RUTHAN: Nevim o jakym konfiguraku mluvis, dnesni xorg.conf ma par radek a autodetekci skoro vseho, obecne nabehne i bez jakyhokoliv konfiguraku. Jo, povazuju to za spatny, klasicky 500 radkovy X11.conf byl mnohem vychytlejsi, pac v nem bylo vsecko na ocich a jeden nemusel dohledavat jak se konfiguruje ktera blbustka, jiz do toho distribucniho autori nedali. Tady se dostavame ke krasnemu rozdilu mezi registry a obecnym unixovym konfigurakem - samodokumentova(tel)nost. Zatimco u registru vis vesmes kulovy k cemu jsou dobry a co znamenaj hodnoty v nich napsany, je jen malo beznejch unixovejch sluzeb aplikaci ci nastroju, kde tuto moznost nemas a obecne jsou to nastroje wokeniho typu ala firefox, kde, openoffice...
Jde o dusledek a "je pomerne normalni" neni argument. Az bude pomerne normalni skakat z oken, porad to nebudu za argument povazovat. Pidil jsi se po svem problemu, nebo to aspon pusobilo tim dojmem a ja se ti pokusil vysvetlit, ze ten problem vznika nekde jinde, coz pak implikuje i mozne cesty reseni.
Linux uz bohuzel skoro kazdy pouziva a ten system podle toho vypada - ma X komercne vymrsenejch mutaci s tisici wokenimi chybami a vyvoj jadra jde uz nekolik let spise do pekel nez dopredu. Nicmene pro mne je to stale relativne dost pouzitelne prostredi, ver, ze vuci linuxu mam radu vyhrad, ktere bys mel pochopit jako vyhody:
- smeruje se k unifikaci hromady veci, ktery nikdy unifikovany byt nepotrebovaly.
- uzivatele se uci klikat v tom ci onom wizardu te ci one distribuce a nakonec skonci v uplne stejnem zamku jako s widlema, kdy nic jinyho ovladat nedovedou.
Ne linux rozhodne neni uzasnej, jen nabizi v dnesni dobe nejrozumnejsi pomer naroku na spravu a uzivatelskych moznosti pri dostatecnem objemu druheho.
Dobra, pak se ale nebav o OS, ale o desktopu. Svazanost desktopu a OSu je vicemene velmi ridka, tyka se jen par systemu (a desktopu). Navic pod woknama by mely fungovat KDE4 :)
Hm, semtam sahne a odinstaluje antivir je v pripade woken skutecne dost zasadni rozdil; nicmene pomalu dochazim k zaveru, ze ani s tema woknama toho asi tolik nedovedes, protoze nektery veci nezvladas posuzovat.
To je racionalni pristup, jen je potreba si uvedomit, ze v linuxu budes stale resit tentyz problem, ktery resit nechces - tedy cist logy a na jejich zaklade premyslet a konat. Jo, malem bych zapomnel, este budes cist manualovy stranky, coz je mnohem vetsi nuda - jsou porad stejny.
Ta debata odstartovala tim, ze se ti tu postupne rada lidi vice ci mene ucelene snazila pomahat s problemem a tys mel neustale hromadu kecu o narocnosti trivianich kroku. Tak jsme se ti pokusili otevrit ocicka tim i onim smerem a ukazat, ze ten linuxovej/unixovej svet je trochu jinej, ma jiny pravidla a jiny vyhody. Kdyz si to dohledas, skutecne se jedna o prubezny fork reseni tvych problemu s 3D akceleraci a pokud se chces ucit a chybi ti zaklady, pak bud rad, ze ti tady servirujem, vnimej, absorbuj.
Mozna je to jeste o jedne veci - u woken obvykle na svou otazku cekas jasny krok-za-krokem navod jak ucinit akci A za okolnosti O ve verzi systemu V. Na unixu ti nikdo takovy navod obvykle nenacpe, protoze te chce naucit tento problem resit systemove, obecne, i propriste, az tu nebude a ty budes na problem sam. Tedy unixari te radi neco nauci, ale velmi neradi resi cizi problemy.