• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  HUNNYNegativní vliv seriálů a telenovel na lidské vědomí
  Který seriál vám přijde nejstupidnější? U kterého jste se tloukly dohlavy a nevěřícně kroutili hlavou? Který seriál by se měl zakázat, že ohrožuje lidskou přirozenost? .....
  rozbalit záhlaví
  BAMBULA
  BAMBULA --- ---
  HUNNY: nemyslim si, že by dexter byl primárně o utrpení a násilí. přijde mi to jako dost slušně zpracovaný drama a zároveň taková psychologická sonda do myšlenek vraha. a zároveň je tam ještě jenda rovina, "nenormální" člověk, sociopat, se postupně stává sociálním díky vlivu jeho blízkých. hodně lidí dnes trpí "odcizením", mají pocit, že do naší společnosti tak nějak nepasují, nepatří, mají strach, nebo jsou přesvědčeni, že je tak i ostatní vidí. v dexterovi je ukázáno, že každý vidí ty druhé svým vlastním pohledem - na dexterovi nikdo z jeho kolegů/blízkých nepozná, že je vrah a to nejspíš jen proto, že ho tak vidět nechce. zároveň dexter, i když si je vědom svojí krvelačnosti, snaží se ukájet na lidech, kteří pro jsou pro společnost přítěží, takže ačkoliv masový vrah, prakticky se snaží vyrovnat s prožitým traumatem a to v určitém smyslu společensky tolerovatelnou cestou. dexter ztělesňuje naději, že ať si člověk připadá jako sebevětší mimoň, že cosi lidského v něm stále je a jde jen o to to najít a dostat na povrch. já bych to nezatracoval, mně připomíná trochu hannibala lectera, zajímá mě, jak se takoví lidé cítí a co je vede k jejich činům. v různé míře všichni ubližujeme lidem kolem sebe, všichni jsme monstra, všichni máme své démony. dexter a hannibal nám ale ukazují, že tam, někde dole, jsme pořád lidé a že nemá cenu se toho lidství v nás vzdát protože po něm vlastně podvědomě toužíme. a také to může někomu pomoci chápat motivace jiných lidí, kteří ublížili právě jemu. ve skutečnosti se může jednat jen o vyděšené lidi kopající kolem sebe ze strachu aby jim někdo neublížil i když se zdá, že prakticky postrádají svědomí a sociální měřítka. to je jen taková vystavěná zeď, za kterou oni sami sebe nepustí. proč by se jinak dexter vůbec snažil žít mezi lidmi, předstírat emoce a pocit kdyby ve skutečnosti nechtěl být jako všichni ostatní?
  HUNNY
  HUNNY --- ---
  Lidi se podle mě rádi dívaj na utrpení a násilí. Takže co přijde po dextrovi to nechci vidět ....
  THOMASMORTA
  THOMASMORTA --- ---
  MAJDALENKA: Důležité je, že je to vrah, který loví vrahy - to znamená, že lidé jsou pohnuti jeho osudem (chudáček nedokáže cítit emoce) a zároveň ho považují za pořádného chlapáka, který se nebojí to nandat těm skutečným hajzlům (jsou v tom prvky superhdinských komiksových postav, které své nezákonné chování také schovávali za službu lidu a vlastně až v posledních desetiletích začali uvažovat o tom, že pro ně také platí zákony).
  Jinak - už tu byl kanibal-gentleman alias Hannibal Lector, což je v podstatě stejný model. I když je otázka, jestli byl Lector psychopat...
  Můžeš vystavit seriál na jakékoliv zrůdě, ale podmínkou je, že musí útočit na potřebu zachovat druh, tedy, že musí přinášet pozitivní efekt pro společnost. Ještě by asi prošel sexuální násilník, který by brutálně znásilňoval osvobozené sexuální násilníky... Ale s praktikujícícho pedofila těžko uděláš pozitivní osobu. Navíc, pedofilie je pořád částečně tabu: společnost chce vidět pedofily jednoznačně negativně... Ten by neprošel jako hlavní postava (dříve či později by někdo zastavil vysílání, kdyby se to realizovalo).
  MAJDALENKA
  MAJDALENKA --- ---
  THOMASMORTA: no tak pořádnej záporňák je nutnost každýho příběhu, to máš pravdu. jenže tady už se hodně přitvrdilo - je to sériový vrah a psychopat (tzn. nejenom sociopat jako J.R. a Alexis), kterej vůbec neprožívá emoce a neustále se přetvařuje, aby se skryl. a své vraždy odůvodňuje....to se ti lidé ztotožňují s tím, že taky nemají rádi další lidi? že jsou taky divní? nebo že jsou taky psychopati, co předstírají?
  si tak říkám co bude dál - seriál o sexuálním násilníkovi? nebo o pedofilovi?
  THOMASMORTA
  THOMASMORTA --- ---
  MAJDALENKA: To trvá už od J.R. z Dallasu... A dynastie bez Alexis by také skončila po pilotním dílu.
  MAJDALENKA
  MAJDALENKA --- ---
  no nejhustší je to asi s Dexterem, kterej je dneska tak oblíbenej. to je vlastně neskutečná zvrhlost - lidi koukaj na seriál o sériovym vrahovi a psychopatovi a je jim sympatickej, možná se s nim trochu ztotožňujou...
  HUNNY
  HUNNY --- ---
  asi sme všichni podlehly...:-)
  THOMASMORTA
  THOMASMORTA --- ---
  ZURICI_BYK: Všichni koukají na seriály, aby zjistili, jestli na ně mají nějaký vliv:-)
  ZURICI_BYK
  ZURICI_BYK --- ---
  nejak mrtvo...
  HUNNY
  HUNNY --- ---
  tak sme bujaře debatovali že jsme přišli na to že televize ovlivnila naše podvědomí že si hledáme jen překrásný krasavice. ale já stim ode dneška bojuju .....
  HUNNY
  HUNNY --- ---
  podle mě je to o zvyku. A sem vůbec rád že se pokusili ještě něco přinatočit:)
  A kdo si myslíš že nejvíc sešel?
  MAJDALENKA
  MAJDALENKA --- ---
  viděla jsem novýho trpajzlíka...nejdřív jsem byla trochu zklamaná, ale napodruhá už se mi to líbilo. přišlo mi to jako dobrej konec seriálu - namísto patosu nadhled
  HUNNY
  HUNNY --- ---
  Viděli jste novýho červenýho trpaslíka?
  HUNNY
  HUNNY --- ---
  vidělste někdo ten rádoby novou pobřežní hlídku? kam na to choděj....ts ts ts
  HUNNY
  HUNNY --- ---
  MAJDALENKA: stim se ztotožnuju. A jen bych dodal že když člověk kouká na seriál může si myslet. my u nás se hádáme ale jak to řeší v tom seriálu tak by to mělo být. pěkně s rozmyslem a v tichosti. Tim myslim že když to vemu do extrému můžou seriály narušit podhoubí vztahů. A naopak zvyšovat pouto u vztahů který nemají dlouhodobě reálný smysl. na tom že to bylo tak v seriálu tak je to asi normální a to že mi to nesedí stim si nebudu lámat hlavu....
  MAJDALENKA
  MAJDALENKA --- ---
  HONZINFLICEK: tak "mimo" je dost pravděpodobně třeba tvoje babička. ona sice tak nějak chápe, že ten herec asi nevystudoval medicínu, ale když vidí doktora Sovu, tak je to prostě "pan doktor"- a bude si kupovat preparát na klouby, kterej je předraženej a má stejnej účinek jako levná želatina jenom proto, že on jí v reklamě řek, že pomáhá...
  ostatně u reklamy nejvíc funguje tzv. efekt třetího - reklama působí na lidi, ale na ty ostatní, na mě ne (to souvisí s tim, co psala SHEALA)
  každopádně optimistka jsem proto, protože si myslím, že mediální výchova by proti tomu (a dalšim mediálním nešvarum) mohla pomoct.
  THOMASMORTA
  THOMASMORTA --- ---
  HONZINFLICEK: Řekl bych, že je to stejné jako s rybičkami v akváriu a teplou vodu - prostě pomaličku přidáváš na intenzitě a než si toho všimnou, tak plavou břichem nahoru.

  Podívej - stačí abys napsal povídku o nějakém kontroverzním tématu a hned Tě budou podezírat, že píšeš z vlastní zkušenosti, ne-li rovnou popisuješ skutečnost...
  HONZINFLICEK
  HONZINFLICEK --- ---
  MAJDALENKA: Taky jsem o něčem podobném slyšel, naštěstí tedy neznám nikoho tak ,,mimo,,. Ale není mi jasné jak někdo může takto zešílet a naprosto zaměňovat a křížit realitu s nějakym seriálem.
  SHEALA
  SHEALA --- ---
  MAJDALENKA: ne zcela. Tedka jsme zrovna ve skole brali ze pokud chces udelat reklamu na zubni pastu, je dobry aby tam hral herec ktery hraje doktora v nejakem znamem serialu :-) Lidi nejsou racionalni, lidi si mysli ze jsou racionalni.
  MAJDALENKA
  MAJDALENKA --- ---
  THOMASMORTA: naivní čtení u seriálů funguje od jejich počátku. seriál Tři chlapi v chalupě je toho důkazem - ve Večerníku Praha se tehdy objevila malá noticka, že se Děda Potůček (L.Lipský) bude ženit na Staroměstské radnici - nedokážete si ani představit, kolik tam přišlo lidí! Byl plný Václavák, kudy projížděli, narvaný byl i Staromák a všichni křičeli: Děda Potůček (nikoliv Lipský), případně: Neber si jí (evidentně nerozlišovali seriálovou fikci od skutečnosti). Lipský taky někde vyprávěl, jak mu chodily desítky dopisů s nabídkami k sňatku (Neberte si tu Zázvorkovou, u nás ve vesnici máme Mařenu, to by byla nevěsta pro Vás!)
  jsem optimistka a doufám, že od té doby je to aspoň trochu lepší :)
  HUNNY
  HUNNY --- ---
  THOMASMORTA: ruzumim asi co mas na mysli. ale na druhou stranu tyto dila vetsinou ukazuji veci o kterych by se divak tezko, snadne dostal.
  Ale kdyz se na druhou stranu podivas trebas na kult hakovyho krize (american history) to dokumentarni film neni ale z historicky stranky je to film kterej sprostredkovava tema v pritomnosti a ma na lidi silnej charakter.