• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    EAT_ME: koukni se sem:
    Lasery a CNC stroje dle materiálu | 4isp | 4isp
    https://cnc.inshop.cz/...=SLU_3¶mid_50_0=SLU_3¶mid_50_1=SLU_4¶mid_54_1=SLU_4&pageindex=1

    pokud zapomeneš na hliník, tak můžeš vybrat cokoli, jinak pak věci za 80k++
    KAPPI
    KAPPI --- ---
    Ahoj, hledam firmu v Praze, ktera by umela vodou/plasmou/laserem vypalit logo do boku klasickeho 200l a 60l pozik sudu. Mate nekdo prosim nejake doporuceni? Mam svoje lejzlare a vodniky, ale ty takhle velky objekty neumej...
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    EAT_ME: do hliniku jedine gravirovani za cenu dramaticky nizsi zivotnosti nastroju, cca 0-5% toho co by ten nastroj mohl vydrzet, frezovani to same, musel by jsi k cene dost pritlacit, spis tak drevo , plasty (jak ktere) a s trochou stesti to pcb za cenu dramatickeho snizeni zivotnosti stroje
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    EAT_ME: ja si myslim,ze tohle nebude moc stastna volba na hlinik
    EAT_ME
    EAT_ME --- ---
    Ahoj, s CNC jsem nikdy nedělal a jsem v tomhle uplnej amatér. Poslední dobou by se mi hodilo občas vyfrezovat plošňák, nebo něco do hliníku a tak se začínám koukat po domácích CNC mašinkách. Na DIY se uplně necejtím.
    Na Aliexpressu jsem našel todle - https://www.aliexpress.com/...ine-3-Axis-Pcb-Milling-cnc-Machine-1610-Diy-Wood-Mini/32700348965.html

    Jde něco takovýho případně sehnat u nás?
    Jaký software se pro CNC používá?
    KROCIK
    KROCIK --- ---
    Ahoj, je to tu jen pro hobby cncckare nebo je tu i nekdo z komercni sfery? Potrebuji nasmerovat na zdroj informaci o upinani litinovych clenitych odlitkul kolem 80kg. Diky
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    kolik by mě u někoho tady stálo nechat vyfrézovat modře označený?
    Vekovní obrys součástky je čverec o hraně 58mm, hloubka frézování 2,5mm, nejmenší radius je 3mm...
    Matroš je POM a dodal bych.



    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    JVCNC: harmonický převodovky jezdily i po Měsíci ;-)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    AKA_THE_A: otazkou u tech pohonu je jejich rizeni, u tech robotu to casto muze byt zbernicove rizeni ktere je opruz rozhejbat a jeste muzou mit proprietarni neverejny protokol ktery bude na miru vyrobci robota. ja jsem parkrat mohl mit za cenu srotu ABB i funkcniho (ale prevodovky asi v haji), s roboty nemam moc (cti zadne) zkusenosti tak jsem o tom premyslel na hrani, vsehcno to ale byli docela velke potvory, takze i ten srot byl docela drahy a problem s mistem kam ho dat. nakonec zadneho nemam, protoze jedina moznost jak ho privest k zivotu by byla pravdepodobne vymenit pohony, coz nevyjde zrovna levne ale jeste se da (radove desitky tisic) a prinejhorsim i harmonicke prevodovky a to se uz financne moc neda (stovky tisic). a udelat si k nemu vlastni rizeni (to bych mel jako konicek)

    nicmene pokud to neni zadna velka obluda a i jako srot bude cenove prijatelny, tak je to zajimava vec i nefunkcni uz jen na rozebrani a zjisteni co je jak udelano po mechanicke strance.

    harmonicke prevodovky se pouzivaji prave u robotickych ramen, jsou bezvulove a samosvorne a kompaktni pri velkem prevodovem pomeru, pouzivaji se u i profi rotacnich os pro viceose cnc frezky, problem je cena z duvodu slozite vyroby
    Strain wave gear principle - Harmonic Drive AG
    https://www.youtube.com/watch?v=bzRh672peNk
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    JVCNC: však, pohony...když nebudou odprásklý/upečený, dá se to použít, většinou bejvaj celkem pěkný

    btw v češtině se tomu řiká harmonická převodovka? (nejsem strojař...)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    AKA_THE_A: se trochu obavam ze jestli to bude za cenu srotu tak to dost mozna uz i srot bude, nejcenejsi na robotu jsou harmonicke prevodovky ktere budou nejspis uz mrtve. nahradni dily koupi jedine garazista/hobbysta, firma ktere na tom jede vyroba nebude riskovat, naopak firmy do bazaru prave vylitane a jinak nepouzitelne sroty davaj. Jedine co by z toho mohlo byt jeste trochu pouzitelne jsou pohony.

    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    SARGONOUT: pokud ti ho daj za cenu šrotu, ber to i kdybys neměl šajn jak to zapnout, vždycky to můžeš rozprodat na náhradní díly a šrot.

    Bez konkrétního modelu ramena ti asi nikdo jen tak neporadí
    SARGONOUT
    SARGONOUT --- ---
    ahoj
    mam moznost sa dostat k robotickemu ramenu ( pravdepodobne kuka )
    ake su moznosti ovladania daneho roboty inym software nez priamo tym od kuka ?
    popripade existuju v tomto odvetvi nejake standarty na ktore by ste ma vedeli odkazat ?

    dik
    CERBERUS
    CERBERUS --- ---
    Nemate nejakeho dobreho/doporucitelneho dodejce uchylkomeru apod? Shanim Mitutoyo 513-401-10E a rad bych nejaky spolehlivy zdroj, kde nebude problem s reklamacema (pokud by byla nejaka nahodou potreba) apod.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    AKA_THE_A:ja bych byl uplne spokojenej,kdyby mi to rezalo treba takhle https://youtu.be/pjMS2SRM1Ww
    Ale spis si rikam,ze by to mozna chtelo neco silnejsiho,preci jen balsa je jak papir,ale otazka je jak to prelouska leteckou 5 vrstvou preklizku
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    SALAM23: je velkej rozdíl mezi 10mikrometrama který lezou z CO2 laseru a 440-430nm co lezou z tý diody...logicky musíš projet stopu několikrát a zařídit aby se na čočku nedostával bordel (jinak ji to velmi rychle zničí).
    Kratší vlnový délky neprocházej matrošem tak dobře, takže ho spíš opaluje zvrchu (což chceš) a COčko ho prohřejvá víc do hlouky (což většinou nechceš), proto při kratších vlnovejch délkách nepotřebuješ tolik výkonu
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    AKA_THE_A: ja se po tech lejzrech taky koukam,malinko bych otunil frezku,jen s toho nejsem moc rozumnej,nekde se pise ze 3w 450nm lejz pry zvladne 3mm balsu rezat jednim rezem na 100% vykonu,jinde ,ze to chce zase ten co2 aspon 40w ,jinak to pry vic drevo pali nez reze,myslis ze by tohle bylo schopny riznout treba 3-4mm preklizku?
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    tak tohle už začíná bejt zajímavý...
    6W NUBM44 450nm Laser Diode In Copper Module W/Leads & G-2 Glass Lens | eBay
    https://www.ebay.com/...0nm-Laser-Diode-In-Copper-Module-W-Leads-G-2-Glass-Lens-/171841770497?_ul=AR
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SALAM23: to snizovani proudu byva celkem standard ze to pri neaktivite snizi proud na 50% pripadne na nekterzch lze nastavit na kolik to ma sniyit, ono to ne vzdy je zadouci. Ne kazdej motor si sedne s kazdym driverem, zalezi jakou ma ten motor indukcnost, tak nejak zakladne se deli na vysokonapetove motory s vysokou indukcnosti a na nizkonapetove s nizkou indukcnosti. Pri nizkym napeti ty vysokoindukcni moc fungovat nebudou a i obracene nefunguje pak dobre prave proudova regulace. U sofistikovanejsich driveru je to primo i tak ze k driveru jsou i primo naparovane motory. U tehle driveru by mela byt aspon moznost nastaveni decay modu, ktery to piskani takz ovlivnuje, alespon alegra cipz obecne to mivaj, jestli je to ale nekde i na tistaku netusim. Jinak ty motory nejak spise sycej skoro vzdy pokud nejsou na digitalnim inteligentnim driveru ale s jednoduchym analogem, podle driveru a jak se hodi k motoru vice ci mene.

    jinak jak je mas ty motory nastojato tak to neni na testy moc dobre, maji takhle tendenci vypadavat ze synchronu i bez zatizeni.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    JVCNC: dik - tak to asi nebudu resit,jsem si to myslel,ze to budou asi delat ty drivery - jen me prave zaskocilo,ze ty 4draty jsou uplne tichy a ty 6 hnusne piskaji,tak jsem si rikal,jestli jsem je treba blbe nezapojil,nikde jsem na ne nemohl najit datasheet tak jsem musel promerit civky a trochu jsem se bal,jestli jsem to nezmeril blbe a nekurvim ty moturky nebo driver - kazdopadne chodi jak maji,trochu sice hrejou ale to u tehle malejch bude asi normalni - jeste mi kolega v praci radi at snizim klidovy proud na 50% a ze bude po piskani,ale to stejne nemuzu otestovat,pac ten cncshield nema moznost regulace klidovyho proudu,tak to necham tak jak to je
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam