• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISKontaktní rodičovství - attachment parenting
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    BLANCHE1: No dneska jsem zjistila, že uklízcecí psi jsou dobrá věc, ale musím je při jídle z pokoje vyhnat a vpustit až posléze na ten úklid, protože krmení psů je přece mnohem větší zábava, než jídlo, takže posledních pár dní měli prakticky celou snídani oni. A najednou to jde, dneska možná ani zbytky nebudou :o)
    BLANCHE1
    BLANCHE1 --- ---
    TAPINA: Tohle dela syn taky, marne mu to uz dobre rok vysvetluju, ze veci, specialne jidlo, se po zemi nehazeji. Teprve posl. par mesicu (ted je mu 22mes) zacina spolupracovat a misku/pribor/piti mi (vetsinou) poda, kdyz uz nechce a ne s nimi slehne o zem. Tak jen ze jeste muzes cekat dlouho, nez tohle prejde :).
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    KATIA: Ano, tuhle zkušenost už taky mám, jenže zrovna ve chvíli (když jsme u toho kontaktního rodičovství), kdy jsem ho měla v nosítku na zádech :D
    KATIA
    KATIA --- ---
    LAMIA: tak cizrny bych se teda bála, začala jsem různé kousky dávat, až když jsem viděla na křupkách, že fakt zvládá pracovat s tím jazykem a poválet v puse, pomlít dásněma. jako zuby v tomhle nehrajou roli, ben jich má šest už někdy od půl roku, ale přední zuby na tohle nevyužije.
    jinak jsem zjistila, že dokáže pěkně "vrátit" pokud mu něco nesedne - ozkoušeno na trávě, co si samostatně nazobal na zahradě ;-)
    LURA
    LURA --- ---
    GILLIATT: Tak já jsem do šesti měsíců výhradně kojila a pak jsem začala dávat příkrmy. A v té době on už seděl. Nevím, kdy se přesně posadil, ale bylo to někdy kolem toho půl roku. V sedmi měsících už seděl velmi spolehlivě, jak je vidět na fotce:



    Metodu sice neznám, slyším o ní tady poprvé, ale jak už bylo řečeno, člověk to asi dělá nějak přirozeně. Když jsem někam spěchala, tak jsem krmila, když bylo času dost, nechala jsem děti krmit se samy.
    LAMIA
    LAMIA --- ---
    TAPINA: tenhle zázrak se u nás taky stal. Asi před 14dny jsem zistila, že když Žofce řeknu dej a natáhnu ruku tak si z pusy vyndá co tam má, dá mi to a neprotestuje. Nechápu jak se to stalo, ale doufám, že to tak zůstane.)
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    LAMIA: No, Jirka nepolyká ani psí granule, i když si je do pusy cpe a při troše dobré vůle by se i za jídlo daly považovat :o) A jsem šťastná, dneska se mi povedlo pouze slovně ho přesvědčit, aby vyndal granuli z pusy a dal ji pejskovi do misky :o)
    EWICZZZKA
    EWICZZZKA --- ---
    BERENIKEE: Dcera spí v postýlce a sedět, stoupat si a obcházet se naučila všude možně, jen ne tam. Postýlku má jen na spaní, nedávám ji do ní v průběhu dne jako do ohrádky, protože ji z ní nechci dělat právě to zmiňované vězení. Pokud nežijete v holobytě, tak se naučí jako oporu používat jiné věci.
    Když u nás padl dotaz, kdy budeme chtít dovézt tu ohrádku z půdy u tety, odpověď zněla - nikdy. Na údiv, jak jako dítě zabezpečíme, následovalo ujištění, že naším dohledem. A dál se o tom prostě nebudu bavit s někým, kdo kdysi radši v klidu vařil oběd s dítětem vřískajícím v ohrádce, ale hlavně, že bylo v bezpečí. Mně by ten oběd pak nechutnal, no.
    LAMIA
    LAMIA --- ---
    BONIE: hele nestalo ... jsem ze začátku byla pořád v pozoru a čekala a myslím, že tím, že od začátku jí takhle, tak rychle pochopila co s tím. Třeba už v 6 měsících rozkousávala cizrnu bez šlupek na půlky dásněma a vůbec jí nepolykala celou. Oni to z počátku ani pořádně nejedi, jen ocumlávaj a odlupujou malý kousíčky co samozřejmě vyjdou i ven. Malá je dost opatrná při jídle mi přijde. Ale netroufnu si tvrdit jestli je to exemplářem nebo tím, že se krmí výhradně sama (minule se jí snažil děda dát něco lžičkou, pohoršivě se na něj podívala a lžičku si narvala do pusy sama)

    KATIA: taky si myslím, že to jde jen u plně kojenejch dětí. A s tím nedostatkem železa - jí často řepu třeba. Já myslim, že ta kritika je u jen kojenejch dětí bez příkrmu. Moje dítě normálně jí všechno možný a na to že dostává informace kvůli alergiím do těla to i dle naší pediatry dost stačí, je pořádnej kus holčičky, takže to platilo i na mojí mámu, protože opravdu nestrádá a nijak extra moc navíc nekojim mi přijde.

    A to, že to je asi jen pro určité typy dětí jsem už psala. Kamarádky kluk vůbec i po několika týdnech nepochopil, že to má jíst, naše to dala na první dobrou.

    Ještě jsem vypozorovala další věc. Že ač strká do pusy co najde, nikdy zatím nespolka nic jiného než jídlo co jí dáme. ale to možná dělají všechny děti a jen to nevím:)
    BONIE
    BONIE --- ---
    LAMIA: a stalo se ti, že se třeba dítko začalo dusit? z toho mám asi nejvěší strach.. v tom článku je: "Pokud se dítěti do několika vteřin nepodaří nadechnout se, pomozte mu." není to až tak nerealné.. spíš si říkám, jestli bych nezkusila, aby samo jedlo to pyré
    MEDVED007
    MEDVED007 --- ---
    no a hlavně je problém, že jsem třeba já měla exemplář dítěte, který se vším co nebylo mixované nebo se nerozpustilo v puse ala kukuřičné křupky....velmi zdatně dusil...jako paráda....křísit dítě x krát během oběda by se mi fakt chtělo :-)
    KATIA
    KATIA --- ---
    LAMIA: mně to za těhotna dost zaujalo, ale myslím si, že to lze praktikovat exemplář od exempláře. kamarádce třeba syn seděl hodně brzo, zároveň plně kojí, takže u ní by fakt bylo možné prostě jen tak dát pár kousků, co sní to sní (jakkoliv jsem našla i článek, který tento přístup dost kritizoval a upozorňoval na nedostatek zejména železa u dětí, které jsou dlouho výhradně kojené).
    u nás to nešlo, já potřebuju, aby se najedl neb jsme museli dokrmovat a pak přejít na UM. dneska mu jídlo dost prokládáme kousky, ať už do ruky nebo na lžičce a je vidět, že ho to hodně baví. ale nenajedl by se tak plné porce.
    CASTROL
    CASTROL --- ---
    GILLIATT: to bude tím, že v USA všechny děti už sedí na 6 měsících. Normálně je posazují, aby se to naučili. Narazila jsem na to nedávno v nějakém článku českých pediatrů, kteří se zlobili, že se překládá americká populárně naučná literatura a čeští rodiče jsou pak zmatení. Schválně jsem koukla do příručky, kterou jsem dostala v reklamním balíku ze špitálu a bylo to tam...přitom je prokázané, že to je nezdravé
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    GILLIATT: Tohle mě od metody BLW v čisté podobě odradilo. S příkrmy jsme začínali v dokončených 4 měsících a to teda Malvína zdaleka neseděla, krmila jsem v polosedě nejdřív v náručí (v podobné poloze jako při krmení z lahvičky), pak v lehátku.
    GILLIATT
    GILLIATT --- ---
    Já zase na metodě BLW nechápu, jak si může brát mimino samo kousky jídla, když by ještě nemělo sedět. Jak to je se sezením a krmením? V jaké poloze se láduje tou mrkví? Nás příkrmy čekají zhruba za měsíc a toto mi nějak není vůbec jasné.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    Já už bych asi v tomhle věku i měla začít zkoušet samostatné krmení lžičkou, Jirka už si občas "trénuje nasucho", když se dostane ke lžičce a nějaké nádobě, ale odrazuje mě na tom fakt, že prostě když ho něco přestane bavit, bez zábran to zahodí, bez ohledu na to, jestli je to hračka, lžička plná jídla, nebo rovnou miska plná jídla. Asi dostane občas lžičku k něčemu méně svinivému a jinak si bude muset počkat, než mu trošku dozrajou myšlenkové pochody :o) Sám se nají rukama, sám se napije, to zatím stačí.
    CASTROL
    CASTROL --- ---
    LAMIA: jak jsem o tom dneska odpoledne přemýšlela, tak je možný, že v Americe pro samé odborné postupy zapomněli, že je možný, aby se dítě taky najedlo samo.
    Ono to taky hrozně rychle utíká. nejdřív to pije jen mlíko, pak to zas nemá zuby, takže to těžko něco užužlá a najednou to má zubů plnou hubu a člověk si neuvědomí, že už to může jíst samo :)
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    LAMIA: Můj prvni a zatím jediný pokus se samokrmenim dopadl tak, že si Malvína okamžitě nacpala do pusy kus mrkve, já se zaradovala, jak to krásně pochopila, načež ona zbytek jídla jen rozmackala v pěstičkách a rozpatlala všude okolo a pak se rozeřvala hlady. Nicméně teď se při krmení snaží cpát si lzicku do pusy sama, takže možná učiním další pokus.
    Co mi ovšem vrtá hlavou, jak se to v tomto pripade dělá s obtížně pokousatelnym (zejmena maso) a příliš drobivym či tekutým (rýže, obilna kaše, žloutek, jogurt...) jídlem? Mne zatím napadlo jen kombinovat prostě oba pristupy, klidně i v rámci jednoho jidla - ze lzicky dávat třeba nějaké pyré s masem a dítě ať si samo prikusuje třeba těstoviny.
    LAMIA
    LAMIA --- ---
    CASTROL: no to já vůbec netvrdim ... já myslim, že ta jedinečnost je v tom, že to dítě nekrmíš ty, ale ono to dělá samo a jak chce a tak ten vztah k jídlu rovnou pěstuješ jakože ej to něco co je další z věcí, které dokáže. A ani netvrdím, že není cesta mezi. Tak jak to děláte.
    A žádnou příručku jsem nikdy neviděla. I mě teď udivilo, že nějaká ženská to "vymyslela" protože si nemyslím, že to dřív nebylo jinak. Je to naopak dost přirozená věc.
    CASTROL
    CASTROL --- ---
    LAMIA: já moc nechápu, co je na tom jedinečného. sugeruje to představu. že všechny ostatní matky od rána do večera vyváří a mixují. z mé zkušenosti se snažíme všechny nechat dítě samostatně najíst co nejdřív a čehokoliv.
    např. náš Matyáš (11 měsíců) futruje cokoliv samostatně od rána do večera zcela sám: piškoty, kamení, kukuřičné křupky, vajgl, nakrájený jablko, banán, tráva, okurka, rýžový chleba, psí granule... řídí si to zodpovědně a bez příruček už několik měsíců. k jeho velké radosti dostane občas i přesnídávku, jogurt nebo hlavní jídlo s masem. nikoho z nás to nijak zásadně nezatěžuje. prasí se vším, ať je to v kuse nebo na kašičku.

    ale např. maso samostatně neukouše, to je vyzkoušeno. aspoň jednou za den preferuje nějaký souvislý přísun min. 200g jídla. kdyby to měl jíst sám po kouskách, trvá mu to tak dlouho, že z toho dostane zase hlad
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam