Jen tak předběžně. Zatim mam za sebou část kde se mataanalyzují studie týkající se rozdílu mezi muži a ženy, tj. že při analýze se jistilo, že průměrných mužů je více agresivnější ( fyzicky) než průměrná žena a průměrná žena je agresivnější sociálně ( vyštípe nepřiajtelnou osobu z kolektivu) než průměrný můž. Výsledky těchto analýz je podobný všeobecně přijatým nazorem. Ženy jsou citlivější, muži mají lepší orientaci.......
Druhá část je analýza Maskulinity a feminity. Na začátku století se považovalo, že maskulitina a feminita jsou protipoly. Čím více je někdo Maskulitní tím méně je feminní. Považovalo se že pro muže je dobré byt maskulitní a pro ženy feminní.
Poté se došlo k nározu, že je dobré aby muži byli z části feminní a ženy z části maskulitní. Snižuje to u nich negativní náboj, který je spojen u mužu s maskulinitou a u žen s feminitou ( např. muži nejsou tak fyzicky agresivní a ženy nepropadají tak snadno do deprese)
Někdy v 50 letech se přišlo s tím, že se nejedná o 2 poly, ale že osoba může byt jak silně feminní tak zaroveń silně maskulitní a opačně. Příčemž byl názor že jednici, kteří jsou seilne feminní a maskulitní jsou nejvíce vyzralou osobností.
Všechny tyto teorie jsou do částečný míry popřeny. Protože feminita a maskulinita neobjevuje žádnou novou psychyckou vlastnost ale prolinaji se v ních tz. 5p vlastnosti ( 5 základních psychyckých vlastností).
Zatím jsem došel do stadia, kde vlastně vychází najevo, že Feminita a maskulinita se měří dle toho jak na dané otazky/situace.... reaguje průměrny muž či žena. TJ. feminita a maskulinita se mění se společností. Ve 30 letech byla žena považavána za silně maskulitní když nosila kolhoty, což dneska již neplatí.
Zavěr zatím je, že Maskulinita a feminita je otazkou kultury a jím také ovlivněna. Ženy a muži nemusí být zákoně odlišný, ale základní odlišnost vzniká prostřednictvím výchovy.
V knize jsou takové zajimavostí jako že ženy se ve společnosti usmívají více než muži, ale postupem věku se intenzita usměvu snižuje na úroveň mužu a v duchodu se usmívámě nejméně. Chlapci jsou více aktivní a energetiční, a dívky špíse pasivnější, proto se také děti ve školce segregují samovolně. Muží jsou ochotní pomahat druhym když je někdo vidí, nejsou přímo žádání o pomoc a jedná se o pomoc v "ohrožení žívota" ženy spíše pohamají sociálně, starají se o druhé. Muži při nebezpečí/ stresu utíkají, ženy propadají depresy. Velmi zajimavé mi také příšlo, že konzervativní společnosti jsou spíše založené na ženských hodnotách, společností otevřené, jako je dnešní evropa čí USA jsou založené spíše na mužských hodnotách. Abych to přiblížil: Žana z evropy řekne: mam vysokou školu, jsem úspešná v práci a udržuji si postavu - jsou zaměřené na sebe. Asijská žena řekně: jsem loajalní pracovníce, dobrou matkou, dcerou a ženou - jsou zaměřené na okolí. Tradiční společnosti jsou zaměřené na okolí, ale novodobé moderní společnosti na jedince.