• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DYDYVýtvarné zpracování kovů a drahých kamenů aneb rytí, odlévání a kovářství
    Pro všechny co ví něco o těchto krasných a starých řemeslech a chtějí se zapojit nebo se jenom pokochat nádherou těchto předmětů.. Nápady, fotky vašich výtvorů, tipy a triky a všechny ostatní zkušenosti vítány. Předem díky za slušné chování .)
    rozbalit záhlaví
    ZCR
    ZCR --- ---
    STQ: no, k tomu zvýraznění kresby imho kalení není potřeba, po leptání v FeCl3 vyleze struktura nejspíš i u popuštěného materiálu - spíš se většinou z damašku dělají kudle, a ty se kalí...
    tohle by byl job pro zlatníka, ale to JOSEF_K psal, že je to varianta.
    STQ
    STQ --- ---
    ZCR: damasek se vetsinou kali, aby vylezla kresba, takze normalne to zafasovat nepujde. provrtat a zafasovat do neceho jinyho co se tam mechanicky uchyti se mi zda jako dobra varianta, ale nevim jestli nebude narocnejsi nez do ceho se kolega chce poustet :)
    ZCR
    ZCR --- ---
    JOSEF_K: no, já bych se na lepidlo asi vykašlal a řešil to mechanicky, normálně fasováním (což samozřejmě neumím atd, ale je to standardní věc...) ta ocel na to bude možná moc tvrdá, nevím, ale přinejhorším bych si třeba dovedl představit, že se trochu zvětší průměr toho otvoru, nalisuje se do něj trubička z vhodného materiálu (bílé zlato?) a diamant se klasickým způsobem zasadí do ní.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    SIBETH: Díky, ale to je prakticky vteřiňák. Tím nevyplním prostory mezi kamenem a kovem, protože díra je kulatá, kámen hranatý. Navíc to má minimální viskozitu, takže to odpluje kamsi. Práce s plnidlem je v tom mikroprostoru naprostý scifi.
    SIBETH
    SIBETH --- ---

    JOSEF_K:
    Ahojky, odkazy mi bohužel nefungují. Dobré lepidlo na kameny je UHU dvousložkové. Další tip zde:
    Lepidlo Universum | ADVANTAGE-FL s.r.o.
    https://advantage-fl.cz/eshop/chemie-pro-zlatniky/lepidla/lepidlo-universum
    Osobní zkušenost ale bohužel nemám ani s jedním. .-)
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    Mám prosbu. Čím mám vlepit kamínek do prstenu? Prsten je nerezový damašek, kámen diamant. Diamant je vybroušený do špičky, v prstenu je navrtaná kulatá díra a kámen se tím pádem vsazuje do lepidla. Vlepení od původního výrobce vydrželo cca rok a podle konzistence zbylého lepidla šlo o tohle: https://www.top-koralky.cz/...komponenty_218/lepidlo-na-bizuterii/produkt/lepidlo-na-bizuterii-e6000
    To lepidlo mám a moje pokusné zkoušky na odolnost a pevnost spoje dopadly tak, že bych ho už nikdy na nic nepoužil.

    Můj pokus o opětovné slepení probíhal tímto: https://www.korallo.cz/...iwAwCv6JiKopkXpmBCv16ZuQAkNCHxPDpUUrBHz1xxckBKahE3wrK5ZIuKnyxoCLgIQAvD_BwE

    Vydrželo několik měsíců a kámen zase vypadl. Samozřejmě nejsem prase, takže jsem lepené plochy očistil od zbytků předešlého lepidla, lehce zdrsnil (ten kov) a odmastil acetonem.

    A teď už mi dochází fantazie. Je trochu zázrak, že se vypadlý kámen dvakrát našel, potřetí už asi tolik štěstí nebude. Jenže už fakt nevím, čím to slepit. Obyčejná epoxidová pryskyřice místo těch patexových rychlokvašek? Tekutý kov? Fakt nevím.
    SIBETH
    SIBETH --- ---
    CERTICA: za mě taky skvělé! :-)
    POOWL
    POOWL --- ---
    CHRONOS: "Jen stále nerozumím proč, když nepřicházím do kontaktu se zákazníky"
    Chapu dobre ze to tedy prodavas prez internet a posilas?
    Je to vlasne taky kvuli tomu ze u ag nemusis do 3g puncovat statnim puncem a to nekde vazit musis...

    k te trojce...
    Datum, cislo/nazev zakazky, vaha vyrobku ztrata a nakonec stav ag na skladu.
    CHRONOS
    CHRONOS --- ---
    AGOG: Punc dostávají mé výrobky, já zase výrobní značku, a tu mám -jsem registrovaná na PÚ- stejně jako mám ŽL /typ živnosti se neřeší/. Drahé kovy oficiálně nakupuji. To je všechno samozřejmé , proto řeším právě takové otázky .). Řešit by je měl ale každý, kdo z DK vyrábí, resp. by bez živnosti a výrobní značky by neměl vyrábět a prodávat. realita je jiná, to je jasný :)

    CERTICA: to by bylo skvělé!
    AGOG
    AGOG --- ---
    CHRONOS: Základní otázka podnikáš v nějaké vázané živnosti jako zlatník šperkař kde je potřebný výuční list? Potřebuješ punc? Protože pokud ne tak bych to moc neřešil. Podívej co se prodává na internetu, všude jen raznice 925 a nikdo nic neřeší. Tobě sice u nás oficiálně zlato a stříbro neprodá, ale nikdo ti nebrání koupit si investiční slitky, mince anebo objednat v zahraničí. A pokud to prodáváš tak je na zákazníkovi jestli mu to stačí, anebo požaduje punc. Punc v podstatě nedostaneš pokud nemáš živnostenský list. Takže pokud nemusíš tak to neřeš.
    CERTICA
    CERTICA --- ---
    SIBETH:
    CHRONOS:
    Skusim oslovit pana Kopecneho a poprosit ho o nejaky seminar? Nejaka mala prednaska + zodpovedanie dotazov? :D Asi je nas viac, co by mali zaujem...
    SIBETH
    SIBETH --- ---
    CHRONOS: Ahoj,
    v zásadě řeším momentálně úplně stejné otázky, takže se těším na odpovědi. :-)
    Možná by pomohlo tohle: http://puncovniinspektor.blog.cz/, tam nějaký info najdeš.
    CHRONOS
    CHRONOS --- ---
    Ok, tak tedy
    1)Nemám provozovnu, jen dílnu, dělám hlavně s AG, s AU vyjímečně. Některé kousky přesahují hmotnost 10g. Vím, že musím mít cejchované váhy, nebo smlouvu s někým u koho si na nich budu vážit,. Jen stále nerozumím proč, když nepřicházím do kontaktu se zákazníky, proč, pokud váhu do 10g nemusím na dokladech uvádět a na příjmu na PÚ zboží vážejí sami?

    2) v zákoně se píše, že pokud výrobce pracuje s Ag do 10g a nemá provozovnu, nemusí mít váhu, ale zároveň se píše, že výrobci musí vest hmotnostní evidenci,viz "výrobci musí používat uředně oveřené váhy pokud určují hmotnost. Co s tím?

    3) jak vést evidenci v případě výrobce- umělce? Stačí si prostě poznamenat datum, druh šperku, ryzost a hmotnost?
    POOWL
    POOWL --- ---
    CHRONOS: hod otazky verejne at je to videt...tre a se to nekomu bude hodit
    CHRONOS
    CHRONOS --- ---
    Zdravím a prosím zkušené zlatníky a šperkaře o radu do pošty. Týká se to nejasností ohledně povinností vyplývajících z puncovního zákona (pro výrobce- umělce) -vážení povinností mít cejchované váhy, vedení evidence, apod.
    Řešíte nebo řešili jste stejné problémy ve své praxi? prosím dejte mi vědět do pošty, bude to stručné, nechci vás připravovat o čas :)
    Díky moc
    AGOG
    AGOG --- ---
    WAMP_ELF: On to tak nechá, ale tohle není kosmetická vada to je díky prasklinám totálně bezcenný. Respektive neobchodovatelný. To je jako když máš prasklinu na čepeli, taky jí dělá bezcennou. O součástkách japonských mečů je potřeba uvažovat jako o umění, ne militáriích.

    Kosmetická vada je něco jiného, letité obnošení patiny, zlacení díky používání. Ne tak ale poničení po pádu, praskliny, vypadaná dekorace atd. Musí se o tom uvažovat jako o obchodním artiklu. Tohle co tu mám má hodnotu 0, takže si s tím jen pohraju v rámci praxe.
    WAMP_ELF
    WAMP_ELF --- ---
    AGOG: asi uplne mimo misu, ale proc to probuh sberatel nenecha jak to je? Co jsem pochopil tak si ten kousek o ty vady skoro rika. Mel jsem za to ze sberatele historickych zbrani sice obcas neco renovuji ale nikoliv kosmeticke vady.
    Premyslel jsi o nejakym nemetalickym reseni?
    AGOG
    AGOG --- ---
    SFUMATO: Tady mi netřeba vykat :-) Čištěna zatím jen od pravděpodobně uruši laku, je to stará věc a složení známé není, ale je to taky jen práce jako pozornost pro podporu další spolupráce s tím sběratelem. Tolik snahy do tohohle kousku nemá cenu vkládat. Kdyby to byl nějaký významný kus tak to je jiná.

    Tahle slitina mědi a zinku v Japonsku nazývaná shinchu byla vždy náchylná na praskání při kování.
    SFUMATO
    SFUMATO --- ---
    AGOG: Zeptám se čím byla čištěna a pak taky jestli je známé složení slitiny. To se dá zjistit na puncovním úřadě jestli tam chodíte. Sice blbě koukaj , ale měřením punců to jsou schopný spláchnout. Kdybyste tyhle informace věděl mohlo bych zjistit co by mohlo být příčinou a jak ji potencionálně řešit.

    ZCR
    ZCR --- ---
    ZCR: pardon, myslel jsem samozřejmě nejmenší obsah stříbra.
    ZCR
    ZCR --- ---
    AGOG: imho máš podstatně větší šanci na barevnou shodu s tím drátkem - u ms pájek je problém v tom, že nejmosaznější barvu mají ty s nejmenším obsahem zinku, což bohužel znamená, že jsou to taky ty s nejvyšší pracovní teplotou. A vyhřívat takovouhle placku soko do červeného žáru a pak to čistit od okují a vůbec... fakt radši mechanicky.
    (jinak na proti roztékání pájky na nechtěná místa je jednoduchý trik - začmárat je měkkou tužkou. Nefunguje absolutně, ale párkrát mi to už ušetřilo práci...)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam