• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ALEFČeská pirátská strana - Pirátský přístav na Nyxu
    OTZ
    OTZ --- ---
    XCHAOS: jo, jasne, vsecko je krasne ruzovy a jednoduchy. me se teda ty tendence soucasnyho vedeni mit to jako korporatek taky nelibi, to uz nejsou Pirati ale Sasci.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI: no, takhle by ti fanoušci zcela volného trhu vysvětlili, že když si někdo u tebe za barákem otevře důl, že se máš odstěhovat...
    CUKI
    CUKI --- ---
    XCHAOS: Právě že to není úplně o státu. Ale o okolí které si zvolí pro sebe to nejlepší, nikoli na úrovni jednotlivce.
    A klidně bych přitvrdil. Ne v těch regulacích, ale v tom vymáhání. To je totiž fakt směšné.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI: no tak bacha na to, budeš obviněn, že jsi "étatista" :-) ale fakticky, tahle rozhodnutí nejsou vždy na úrovni státu, ale třeba obce, města, regionu...
    CUKI
    CUKI --- ---
    XCHAOS: no já jsem jednoznačně pro tu druhou možnost :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI: asi jak kde, ohledně té vody úplně nevím, určitě nějaké místní regulace existují. Asi dnes je to jiné, zejména ve státech jako třeba Kalifornie, než v takové té klasické éře Divokého Západu... ale jde o obecný princip. Buď se rozhodneš, že regulace jsou úplně špatně. A nebo se k tomu postavíš tak, že regulace vlastně zhodnocují tvůj majetek, že vlastnit nemovitost v kontextu územního rozhodnutí, v rámci kterého ti za plotem nevyroste fabrika, mrakodrap nebo dálnice, je vlastně fajn....
    CUKI
    CUKI --- ---
    XCHAOS: Hmm to jsem netušil. Tedy nějaké vrty důlní činnost a pod nikdo neřeší? V tom vidím tu volnost spíše omezující. Kdyby to platilo u nás, tak já už jsem dávno bez vody...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI: pokud jsem to napsal dobře... úseč to snad není :-) zkrátka patří ti nerostné bohattví pod tím pozemkem až do středu země. Směrem nahoru vzdušný protor sice ne, to řešily složité právní spory v počátcích éry civilního letectví, ale na druhou stranu ve většině měst nepllatí žádné stavební regulace a to, jak vysoký mrakodrap se ti vyplatí postavit, se většinou odvíjí jen od ceny pozemku...

    je to rozdílné pojetí oproti evropskému právu, které v podstatě vychází z feudalismu a jsi spíš přeci jen něco jako nájemník na "králově" výsostném území...
    CUKI
    CUKI --- ---
    XCHAOS: V USA vlastní majitel pozemku kulovou výseč?

    HONCKA: Vždyť to ale není o blbé pitné vodě. Tam zdechne na následky poddolování celý ekosystém!
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OTZ: spíš Záhorova válka u Pirátů :)
    OTZ
    OTZ --- ---
    HONCKA
    HONCKA --- ---
    SHM8: Je zajímavý, že o protestech proti Isaru v německu, kterou mají stejně daleko od hranic jsem nikde nic nenašel.
    Navíc prostě když nemáš v baráku vodu, tak se můžeš odstěhovat, předpokládám, že kdyby do těch dotčených míst poláci dovedli na svoje náklady vodu, tak by se protesty zmírnily, ale EU vydala nějaké stanovisko a je v našem zájmu na něm trvat
    SHM8
    SHM8 --- ---
    HONCKA:
    PETER_PAN:
    PRAASHEK: jistě, megadíra v zemi, která je hned na hranici, má aktuální externality na území ČR. Temelín "nikoho" nepoškodil, ale rizika spojený s atomem ve chvíli kdyby došlo k havárii...o to tady tehdy šlo. Však Rakousko dál vystupuje tvrdě proti jádru.
    RESURRECTION
    RESURRECTION --- ---
    MICKK: Jelikoz jde o belgicko-francouzskou elektrarnu, ktera je na uzemi obou statu, tak mi to pripada vcelku smysluplne.
    MICKK
    MICKK --- ---
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    SHM8: ale to přece né :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    HONCKA: tak např. rakouské provozovatele OZE, protože jim snižuje výkupní ceny elektřiny :-) ale tak srovnávat lze třeba i vzdálenost od hranic. Turow je extrém, je to přesně takový kus teritoria, na kterém by státy už ohled na zájmy sousedů brát měly, a v podmínkách EU je to dost nebezpečný precedent - těžko si představit, že si třeba Francie šoupne jadernou elektrárnu někam do své enklávy v Savojsku, která je ze 3 stran obklopená Švýcarskem, dtto my asi nebudeme takovéto aktivity dělat v našich výběžcích směrem do Německa, apod.

    Myslím to je hlavní důvod, proč to EU řeší a je na naší straně: jde o obecní princip, hranice uvnitř EU nejsou žádné nepropustné zdi, které rzodělují svrchovanost jedné a druhé stranu, ale z řady velmi dobrých důvodů je svrchovanost států EU spíše svrchovaností sdílenou. Je to každopádně cesta do budoucna - na rozdíl od všemožných plotů a právě třeba těch Turowů. Obecně pojetí vlastnictví pozemku se evropském právu liší od amerického "mrakodrapového" a "naftařského" - v Evropě prostě nejsi majitelem nějaké ideální kulové výseče sahající až do středu Země, ale musíš brát ohledy na různé územní a jiné regulace a i když libertariánům to nemusí jít pod nos, tak prostě přesně tohle dělá z Evropy kvalitní území k životu, kam se přesně proto hrne tolik uprchlíků, kteří doma taková práva na kvaliitu života rozhodně nemají...
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    SHM8: Je to absolutne neco jineho.
    HONCKA
    HONCKA --- ---
    SHM8: mě to nepřijde, koho z Rakušanů Temelín přímo poškodil?
    SHM8
    SHM8 --- ---
    XCHAOS: nic proti důvodům český strany ba naopak, nicméně je to podobný, asi jako když Rakušáci nechtěli Temelín.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam