• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LEXIKMikro 4/3 (Micro Four Thirds) - KLUB PRO VŠECHNY ČLENY RODINY!
    OXYMORON
    OXYMORON --- ---
    XMEDA: já jsem si na lidi oblíbil Youngnuo 42.5 1.7M II STM. Ač mám vlastně docela dobrej portrétní objektiv od Oly, tenhle poslední dobou preferují.
    OXYMORON
    OXYMORON --- ---
    KRISKA: taky jsem psal, že jsem spíš sběratel 😀
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    KRISKA: jeden 50-200 je na bazosi za 6k

    Na lidi beru 45/1.8 a 25/1.7. Ten prvni je fakt povedenej na to ze me stal 2.5k. Da se s tim vesele fotit bez cloneni.
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    KRISKA: Ten objektiv je vicemene novej, minimalne pouzivanej a zoomovani tomu odpovida + je vysouvak.

    Oproti treba te DA*50-135/2.8 nebo Sig70-200/2.8, ktery jsou internal zoom a otocis to malickem. A treba DA18-135WR mam uz vychozenou, protoze s tim fotim 13 let v kuse. Ne, ze by to creepovalo ven kdyz s tim jdes, ale neni to uz tak tuhy a taky je tam vic plastu.
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: a chtela sem se zeptat, co myslis tuhym zoomem? me prijde ten zoom uplne v pohode tak jetsli tvuj nejka hur chodi, nebo ti prijde tuhy neco, co me prijde uplne normal?

    dneska mi po letech chybel zuiko 4/3 50-200 f2,8-3,5. na portrety bezkonkurencni, lidi zasadne nefotim az na par vyjimek a dnes nastala vyjimka, kamoska tyden pred terminem porodu... chybi mi ten mekkej bokeh :D tak su zvedava co bude z 12-100, jeji portrerova premiera
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    KRISKA: EM5III ma i fazovy, ma to stejny system jako EM1II. Rozhodne je to uplne jinej level nez EPL-6.

    Ale rychle se hybajici objekty v seru..
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: a ma i fazovy ostreni, nebo jen kontrastni?
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    OXYMORON: nepsals, ze uz toho mas moc? :D
    objektiv panasonic leica 12-60 f2,8-4,0 - Brno-město - Sbazar.cz
    https://www.sbazar.cz/mawenzi/detail/207131992-objektiv-panasonic-leica-12-60-f28-40
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    KRISKA: 12-60 uz zni docela pouzitelne. Neco jak kdyz jsem roky mel jako nejpouzivanejsi objektiv Sigmu 17-70/2.8-4.5 a dodnes ji mam rad a beru ji, kdyz mam i neco delsiho. Na APS-C to je bezkonkurencni univerzal, jen teda kratkej na zvirata a letadla, tak to chce nejaky 55-300/50-200 k tomu jeste.


    Jinak vzal jsem si ve stredu EM5III s 12-100/4 na firemni hokej. Ten rozsah objektivu je na to uplne super. Jen jak je tuhej zoom, tak to trochu setrim. Ale mam o neco vetsi odpad fotek zaostrenych mimo nez s Pentaxem K3 a relativne pomalu ostricim DA*50-135/2.8.
    Jednak je to samozrejme tim, ze s Pentaxama fotim 16 let a s timhle telem ctyri roky. Ale prece jen je to fotak z 2013 a objektiv z 2007 a cekal bych, ze to moderni mirrorless EM5III nasazi trochu rozhodneji. Ten problem vznika, kdyz prvni prubeh ostreni mine a pak znova projizdi rozsahem sem a tam. Vsechno beru AF-S na stredovy obdelnikovy bod. AF-C jsem chvili zkousel s rameckem 3x3, ale fotak si nahodne vybiral co se mu zrovna libilo, treba uplne jinyho hokejistu, co byl bliz, tak jsem to zavrhl. Ted dumam jestli nejak jinak neprepnout nastaveni AF (jaky je prakticky rozdil mez Scanner AF mode 1 a mode 2 nebo mode 2, nastavenou jsem mel dvojku) pripadne jestli mu tam nevnutit focus limiter na nejaky rozsah 3-20m aby to ani nezkousel projizdet celym rozsahem (protoze ten objektiv je skoro makrac a zaostri klidne kamsi 5cm pred objektiv podobne jako ta Sigma 17-70 umi takhle nablizko).

    Jinak to beru M, ISO2000, 1/500s, F4
    Vystup zhruba srovnatelny s K3, kde mivam ISO2500, 1/640s, F3.2

    Vyvazeni bile ten Olympus trefuje lip, mam s tim min otravovani pri vyvolani. No zase neumi rovnat horizont snimacem, tak pro zmenu vic rezu a rovnam.
    OXYMORON
    OXYMORON --- ---
    KRISKA: Pošleš link na ten inzerát ? :-)
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    KRISKA: hlavne ta 12-60 je desne kratka:D
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: asi nezijes ve svete, kde na takovej bazarovej kus setris rok:D a pristi rok bych mela moznost jet na island, jen mi to meli rict o 5 let driv, abych stihla nasetrit:D takze sem udelala mozkovy prepocet a bude lepsi to prodat a pouzivat v tech par pripadech lumix kompakt:D orad je tu varianta, ze to nikdo nekoupi a stejne mi to zustane:D
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    KRISKA: To neprodavej, nic to neji :)
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    tak jo, hecla sem se a dala inzerat na panaleicu 12-60 f2.8-4:D muz lumix skoro nepouziva, a kdyz mit kompromisy s panaleicou ,muzu mit kompromisy s lumixem...
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: jo, to jo. ja mela canon g1x mk2, paradni kousek, nez sem ho utopila ve vzsusny vlhkosti na zimnim vandru, pak canon g7x mk2, ten tak dobrej nebyl, ale muzi vypad z auta na dlazbu na ulici:D
    ted mame doma jeste lumix lz1000 myslim, taky neni marnej, ale uz to neni moc rozdil proti olymu...

    tak sem si koupila penika s 14-42, sice asi ty canony byly o neco lepsi, ale...

    hm, asi bych mela prodam panaleicu 12-60 a vic si od muze pujcovat ten lumix:D
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    KRISKA: no novej neches, ale 2nd hand za 6k koupis sikovnej :)
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: presne a pak mas lidi co nechtej smartphone a pro ne je segment fotaku za 6t ale to nechces...
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    KRISKA: I na FB/IG je ale dost videt mobilni blato, nema to jemne detaily, kontrast, barvy sjete v unylou hmotu. Jakekoliv pokusy s takovym materialme pak delat jeste nejake upravy treba i jen na ten IG to jeste zhorsi. I proto me bavi moznost z EM-5III nebo Stylus1s poslat neco z fotaku rovnou do mobilu. Na XZ-2 a EPL-6 to buhuzel chybi (a Pentax to taky neumi, pac muj je uz starej a K3III s fixnim LCD nechcu).

    Lidi jsou klidne schopni utratit 25-30 tisic za mobil "protoze foti lip nez ten co maji" a pritom produkuji vystup hluboko pod tim, co vyrobi i ten kompakt XZ-2 (raw) za 2-3k kc. Natoz dospelej fotak s velkym snimacem. Vzdyt treba EPL-7 s wifi se da s 14-42 setakem splasit za 3-4k, k tomu treba panak 25/1.7 kc a vsechny ty Iphony uplne setre.

    Samo, taky fotim mobilem nekolik tisic cvaku rocne, hodne i v praci na ruzne pracovni instrukce, protoze to skonci jen v powerpointu a nenicim si fotak tisicema cvaku, ale malokdy neco seriozniho.
    Jedine kdyz u sebe nic jinyho lepsiho nemam, nebo nestacim pouzit.
    Na displeji mobilu to casto vypada ok, ale pak otevreny na PC i s obyc 24" monitorem je to strasny. Nemluve o vyvazeni bile, hodne omezenych moznostech nastaveni expozice..

    I proto je skoda, ze se cela ta rodina pokrocilych malych kompaktu v urovni 10-12k kc a novej s nejakym tim 1/1.7" BSI-CMOS snimacem a F1.8 ~ F2 objektivem vyparila :(

    Chtelo to jen dotahnout poradne prave to propojeni s mobilem, aby to bez zaseku zvladnulo nahrnout na par tuknuti fotky do telefonu, idealne i kdyby se to umelo pripojit na lokalni wifi hotspot a byt pristupne z vic povolenych zarizeni a bylo by to ok :)

    Uz jen vzit ten XZ-2, vymenit snimac za neco schopne tocit 4k video (jinak neprodejny), ale drzet se nekde pod 14Mpix, mit tam soudoby procesor+DNR, trochu novejsi displej s citlivejsim dotykacem, AF system klidne ze Stylus1s s fungujici detekci xichtu, wifi a prodavalo by se to dobre.
    Navic tomu nahravaji dve veci. Je ted moderni skupovat stare digifotaky a fotit se s nimi na socialni site, takze rada lidi znova objevuje, ze se fotakem foti lip nez mobilem, protoze ergonomie.
    A zaroven doba, kdy kopce tech starych fotaku uz jsou mrtvoly, tezko se shani baterky, nebo jsou prilis pomale a foti priserne, takze je tendence to necim nahradit.
    Nekolik kolegu se vyptavalo na nejake doporuceni prave na malou vec, ale bohuzel neni skoro co jim rict.. vetsinou to konci ve smyslu Canon GX7 nebo Sony RX100 ve verzi podle penez. Nebo M4/3, kdyz snesou/chteji vymenny objektiv. Uz ten XZ-2 se tezko shani, natoz Stylus1s apod. Teda za pricetnou cenu, platit za ozvykanej 6k je blbost.
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: nojo ale vem si, ze vetsina lidi foticich mobilem konzumuje zas prave na mobilu... naopak neznam moc lidi foticich na mobil, kteri by si stahli fotky do PC, nahraly treba na rajce a regulerne nekoku ukazovali treba na navsteve nebo se sami divali po 3 letech na dovolenou... proste na mobil se neco vyfoti, nahraje na insta nebo fb a pak dej se vule bozi...
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    Premyslim, ze ve stredu vemu na firemni hokej EM-5III s tim 12-100/4 misto K3 s 50-135/2.8.

    Sice to nema F2.8 a budu muset vic tlacit citlivost nekam k ISO3200+, ale uz s F4 je to ostry az az, rozsah je DALEKO zajimavejsi pro rychle-se menici akci a rychlost ostreni bude zajimavy porovnat i vzhledem k presnosti. 50-135/2.8 neni ani rychlej ani presnej, jen opticky slusnej F2.8 zoom.

    Nebo vemu oboji a uvidim co se vic chytne. EM5-III s 40-150/4-5.6 se trochu pouzit dal, ale nebylo to zadny terno. Ten objektiv je fajn, ale spis na min akcni veci. A samo na tom Olympusu chybi to automaticky rovnani horizontu. To je ficura, co znacne zrychli zpracovani fotek. Taky ma jen jeden slot, takze sice zvladne nadelat rychlou sekvenci, ale pak to brzdi karta, kdezto K3 to tlaci na dve stejne rychly zaroven.






    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam