• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DYDYVýtvarné zpracování kovů a drahých kamenů aneb rytí, odlévání a kovářství
    Pro všechny co ví něco o těchto krasných a starých řemeslech a chtějí se zapojit nebo se jenom pokochat nádherou těchto předmětů.. Nápady, fotky vašich výtvorů, tipy a triky a všechny ostatní zkušenosti vítány. Předem díky za slušné chování .)
    rozbalit záhlaví
    AGOG
    AGOG --- ---
    ZCR: Díky kouknu, zatím jsem zjistil, že na lokální pozlacování hodně malých kovových předmětů moc na výběr nemám. Možná spíše naprašování a pak třeba zlacení v ohni se rtutí což je zase zdraví škodlivé. Experimentovat s bordelem jako je rtuť se mi bez know how nechce.

    Jinak jsem dodělal první pár menuki, ale čekám na chemii na načernění. Tak to sem pak pošlu. Je to fajn, bavilo by mě se tím živit :-)
    ZCR
    ZCR --- ---
    AGOG: zkus se podívat na tohle http://www.archive.org/details/artscienceofgild00ford (neprohlížel jsem to pořádně, čili možná planý poplach...)
    a případně prohledat ten archiv, jsou to většinou velmi staré knihy s prošlým copyrightem (jinak by visely na Amazonu a nebyly volně ke stažení :-), ale řemeslo je řemeslo...
    AGOG
    AGOG --- ---
    Nové

    AGOG
    AGOG --- ---
    Jak jsem anoncoval knihu, tak jsem jeden výtisk Pozlacování a Poychromie náhodou sehnal při nakupování něčeho jiného, zřejmě poslední v ČR :-)
    Ale stejně bych nějakou radu do začátku uvítal, tohle objevování je sice fajn, ale je dost drahé :-)
    AGOG
    AGOG --- ---
    Včerejší první věc technikou uchi-dachi, tedy tvarováním jen z pohledové strany bez použití modelu.

    AGOG
    AGOG --- ---
    Tak docela pěkné ten ocet se solí. Dokonce to zabarvilo i ten svár, který je jinak světlejší. Díky za radu.

    Mám ještě prosbu, nemáte nějaký tip jak docílit rovnoměrné koroze na materiálu 12 050 trochu rychleji než půspbením povětrnostních vlivů? Popřípadě je čas vedlejší, ale hlavně rovnoměrně.

    SFUMATO
    SFUMATO --- ---
    AGOG: V tom případě doporučuju 5% sejrovku . Tak na minutu do lázně, opláchnout a okracovat.... a mělo by to bejt čistý....
    AGOG
    AGOG --- ---
    ZCR: Díky, je to tvrdou pájkou.
    ZCR
    ZCR --- ---
    AGOG: já to většinou moc neřeším, soli od oka, kamence trošku (nemusí být), zahřívám k varu a nechám dle potřeby... mohl bys to dát i do zředěné akumulátorové sírovky, zastudena a občas na to kouknout (akorát pokud je to pájené naměkko, mohlo by to napadat spoj, ale nevím, čistím takhle jenom natvrdo pájené věci).
    Jinak když to vyhřeješ a rychle zchladíš pod vodou, část okují se oloupe.
    AGOG
    AGOG --- ---
    Spájel jsem si měděnou stříšku na zvonek. Potřebuju to vyčistit. Jaký poměr octa, soli a kamence bych měl použít? Anebo stačí ocet a sůl? Zadělaný to je dost.
    AGOG
    AGOG --- ---
    CLOVICEK: Chceš zachovat barvu mědi?
    ZCR
    ZCR --- ---
    CLOVICEK: asi bych to zkusil nalakovat nějakým bezbarvým lakem, to by mohlo vydržet víc a dá se případně zopakovat; méně citlivé řešení je podlepit z vnitřní strany kůží - ale něco mi říká, že by to neměla být kravská kůže :-D
    CLOVICEK
    CLOVICEK --- ---
    Snad jsem tady správně, mám dotaz, jak zajistit, aby měď při nošení jako náramek nebarvila ruku? Resp. nepouštěla ten zelený oxid? Zkoušel jsem náramek už chemicky stříbřit, což chytlo krásnou patinu, ale zevnitř se při nošení během dvou dnů stříbro vyšoupalo. Je to tady tento typ náramku http://www.exoticindiaart.com/details/jcjewelry/om_mani_padme_hum_sterling_bracelet_jjc46.jpg
    AGOG
    AGOG --- ---
    ZCR: jo, už jsem kousek zkoušel právě podle tohohle videa.
    To máš pravdu, že nemá kam utect, ale snad tím litím do vody by to mělo být ok.
    ZCR
    ZCR --- ---
    AGOG: kováním se hlavně "rozbíjí zrno", ale když máš bublinu vevnitř, tak její obsah nemá kam utéct - opravdu tomu kování pomůže?

    Jinak tohle znáš? Je tam i odlévání ingotu do vody
    YouTube - ‪Utsushi - in search of Katsuhira's tiger. Part 1‬‏
    http://www.youtube.com/watch?v=wGMj7o6AwnM
    AGOG
    AGOG --- ---
    ZCR: Bublinky by se měly odstranit právě tím skováním. Chci to na tsuby. Časem bych si mohl dělat vlastní shakudo a shibuichi slitiny.
    ZCR
    ZCR --- ---
    AGOG: no problémy při lití se můžou objevit i u samotného tavení a potom chladnutí (nedostatečné odplynění = bublinky atd)

    zkušenosti s lupami by mě taky zajímaly - věk roste, zrak slábne :-)
    AGOG
    AGOG --- ---
    ZCR: Já nechci odlévat do forem, budu to překovávat. Ale už si písku vyrábím.

    Jeden člověk by chtěl udělat raznici s lístkem velkým 1,2mm. Asi to nedopadne, ale co byste doporučili za zvětšení lupy pro takovouhle práci? A stolní, nebo čelovku?
    ZCR
    ZCR --- ---
    AGOG: něco se mi plete, že měď se odlívá hodně blbě, zkus se po tom radši podívat; dobrou alternativou by měl být bronz (do určitého obsahu cínu stále víceméně měděně zabarvený); hlavně u mosazi pozor na páry zinku a horečků slévačů obecně.
    AGOG
    AGOG --- ---
    Neví někdo o malé výhni s el. dmychadlem ve které bych mohl tavit měď? Tak do 6000Kč, podle stavu.
    RATEK
    RATEK --- ---
    ELLANOR: Předpokládejme, že se jedná o obecný kov s blíže nespecifikovanou povrchovou úpravou - nějaká obyčejná bižuterie. O černém nánosu jak o něm hovoříš lze soudit, že se s velikou pravděpodobností může jednat o korozní produkty stříbra - sulfidy, které zpravidla mají černou barvu (pokud se tedy jedná o povrchovou úpravu galvanickým stříbřením - bylo by dobré to vědět). V tomto případě bych zvolil chemické čištění povrchu a to klidně komerčně dostupnými přípravky. Použít můžeš v klidu Aurex (za pár kaček ho seženeš snad v každé drogerii, který kromě thiomočoviny vhodné k chemickému odstranění korozních produktů stříbra obsahuje ještě kyselinu citrónovou, nějaký ten detergent a nevím co ještě..) Použít také můžeš slabý roztok kyseliny sírové (z pravidla tak 5% a ponor stačí na minutku, také se dá sehnat nějaká ta sejrovka akumulátorová - 40% v drogerii myslím). Dále se dá použít Chelaton III, ale to už si asi moc vymejšlím :) Rozhodě zkus ten Aurex, aplikuje se buď ponořením, nebo natíráním kartáčkem, klidně na zuby, nebo vatou a je to asi nejlepší alternativa na to domácí čištění nejen těch obecných kovů ;) Snad ti to pomůže...

    http://www.pksolvent.cz/bezplist/aurex%20na%20cist.%20barevnych%20kovu%20200ml-0072590015.pdf
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam