• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISKontaktní rodičovství - attachment parenting
    KFF
    KFF --- ---
    BARRUSHE:Vzhledem k tomu, ze ty nohy visi a castecne se odkrvuji bych urcite nejake navleky a zateplene capacky davala, na ruznych nosicich strankach je toho spousty, treba:
    NoseniDeti.cz - Na nožičky
    http://www.nosenideti.cz/276/zobrazit_skupinu_zbozi/Na-nozicky/
    Návleky na nožky a ponožky
    http://www.ditevsatku.cz/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=53&Itemid=1
    Na dětské nožičky | Branakdetem.cz
    http://www.branakdetem.cz/brana-k-detem/na-detske-nozicky

    A hodne se toho da sehnat z druhe ruky. V krosne moc nenosim, tak jsem skoro bez zkusenosti, ale castecne se da nosenec zachumlat i v dece, ktera muze pres nohy viset mozna?
    KATIA
    KATIA --- ---
    CVETY: tak BLW asi není tak častá metoda, aby se jim to dostalo do hlavního výčtu. hlavní problém, jak tu zaznělo, je ten, že u BLW se obykle praktikuje postoj "sní na co má chuť", což u některých dětí může dlouhodobě být velmi málo a mateřské mléko už jejich potřeby nepokryje.
    BARRUSHE
    BARRUSHE --- ---
    Chtěla jsem se zeptat. Vy, co nosíte děti v krosnách, jak řešíte oblékání teď na podzim nebo pak v zimě? Jedná se mi teda hlavně o nohy. Dneska jsme testovali budoucí krosnu a dopadlo to dobře, i když trochu chladný je měla. Při větší zimě nevím, jak moc balit a do čeho. To se dávají nějaké návleky nebo tak něco? Dcera zatím nechodí, takže boty jako takové nemá, ale staví se, takže by mohla do zimy začít. Díky.

    Nakonec jsme dnes zkoušeli krosnu Corazon Panda. Což je český výrobek a budeme ji kupovat. Pán v osvědčeném krámu říkal, že se hodně inspirovali Deutrem. Ten je na nás dost drahý. Krosna byla fajn. I když já se svojí fyzičkou po porodu jsem teda na začátku měla co dělat, ale pak jsem si zvykla. Chce to holt trénink. Muž si to vychvaloval hned.
    CVETY
    CVETY --- ---
    O anemii ve spojitosti s BLW - všimněte si, že zde v přikladech o anemických dětech, jde o děti, které vlastně BLW nepraktikují... podle jaké logiky z toho plyne, že děti, které BLW praktikují, jsou více ohroženy?

    Anemie je všeobecný problém pro děti po celém světě v období zrychleného růstu ve věku 6-24 měsíců (z kterých drtivá většina se sami nepřikrmují). Příčiny anemie bývají příliš časné zavedení kravského mléka (které dokonce zabraňuje vstřebávání železa, tudíž organizmus o něj připravuje) a velký příjem ovocných štáv (které železo neobsahují a potlačují chuť na jídlo). Vlastně nejméně ohroženy jsou děti, které kromě potravin mají dostatek mateřského mléka nebo pokračovací UM. Což neznamená, že ony nemůžou mít anemii, jen že je to statisticky méně pravděpodobné. Anemie také může mít původ nejenom ve stravě.

    http://www.patient.co.uk/doctor/childhood-anaemia#ref-2
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1719803/pdf/v089p00154.pdf
    http://health.nytimes.com/health/guides/disease/iron-deficiency-anemia-children/overview.html
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    RACHEL: je ji asi sto, beru to tak, ze hur vidi barvy. Uz jsem zmenu zvazovala, ale u tehle uz aspoň znam jeji zapory a dokazu s nimi zit. U nove doktorky bych zas musela testovanim na detech zjistit averzi k riziku, miru peclivosti a podobne parametry. A jako plus bydli nedaleko a v pripade potřeby je ochotna dorazit i o vikendu a dite zkontrolovat...
    RACHEL
    RACHEL --- ---
    BEBERA: doufám, že to již není vaše doktorka...
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    ADD: mozna ma slepou doktorku jako my :) Při kontrole pediatre rikam, ze je starsi syn vyrazne bledsi nez ostatní deti - podiva se na nej "není, to se vam zda". Prijdeme na gastroenterologii a sup, ve zprave mame napsano, ze je dite blede. O rok později s mladsim synem upozorňuju doktorku, ze je mladsi syn cely docela zluty - podiva se na nej "není, to se vam zda". Dva tydny na to při hospitalizaci v detske nemocnici delaji jaterni testy, pac "to dite je nejake nazloutle" :)
    LAMIA
    LAMIA --- ---
    BEBERA: díky ... já jsem udělala pokus, včera jí skoro celý den nosila a večer jsem jí měla večer na pivu. Usla v 9 po kojení a do půlnci se v manduce ani neprobrala a dneska se probrala ráno v 9 nejvíc vysmátá. potřebuje fakt těšit.
    A iluze nemám, jen jsem chtěla předejít diskuzi o domazlování, jakože traumatem to nebude:)
    ADD
    ADD --- ---
    MALKE: Beni je průsvitnej a nikdy mu krev nekontrolovali. Možná by to udělali, kdyby byl někdy nemocný, nevím. (Teď přitáhl školkovou rýmu. On byl nemocný pár dní, víceméně symbolicky, já už tu čtrnáct dní umírám bolestí dutin. :-((( Jestli je chudokrevný, tak to dost dobře tají. :-)))
    LAMIA
    LAMIA --- ---
    Tyjo jsem koukám rozpoutala diskuzi. Asi jen ve zkratce:
    1) taky si vubec nemyslim, ze to že jí jedno pořádný jídlo denně o kterym se rozhoduje sama, dokazovalo, že má málo železa, když jí potraviny které železo mají často. Včera jsem to i diskutovala s kamarádkou ,která je odborník na výživu. Ale zeptám se doktorky na roční prohlídce.
    2) to že jedeme blw důsledně není žádným dogmatem, ale tím, že se Žofka rychle naučila tak jíst a pak už nebyl důvod do ní nic páčit lžičkou. Od 10 měsíce se lžičkou pomalu učí sama a te'd už jí měsíc dělám vícedruhové jídlo v podobě kaše, občas koupím i záměrně nějakou alnaturu, které lžičkou jí sama. jediná nevýhoda se ukázala u podávání homeopatik třeba, že vůbec nechápala co po ní chcem,když jsme se jí snažili narvat do pusy tak to bylo náročnější:)
    3) už jsem to tu psala víckrát, ale cestování s blw (napříkald teď 3 týdny mimo ČR s častými přesuny a víceméně žádnou základnou) bylo skvělé. jinak doma máme psa a tím je to vyřešeno uklízení. A BLW jedem právě prot, že nejsme moc doma, pořád někde něco děláme a je to tak pohodlnější. tedy nespohlasím s tím, že by to bylo pro matky doma co nemají moc co na práci. (To si myslím, že je třeba dost u bezplenkovky a proto jsme jí hned zavrhli)
    4) jinak jsem ráda, že to rozjelo diskuzi i když na to jsem se vůbec neptala:)
    jinak pro opáčko teda tady blog kamarádky: http://blwcesky.wordpress.com/
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    TAPINA: Brit Care žere náš pes. Zažívací potíže po jiných směsích nebo nedejbože konzervách za experimenty nestojí.
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    TAPINA: nezlob se, ale já prostě věřím tomu našemu veterináři a ten říká něco diametrálně odlišného a logičtějšího než, že návrat k přirozené stravě znamená ovoce a zeleninu, tedy ne pravidelně.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    MARKYSHA: V těch nejlepších krmivech, respektujících přirozené potřeby, naopak není žádná rýže, kukuřicem obilovina. Naopak je tam ovoce a zelenina.
    No, taky jsem dřív podrobně vysvětlovala a neříkala žádnou značku, jenže jsem zjistila, že to psům neprospívá. Já půl hodiny přednáším o složení, kde si to mají lidi přečíst, na co si mají dát pozor, a oni pak hrdě přinesou pytel Pedigree s tím, že "tady je napsáno S HOVĚZÍM MASEM, tak to je správné, že jo?" Teď konkrétní značky říkám - Calibra, Brit Care, Brit Carnilove, Acana. To nejsou zrovna takové, na kterých by krmivářsko-veterinární průmysl rejžoval, že?
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    BALAENA: to jsem se zas blbě vyjádřila, ale je to ho tam míň, podstatné je, že tam není žádná mrkev, paprika a Spol. Max. kukuřice a pak tam bývá rýže.
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    FRONEMA: vloni u nas byla na grilovani kamarádka se sedmiměsíčním miminem. Vzala kus masa, rozzvykala ho a dala mu ho. Nejdriv se mi zvedl kufr (fuj, nehygienicke), ale když jsem o tom později premyslela, myslim si, ze to bylo naopak prirozene a ze tak se to mozna dřív dělalo...
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    LAMIA: Presne takhle se u syna projevuje rust a bolest zubu. Visi na me cely den, nejradeji by byl cely den v naruci, jak ho na chvilku postavim - rev. Není to separacni uzkost, ale potřeba byt chovana při bolesti. Zrovna tak tomu odpovida i to nocni buzeni. Tipuju, ze az dorostou zuby, zmizi to (nez porostou další). Spis bych v tvem pripade byla opatrna na ta ocekavani spojena s "domazlenym mimcem". Syn byl taky "usmevavy domazleny mimco", coz mu nebranilo v tom, aby se z nej před druhym rokem nestala besnici, vztekajici se, nesnesitelna příšera...
    IORETH
    IORETH --- ---
    FRONEMA: Vývoj jako takový s nedostatkem živin souvisí, ale značně složitějším způsobem. Pokud je např. ta snížená inteligence způsobená nedostatkem železa, tak se to projeví na životě toho konkrétního jedince, ale ne na jeho genech. Ten člověk má stále genetický potenciál být chytrý. Můžeme použít velmi hrubé zjednodušení a říct, že naši předkové přirozeným výběrem preferovali ty chytřejší ze svého středu, ale celková reálná inteligenční hladina byla nižší, než by byla bývala, kdyby byl železa dostatek. Čili, "šlechtěním" se předpoklady míti vyšší inteligenci mohou zvýrazňovat i v prostředí, kde se nemohou plně projevit.

    Toto bylo velmi zjednodušeně řečeno, v praxi do toho vstupovalo mnoho faktorů, jako např. fakt že nedostatek železa nebyl plošný místně ani časově. Bohatější vrstvy, které si mohly dovolit jíst každý den maso, jím pravděpodobně netrpěly. Tuším, že mezi českými králi jí trpěl jen Ladislav Pohrobek, který umřel na leukémii. Chudí lidé zase měli ořechy, otruby, kapustu, hrách a čočku :).

    Na druhou stranu, některé výzkumy (či spíše teorie) říkají, že reálná inteligence lidí se v průběhu doby měnila nahoru i dolů podle aktuální situace. Např. v Čechách v období třicetileté války, kdy po několik desetiletí vládl de facto hladomor, upadla kultura tak, že kroniky hovoří o zplundrované krajině, kterou se toulají tlupy polonahých vesničanů, kteří se dorozumívají skřeky a chovají se jako divá zvěř.

    Další věc, každý člověk je proti nedostatku železa jinak odolný. Naše rodina pravděpodobně asi relativně dost, páč já i moje máma máme železo nízké až podměrečné dlouhodobě a na intelektu se to neprojevuje (leda bychom projely šanci být geniální :). Také naše mladá, ač sledovaná jako špatně kompenzovaný anemik, je svém vývoji akcelerovaná (kromě chození na nočník:). Tento odstavec je ilustrační a obsahuje nadsázku.

    Omlouvám se za délku, trochu jsem se rozepsala :)
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    MARKYSHA: já tomu možná zase tak nerozumím, ale jaký je rozdíl mezi 30 % v porci a 30 % v celkovém složení?
    vždyť když odsypeš z pytle granulí s 30 % v celkovém složení jednu porci, i v ní toho bude 30 %, aspoň podle toho, co mě o procentech kdy učili...
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    TAPINA:ale ne na porci, ale v celkovém složení, to je rozdíl. Ale už toho fakt nechám, toto téma bylo pro mě aktuální, protože můj pejsek byl dnes na operaci. Našemu veterináři věřím, už několikrát zachránil některému ze psů v rodině život, zlatokop to není, v životě neřekl konkrétní značku, spíš upozornil, na co si dávat pozor ve složení. Každý zákrok vysvětluje, k mamce a jejímu původnímu pejskovi dokonce jezdil, nic si za to neúčtoval.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    MARKYSHA: V sebelepších vysokoprocentních grain-free granulích je alespoň těch 30 % rostlinné složky. Ta je prostě potřeba.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam