• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYEkonomie - střet ideí
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    pinus@chicago >>> Nelinearita a keynesiánské modely
    http://www.pinus.bloguje.cz/773125-nelinearita-a-keynesianske-modely.php
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    me behem davneho studia ekonomie docela vytacela skutecnost, ze dva ekonomove rikaji presny opak toho co rika ten druhy a presto maji dle nejake casti akademicke obce pravdu oba dva, to me hrozne hlodalo hlavu :-) dnes ale vim, ze zalezi predevsim na otazce, kterou ten ktery ekonom resi. a kdyz se to vezme kolem a kolem, vlastne ma v otazce napr. socializace ztrat pravdu jak Marx, tak Keynes i Friedman s Hayekem, akorat kazdy tu otazku resi z jineho uhlu (jeden jak toho dosahnout, druhy jak se tomu vyhnout, treti jestli je spravne to ci ono, ctvrty kolik z toho stat ziska na danich atd).
    SUCZKER
    SUCZKER --- ---
    Jinak k tématu studium ekonomie, mě jako strašně zklamalo, že ta vysokoškolská ekonomie (alespoň tak, jak nám to tloukli do hlavy na VŠE) se zastavila před neurčitostí a iracionalitou a pořád se snaží honit to, co jsem si pracovně nazval "kasicisticko-meachnistickým ekvilibriem" - tedy všechny veličiny známe, respektive abstrahujeme od těch neurčitých. To že mají v součtu větší vliv, nezájem ;).
    SUCZKER
    SUCZKER --- ---
    _BENNY: TLUSTEC ví o všem všechno... dřív nebo později to sem příjde ztrollit ;) A pokud ne TLUSTEC, tak alespoň ITCHI
    LITTLELI
    LITTLELI --- ---
    _BENNY: to já o tom taky vím houbeles, ač jsem to před více než 4mi roky vystudoval. to je takovej normální stav :)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    LITTLELI: toho radeji ne, o ekonomii vi houbeles a nema k tematu co rict
    LITTLELI
    LITTLELI --- ---
    btw kde je TLUSTEC? potřebujeme ho tu, aby nám definoval pojem "množina" pan exaktní věda.
    LITTLELI
    LITTLELI --- ---
    PIZI: aha, takže vlastně souhlasíš ;)
    PIZI
    PIZI --- ---
    LITTLELI: Podobně jako existuje rozdíl mezi vědcem popisujícím jak funguje jaderná reakce a vědcem konstruujícím atomovou bombu.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    on je to v podstate spor mezi pozitivni (co je) a normativni ekonomii (co by melo byt):

    http://en.wikipedia.org/wiki/Positive_economics
    http://en.wikipedia.org/wiki/Normative_economics
    LITTLELI
    LITTLELI --- ---
    PIZI: to je sice hezké napadení části mého tvrzení, které ale není podstatné pro celkové sdělení. Nebo snad znáš z historie, že by se kvůli gravitaci vedly války, byl kvůli ní hladomor nebo hospodářské krize? :) kvůli ekonomickým názorům resp. hospodářským politikám se likvidovaly celé národy. Spíš v tomhle kontextu jsem to myslel.
    PIZI
    PIZI --- ---
    LITTLELI: fakt je, že ekonom co jenom něco smolí na papír nikdy nerozhoduje o tom národním koláči - jak tedy by mohl nějakou teorii vypustit když by to pořád bylo jen na papíře? :)

    Fyzik nerozhoduje o gravitaci - jak by tedy mohl nejakou teorii vypustit.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    a jeste neco malo k teorii efektivnich trhu (titulek je zavadejici :)

    http://kovanda.blog.tyden.cz/clanky/2647/bush-je-cistej-krizi-nezavinil-paul-de-grauwe-podruhe.html
    LITTLELI
    LITTLELI --- ---
    no to máš jak strunovou teorii ve fyzice, je to pohádka, protože se to dobře poslouchá, ale vlastně je to úplná blbost :)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    LITTLELI: nektere skoly se snazi(ly) najit tu unifying theory, prevazne keynesianci. a porad se ty agregaty ne a ne chovat dle planu :-)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    LITTLELI: sorry :D
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    LITTLELI: netreba chodit tak daleko, ryzejsi pohled naleznes nejen v rakusanech, ale treba i v marxismu ;)

    jasne ze je kazdy narodohospodar v podruci politiku, ale prave z tohoto pohledu je treba hodnotit jejich teorie. popisuji realitu? nebo se jen snazi politicky potvrdit sama sebe?
    LITTLELI
    LITTLELI --- ---
    a nemaž mi to pod rukama .)
    LITTLELI
    LITTLELI --- ---
    ty ekonomické teorie většinou popisují nějakou pozorovanou situaci, o realitě bych nemluvil, protože je to vícerozměrný problém. navíc by byla nuda, najít tu jedinou a funkční unifying theory, protože bychom neměli co řešit dál :))
    LITTLELI
    LITTLELI --- ---
    to je trošku problém, protože národohospodář je přinejmenším sluha politika a tedy musí stanovovat někdy i rozporuplné politickoekonomické cíle a ten Friedman v podstatě označil cíl, který mu přišel nejmíń špatný (jen má fabulace).

    fakt je, že ekonom co jenom něco smolí na papír nikdy nerozhoduje o tom národním koláči - jak tedy by mohl nějakou teorii vypustit když by to pořád bylo jen na papíře? :)

    čili ano prostě ekonomie je věda politická a jako taková se snaží formovat názory lidí a společnosti a tedy je i sociálním inženýrstvím. je to prostě ekonomie.

    když chceš trošku ryzejší pohled na věci musíš do ekonomického dávnověku, k Aristotelovi, Ježíši Nazaretskému nebo Tomáši Akvinskému. No teď asi trošku přeháním, ale oni zkrátka měli jiný předmět zkoumání než současná politická ekonomie, že? :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam