HAR4NT: ano, že obě aktivity jsou podobného charakteru, to jsem snažil naznačit.
Ale u těch psyops cílených na vlastní vs. cizí obyvatelstvo je to složité. Především, většina tzv. "dezolátů", tedy příznivců ruských narativů, v Rusku vůbec žít nechce a moc dobře to ví, možná pár alkoholiků by vyhovovalo žít jako smetánka v Moskvě ale Petrohradě, ale oni na ně Rusové nejspíš nečekají a zbytek té země zas tak honosný fakt není. Spíš mají všichni blízko k Babišově postoji "chceme patřít do Evropy, ale tak, aby nás to stálo co nejméně" (nebo mezi řádky "abychom se na tom napakovali").
Takhle debata podle mě má význam sama o sobě, nejde říct, že některé varianty jsou potenciálně proruský narativ, takže je nelze ani zmínit a řešit, jestli to je postavené na faktech,nebo jestli je to vyslovená lež, nebo je to něco, co by mohla být pravda, ale není, apod. Snaha úplně se některým nepříjemným tématům vyhnout, protože vedou k závěrům, které vlastně pro většinovou společnost přijatelné nejsou... to je prostě ta věc, ze kterého ty dezinformační kanály profitují a právě proto jsou žádané a kdyby byla cenzura, tak budou ještě žádanější. Prostě se mezi lidma začne šířit znalost VPN. Na těch ale taky někdo vydělá.
Dá se říct, že hájím svůj zájem jako internetový poskytovatel: chci inkasovat od klientů peníze rovnou za plnohodnotný Internet a nechci, aby si k němu pořizovali ještě VPN za peníze, které by mohli platit přímo za Internet. Resp. informace si vždycky najdou cestu, zvláště teď. Plošná cenzura dezinfa nebo chat control jsou blbost, potřebujeme nějak lidi získat k tomu, aby byli na straně správné věci sami od sebe, a pokud nemají pocit, že je to správná věc, tak je fakt potřeba pracovat na osvětě, na tom, aby to za správnou věc považovali, a ne prostě jít cestou která vede od demokracie k totalitě.