• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody

    Ochrana přírody


    - klub pro odbornou i laickou veřejnost, které není lhostejný stav našeho i světového životního prostředí

    V tomto klubu uvítám:

    1) Diskusi nad převážně lokálními a konkrétními problémy životního prostředí - zastavování zelených ploch, vznikající skládky, kácení stromů, vybíjení zvěře, znečišťování vod, "zkulturňování" krajiny apod. Mělo by jít hlavně o vlastní zkušenosti - co jsme viděli a co jsme pro ochranu přírody udělali. Přidejte obrázky!

    2) Domlouvání nějakých drobnějších akcí. Boj s úředním šimlem provádějte zde: [ Obrana občana ]

    3) Tlachání o obecných problémech (ztráta druhové diverzity, kácení pralesů, šíření pouští, znečištění vod, smysl zoologických zahrad, regenerační schopnost přírody apod.). Diskuzi o globálním oteplování zkuste minimalizovat.

    4) Sdílení zkušeností z práce v neziskovkách.


    rozbalit záhlaví
    KLOUCZEK
    KLOUCZEK --- ---
    PATISLAV: o nerušení zas až tak nejde, je to kvůli tomu, že tyto plochy jsou ukázkovými případy tzv. primární sukcese, což je jev v naší krajině velmi vzácný. na ně je vázána spousta specialistů, kteří už jinde nemají útočiště a vymíraj. Proto třeba u Příbrami úspěšně udržují vzácné stepní lokality motokrosem viz http://www.denik.cz/regiony/u-pribrami-je-motyli-rezervace20090713.html , maj svůj profil i na FB, kde je toho mnohem víc
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    KLOUCZEK: "ale dnes už jsme v tom tak namočený, že bez nás (i s námi) spousta živočichů vyhyne"

    Já taky neříkám, že je třeba kosu zahodit a všude, i do měst, nasadit kozy a spol. Jenom si myslím, že by měl každý při aplikování nějakého řešení vědět, které je ideální a které je jenom nejlepší ze špatných a neklást to druhé na roveň toho prvního.

    "Ale jen tak mimochodem, naše nejohroženější organismy dnes žijí na výsypkách, v lomech nebo v kyselými dešti zničených lesech"

    Tipl bych si, že to je zejména proto, že tato místa jsou pro potřeby lidí nadále nevyužitelná a proto tam mají zvířata nerušený prostor.
    KLOUCZEK
    KLOUCZEK --- ---
    PATISLAV: protože činnost člověka znásobila to co tu už bylo dříve-tzv. primární, ale zejména sekundární bezlesí, vytvářené býložravci, suchem, požáry, větrem apod. Doporučuju si přečíst nějakou literaturu o vývoji středoevropské krajiny, bohatě postačí Krajina a revoluce od Sádla a spol. takže mechanismy přírody jsou jistě dobrý, ale dnes už jsme v tom tak namočený, že bez nás (i s námi) spousta živočichů vyhyne...(bavím se o Střední Evropě)
    Ale jen tak mimochodem, naše nejohroženější organismy dnes žijí na výsypkách, v lomech nebo v kyselými dešti zničených lesech
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    PATISLAV: kusím najít článek z The NATURE, kde se mluví o rozjezdu mnoha projektů v severní americe (ale děje se to i v EU), kdy ruší přehrady na řekách a za stovky milionů obnovují (resp, snaží se o to) původní koryta řek, které narovnávali.

    Tj. snaha, aby se obnovili meandry, vylévání do lužních lesů, slepá ramena řek ap. aj. Prý je to výhodnější i ekonomicky. (o ekologii nemluvě, tam je to jasný - biodiverzita a schopnost samo-obnovy a samo-čištění radikálně stoupne)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    PATISLAV: přesně - jak říkáš "Copak stát nemůže říct, co se má stát s jeho vlastním bohatstvím?". To je meritum věci.

    To uhlí, případně jiná komodita se tu ukládala miliony let, je to veřejný statek, patří obyvatelům této kotliny. Stát by měl stanovit takové podmínky, které jsou maximálně výhodné pro ně!!!

    Jenže: pak se dozvíš, že Bakalově partě (" the billionaire Czech coal baron" jak píšou na webu) prodají koncesi na těžbu jen za cenu těch velkorypadel!!! to by jeden brečel. No - ale proč tomu tak je?

    Nechci být škarohlíd, ale když si dáme do souvislosti rozhodnutí "kompetentních" orgánů státní zprávy a fakt, že Bakala dal současné koalici dar kolem 20 000 000 (je největší sponzor TO 09 (8mil.) VV dal 6mega a zbytek ODSákům) tak ti je jasné, že si kupuje nějakou protislužbu. Podobně jsou na tom pánové Tykačové.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Proti kůrovci bojují na Šumavě i chemií, i když k tomu ještě není povolení - Aktuálně.cz
    http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=699296

    dementi.
    doufám že se to dostane do spodní vody, nebo že to zahubí i hmyzí predátory, kteří požírají kůrovce :(

    "Jedovaté pesticidy by se neměly používat ani v hospodářském lese, natož v národním parku. Otrávené stromy totiž zabijí často víc jiného hmyzu než samotných kůrovců," upozornil Jaromír Bláha.
    LALINA
    LALINA --- ---
    PATISLAV: vycházíš z mylného předpokladu, proto ti to nedává smysl... podívej se na to tak, že vlády nevládnou, jsou tam jenom takový loutky pitvořící se na podiu udělaném pro nás, diváctvo (voličstvo)...
    Za nitky se dávno tahá úplně jinde...
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    DA_NIELA: tak v tom případě nerozumím tomu, proč je na těch loukách tolik živočichů existenčně závislých (údajně).
    DA_NIELA
    DA_NIELA --- ---
    PATISLAV: Máš v principu pravdu, jistě.
    Jen mám potřebu uvést na pravou míru příklad s loukama - jejich vznik souvisí především s lidskou činností - odlesňováním, následnou pastvou a kosením. Zvěř spásající louky na louky poslal člověk.
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    Musí být frustrující být ministr a nebýt schopen prosadit tak jednoduchou věc
    Chalupa prohrál s uhlobarony, teplárny uhlí nedostanou - Aktuálně.cz
    http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=699241

    Copak opravdu neexistují žádné páky? Copak stát nemůže říct, co se má stát s jeho vlastním bohatstvím? Copak není možné nespolupracujícím těžařům říct "tak tedy táhněte do prdele!"? A od čeho je vlastně majoritní podíl státu v ČEZ, když se musí rozhodovat o osudu uhlí u prodejce, zatímco logické by bylo regulovat využití u spotřebitele, na kterého mám přímý vliv?
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    KLOUCZEK: Příroda má vlastní mechanismy, jak se udržovat víceméně v rovnováze. Vadí mi, když lidé tyto mechanismy naruší, a místo aby je opravili, vymýšlí, jak je uměle nahradit. Zlikvidujeme zvěř spásající louky a místo, abychom se postarali o to, aby se tato zvířata do přírody vrátila, nasadíme sekáče s kosou nebo hůř, se sekačkami. Vyhubíme šelmy a přemnožení jejich původní kořisti pak řešíme odstřelem. Zkrotíme koryto řeky a následné povodně řešíme stavbou gigantických přehrad. Vysadíme monokulturu a následné potíže s nekontrolovaným množením škůdců řešíme chemickými postřiky.

    Připomíná mi to díl Simpsnů, ve kterém řešili přemnožení holubů jakousi bolivijskou ještěrkou:

    Suddenly, the lizards glide to the ground, where they start to eradicate pigeons in Springfield. Since the town considered the pigeons to be a nuisance, they are delighted with the fact that the lizards have eaten all the pigeons. As a result, Bart is thanked and honored by Mayor Quimby with a loganberry scented candle. Lisa worries that the town will now become infested by lizards rather than the pigeons, but Skinner assures her that they will send in Chinese Needle Snakes, then snake-eating gorillas, and then "when wintertime rolls around, the gorillas simply freeze to death.
    KLOUCZEK
    KLOUCZEK --- ---
    PATISLAV: zkus to trošku rozvést, jak to myslíš...
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    PATISLAV: DAN9K: To m;že být chyba toho novináře, nikoliv té zprávy o stavu české biodiverzity.

    Apropos: teď se (bohudík) stává stále podporovanější vypásání luk a stanovišt se zajímavou florou a faunou. Evropské strukturální fondy platí organizace, které pak regionálně tuto činnost zajišťují (např. my spolupracujeme s http://www.daphne.cz/ *). Je to metoda, která má mnohé výhody a podporuje malo-rolníky v regionu, zájem o své okolí u vesničanů, hnojení těch luk, podporu chovu koz (dříve ji měl každý za městem) a další výhody, které nejsou krátkozraké.

    *
    A Dafné má docela zajímavé stránky a přednášky, projdětě se případně ten web.

    např k těm motýlům, co se tu řešilo:
    "Po velmi úspěšném loňském roce, kdy se nám podařilo po více než padesáti letech obnovit na lokalitě Šraňky pastvu koz a ovcí, dále jsme vyčistili rozsáhlé plochy od náletů a vysázeli bezmála dvacet stromků starých a netradičních odrůd, pokračujeme v těchto aktivitách i letos. Na konci března proběhla první pracovní akce, které se účastnili zaměstnanci městského úřadu ve Ždánicích. Dále jsme na začátku dubna výsadbou 40ti stromků obnovili starou třešňovou alej. Na podporu vzácných druhů motýlů jsme také vyseli na poli vedle pastvin květnatý pás ze směsi několika živných bylin."
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    KLOUCZEK: to jsem docela přehlédl. A to jsem celkem alergický na každý náznak toho, když si lidé myslí, že musí přírodu nějak "opravovat", protože by to nezvládla sama.
    DAN9K
    DAN9K --- ---
    OKEYA: no já jsem si četl v důvěryhodné wikipedii, že mlok obecně ohrožený není, ale u nás hodně...a věřím tomu, protože jsem až do Velikonoc nikdy žádného neviděl...
    KLOUCZEK
    KLOUCZEK --- ---
    PATISLAV: článek mi přišel takovej zmatenej, nic novýho neříkající
    třeba tadle formulace je dost zavádějící. " Rostlinám, hmyzu, ale i drobným savcům chybí kvalitní květnaté louky sečené dvakrát do roka. "Stát rozdává dotace za udržování luk, které jsou koseny jen jednou v roce". Třeba pro většinu motýlů je dvojí seč v roce vpravdě likvidační..
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    http://www.lidovky.cz/ubyva-zivocisnych-druhu-varuje-eu-d5u-/ln_veda.asp?c=A110503_125054_ln_veda_ape

    Zhruba čtvrtině evropských živočišných druhů hrozí vyhynutí, varovala Evropská komise. Představila v této souvislosti novou strategii, jak zastavit do roku 2020 ubývání živočišných a rostlinných druhů v EU.Postupné ubývání biodiverzity totiž podle Bruselu představuje vážná rizika a může mít i citelné ekonomické dopady. "V Evropě je biodiverzita v krizi. Vymírání druhů běží bezprecedentním tempem," varovala komise.Dopady to má na čistotu vod, vzduchu, na ochranu před povodněmi i na různé ekonomické a sociální oblasti. Citelně se to dotýká zemědělství, například opylování. To se citelně v Evropě zhoršuje, zdůraznil Brusel. Ten také uvedl, že jde přitom o velmi významnou aktivitu, jejíž hodnota se odhaduje ročně na 15 miliard eur."Je to náš přírodní kapitál, který utrácíme příliš rychle - a všichni víme, co se stane, když si budeme půjčovat nad své poměry. Měli bychom si všichni uvědomit závažnost této situace i to, jak jsme v minulosti selhávali při řešení tohoto problému," prohlásil eurokomisař Janez Potočnik o tom, jak lidé nakládají s přírodou.
    KUATO
    KUATO --- ---
    OKEYA: ja se obavam, ze dnes uz je "vzacne" (ve smyslu malo se vyskytujici) skoro vsechno. krom srn a divocaku mozna :o), me ten mlok prekvapil, pac jsem ho uz dloouho nevidel a je to muj oblibeny zivocich :o).

    hehe, jeste jako maly synek (tak 20 let zpatky) jsem chytal motyly a byly jich mraky. dneska nam obcas preleti jeden nad zahradou. dokonce ani belasky na zeli a kaderavcich nehubime, pac jsou nam vzacni :o).
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    OKEYA: OKEYA: ...přesně tak, mloci hlavně v bučinách, nejlépe vlhých, u potůčků. U nás jsou krásné bučiny. Já ty stromy prostě miluju!! Některé jsou 200-300 let staré, vypadají jak sloní noha, ...po dešti jsou nádherné, hladké a masivní. A nejvíc kouzelné je, když z té masy, té sloní nohy, vyrazí mladý svěží lístek. Občas je i pojídám :o)
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    OKEYA: to víš, my měšťáci :)
    OKEYA
    OKEYA --- ---
    SCHWEPZ: Jasně, jen mi přišlo, že tu pár lidí zmiňuje, jak je vzácný ...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam