• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYEkonomie - střet ideí
    v tomto klubu resime ekonomii na vyssi odborne urovni, neresime ktera ekonomicka skola je nejlepsi, ale jak se od sebe jednotlive skoly lisi, co nabizeji, v cem boduji a kde selhavaji. neboli (neo)klasika vs. (neo)marxismus vs. (neo)keynesianstvi vs. monetarismus vs. rakouska skola.
    rozbalit záhlaví
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    ATOMOUSEK: Jednoduše proto, že tehdejší americká společnost byla zásadně jiná než jsou společnosti dnešní. Byla to v mnoha ohledech společnost tradiční, s institucemi jí vlastními a vším, co k tomu patří. Pohlížet na ekonomický model z hlediska efektivity ekonomiky jako na jediné kritérium, je pohled krajně zkratkovitý, neboť přehlíží další důležité faktory, které zdánlivě na vliv ekonomické efektivity a hospodářství vliv nemají - těmi jsou například míra sociální koheze, míra anomie ve společnosti, relativní deprivace, index životního štěstí a podobně. Tímto směrem se ubírala Stiglitzova argumentace. A i kdyby nakrásně USA 19. století měly být vzorem, měly mnoho much, stačí si přečíst Tocquevillovu Demokracii v Americe či si zapátrat po tom, kdy bylo zrušeno otroctví, kdy "eugenická opatření", kdy dostaly ženy volební právo atdp. Jinými slovy, když někdo razí takovou ekonomickou teorii, která je - co do zamlčeného předpokladu - postavena na silně konfliktualistickém pojetí (v přehnaném slova smyslu - bellum omnium contra omnes), neměl by se s tímto předpokladem nikterak tajit, měl by ho říkat dostatečně nahlas a především by měl uvážit, zda sám dostatečně uvažoval tento předpoklad. Možná by si pak svoje učebnicové poučky, které na papíře znějí v určitém ohledu a při zachování v jistém ohledu omezené, ovšem železné, a tudíž funkční logiky důmyslně, pro příště nechal coby učebnicové příklady.

    _BENNY: Můžeš prosím doložit, jak kdo na absolutní špici ovládá rovnostářskou většinu? Respektive upřesnit, co tím míníš?
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    ENKIE: ale i ve Skandinavii vlastni vetsinu par bohatych rodin, v tom neni zadny rozdil. existuje velmi uzka hrstka bohatych a k tomu jeden velkej proletariat, ktery nema sanci se mezi bohate vyskrabat (co by se taky vyskrabaval, kdyz nam jde o rovnost). tu rovnostarskou spolecnost definuju skrz rozdily v prijmech, ktere jsou minimalni, a z tohoto pohledu o zadny fail nejde (vetsina lidi bere plus minus stejne). ostatne jeste nikde se socialisticky ideal nepovedl realizovat bez toho, aniz by jej nekdo na absolutni spici ovladal.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    ATOMOUSEK: Ptal jsem se na fungUJE.
    ATOMOUSEK
    ATOMOUSEK --- ---
    VSOUKOLOHLOR: USA v predminulem stoleti?
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    ENKIE: Příklad nějakého státu, kde tato učebnicová poučka funguje?
    ENKIE
    ENKIE --- ---
    _BENNY: Spolecnost, kde uplne vsechno vlastni nekolik malo clenu ustredniho vyboru jakesi mafianske statostrany, se skutecne neda oznacit za rovnostarskou, takze tenhle argument je fakt fail. Lepsim prikladem rovnostarskych spolecnosti by byly treba skandinavske zeme, kde dochazi k prerozdelovani bohatstvi prostrednictvim zdaneni. Ne ze bych s tim souhlasil. Lepsim zpusobem jak chranit svobodu pred revoluci je dusledny zavedeni trhu do vsech oblasti zivota vcetne bezpecnosti, aby jednotlivci byli nuceni si tvrde konkurovat a hajit sve vlastni zajmy, a uvedomili si tak nesmyslnost jakekoliv kolektivisticke politicke akce smerujici k vetsi moci statu.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    VSOUKOLOHLOR: eh, na tak tohle jsem ani nepovazoval za argument - "kdyz nebudeme mit socialismus, bude to mit jako neblahy dusledek ten, ze nebudeme mit socialismus". a neefektivnim nakladanim se zdroji se prece vyznacuji predevsim rovnostarske spolecnosti, danove zvyhodneni neni vyznacnym rysem systemu absentujiciho prerozdelovani bohatstvi atd... a hlavne! mnozstvi prilezitosti neni dano tim jak moc podobne mnozstvi koz ma muj soused.

    me zajimal argument ktery se neodkazuje sam na sebe.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    _BENNY: "Po prvé, rastúca nerovnosť je rubom iného javu: zmenšujúcich sa príležitostí. A keď sa zmenší rovnosť príležitostí, znamená to, že časť toho, čo je najcennejšie – ľudské rezervy – nepoužívame najproduktívnejším možným spôsobom. Po druhé, mnohé deformácie, ktoré spôsobujú nerovnosť – napríklad tie, čo súvisia s monopolom moci a daňovým zvýhodnením zvláštnych záujmov – podrývajú účinnosť celej ekonomiky. Táto nová nerovnosť vedie k ďalším deformáciám a ďalej podrýva ekonomiku. Jeden príklad za všetky: astronomické odmeny prilákali priveľa našich najnadanejších mladých ľudí do finančného sektora miesto iných oblastí, ktoré by boli prínosom k produktívnejšej a zdravšej ekonomike. Tretí, a možno najdôležitejší dôvod je, že moderná ekonomika sa nezaobíde bez „kolektívneho konania“ – bez toho, aby vláda investovala do infraštruktúry, vzdelávania a technológie. Spojené štáty i celý svet mali obrovský úžitok z vládou financovaného výskumu, ktorý viedol k internetu, k zlepšenému zdraviu obyvateľstva atď. Amerika však už dávnejšie trpí primalými investíciami do infraštruktúry (stačí sa pozrieť na stav našich diaľníc a mostov, našich železníc a letísk), v základnom výskume a na všetkých úrovniach školstva. A čakajú nás ďalšie škrty v tejto oblasti."
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    VSOUKOLOHLOR: nalezl jsem jen argument o revolucich. ten nepovazuji za platny, protoze i v rovnostarske spolecnosti v CSSR k revoluci doslo.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    _BENNY: Však argumenty uvádí, nebo ne?
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    VSOUKOLOHLOR: a k cemu je vlastne takove rovnomerne rozdelene bohatstvi ve spolecnosti dobre? narozdil od autora clanku nerovnost nepovazuju za ocividne a neoddiskutovatelne zlo, tak nevim...
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Jedno percento / Esej » Salon
    http://salon.eu.sk/4742/jedno-percento-esej/
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Zdanit bohaté? Chudým se to občas líbí méně, než se zdá | byznys.ihned.cz - Analýzy a komentáře
    http://byznys.ihned.cz/analyzy-a-komentare/c1-52566190-zdanit-bohate-chudym-se-to-obcas-libi-mene-nez-se-zda

    Autoři provedli sérii experimentů. Mezi studenty nerovnoměrně rozdělili částky peněz (odstupňované po jednom dolaru) a pak každému dali dva dolary s tím, že je mohou dát osobě (příjmově) nad, nebo pod sebou. Studenti, kteří byli jen několik dolarů ode dna, dávali svěřené dva dolary nejčastěji svým bohatším kolegům. Z jednoho jediného důvodu: aby ve hře zbyl ještě někdo chudší než oni sami.
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    _BENNY: Znám. Ale pořád nevím, ve které části teď zrovna jsme...
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Proč se jistí lidé dostávají k novým penězům snadno, a jiní ne | Týden.cz
    http://kovanda.blog.tyden.cz/clanky/5536/proc-se-jisti-lide-dostavaji-k-novym-penezum-snadno-a-jini-ne.html
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Kondratiev wave - Wikipedia, the free encyclopedia
    http://en.wikipedia.org/wiki/Kondratiev_wave
    OJIRIO
    OJIRIO --- ---
    The Euro: Its Inevitable End - Juraj Karpis - Mises Daily
    http://mises.org/daily/5422/The-Euro-Its-Inevitable-End
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Z luxusu nezbytnost - Ludwig von Mises Institut Česko & Slovensko
    http://www.mises.cz/clanky/z-luxusu-nezbytnost-355.aspx
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Ekonomický nepravidelník XXII. - Murray Rothbard - Ludwig von Mises Institut Česko & Slovensko
    http://www.mises.cz/clanky/ekonomicky-nepravidelnik-xxii-murray-rothbard-312.aspx
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Ekonomický nepravidelník XX. - Alois Rašín - Ludwig von Mises Institut Česko & Slovensko
    http://www.mises.cz/clanky/ekonomicky-nepravidelnik-xx-alois-rasin-310.aspx
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    _BENNY: Viz Teorie her a pripady cernych paszeru. Tohle se resilo nekde v australii s rozvodem vody pro farmare. dopadlo to tusim takze bez regulace a dohledu se to neobeslo.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam