• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    PROFOR
    PROFOR --- ---
    MICA: Sice uz jsem to psal na nejaka fora a mozna i sem, ale pro jistotu zatim, co je tak odpozorovano:

    - cinsky vyrobce (a to se netyka jen strojariny) muze byt pekny pruser, ale taky velka vyhra: zavisi to na fabrice a na tom, pro koho to ta fabrika vyrabi a jak si ten objednatel umi doslapnout vlastni kontrolou na kvalitu
    - je moda nadavat na cinskou nekvalitu, ale neni to uz davno pravda (tedy muze, ale nemusi).
    Hodne casto nadavaji strojari, kteri resi profesionalni aplikaci a kde si nemuzou dovolit delat zadne kompromisy a neuvedomuji si, ze tu neni pouze oblast profesionalniho pouziti.

    Sam jsem pred lety taky chodil kolem jednoho soustruhu (pravda, byl 2x drazsi nez tenhle) a asi po trech letech premysleni jsem si rekl, ze teda jo. Mezitim jsem hledal jine varianty, premyslel i o soustruhu MN80, coz je v tehle vahove kategorii takovy hezky zastupce tech, ktere se vyrabely tady.
    Koupil jsem - asi to byla haluz - v Bauhausu tehdy za asi 25k koncove ceny soustruh D210x400 od firmy Optimum (dodava to sem firma Bow) - dneska jsou ty soustruhy drazsi. Privezli mi to domu, dva kamaradi to chudaci odreli do 4.p. (bez vytahu) (asi 120k) a od te doby s nim funguju a nemam problem.
    Co je asi dobre si pred koupi poresit:
    - ozubena kola predlohy (kovova/plastova)
    - kaleni vretene/loze
    - rozsahy supportu
    - pro jaka stoupani jsou dodavana predlohova kola (nechaval jsem si delat jeste dalsi, abych mel jemnejsi prevody)
    - pokud to mas v byte, tak si jej nechat nekde pustit a zjistit si hlucnost (opet jsem mel stesti a kdyz mame zapnutou pracku, tak ta je hlucnejsi)
    - byl jsem pochvalen za koupi bez menice, neb se silene kurvily, ale to snad je dnes uz lepsi
    - bud mit moznost si u nekoho promerit presnost nebo neci zkusenosti - ale pamatovat, ze to jsou zkusenosti s tim konkretnim kusem - muzes narazit i na horsi a lepsi. Jsou i firmy, ktere se zabyvaji tim, ze to sem dovezou a rozeberou, vycisti, slozi a seridi (jako treba vyrobnistroje.cz).
    Mel jsem stesti a hodnoty namerenych uchylek opravdu z protokolu sedi a dokonce i drzi. :)





    MICA
    MICA --- ---
    AKA_THE_A: Je fakt že jetá čína může bejt celkem past no
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    MICA: tak v konečnym výsledku jsou to tvoje prachy a rozhodnutí :P
    Jde jen o to, že ta nízká cena má dobrej důvod...kdyby to šlo předem prohlídnout a změřit "budíkem" jak moc odfláknutý to je, tak budiž, ale jinak bych do toho osobně nešel...
    MICA
    MICA --- ---
    AKA_THE_A: No chvilku jsem googloval po starejch inzerátech a občas se někde objevil i za míň. Já fakt potřebuju jen malinkatej stroj :)
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    MICA: patří spíš do kategorie hezkejch hraček... hledej starej, za tyhle peníze už seženeš něco použitelnýho...
    MICA
    MICA --- ---
    Měl jste někdo v ruce tenhle soustruh? Sháním malý levný soustruh na občasné soustružení malých dílů z duralu nebo mosazi.
    Soustruh na kov CQ9318 Mini
    http://www.uni-max.cz/soustruh-na-kov-cq9318-mini/d/
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    zapomel jsem dodat, ze ten posledni zpusob mam nejradeji, protoze mi umoznuje z 1 pc ridit i vice stroju nez jen 1 najednou, cehoz i vyuzivam
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    THERIDANE: to ale ten bottleneck zase moc daleko neposunes a zavedes uplne novy, sice zvednes max uzitnou frekvenci vystupu, ale nebudes ji vzavislosti na pozadavcich umet dostatecne rychle menit, protoze ji potrebujes menit nejlepe s kazdym krokem v ramci jitteru, tedy pro kazdy krok poslat i rychlost, kdysy jsem se o neco podobneho pokousel, pro zvoleny delkovy usek cca po 10 krocich, ktery mohl variovat jsem posilal jeho rychlost, a pro moc vysoke rychlosti to nefungovalo, tedy max mnou timto zpusobem dosazene max rychlosti a akcelerace byly takove, ze to nemelo smysl.

    Delal jsem to hlavne pro to abych si mohl udelat libovolny prubeh rychlosti. prineslo to vic problemu nez uzitku a cele jsem to poslal k ledu, naskytlo se lepsi reseni, tak jsem to dal neresil.

    Libovolny zadrhel na komunikaci znamena okamzite zastaveni bez rampy = ztrata kroku, uz se neda pokracovat. Problem je taky reakce na vstupy, napr referencni spinace, od sondy atd. kdy je potreba reagovat na zmenu stavu vstupu jeste pred vykonanim dalsiho kazdeho kroku, jinak krome samotne chyby ref. spinace nebo sondy, tam budes mit nativni chybu rostouci s rychlosti, proste nebudes umet zareagovat na vstup dostatecne rychle a bez citace polohy, tzn skutecne vykonanych kroku, ani nebudes vedet kdy a kde k aktivaci vstupu ref. spinace nebo sondy vlastne doslo. coz kdyz se dostanes vyhodne k poradne sonde, te bude pekne stvat.

    coz je pri referenci osy, mereni nastroje, pripadne digitalizaci nebo mereni soundou naprosto zasadni. jak tak koukam na linuxcnc wiki a latency testu tak nejlepsi vysledky pri 1ms threadu je jitter kolem 4000-5000ns u LPT portu, u toho tveho reseni by se to melo zlepsit, ale zase na ukor rychlostniho rozliseni, ktery je pri vyssich rychlosti pohybu problem u krokacu, coz se obvykle resi tim, ze generovani pulzu kuli frekvenci dela nejake to fpga, aby byla co nejvyssi co driver jeste snese a nalezitym mikrokrokem, ktery skok ve frekvenci vlivem nizsiho rychlostniho rozliseni, se zmensuje s jemnejsim mikrokrokem. Stejny zpusob se domnivam ze pouzivaji mesa karty, ktere maji fpga na generovani pulzu a PCI pro komunikaci.

    dalsi mozna cesta je do HW neposilat zmeny rychlosti, ale jen koncove body polohy, pripadne rychlost na koncovem bodu, pokud se zmeni a HW se stara o vse ostatni, tedy i o reakci na stavy vstupu, kdy je HW schopen reagovat na vstup s kazdym pulzem a chyba v komunikaci znamena jen to, ze se posledni odeslany bod odesles znovu a kdyz ne, tak po zpracovani vsech bodu v HW HW osy zabrzdi podle nastavene rampy do nulove rychlosti zcela bezpecne a po oprave komunikace z libovolneho duvodu, (vytazenej kabel, ruseni atd.) se da bezproblemu pokracovat dal, pokud k naprave komunikace dojde jeste pred zpracovanim prijatych bodu, tak ani nic nepoznas, muzes HW od PC klidne odpojit a zase pripojit a vubec nic se nedeje. navic do takoveho HW muzes ty koncove body posilat klidne i z telefonu, nebo cehokoliv, nemusi to byt PC, koncove body a jejich koncove rychlosti tam muzes poslat z cehokoliv. timto zpusobem pracuje napr i hw k 3d tiskarnam.
    MICA
    MICA --- ---
    Proč to dělat jednoduše když to jde i složitě :) Já si koupil HW interpolátor kterej se krmí přes seriovej port a mám klid od pekelností jako je RT linuch
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    s tema zmenama rychlosti, takhle se ridi analogova serva, servo se ridi rychlostne, tedy zadavam mu rychlost a smer otaceni, z enkoderu pak vezmu informaci o poloze a podle toho jestli jsem pred nebo za zadanou polohou upravim rychlost, tohle by emc melo umet taky, ale nevim jak by to fungovalo s krokacem a potrebuje to na ose enkoder, to uz by bylo lepsi tam rovnou strcit servo nez krokac, nemyslel jsi neco takoveho?
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    pro nezavisle osy tam nevidim problem, pri pohybu z A do B s pocatecni a koncovou nulovou rychlosti ok treba pro souradnicove vrtani by to stacilo, ale nejak si nedokazu predstavit jak by se timhle dal ridit zavisly pohyb vice os najednou. k rizeni 1 osy nepotrebujes interpolaci, ta prave zajisti tu synchronizaci polohovou a rychlostni vice os najednou a najednou se to prave resit musi, protoze casovy rozestup pulzu udava rychlost a pocet pulzu polohu. zkus to popsat podrobneji, odkud se co kam posila a co se kde pocita a odkud kam jde jaky signal. jinak USB na tom se zarusitelnosti neni o moc lip nez lpt a ohledne casovani je na tom usb mnohem hur.

    dokazal bych si predstavit ze poslu pocet pulzu jednotlivych os ktere maji v jakem pohybu vykonat, vyslednou rychlost a akceleraci, pak ale veskerou tu slozitou matiku, interpolaci, musi pocitat prave to, cemu to poslu.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    THERIDANE: aha, tak to jo, me zmatlo to HW a nahrazeni lpt portu, tedy signaly sice nepujdou z lpt jako takoveho ale z jinych pinu, zadrhel bude dostat linux s rt jadrem, slysel jsem sice ze se to nekomu povedlo, ale enasel jsem zadne podrobnosti, tedy porad to bude sw reseni.

    hlavni prolem LPT portu, krome slabych signalu a mizerneho i/o je hlavne v moznostech ovladani pinu ktere brzdi OS a zbytek architektury PC, OS krome toho co zrovna potrebujes, aby ovladal a cetl stavy pinu resi i dalsi veci, ktere do casu kdy jsi schopen pin ovladat vnasi casovou chybu, vsechny HW rizeni na armu nemaji OS na kterem by bezelo neco co teprve bude piny ovladat, cokoliv mezi samotnym pinem a tou matematikou co pocita casy je prave ten problem, tedy pokud presunes linuxcnc na arm desku, tak tam presunes i ten hlavni problem jehoz reseni je na arm desku presunout jen tu matematiku, bez os, zobrazovani atd. a zobrazovani, interpret g kodu, praci se soubory atd. se pak da resit kdekoliv jakkoliv pod OS (treba na dalsi arm desce), jinak lepsich vysledku nez s lpt portem, kdyz jen ta matematika nepobezi na samostatnem procesoru, tak vyrazne lepsich vysledku (vetsi frekvence, mensi jitter) nez s lpt portem nedosahnes.

    ja nejakou tu arm desku planoval pouzit k tomu ze na tom pobezi obsluzny sw, tedy vsechno krome te casove kriticke matematiky, ktera pobezi samostatne, a i na tom obsluznem sw zustane casove nekriticke matematiky celkem dost a premyslim jak moc ta arm deska stacit bude nebo nebude, ono i jen zobrazit strojni drahy NC souboru ktery ma 500 000 radku by mohlo byt pro ten graficky cip velke sousto a to neni zadny extrem.
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    THERIDANE: a jak to do něj budeš ládovat? Ethernet?
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    tak tak, a to je interpolace, zvladnuti rychlosti a akceleraci jeste pomerne dost mala a jednoducha cast (budu li uvazovat pouze linearni rampovani), sice ta nejzakladnejsi, ale porad pomerne mala cast toho, co vsechno je potreba resit pred vykonanim kazdeho kroku.

    Tvar pulzu je uz to nejmensi
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    THERIDANE: grbl na arduinu dosahuje nejakejch 30 kHz, problem neni s kvalitou pulzu ale s pocitanim kdy ten pulz poslat pri akceleraci. Jeste se podivej na netu na smoothieboard
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    THERIDANE:jak konkretne chces ty enkodery pouzivat? s krokaci jdou pouzit vicemene jen na kontrolu ztraty kroku pro pripad kolize a zastaveni stroje a na to je jednoduzsi hlidat pokles otacek vretene
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    AKA_THE_A: yep, akorat ta v kufru auta ma zrovna to tlumeni
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    THERIDANE: hmm, to zni zajimave, sem zvedavej jak to dopadne, nad necim podobnym premyslim uz dlouho, ale ne a ne se k tomu dostat.

    ona ta protivaha s dalsi hmotou s vyssi setrvacnosti se muze za urcitych podminek hodit i v jinych osach nez jenom Z a i za cenu 2x takove potreby vykonu v pohonu, ale az v dost specifickych pripadech
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    JVCNC: tou plynovou vzpěrou je myšlený něco podobnýho jako co drží u aut víko kufru?
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    jo misto proti vahy bych dal tu plynovou vzperu, protivaha pridava dalsi hmotnost se kterou motor hybe a zhorsuje dynamicke vlastnosti, tedy omezuje akceleraci. U vzpery pozor na tlumeni v koncove poloze, vzpera musi byt bez toho, jinak v tlumenych oblastech se bude chovat presne opacne nez potrebujes.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam