• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    Diskuze týkající se problematiky při stavbě domácího CNC a i jiných obráběcích strojů, nejsem žádnej profík, ale můžeme se zde společně podělit o těch pár poznatků co jsme nasbírali. Samozřejmostí bude prezentace našich výrobků a výsledných produktů.
    rozbalit záhlaví
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    JVCNC: coz mi pripomina: pulzni rezani - co jsem tak zbezne cetl manual od te RF trubky, tak to umi az 20kHz... nicmene - pokud to dobre chapu - cim kratsi pulz (tedy vyssi frekvence), tim mensi vykon, nebot se nestihne vytvorit tak silny naboj. tzn ze cca 100-90% vykonu dosahuje pri 2kHz pulzech, u 5kHz uz je to "jen" 50-60% max vykonu.je tam vlastne nejakej takovej "heartbeat" kterej udava, kdy se nahromadena energie uvolni k pulzu. A ted koukam na manual od trocenu - to je ten radic, co mam na sklenenou trubici. tam je parametr PWM Frequency, coz je frekvence nosneho signalu laseru. Tedy bych rad vedel, zda toto je onen kyzeny parametr, a hlavne, zda se uplatnuje i u sklenenych trubek. Pokud bych uvazoval, ze je tloustka paprsku v ohnisku 0.03mm, pak mi vychazi, ze na 1mm posuvu by mi melo stacit nejakych 33 pulzu, coz pri rychlosti rekneme 50mm/s jsem na "pouhych" necelych 1650Hz. Tedy zda nemam zbytecne ztratu na vykonu trubice. Kdybych nastavil frekvenci na desetinu teto hodnoty, mozna bych se mohl dostat i na dvoj az trojnasobny vykon, ne? Ted jde samozrejme o to, zda to da zdroj a trubka. Resp. jak ten zdroj bude reagovat, pokud zmenim tuto frekvenci. Jde mi o to, zda timto parametrem nemuzu zdroj zkurvit, resp. zda se nezacne chovat nejak nepredvidatelne.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    TLOUDEV: RF trubka je hlavne vyrazne rychleji zapaluje (zdroj musi umet pre-ionizaci), takze uz je mozne ji provozovat pulzne a nejvetsi rozdil v kvalite rezu co jsem zpozoroval byl mezi CW a pulznim provozem. Pulz jsem delal i na sklenene DC trubce kuli kvalite rezu a slo s tim dobre i vrtat. CW opalena zuhelnatena velka dira, v pulzu krasna mala tenka cista dirka, slo ta teda hlavne o rez aby nebyl opalenej pokud mozno vubec, coz se povedlo ale 80 (nebo 100)W trubka byla jentak tak a to slo o balzu, on ten pulz u DC trubky umoznil (a zapricinil) i lepsi regulaci vykonu diky tomu pomalemu zapalu, jen jsem pak musel pocitat jak dlouhy ten pulz muze byt v zavislosti na dalsich osach, kdyby byl moc dlouhy, tak je to carka a ne bod coz pak zase vadilo u jinych veci v tehle aplikaci. A melo to i popisovat a tam je zuhelnateni zase zadouci, takze to byl dost kompromis protoze se mi nechtelo delat jeste nastavitelnou delku pulzu. Mozna jsem sem daval nejake fotky kdysy ale uz je to dyl a nepamatuju si uplne vse.
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    JVCNC: Tak jasne. Zatim jsem na urovni "lepsi garaz" ale v prubehu roku se chci vynasnazit, bych se dostal na uroven "luxusni garaz" ;-))) Prece jenom za sebou nemam milion na prdeli, takze to zkratka slepim z dilu z druhe ruky. Coz ovsem vyjde asi nejlip, bo recyklace RF trubek vyjde kolem 1000$ zatimco koupe nove sklenene trubky me vyjde na nejaky 4000$ v podstate co dva roky urcite. No a kvalita je mezi RF a sklem - co jsem tak pochopil - uplne jinde. Takze mi nezbyva, nez se celeho skleneneho aparatu zbavit, nez ta trubka odejde, nebot pak do toho vrazim v podstate to same, akorat ze pokrok nulovy. Pocitam, ze hobbystum na rezani dreva to bude stacit, ja se potrebuju dostat na uroven profi rezani plechu ;-) (pricemz u te RF trubice mam oproti fiberu vyhodu, ze se nezbavim ani kseftu na drevo).
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    TLOUDEV: u vlakna by jsi dal tech 120k kc jen za hlavu (levnejsi) , tedy bez zdroje a laserovych "kabelu". Nedavno jsem u jedne plazmy predelaval system a pridaval THC. Plazma je sice nejlevnejsi na porizeni i provoz ale kvalita rezu zadnej zazrak, je to spis na deleni materialu k dalsimu opracovani. Agregat byl dost lowcost, u drazsich bude rez lepsi ale to uz pak taky dost leze do penez a agregat pak vyjde na 100k. Da se ale rezat i s vyrazne levnejsim, tady meli agregat za 5k kc. Sice uvazovali nad laserem ale i to vlakno i od cinana vyjde na mega (coz je porad dost paradni cena). Vsechno ma pro i proti. plasma ma levnej provoz a je levna na porizeni. Laser zase slusny rez, ale naklady a porizovacka je draha a voda drahy provoz i porizovacka ale zase bez tepelneho ovlivneni materialu. A samozrejme kazda technologie ma i sve cenove tridy a podle toho take vlastnosti ohledne kvality rezu a moznych materialu.
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    JVCNC: jo uz jsem na to koukal... ceka me jeste koupe prave tech RF zdroju (2ks), pak asi nejakej 2x30Vx100A DC zdroj, poratnej chladak alespon 5kW... no zkratka do toho ted budu muset nalejt (tzn nekde vzit) asi tak 120-150kKc. Nicmene by to melo mit velmi pozitivni efekt na kvalite rezu. Alespon doufam. Neb se jedna o stejnou vlnovou delku jako u sklenenych trubic, tak mi alespon zustane optika, hlava, kontroler a celej ten vohromnej stul ;-) No a pokud se mi pak podari vsechny ty stary komponenty za rozumny prachy strelit (vse je vlastne necele rok a pul stare), tak by se mi ty naklady mohly dost smrsknout. Kdybych to byl byval tusil, poridil jsem hned na zacatku CNC plasmu a mel bych ted svatej pokoj ;-)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    TLOUDEV: na RF trubku rozhodne stavajici zdroj nepouzijes, hlavni rozdil je prave v tom zdroji, jina metoda buzeni, ktery prave umoznuje pouziti kovove trubky. Jinak z 300w sklenene na 240w kove je znacny upgrade a vse by melo byt lepsi.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    TLOUDEV: vlaknak se trochu prodrazi na porizovacich nakladech a nektere materialy s nim nejdou, nicmene na kovy je jednonacne lepsi
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    JVCNC: No, vypada to, ze se mi mozna povede sehnat RF trubici za dost dobry penize. Takze furt lepsi nez sklenena mrcha. Co jsem se docetl, tak paprsek je mnohem stabilnejsi, a tedy by to melo mit na presnost rezu (a okousany hrany) celkem velky vliv. je to teda jen 240W, ale i tak si myslim, ze to bude dobry ekvivalent te 300W sklenene (nehlede na moznost repase, coz mi usetri cca 80k za novou sklenenou). Jedine, co musim vyresit, je napajeni. Pocitam, ze to bude obdobne jako u sklenenych trubic - jsou v tom 2 jednotky (2x120W), tedy bych teoreticky mel byt schopen pouzit stavajici zdroje (2x150W).
    chlazeni vyuziju stavajici a melo by to byt komplet.
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    JVCNC: hmm chapu tedy dobre, ze by se mi vyplatilo namisto RF trubice tam vrazit vlaknovy generator, hlavu pro vlaknak a celou slavnou optickou drahu strelit ci jinak poslat do haje. A pri koupi rekneme 100W vlaknovyho bych mel byt schopen dosahnout stejnych vysledku (tedy do 4mm zeleza, cca).
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    TLOUDEV: ja bych hlavne rekl ze to uz se pohybujes za hranou schopnosti 300w co2 laseru, s RF trubkou na tom budes lip, mela by mit mensi bod, aspon co jsem slysel, takze vetsi energetickou hustotu, ale i tak to bude na hrane, tedy moznosti mit rez pekny cisty. Pekny cisty rez sem videl zatim jen u fibre laseru ktery mel bod par setin mm, tedy energeticka hustota o nekolik radu vyssi pri stejnem vykonu (nemluve o vlnove delce, takze jim stacil o rad mene vykony laser, ale byli to tenke plechy,spis az planzety a tam jsou zase jine problemy).
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    JVCNC: jasne, vim. pokud dam vzdalenost na vic jak 0.7 tak jde rez uplne do haje. na tech 0.5 je to celkem OK.
    nicmene ted jsem zkusil trysku 0.8 a celkem je to uz pouzitelny. akorat ze rez je do pulky OK (klasicky vroubky) a hloubka nad 1.5mm uz je voblita, derava atd. takze licova strana celkem jde, ale...
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    TLOUDEV: u laseru a kysliku se jezdi dost nizko nad materialem, co vim tak 0.5mm, idealne co nejniz aby ten kyslik moc nesel jinam nez tam kam ma a v tom to bude mit vliv asi minimalni. Zatim jsem teda videl rezani s kyslikem u fibre laseru u co2 ne, jen vim ze to jde.
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    TLOUDEV: a jeste jeden dotz : jaky asi tak ekvivalent sklenene 300W trubice by byl v pripade RF kovove trubky? ne ze bych na to momentalne mel, ale at vim, na co setrit.
    Dikes
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    HARVIE: nevis o nejakem dobrem srovnani trysek dle tvaru a velikosti na ruzne aplikace? konkretne mi jde o kyslikove rezani (laser + kyslik) plechu cca 3mm
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Nemáte někdo Huanyang VFD z řady P2xxxxx ?
    Ladíme modbus komunikaci s VFD v grblHAL (opensource firmware) a já mám jen tu levnější řadu, která má jinej protokol, tak by se mi hodilo, kdyby nám to někdo pomohl otestovat...

    Support RS485 control of Huanyang VFD (chinese spindles) · Issue #68 · terjeio/grblHAL · GitHub
    https://github.com/terjeio/grblHAL/issues/68

    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Cleaner Laser Cutting With A 3D-Printed Nozzle | Hackaday
    https://hackaday.com/2020/11/25/cleaner-laser-cutting-with-a-3d-printed-nozzle/

    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    Přesně tak, jednak to bude spíš rozptylovat než odrážet, jednak ani náhodou to nebude kolmý (laser přesně v normále povrchu nad ohniskem), a jednak pro 400nm má měď odrazivost stěží 50 % (narozdíl od 10 µm CO2 laseru, kde je to prakticky 100 %).
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    GILHAD: vzhledem k mizernosti toho měděnýho povrchu bych se moc nebál...neni to zrcadlo
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    GILHAD:
    NEPHIRUS:
    JVCNC:
    No, hlavne jsem se chtel zeptat, zda si muzu risknout tim svitit proti (nastrikane) medi a nebat se, ze si odrazem (od te medi, az se propalim barvou) vypalim vlastni cocku ci laser ...
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    JVCNC: menší ztráty vyžadujou složitější optiku...chce to aby čong zjistil že takhle to bude lepší a začal vyrábět levný válcový čočky, páč ceny za ty západní jsou těžce mimo hobby rozpočet :D
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    NEPHIRUS: Ja se chtel te fotovrstve vyhnout, jen odpalit tu barvu (bez medi) , cimz by se rovnou vytvorila maska, med bych pak odleptal klasicky a masku smyl.


    JVCNC: O tom, ze se to neda zaostrit uplne vim, protoze svisle cary jsou tlustsi nez vodorovne (takze je to nejaky oval nebo obdelnik, nebo neco takoveho), ale zase to neni tak uplne zle - proto proste beru, ze ta linka bude ruzne tlusta a nejde tam o setiny, ale desetiny milimetru.
    A vysledek jsem si predstavovat spis takhle (gravirovany, delici cary)

    nez takhle (klasicky)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam