvednes max uzitnou frekvenci vystupu, ale nebudes ji vzavislosti na pozadavcich umet dostatecne rychle menit, protoze ji potrebujes menit nejlepe s kazdym krokem v ramci jitteru, tedy pro kazdy krok poslat i rychlost, kdysy jsem se o neco podobneho pokousel, pro zvoleny delkovy usek cca po 10 krocich, ktery mohl variovat jsem posilal jeho rychlost, a pro moc vysoke rychlosti to nefungovalo, tedy max mnou timto zpusobem dosazene max rychlosti a akcelerace byly takove, ze to nemelo smysl.

    Delal jsem to hlavne pro to abych si mohl udelat libovolny prubeh rychlosti. prineslo to vic problemu nez uzitku a cele jsem to poslal k ledu, naskytlo se lepsi reseni, tak jsem to dal neresil.

    Libovolny zadrhel na komunikaci znamena okamzite zastaveni bez rampy = ztrata kroku, uz se neda pokracovat. Problem je taky reakce na vstupy, napr referencni spinace, od sondy atd. kdy je potreba reagovat na zmenu stavu vstupu jeste pred vykonanim dalsiho kazdeho kroku, jinak krome samotne chyby ref. spinace nebo sondy, tam budes mit nativni chybu rostouci s rychlosti, proste nebudes umet zareagovat na vstup dostatecne rychle a bez citace polohy, tzn skutecne vykonanych kroku, ani nebudes vedet kdy a kde k aktivaci vstupu ref. spinace nebo sondy vlastne doslo. coz kdyz se dostanes vyhodne k poradne sonde, te bude pekne stvat.

    coz je pri referenci osy, mereni nastroje, pripadne digitalizaci nebo mereni soundou naprosto zasadni. jak tak koukam na linuxcnc wiki a latency testu tak nejlepsi vysledky pri 1ms threadu je jitter kolem 4000-5000ns u LPT portu, u toho tveho reseni by se to melo zlepsit, ale zase na ukor rychlostniho rozliseni, ktery je pri vyssich rychlosti pohybu problem u krokacu, coz se obvykle resi tim, ze generovani pulzu kuli frekvenci dela nejake to fpga, aby byla co nejvyssi co driver jeste snese a nalezitym mikrokrokem, ktery skok ve frekvenci vlivem nizsiho rychlostniho rozliseni, se zmensuje s jemnejsim mikrokrokem. Stejny zpusob se domnivam ze pouzivaji mesa karty, ktere maji fpga na generovani pulzu a PCI pro komunikaci.

    dalsi mozna cesta je do HW neposilat zmeny rychlosti, ale jen koncove body polohy, pripadne rychlost na koncovem bodu, pokud se zmeni a HW se stara o vse ostatni, tedy i o reakci na stavy vstupu, kdy je HW schopen reagovat na vstup s kazdym pulzem a chyba v komunikaci znamena jen to, ze se posledni odeslany bod odesles znovu a kdyz ne, tak po zpracovani vsech bodu v HW HW osy zabrzdi podle nastavene rampy do nulove rychlosti zcela bezpecne a po oprave komunikace z libovolneho duvodu, (vytazenej kabel, ruseni atd.) se da bezproblemu pokracovat dal, pokud k naprave komunikace dojde jeste pred zpracovanim prijatych bodu, tak ani nic nepoznas, muzes HW od PC klidne odpojit a zase pripojit a vubec nic se nedeje. navic do takoveho HW muzes ty koncove body posilat klidne i z telefonu, nebo cehokoliv, nemusi to byt PC, koncove body a jejich koncove rychlosti tam muzes poslat z cehokoliv. timto zpusobem pracuje napr i hw k 3d tiskarnam.
    MICA
    MICA --- ---
    Proč to dělat jednoduše když to jde i složitě :) Já si koupil HW interpolátor kterej se krmí přes seriovej port a mám klid od pekelností jako je RT linuch
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    s tema zmenama rychlosti, takhle se ridi analogova serva, servo se ridi rychlostne, tedy zadavam mu rychlost a smer otaceni, z enkoderu pak vezmu informaci o poloze a podle toho jestli jsem pred nebo za zadanou polohou upravim rychlost, tohle by emc melo umet taky, ale nevim jak by to fungovalo s krokacem a potrebuje to na ose enkoder, to uz by bylo lepsi tam rovnou strcit servo nez krokac, nemyslel jsi neco takoveho?
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    pro nezavisle osy tam nevidim problem, pri pohybu z A do B s pocatecni a koncovou nulovou rychlosti ok treba pro souradnicove vrtani by to stacilo, ale nejak si nedokazu predstavit jak by se timhle dal ridit zavisly pohyb vice os najednou. k rizeni 1 osy nepotrebujes interpolaci, ta prave zajisti tu synchronizaci polohovou a rychlostni vice os najednou a najednou se to prave resit musi, protoze casovy rozestup pulzu udava rychlost a pocet pulzu polohu. zkus to popsat podrobneji, odkud se co kam posila a co se kde pocita a odkud kam jde jaky signal. jinak USB na tom se zarusitelnosti neni o moc lip nez lpt a ohledne casovani je na tom usb mnohem hur.

    dokazal bych si predstavit ze poslu pocet pulzu jednotlivych os ktere maji v jakem pohybu vykonat, vyslednou rychlost a akceleraci, pak ale veskerou tu slozitou matiku, interpolaci, musi pocitat prave to, cemu to poslu.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    THERIDANE: aha, tak to jo, me zmatlo to HW a nahrazeni lpt portu, tedy signaly sice nepujdou z lpt jako takoveho ale z jinych pinu, zadrhel bude dostat linux s rt jadrem, slysel jsem sice ze se to nekomu povedlo, ale enasel jsem zadne podrobnosti, tedy porad to bude sw reseni.

    hlavni prolem LPT portu, krome slabych signalu a mizerneho i/o je hlavne v moznostech ovladani pinu ktere brzdi OS a zbytek architektury PC, OS krome toho co zrovna potrebujes, aby ovladal a cetl stavy pinu resi i dalsi veci, ktere do casu kdy jsi schopen pin ovladat vnasi casovou chybu, vsechny HW rizeni na armu nemaji OS na kterem by bezelo neco co teprve bude piny ovladat, cokoliv mezi samotnym pinem a tou matematikou co pocita casy je prave ten problem, tedy pokud presunes linuxcnc na arm desku, tak tam presunes i ten hlavni problem jehoz reseni je na arm desku presunout jen tu matematiku, bez os, zobrazovani atd. a zobrazovani, interpret g kodu, praci se soubory atd. se pak da resit kdekoliv jakkoliv pod OS (treba na dalsi arm desce), jinak lepsich vysledku nez s lpt portem, kdyz jen ta matematika nepobezi na samostatnem procesoru, tak vyrazne lepsich vysledku (vetsi frekvence, mensi jitter) nez s lpt portem nedosahnes.

    ja nejakou tu arm desku planoval pouzit k tomu ze na tom pobezi obsluzny sw, tedy vsechno krome te casove kriticke matematiky, ktera pobezi samostatne, a i na tom obsluznem sw zustane casove nekriticke matematiky celkem dost a premyslim jak moc ta arm deska stacit bude nebo nebude, ono i jen zobrazit strojni drahy NC souboru ktery ma 500 000 radku by mohlo byt pro ten graficky cip velke sousto a to neni zadny extrem.
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    THERIDANE: a jak to do něj budeš ládovat? Ethernet?
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    tak tak, a to je interpolace, zvladnuti rychlosti a akceleraci jeste pomerne dost mala a jednoducha cast (budu li uvazovat pouze linearni rampovani), sice ta nejzakladnejsi, ale porad pomerne mala cast toho, co vsechno je potreba resit pred vykonanim kazdeho kroku.

    Tvar pulzu je uz to nejmensi
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    THERIDANE: grbl na arduinu dosahuje nejakejch 30 kHz, problem neni s kvalitou pulzu ale s pocitanim kdy ten pulz poslat pri akceleraci. Jeste se podivej na netu na smoothieboard
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    THERIDANE:jak konkretne chces ty enkodery pouzivat? s krokaci jdou pouzit vicemene jen na kontrolu ztraty kroku pro pripad kolize a zastaveni stroje a na to je jednoduzsi hlidat pokles otacek vretene
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    AKA_THE_A: yep, akorat ta v kufru auta ma zrovna to tlumeni
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    THERIDANE: hmm, to zni zajimave, sem zvedavej jak to dopadne, nad necim podobnym premyslim uz dlouho, ale ne a ne se k tomu dostat.

    ona ta protivaha s dalsi hmotou s vyssi setrvacnosti se muze za urcitych podminek hodit i v jinych osach nez jenom Z a i za cenu 2x takove potreby vykonu v pohonu, ale az v dost specifickych pripadech
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    JVCNC: tou plynovou vzpěrou je myšlený něco podobnýho jako co drží u aut víko kufru?
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    jo misto proti vahy bych dal tu plynovou vzperu, protivaha pridava dalsi hmotnost se kterou motor hybe a zhorsuje dynamicke vlastnosti, tedy omezuje akceleraci. U vzpery pozor na tlumeni v koncove poloze, vzpera musi byt bez toho, jinak v tlumenych oblastech se bude chovat presne opacne nez potrebujes.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    THERIDANE: co tam je za optocleny? jestli to dela trojuhelniky uz pri 30kHz tak to je dost bida, ale zase tezko cekat ze z lpt portu nekdo vymackne vic.

    THERIDANE: co mas v planu tam strcit? hw rizenich mi rukama proslo uz celkem dost a ne vsechny jsou zarukou toho ze to bude chodit lip.

    u te 4. osy rozhodne mensi motor nez tam je, cim vetsi motor, tim se bude tocit pomaleji, a pokud udes delat i kontinualni 4 ose frezovani, tak te bude 4. osa dost brzdit
    MICA
    MICA --- ---
    THERIDANE: No vypadá to docela smutně když se řidí takovej stroj přes LPT :)
    MICA
    MICA --- ---
    Netušíte kde sehnat takovéhle kuličkové pouzdro na průměr 18mm? http://www.cncshop.cz/lm-kulickove-pouzdro
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    PECA: zdroj tam dej spinany 48V 350W ktery maj na cncshopu, mel by stacit pro vsechny 3 drivery i s 3nm motory, spinane zdroje drzi napeti, takze na vystupu budes mit porad tech 48V at se v siti deje cokoliv, u trafozdroju musis mit rezervu ve vystupnim napeti kuli spickam a pipravis se tak o napeti, ktere budes muset mit mensi nez z toho spinaku.

    motory zalezi podle konstrukce zpracovani a provedeni celeho stroje, cim vetsi motor, tim rychleji ztraci moment, momentovou charakteristiku u toho vetsiho nemaj, jen pro ten mensi, takze tezko rict do jakych otacek bude ten vetsi pouzitelny oproti tomu mensimu.
    PECA
    PECA --- ---
    Takže pro každou osu potřebuju jeden driver M542. Pak motor. Buď 60STH88, nebo 57HS09. Má smysl brát ty silnější motory? Myslím, jestli 1.3 Nm není slabý či na hraně, nebo 3 Nm zbytečně moc silný. Jde o hobby - překližka, dřevo, extrudovaný polystyrén/polypropylén. Nejde mi o rozdíl jedné stokoruny na kusu, ale ten silnější motor mi přijde docela dost težký a velký...
    Oddělovací deska pro par. port CNC IO Board je asi to co bude distribuovat signál z PC do ovladačů motorů. Tak a ještě potřebuju poradit vhodný zdroj.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam