• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYEkonomie - střet ideí
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Je Buffett pokrytec? Sám by měl platit vyšší daně, tvrdí kritici - E15.cz/zprávy
    http://zpravy.e15.cz/zahranicni/ekonomika/je-buffett-pokrytec-sam-by-mel-platit-vyssi-dane-tvrdi-kritici-691161

    „Mám už po krk těchhle lidí, kteří přijdou s velkými články v novinách se vším tím káráním. Proč nejde příkladem a nepošle federální vládě šek na pět miliard dolarů?“ reagoval na Buffettovy návrhy konzervativní publicista Pat Buchanan.
    Každý Američan může dobrovolně přispět ministerstvu financí platbou z účtu, šekem či dokonce kreditní kartou. Navzdory Buffettovu tvrzení, že miliardáři by rádi platili víc, zjišťuje ministerstvo za fiskální rok 2010 v kolonce „dary ke snížení veřejného dluhu“ částku pouhých 2,8 milionu dolarů (asi 47 milionů korun). Kdyby Buffet poskytl státu jen setinu svého majetku, byl by to trojnásobek této sumy. Komentátoři ovšem poznamenávají, že miliardáře nic takového dělat nenapadne, protože vědí, že na rozdíl od jejich investic nebo cílené charity by financování bezedného státu bylo mrháním jejich penězi.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Podvody centrálních bank - Ludwig von Mises Institut Česko & Slovensko
    http://www.mises.cz/clanky/podvody-centralnich-bank-381.aspx
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    _BENNY: Teď už jen zbývá to vysvětlit norskému proletariátu.
    ATOMOUSEK
    ATOMOUSEK --- ---
    ENKIE: A ja si myslel, ze jde o hypoteticky system prerozdelovani penez - ve smyslu, dnes se prerozdeluji penize nejak, ale toto je alternativa.

    VSOUKOLOHLOR: Myslim, ze neslo o "prirozenost cloveka obecneho". Proto utok na "antropologickou konstantu" nechapu a take nevidim rozpor v obou prispevcich.



    K otazce svobody:
    Je velka mira svobody opravdu spolecnosti zadana?
    Ja myslim, ze nikoli. Rekl bych, ze ocividne nikoli.
    Zde vyvstava otazka, zda prahnuti po svobode neni podobna uchylka, jako hrdinstvi, vlastenectvi a podobne.
    Abych uvedl priklad, kdyz se nekomu neco prihodi na ulici, lide kolem postavaji a nikdo nic nedela. Tento jev je tim vyraznejsi, cim vetsi je skupina lidi prihlizejicich. Nicmene, pokud nekdo z davu zacne organizovat zachranu (ty udelej to, ty toto, a tak dale), lide bez jakehokoli odporu radi pomohou.
    Jde tedy o to, zda prosazovani "maximalni svobody jednotlivce" neni kazani neexistujici moralky, podobne jako v pripade komunismu (a podobne). Ono celkove, chtit nejake "dobro" pro masy zavani chybou uvahy.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    VSOUKOLOHLOR: on si ji kazdy definuje po svem ze. za predpokladu ze ve spolecnosti existuje jen hrstka vyjimecne bohatych lidi a vedle nich jakasi udajna stredni trida bez fakticke existence tridy nizsi & za predpokladu nemoznosti socialni mobility, bych se nebal oznacit onu stredni tridu za fakticky proletariat a cely system za nerovny az vykoristovatelsky ;-)
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    _BENNY: Tak to není otázka toho, jak definuji já, že jo.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    ENKIE: Taky způsob jak říct, že jsi zneuznaný génius. Slovo "systém" se v sociologii, pokud vím, nepoužívá. Ta podstata člověka, to je nějaká nová antropologická konstanta? Jasně teorie sobeckých genů apod., ta ovšem 1) není universálně přijímaná; 2) nevylučuje altruismus coby evolučně výhodný typ jednání a chování. Jinak jsi tu pěkně přepapouškoval Mandevilla a Smitha, myslitele poněkud, abych tak řekl, co do svých představ omezené. Ale to by bylo na déle, stačí si zalistovat v Sedláčkově bestselleru. Přirozenost říkáš? A co to má prosím pěkně být?
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    VSOUKOLOHLOR: pokud jako stredni tridu definujes 95% obcanu s nivelizovanou zivotni urovni, tak budiz
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    _BENNY: Ve Skandinávii právě že existuje především střední třída (zatímco u nás téměř neexistuje tzv. high society). Ale jinak dobré.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    LEXIK: Jo, takhle to měli v Athénách, ještě k tomu měli například velmi krátkou dobu působení, pořád se v důležitých funkcích točili a například za funkčnost zákonů ručili vlastní krkem (!), když se některý ukázal být nefunkčním, přišel jeho strůjce o život.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    LEXIK: Mně to zase připomíná návrh parlamentní reformy z roku 1952 (??) citovené Humpreyem v Jistě pane ministře..

    V podstatě systém každých 400 lidí, podle bydliště, zastupuje 1 člověk na shromáždění vyššího celku. z toho vyjde jeden člověk, který je zastupuje na státní úrovni. prostě delegovaná přímá demokracie.. hádejte, proč to nikdy neprošlo :)

    (proti fiskálnímu populismu to ale odolné taky není)
    ENDER
    ENDER --- ---
    No nevim, amerika tenhle problem zatim moc resit nemusi.. Oni nemaji zatizeny rozpocet ze 60% mandatornimi vydaji.. V pripade problemu stopnou valky, zrusi vesmirny program omezi socialni davky a jsou v plusu.....
    E2E4
    E2E4 --- ---
    LEXIK: moc pěkný, a není to první článek na téma "demokracie vede k fiskálnímu populismu"..

    Ale přišlo mi to moc současný a aktuální na 18. století, něco jako ten údajný citát Marxe.. a taky že jo, je to trošku urban legend..

    snopes.com: The Fall of the Athenian Republic
    http://www.snopes.com/politics/ballot/athenian.asp
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    LEXIK: taky se mi losovani libi, i kdyz tezko rict jestli je neco takoveho v moderni spolecnosti realizovatelne bez vetsich excesu. kazdopadne "stranicky" typ demokracie je zda se o nicem, vycerpal uz svoje moznosti, viz system v USA.
    LEXIK
    LEXIK --- ---
    btw. docela by se mi líbilo, pokud by se současný volební zákon změnil z voleb vyselektovaných kandidátů předem zkorumpovaných vybranými subjekty skrzeva příslušné politické strany na volby losem. Jednoduše by existoval soubor podmínek (věk přes 21, trestní bezúhonnost, občanství atd.) a každý, kdo by se přihlásil a zavázal po zvolení pracovat po celý volební mandát by se zařadil do osudí.

    Nedomnívám se, že by kvalita zastupitelského poslaneckého sboru výrazně utrpěla, každopádně by se tím zcela zpřetrhaly vazby na jednotlivé lobistické skupiny a rozhodování by se nakonec mohlo řídit "zdravím selským rozumem" a "morálními zásadami" společnosti.

    Já vím, že to je utopie ... ale mě se líbí..! :)
    LEXIK
    LEXIK --- ---
    Kurňa, že on to bude nakonec sociologický zákon, ze které nejde nikam uhnout ..! :-O

    Již v roce 1787 Alexander Tyler, skotský profesor historie na Universitě of Edinburgh, prohlásil na adresu athénské republiky, zaniklé před 2000 lety, toto:

    "Demokracie je vždycky dočasná a nemůže trvale existovat jako forma vlády. Demokracie vždy existuje jen do doby, než voliči zjistí, že mohou sami sobě "navolit" velkorysé dary z veřejných prostředků. Od toho okamžiku většina vždy volí ty kandidáty, kteří jim slíbí co největší podíl na veřejných prostředcích, což má za následek, že každá demokracie nakonec zajde na zhroucení financí, po němž vždy následuje diktatura."
    Průměrná doba trvání největších civilizací lidstva od počátků historie je kolem dvou set let. Během těch dvou set let národy vždy procházejí následujícími obdobími:

    1. od nesvobody k víře
    2. od víry k odvaze
    3. od odvahy ke svobodě
    4. od svobody k blahobytu
    5. od blahobytu k uspokojení
    6. od uspokojení k apatii
    7. od apatie k závislosti
    8. od závislosti k nesvobodě


    .
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    VSOUKOLOHLOR: myslim tech par bohatych rodin, ktere vlastni vetsinu (marxisticky receno) vyrobnich prostredku. ve skandinavii neexistuje stredni trida, existuji tam jen ultrabohati (kteri dane neplati) a proletariat (ktery se v pripade nejakyho nadstandardnejsiho prijmu zdani az na kost).
    ENKIE
    ENKIE --- ---
    A kdyz mluvim o tom, ze kazdy clovek je sobec, tak tim rozhodne nemyslim nejaky stereotyp "zleho" jednani. Myslim tim jen, ze clovek prosazuje sve zajmy v souladu se svou prirozenosti. A v prirozenosti cloveka je podle me i nejaka prirozena schopnost soucitit se slabsimi, podporovat kulturni a jine hodnoty atd - ale musi to vzdy autenticky vychazet z jednotlivce, musi to byt soucasti jeho seberealizace a projevem jeho moci.
    ENKIE
    ENKIE --- ---
    A ze je svoboda "drsnejsi" nez dobrovolne otroctvi? No pro slabochy asi ano, a to je prave ten problem dnes - po nekolika stoletich dobrovolneho otroctvi v objeti statu clovek jako jednotlivec naprosto zdegeneroval a neni uz schopen ani svobodne myslet, natoz hajit sve vlastni zajmy. Z toho prameni ten stale se zhorsujici marasmus a nesvoboda.
    ENKIE
    ENKIE --- ---
    ATOMOUSEK:

    Jen aby bylo jasno - ja nenavrhuji zadny "system". Podle me je to slovo system uzivano v ekonomii, sociologii a dalsich humanitnich pavedach zcela nesmyslnym zpusobem. Ja tvrdim, ze vzhledem k podstate cloveka - sobecke, individualni bytosti touzici po moci a maximalnim prostoru pro preziti a vlastni subjektivitu a moznost seberealizace - je nejlepsi, kdyz kazdy jednotlivec nasleduje sve vlastni zajmy, uzavira dohody a jedna na zaklade racionalniho nasledovani svych vlastnich zajmu, kazdy dle sve inteligence, predstavivosti, touhy po seberealizaci, moznostech sveho mozku, ktery ma kazdy z nas jiny.

    Vysledkem neni zadny "system", vysledkem je maximalni mozna svoboda pro kazdeho jednotlivce. Jsem presvedceny, ze spousta konceptu, jako je treba "spolecnost", "narod", "HDP", "moralka", "rovnost", "dobro", "pokrok" atd. je ve sve podstate neplatna, nema zadny zaklad v realite, a tudiz vse, co je na techto konceptech vystavene, je neplatne, nebo alespon ne platne univerzalne. Vsechny nefyzikalni vedy jsou podle me ve sve podstate neobjektivni, jsou spis jakymsi pseudo-nabozenstvim, protoze nejakym zpusobem zavisi na subjektivnich konceptech a zpetne subjektivitu omezuji v zajmu tech, kteri tyto koncepty vytvorili a definovali.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam