• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MURHAAYASkenování a digitalizace filmů a fotografií (hlavně s Canonem 8800F aneb klub zoufalych uzivatelu)
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    MAAR: Myslíš, že ti to namočí?? To bych se skoro bál, tyjo.
    MAAR
    MAAR --- ---
    MACHALIK: :)) Netuším, ale asi chemie:)
    MAAR
    MAAR --- ---
    SKOT: Je mi jasný, že je to zbytečnej dialog a rozhodně se nebudu hádat. Nicméně běžnýmu uživateli to třeba něco řekne a pro toho je tenhle flatbad skener hlavně určen:)

    2) 2400 a 4800, co je tam nepravda?:)))

    3) konvenční specifikace, nic víc.
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    MAAR: To mě zajímá: jak se to dělá? Žehlička? Zkusím vzít nějakej bezcennej odstřižek a dát na něj přes hadr hrnec s horkou vodou :)
    MAAR
    MAAR --- ---
    MACHALIK: Já je dávám do labu kam chodím občas vyvolávat filmy, oni mi je docela luxusne vyrovnají, bez škrábanců.
    MAAR
    MAAR --- ---
    OMNISLASH: Nebyly rozhodně všechny krásně rovný, na středoformát má deck takovou vyrovnávací destičku a 35mm se docela pěkně vyrovnají uzavřením toho krytu. Osobně jsem ale nijak zvlášť nezaznamenal nějakou odchylku v ostrosti ani když to byl starší 35mm film, kde to prohnutí bylo větší. A třeba ten barevnej středoformátovej diák byl prohnutej jak prase a ani jsem ho nevyrovnával tou deskou a stejně je ta odchylka uvnitř-vně minimální.
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    SKOT: Jojo, podélně prohnutý. Trochu to sere při scanování, ta moje Minolta by snesla vyšolichanější podavač na filmy než ten standardní, protože ten je úplně neskřípne, resp. je vidět, jak se trochu vlní a jak jsou jednotlivý políčka vypouklý ve středech. Ne že by to nějak extra vadilo, ale dělal jsem test s manuálním ostřením scanneru na nějakých 3600 dpi a je tam nepatrnej rozdíl v ostrosti zrna v rozích vs. střed, když přeostřuju. Defaultní ostření scanneru jde na střed, ten je vždycky bezvadně ostrej, ale kraje jsou občas lehce mimo dof objektivu. Naopak když přeostřím o pár zoubků tak, aby rohy byly perfektní, tak střed nepatrně ujede. Samo tím pádem scanuju na správný zaostření a na to, že u 20 % snímků mám 10 % obrazu lehce mimo dof, seru, beztak to není poznat a vím to jen já, technologickej fetišista, ale z principu mi to vadí a rád bych měl nějakej fígl na to. Negativy mám ostrý jak břitva, to zrno zvící kukuřice je vždycky krásně ostrý. To proto, že negativy, jakkoli levný, jsou z nějakýho důvodu rovný jak sklo.

    MURHAAYA: Přesně tak, stejná zkušenost. I když teď jsem si nechal volat filmy jinde než obvykle a jsou taky zkroucený, ale o dost míň, řekl bych tak polovičně. Jestli na to má vliv nějakej krok v průběhu E-6? Příliš rychlý/pomalý sušení, příliš vysoká/nízká teplota? Nějakej přídavek chemickej v lázni? Nemohl by to vědět Hypnogen nebo Lukas87 nebo Talage nebo někdo z těchto borců? Ti se tím zabývají. Zkusím je sem poslat, třeba ztratěj slovo. Rozhodně hledám ale nějakou suchou cestu, nic jako znovunamočit a nechat znovuvyschnout v herbáři bych nedělal, to ať jsou radši třeba do vrtule.
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    MACHALIK: to bych taky rad vedel jak se rovnaj prohnuty filmy, jak podelne tak napric. mel sem filmy v obrich knizkach zatizene obrima knihama navic a zakrouceny byly furt po i po nekolika mesicich
    SKOT
    SKOT --- ---
    MACHALIK: podélně prohnutý?
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    Jak rovnáte prohnutý filmy? Já mám už půl roku filmy v atlase, zatížený televizí, a furt jsou trochu kulatý. Diáky hlavně. Negativy mi chodí placatý hned z výroby.
    SKOT
    SKOT --- ---
    MAAR: "Kdybychom například chtěli tisknout fotografie ze skenu 35mm kinofilmu o velikosti 10 x 15 cm a s rozlišením tisku 250 dpi (respektive ppi), stačí nám naskenovat políčko s optickým rozlišením 300 dpi." tohle mi bohužel říká o kvalitě článku hodně

    tak nějak bych od recenze čekal trošku objektivnější hodnocení - tedy změřené efektivní rozlišení, namísto toho se dočtu že "Pokud srovnáme z hlediska kvality (převážně ostrost a zrno) snímky s optickým rozlišením 9 600 dpi a 4 800 dpi, tak nenajdeme prakticky žádný rozdíl, zato čas skenování se mnohonásobně zvětší a stejně tak velikost souboru, proto jsme skenovali do rozlišení 4 800 dpi." z toho si odvodím že mezi 2400 a 4800 je zásadní rozdíl, což je ovšem nepravda.

    "ScanGear dostáváte přímo se skenerem zdarma s plnou funkčností, kdežto SilverFast najdete přibalen ve verzi SE, která má několik omezení. Tím nejpodstatnějším je, že skenovat černobíle můžete jen do hloubky 8bitů (ScanGear 16bit) a barevně do 16bitů oproti 48bitům se ScanGearem." -> 16x3=?
    OMNISLASH
    OMNISLASH --- ---
    MAAR: jeslti muzu dotaz. byl nektery z tech testovacich filmu alespon mirne prohnuty, nebo byly vsechny krasne rovne? ty vysledky mi pro mou potrebu prijdou luxusni. jelikoz mam ale vetsinu filmu alespon mirne prohnutu, nerad bych se dockal stejnych vysledku jako s 4400
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    Mrknu na to doma
    MAAR
    MAAR --- ---
    Pokud má někdo zájem si něco přečíst, tak tady je ten slibovanej test 9000F. http://digiarena.zive.cz/canon-canoscan-9000f-prvni-recenze-v-cr

    V redakci mi to nepříjemně upravili hlavně z hlediska nadpisů, ale co už, jádro snad zůstalo, testovací snímky taky.
    MAAR
    MAAR --- ---
    MACHALIK: Tak tady na tu hračku se mrknu:) Já to nafukoval BlowUpem vždycky když bylo potřeba, jinak se snažím samo taky neinterpolovat. Že je lepší to postprocesovat až po surovým skenu je samo jasný, stejně jako i barevně upravovat.
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    MAAR: Když interpoluješ při scanu, tak zase věříš tomu softu, ve kterým scanuješ, typicky nějakej ScanGear apod. Osobně bych interpoloval těsně před tiskem v PS nebo něčím specializovaným jako tady ty fraktálový hovadiny. Osobně bych teda hlavně neinterpoloval.

    Co říkáš, by znamenalo, že i doostřovat by bylo lepší přímo při scanování pomocí ScanGearu nebo kýho šlaka, stejně jako barevně upravovat apod., takže bys dostal už upravenej RAW (= neRAW). A to je nesmysl. Mělo by se scanovat tak, jak to úplně přesně padá ze surovýho scanneru, tj. neostrý, barevně hnutý a malý, a pak si to zpostprocesovat v něčem slušným a mít to pod kontrolou.
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    Toto jsou ty fraktály: http://www.ononesoftware.com/detail.php?prodLine_id=7. Napřed to vektorizuje, pak to zvětšuje.

    Jinak optickejch 9600 dpi, tomu, Maare, nevěříš, žene.
    SKOT
    SKOT --- ---
    MAAR: reálné rozlišení má 1700ppi jak už sem psal dole, je úplně buřt jaký rozlišení má snímač když tam není optika která by mu odpovídala
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    Maar: ta interpolabe se dela pred tiskem dedikovanym programem.

    4800dpi na flatbedu od canonu je pro me krajne neuveritelne
    MAAR
    MAAR --- ---
    MURHAAYA: No... ono totiž moc způsobů interpolace není a ani se nijak zásadně neliší. A pokud se interpoluje přímo při skenování, tak dostaneš vlastně interpolovanej raw výsledek, kterej dál přiostříš a uděláš si z něj už v dané velikosti, co potřebuješ. Pokud se interpoluje až na tisku, tak v podstatě musíš důvěřovat tomu softu v tiskárně, že ti to nezmrví a nerozmaže, ale s výsledkem už neuděláš nic. Takže podle mýho interpolace na skeneru není nijak na škodu, naopak.


    SKOT:
    MURHAAYA: btw: 9000F má optický dpi opravdu 9600 na filmu, interpolovaných 19 200. Skutečný rozlišení takový fakticky nebude, ale i kdyby to bylo "jen" těch 4800, tak je to dobrý.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam