• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    TEAPACK: nemel by jsi prosim vice info k tem DC driverum? to me docela zajima. mam par 120W DC serv ale nemam je nejak moc poradne k cemu pripojit. Co jsem si hral s DC driverem od leadshine a ten nejak uspokojive nastavit nejde
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    HARVIE: BLDC nechceš, mají minimální otáčky pod které se nerozočí a nemají takový krouťák - leda že bys tam měl převodovku 500:1, ale pak je otázka jak rychlé by to bylo...

    Navíc, já mám už svoje 2x120W drivery pro DC motory s enkodérem včetně PID regulace a hlídání protékajícího proudu, takže nepotřebuju nic "cizího" o čem vím prdlajz.. =)
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    How to Use Through-type Lead Screw Stepper Motor (81062)
    https://www.youtube.com/watch?v=hkoQh_Ll3to
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Tyjo. Non-captive motory jsou docela zajimavy. Az na reseni problemu s backlashem po opotrebovani zavitu:

    How a Non-Captive Linear Actuator Stepper Motor Runs
    https://www.youtube.com/watch?v=hX9v5HIq_4s


    HARVIE
    HARVIE --- ---
    TEAPACK: Dyt to pujde! Je tam A4954, coz umi ridit jak steppery, tak DC motory. Vse je jen otazka kodu co tam nahrajes. A krom toho delaj se mozna i DC motory v NEMA17/NEMA23 baleni. minimalne BLDC se delaj.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    HARVIE: ale jinak je to přesně to, jak chci aby mi to fungovalo - ale s DC =)
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE:bubliny ty odlévaci pryskyřice nedělají - odléval jsem Cca 100 kloubů na kolečka pro dětský kočárky a jsou pevnější než originál - použil jsem tuším nějakou Pur pryskyřici plněnou hliníkovým prachem,vzal jsem to kůli černý barvě a docela jsem čuměl jak je to pevný když jsem se v tom snažil strhnout závit orval jsem několik matek než jsem strhnul závit na odlitku
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    =D ok, asi si dám svoje drivery taky na KS a něco na tom vyrejžuju... ^.^
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    TEAPACK: Dost se mi líbí mechaduino:

    Mechaduino - Powerful open-source industrial servo motor. by Tropical Labs —Kickstarter
    https://www.kickstarter.com/...jects/tropicallabs/mechaduino-powerful-open-source-industrial-servo-m
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    HARVIE: stejně se chci šťourat v kinematice pohybů, takže pro mě bude asi jednodušší napsat si to sám, než používat hromadu kódu o kterym vim prdlajz... =)
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    TEAPACK: ono by ve vysledku slo udelat drop-in replacement za pololu drivery co by se strcil do stavajiciho setupu a pripojil by se k nemu DC motor a enkoder.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    HARVIE: No, já si budu primárně dělat asi parser pro heidenhain a pojedu na trochu rychlejších čipech - o výkonovou část pro dva motory se mi teď stará 50MHz ARM-cortex M0 a komunikaci s třemi drivery prozměnu 100MHz CortexM3, který možná vyměním za M4, který má HW podporu floatu...
    Zatím mi to jezdí jako robot, ale v principu je to stejné =) (asi jediný hobby robot, který má podvozek řízený pomocí M3, M2, L X[] Y[] F300 ... :-D )
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: akorat se bojim, ze kdyz to budu lejt do tak uzky dlouhy skviry, tak ze tam vzniknou velky bubliny uvnitr a nic s tim neudelam...
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE: nějakou lící pryskyřici na formy - je to pevný jak kov a není ani moc drahý
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: joo, to sem si taky rikal ze je nahovno... to je docela dobra myslenka. i kdyz ja tam vlastne tahnu kabely tim :/ ale asi by se tam dala dat naka trubicka nez to zaleju... jen teda nevim cim... epoxid je drahej a beton se bude drolit... jakou priskyrici byste mi doporucili aby to bylo levny?
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    TEAPACK: hele tomu fandim... existuje naka alternativa grbl co to umi?
    a kdyz v tom budes, tak se vyser na remeny a dej si tam zubatku ("rack and pinion") nevim ted jak se to rekne cesky spravne.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    AKA_THE_A: jedině
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    SALAM23: doplnit betonem/pryskyřicí? :D
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE: mě tak napadá - možná tu x osu nemáš dost pevnou kůli použitými markerslidu - jsem koukal na ten obrázek co jsi postoval níž ,s tou tištěnou spojkou a všiml jsem si,že v tom profilu chybí jedna příčka - bez ni to musí být fakt hodně měkký,jestli máš ty profily stejný jako na tom obrázku,tak už docela chápu že se ti to kroutí -tady na tom obrázku je vidět ,že tenhle profil má o vzpěru víc

    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    HARVIE & SALAM23: Tak abyste věděli, rozhodl jsem se postavit si taky vlastní mašinu,... ale bez krokáčů, ke kterým mám ještě pořád odpor... drivery na DC motory s enkodéry už jsem si postavil, tak když to vyjde, tak v létě začnou první testy s přesným polohováním, jestli to vůbec má smysl dělat na DC motorech... Primární účel - vrtání a osazování PCB + frézování plastů
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam