HARVIE: do dreva, polystyrenu bych rekl ze ten kress bude ok, do plastu jak ktereho, od pěněného ABS k PEEKu je hromada materialu a kazdy ma jine naroky na rychlosti, tuhosti, otacky atd. Ona ta hazivost dela za problem hlavne v nerovnomernem zatizeni nastroje, 1 brit bere vice nez druhy, tedy i rezne sily se ti behem otacky meni, coz zpusobuje vybrace atd. pokud ale stroj uhne o 0.2mm v rezu, je uz celkem jedno ze nastroj hazi 0.02mm. Kdyz je velky posuv na ot. tak to tolik nevadi jako do kovu kde mas predepsano napr 0.015mm na otacku, kdyz pak nastroj haze 0.02mm, tak odejde velice rychle, protoze jeden brit pak bere min nez ma, coz je taky spatne, netvori trisku ale jen se obrusuje a zahriva a druhy brit bere vic nez ma a vibrace od nerovnomerneho zatizeni ti pak vystipe brity oba. Proti kravalu pak budto koupit hluchatka i sousedum nebo na to stlouct bednu.
ne, jsou ruzne, mel jsem v ruce i na 90V, 110V podle toho jak jsou namotane vinuti, bez VFD provozovat nejdou takze to je vcelku jedno, je to jeden z parametru ktery v menici musis nastavit. Nejcasteji to je tech 230V ale pozor tech 230V neni pri 50Hz, viz dale.
Normalni asynchroni 3 faz to neni, normalni 3faz je namotanej na 50Hz coz je v zasuvce a pri kterych do nich muzes pustit jmenovite napeti, tyhle vretena behaj na 400hz pri kterych maji 24000 ot/min, pripadne muzou tocit i 60000ot/min ale pak potrebujes menic ktery da na vystupu 1kHz a to se dneska diky EU uz blbe shani. Otacky jsou rizene frekvenci, takze rozdil je v te frekvenci a taky neocekavaji moc jmenovite napeti pri 50Hz pri kterych je protekajici proud vetsinou vetsi nez co snesou, takze kdyz do nich z VFD v defaultnim nastaveni pustis sitove napeti uz pri 50Hz, tak bud vyskoci menic na nadproud nebo, kdyz mas dost vykonej menic, spalis vinuti. coz souvisi s dalsim dotazem.
nejjednodussi rizeni ktere umi v podstate kazdy menic je U/f rizeni, tedy krivka ktera udava jake napeti jde do motoru pri jake frekvenci, kdyz nastavuju nove vreteno tak napred max frekvenci a max napeti, pak se nastavuje tzv zakladni frekvence (base frequency) coz je frekvence pri ktere jde do motoru max napeti, a tuhle rekvnci dam stejnou jako max frekvenci, s tim ze napeti roste linearne od 0 s rostouci frekvenci k max napeti pri max frekvenci, tim nic nezkazis. pak postupne tuhle frekvenci snizuju, podle toho jak vreteno topi, az k nejakejm 200hz, u dobre namotanejch vreten i k 150-100hz a koukam jaky proud jde do motoru pri ruznych otackach. u nekterych vreten podle vyrobce to skonci treba i tak ze base freq=max freq. jsou to vysokootackova vretena takze provoz pri nizkych otackach se moc neuvazuje (na nizke otacky jsou zase jina vretena), pak potrebujes zase vektorove rizeni ktere udrzuje nastaveny proud a pak to vreeno pri nizkych otackach potrebujes dost chladit.
pak se nastavuje rozbeh/brzdeni, kdyz VFD umi pripojit externi brzdny odpor a pripojis ho tak to vreteno zastavis z 24k ot/min na 0 i za mene nez 1s, nebo taky muzes brzdit DC protiproudem ale energii roztoceneho vretena pak spalis misto v externim odporu ve vinuti motoru. Rozbeh zavisi zase na vykonu menice ,a setrvacnych hmotach, uz jen prevlecna matice s dobou rozbehu umi zahybat. a nakonec zpusob rizeni, svorky/panel/linka.
U/f rizeni umi kazdy menic a kazde vreteno, vektorove rizeni ne kazdy menic umi a ne kazde vreteno je na nej vhodne, vektor je zajimavej spis pro pomalejsi vretena kde je potreba kroutak pri nizkych otackach.
toz tak hodne zjednodusene ve strucnosti.