• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISKontaktní rodičovství - attachment parenting
    aktuálně: sdilime tipy a triky a rozšiřujeme nástěnku

    téma: bonding - těhotenství, porod, šestinedělí

    rozbalit záhlaví
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    KATIA: Přesně, taky jsem nakonec skončila u kombinace. Krmím ze lžičky a buď k tomu nebo v mezičase nabízím kousky, které může jíst sama.
    O BLW jsem ze začátku dost uvažovala, ale narazila jsem na 3 největší překážky:
    1. jak je psáno i v tomto článku, "Obvykle se s baby-led weaning začíná, když je dítěti asi půl roku a začíná spontánně projevovat zájem o tuhou stravu" - já chtěla využít imunitního okna a začít dávat ochutnávat hlavně zeleninu a lepek už po tom 4. měsíci. V té době, když jsem zkusila Malvíně dát celé kousky, ať se krmí sama, skončilo komplet všechno rozpatlané po stole a po jejím oblečení, polovinu sežral pes, protože popadala na zem, a v puse neskončilo lautr nic. Ale jako že opravdu nic, ani ty upatlané ruce (což by možná na seznámení s potravinami v rámci imunitního okna stačilo). Takže jsem si mohla vybrat - buď lžička nebo se vykašlat na imunitní okno.
    2. Při krmení lžičkou stačí, když je dítě v polosedě třeba lehátku. Aby se mohlo krmit samo, musí sedět vzpřímeně u stolu (aspoň Malvíně jinak ty kousky vypadávají z rukou, nemůže po nich pořádně na stůl sahat, drobí si do očí a místo jídlem se zabývá vlastníma nohama :-D). Moje dítě sedí samo asi od 8 měsíců. Čili opět jsem si mohla vybrat - BLW za cenu toho, že ji několikrát denně budu uměle posazovat a celou (dlouhou) dobu krmení v této pozici držet? Nebo snad do 8 měsíců plně kojit a riskovat nedostatek důležitých látek?
    3. Důsledné BLW mi přijde vyloženě nepraktické na cestách a při nutnosti dítě nakrmit kdekoliv venku, v kočárku, v restauraci, na návštěvách a podobně. Jednak je to zdlouhavé a jednak nechci po každém výletě prát celý kočár, úzkostlivě hlídat, aby dítě neupatlalo hostitelce sváteční ubrus a neházelo jídlo na koberec v restauraci ani dítě venku po každém krmení převlékat. Vzhledem k tomu, že mimo domov trávíme tak dvě třetiny víkendů a dost často podnikáme dlouhé výpravy ven i přes týden, lžičku prostě potřebujeme.

    Vůbec mi dost často přijde, že tyhle koncepty "přirozeného" rodičovství často tak nějak počítají buď s tím, že je matka s dítětem pořád doma, resp. ven chodí jen v krátkých a přesně stanovených časových úsecích, nebo s tím, že se dítěti vždycky všichni a všechno přizpůsobí (hostitelka prostře místo svátečního igelitový ubrus a personál v restauraci s úsměvem posbírá kousky mrkve z koberce). V reálném světě to tak ale nefunguje. Ve většin článků propagujících nějakou takovou metodu, mi chybí doporučení nebo zkušenosti autora, jak to dělat, když se dítě zrovna neúčastní "společenského stolování s rodinou" a u vlastního stolu, ale třeba svačí na výletě.
    KATIA
    KATIA --- ---
    LAMIA: moje osobní zkušenost je taková, že kombinuju blw - dávání kousků, věci na výběr, možnost jídlo jenom tak rozňahňat a podrtit... s krmením lžičkou, které vede k najedení. ono fakt i něco ukousat/užužlat je prostě náročné a jakkoliv to třeba moje dítě šíleně baví, tak to trvá dlouho. myslím, že i když ho krmím lžičkou, tak ví co chce a taky kdy má dost :o) i když uznávám, že se dá snáze využít nestřežené chvilky a futrovat, ale vyplivovat myslím taky umí... mně se principy blw líbí, ale nemyslím si, že se to tak dá brát úplně na max. a prostě informace o té výživě mě přesvědčila - pokud většina kojených dětí po půl roce trpí nedostatkem železa, jak to tu padlo, tak se mi to nezdá zrovna dobré. samozřejmě to není výzva k tomu přestat kojit, ale intenzivněji to kojení doplnit.
    LAMIA
    LAMIA --- ---
    KATIA: No to je jasný, že to nestačí, jen že tu padlo, že naopak ti kojeňáci mají toho železa málo. Budu informovat 11ho po kontrole co na to řekla doktorka.
    místo plkání přidávám článek o blw: http://www.evalabusova.cz/clanky/miminko.php který jsem tu nezaregistoravala.
    KATIA
    KATIA --- ---
    LAMIA: ano, ale to platí v těch prvních měsících, po půl roce (kamarádce dr. říkala po 7. měsících) už to z kojení není dostatečné, byť je to samozřejmě důležitý zdroj. o mlsání to není - tady se klade důraz hodně na maso a žloutek jako zdroj železa, dá se samozřejmě nahradit i vegetariánsky.
    LAMIA
    LAMIA --- ---
    IORETH:
    KATIA: teď jste mne trochu vyrazily dech, ale zas ani sůl ani cukr nemá vůbec a poctivě má dobrou zeleninu, luštěniny a ovoce .. no radši to proberu. Ale jinak v tom článku je, že to bere od mámy z mlíka hned v prvním bodě.
    IORETH
    IORETH --- ---
    LAMIA: Doporučuju to nepodcenit, naše malá byla taky prakticky plně kojená do roka (mlsat hodně slané nebo sladké věci, to jo, ale normální jídlo ne-e) a anémii měla docela silnou. Teď ve dvou letech stále ještě nemá železo v normě, protože se ho jaksi nenaučila z jídla těžit. Ale ona neměla ani to jedno jídlo a když už jo, tak nebylo z pohledu železa nic moc extra. Anémie má kromě jiného vliv na imunitu - dítě imrvére stoná.
    KATIA
    KATIA --- ---
    SHARIE:
    LAMIA:
    já do konkrétna neřešila, protože malej je na UM plus docela dobře jí příkrmy, ale tady je myslím docela dobrý článek: http://www.toplekar.cz/archiv-clanku/nedostatek-zeleza-u-deti-prevence-a.html a píše se tam toto: "či pokud ho kojíte i po 6. měsíci a dítě nesní denně dvě a více porcí jídla s obsahem železa (např. v podobě železem obohacených obilných kaší či rozmixovaného masa), obraťte se na svého dětského lékaře ohledně možnosti podávání železa v lékové formě."
    taky tam stručně vysvětlují, proč je to problém. no, já to mám za takového strašáka, jakože fakt špatný, když je nedostatek železa...

    LAMIA
    LAMIA --- ---
    KATIA: proberu s doktorkou, akorat jde za dva týdny na roční kontrolu. Dík za upozornění ... ale snažím se dávat často jídlo které železo obsahuje.
    SHARIE
    SHARIE --- ---
    KATIA: K zelezu: kojim parkrat denne a mala ma klasicke prikrmy od sesti mesicu, presto ma ted v roce stale nedostatek zeleza. Doktorka mi rikala, ze je to bezne u 90% kojenych deti. Umele mleko zelezo ma dodane.
    KATIA
    KATIA --- ---
    LAMIA: nejde o metodu podání, ale o to, že při blw děti častěji sní méně, než když jim to podáváš lžičkou. jinak obohacený železem jsou spíš um, mléčné kaše atp., skleničky podle mě ne.
    LAMIA
    LAMIA --- ---
    KATIA: pediatra s tím problém nemá když ví, že dodržujeme variaci stravy. Naopak tomu fandí ... a s železem u blw? jaký je rozdíl mezi tím jestli řepu dostane od mamky lžičkou než když jí sní sama? Nebo ve skleničkách je dodávaný železo?
    KATIA
    KATIA --- ---
    LAMIA: k tomu se ti musí vyjádřit někdo odborně, já se orientuju pouze v základních principech. problém blw je riziko nedostatku železa. pokud se nedostatek železa projeví, tak už je to vážný problém. je potřeba, aby k tomu vůbec nedošlo. konzultovala bych to minimálně s pediatrou, jak se na to tváří.
    LAMIA
    LAMIA --- ---
    díky máte pravdu. Teď jsem si říkala při kojení, že to tak prostě je ... a slyšet, že to tak taky berete je asi nejlepší balzám na duši. Asi to ani jinak přirozeně nejde.

    Ad to jídlo ... naše dítě určitě nevypadá, že by strádalo a nějak víc jíst nechce. Občas jí mimo jedno jídlo strčim kus ovoce nebo křupku, ale nic zázračnýho se nekoná. Tak má pestrou stravu a jen jednou denně. Zatím nenasvědčuje nikde nic, že by to vadilo. Co jsem teď byla přes léto dýl s jinejma mimčama stejnýho věku neměla jsem ani pocit, že by dlabaly nějak o moc víc i když dostávali třikrát denně, stejně toho dle mne snědli často podobně jak ona. Jí sama (baby led weaning) a tak ani nemám metodu jak jí nutit víc a ani nevim proč bych to dělala.
    KATIA
    KATIA --- ---
    LAMIA: ty jo, jedno jídlo skoro v roce? to mi přijde teda hodně málo. asi bych mazlila a krmila :o)
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    LAMIA: já nevím, jestli je to separační úzkost, ale mně tohle dělal Tonda od roku do roku a půl, já pouze chovala a mazlila, případně nechala vyvztekat, pokud mazlit nechtěl.
    LURA
    LURA --- ---
    LAMIA: Čekala bych, že to bude nějaké přechodné období - něco ji bolí (možná ty zuby) nebo trápí a potřebuje tě mít pořád blízko. I dospělí můžou trpět "separační úzkostí", když je jim blbě nebo na ně něco leze nebo toho mají hodně v práci a leze jim to na mozek. Jen to nedávají tak hlasitě najevo. Takže na tvém místě bych asi počkala, až to přejde a do té doby chovala mazlila a dávala prso.
    LAMIA
    LAMIA --- ---
    Prosím o radu. Už jste to tu xkrát řešili, ale nejsem sto najít žádné vlákno, které by mi pomohlo a pamět je mlhavá jak to nebylo naše téma.
    Skoro ročňačka, která byla vzorem kontaktního rodičovství - usměvavý domazlený mimčo se den ze dne začala vztekat a vynucovat si mne - veškeré příznaky separační úzkosti. Jak jsem poblíž pláč dokud jí nepochovám, řev při odchodu z místnosti, scény na zemi na břiše. Navíc se asi 4 dny budí co půl hodiny s pláčem a chce prso, když si jdme lehnout všichni do postele (společné) už pak spí a vzbudí se na dvě kojení za noc. (Ale i jí asi rostou zuby a navíc jsme se vrátili po 3 týdnech z cest, kde jsme byli pořád s ní).

    Nějak nám nesedí přistoupit na to, že je to separční úzkost a hotovo. Pomazlení a pochopení ala aldortová v tomto vůbec nefunguje. Nechat jí vybrečet nám je proti srsti.

    Nějaké kontaktní rady existují či jen zvedat a mazlit? Zkušenosti? Jsme z toho dost vedle a mě až začaly přepadat pochybnosti o kojení, které je fakt intenzivní (jí jen jednou denně). Díky a pardon, že je to zas toto ...
    TULENI
    TULENI --- ---
    Ahoj holky, jen jsem si rikala, zacina chladno a zima, pokud by nekdo chtel usit teplou fleecovou mikinu na noseni prcka jako jsem sila pro loni pro sebe a ID Monia, pripadne pruh na rozsireni vasi bundy, dejte vcas vedet at ji muzete vyuzivat co nejdriv :) info do posty..
    Mikina viz. foto:
    http://img11.rajce.idnes.cz/...57/6357505_e6515486336c5e89f9d5c94a8709329d/images/DSC00818.jpg?ver=2
    SINSEMILLA
    SINSEMILLA --- ---
    KFF: Tak to mame stejnou konstituci..
    MAKU
    MAKU --- ---
    TORUVIEL: zrovna to čtu na FB, škoda :-/
    KFF
    KFF --- ---
    ADD: Ja sama jsem byla s Mandukou spokojena a bederak si samo zapinam pres boky, ale i pri rozmerech 173 cm a cca 62 kilo jsem ten pas musela utahnout na minimum a to boky fakt mam, tak si predstavuju, co by delala kamaradka, ktera meri neco malo pres 150 a ma takovou tu stihlouckou androgynni postavu, co se boku tyce.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam