Tak si říkám, že by mohlo ledaskoho zajímat, jak je to s těma monokrystalama:)
takže jde v podstatě o řízenou krystalizaci. Je více možností, jak dát kovu určitou strukturu. Jeden z prvních způsobů, jak se vytvářel monokrystal je, že byl tenký proud kovu stříkán na rotující měděný chlazený buben. Na bubnu pak znikal tenký pásek takže jde v podstatě o řízenou krystalizaci. Je více možností, jak dát kovu určitou strukturu. Jeden z prvních způsobů, jak se vytvářel monokrystal je, že byl tenký proud kovu stříkán na rotující měděný chlazený buben. Na bubnu pak znikal tenký pásek kovu, tzv. kovové sklo. TEn se používá v elektronice pro své fyzikální vlastnosti.
To, o čem se tu ale chci rozepsat je monokrystal vyvinutý pro výrobu lopatek do turbín. Nejvíce se využívá žárupevný materiál, slitina niklu.
Na lopatky turbín jsou kladeny nároky jak na žárupevnost, tak na tepelnou únavu, cyklické namáhání za střídání teplot, atd atd...
Né náhodou se dalo dohromady pár chytrých hlav a ty přišli na řešení.
Když tavenina začíná tuhnout, vytvářejí se v ní zárodky od míst, kde dochází k přechlazení. Zárodky rostou jako dendrity, které se postupně větví.
Ve formě to pak vypadá zhruba takto"
K tomu, abychom dosáhli růstu pouze jednoho krystalu je potřeba vyselektovat růst pouze jednoho zárodku. Tento zárodek potom tvoří primární, sekundární, terciální - nekonečně móc ramen dendritů vyrůstajících právě na tom jediném, primárním. V okolní tavenině není jiného zárodkul než toho, který vyrůstá od startéru.
V praxi se tak dělá pomocí starteru, který je na obráku. Ze spodu je po nalití taveniny forma chlazena tak, aby začala tuhnou právě od spodní části. Díky selektoru, který je v prostoru pokroucen do spirály, se zárodky nemůžou dál prorůstat až do formy. Všechny ramena skončí ve slepém bodě, až na jedno, které se stane zárodkem pro jediný krystal.
Na obrázku je zakresleno, jak vypadá monokrystal a zařízení ve kterém se vytváří.
Odlitek i se separátorem po odlití vypadá takto. Ta spirálka je ta mrška, která nedovolila více dendritům, aby mohly vyrůst.
Pro zmatení ještě doplním, jak vypadá v řezu zthuhlý kov, který tuhne jiným způsobem. Ne vždy totiž zárodky tvoří dendrity. Někdy si to tuhne jako zrno, někdy jako dlouhé denrity, jindy to má různě dlouhé dendrity. Je to na dlouho na vysvětlování, spíš doufám, že už o tom něco víte:) Jde tam o jakési teplotní pásma a složení taveniny.