• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    JAZZZ: JAZZZ: Zijeme v antropocenu, ty zmeny se deji, jestli a co clovek ovlivnuje a jestli z 5, 55, nebo 95% nevime. V jinych dobach se deli z ruznych jinych duvodu. Ale z hlediska zivota na zemi to neni problem. Problem je to pro cloveka a to z geo-politickych duvodu (technologie jsou, lidi taky, penize taky = kdyz zle postavit Suezský průplav nebo ropovod pres celej svetadil tak prestehovat 59tisic obyvat Marshallovych ostrovu je jen a jen geopolitickej problem).

    Posledni doba ledova napriklad nastala z duvodu mirneho vychyleni zemske osy (ted zijeme vlastne v koncici dobe ledobe, nebo tesne za ni v sirsim slova smyslu) a vzalo to sebou vic zivocichu nez clovek nadelal pet lahvi. A ty adaptacni mechanismy (ktere museli celit mnohem zavaznejsim procesum nez v soucasnosti) uz leckde funguji (medved pizzly, ten postupne obsadi vznikajici niku - neco zanikne, neco vznikne). Stejne tak fytoplankton se bude adaptovat na kyselejsi more apod. Problem je ze to vnimas (a lidi obecne) v horizontu sveho zivota, max. svych vnoucat. To ale neni z pohledu evoluce a adaptacnich mechanismu vubec relevantni pojeti, je to jako kdyby si chtel aby se ti riznuti nozem zahojilo do odpoledne, ono to proste potrva tyden (v reci planety par tisic let).

    Plus tedy rada tech problem je primo zpusobena zeleno-curako mozky (vsichni relevantni lide uz v 90.letech rikali ze biopaliva jsou nesmysl). O temer pohrbeni JE nebudu ani mluvit, zejmena tedy velka skoda jsou ty mnozive reaktory (napr. BN-600), kde se dalo spalit vsechno co zbylo po Temelinu, Dukovanech (cca 500 let energeticke sobestacnosti CR s vysledkem nehorky odpad). Z veci co dokazu primo posoudit, treba GMO kdy zainteresovane organizace nepokryte lzou, podelaly projekty (namatkou "zlata ryze"). Takhle bych mohl pokracovat dal.

    To co jsou ekologicke problemy:
    1. Odpady
    2. Zaber pudy
    3. Drancovani planety v sirsim slova smyslu
    4. Znecisteni ocenu.
    5. Odlesnovani.
    6. Nektere prumyslove externality nespadajici pod odpady (NOx ve velkem mnozstvi)
    ..
    ..
    xx?. CO2
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    PETER_PAN: denial? neboj, pres ten se dostanes ;)
    Kübler-Ross model - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/K%C3%BCbler-Ross_model
    jenom si pak prosim svou druhou fazi neprojektuj do me. nejsem na to zvedavej. ozvi se az budes ve ctvrty fazi a rad ti pomuzu ;)
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    JAZZZ: ne
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    PETER_PAN: izrael hezky ukazuje jak se to ma delat a vsude kolem nej vidis, jak se to presne delat nema. penize v tom regionu nechybi, jenom to proste nejak nejde. pral bych si, aby to bylo tak jednoduche, jak si predstavujes. vycerpavani podzemni vody na spouste mist sveta je jenom zacatek. spotreba stoupa a zdroje se zmensuji. tenhle trend se jen tak neobrati. jak jinak bys charakterizoval planetu, kde zacalo behem jednoho staleti prudce ubyvat zivocichu a zaroven se prudce zhorsuji podminky pro jejich dalsi preziti?
    Overfishing causing fish populations to decline faster than thought, study finds | The Independent
    http://www.independent.co.uk/...populations-to-decline-faster-than-thought-study-finds-a6821791.html

    mrkni na tuhle knizku jestli jestli chces videt pro ilustraci par obrazku.
    A New Kind of Book - Global Population Speak Out
    https://populationspeakout.org/the-book/
    stejne je ale dulezitejsi sledovat trend nez aktualni stav a ten na nejake rapidni zlepseni nevypada. i presto, ze lidi se snazi to resit. cina chape, ze ma ekologicky problem a tak udela monstr akci sazeni stromu. jenze to nedomysli a misto slozite provazaneho ekosystemu udela monokulturu. v EU se rozhodnou jezdit zelene a tak si zacnou plundrovat krajinu pestovanim biopaliv. jmenovatel je spolecny - skloubit byznys vyzadujici rust a zisk s ekologicky smyslupnou cinnosti je tezke pokud vybec mozne.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    Konkretne, treba Izrael. Odsolovacky v Izraeli produkuji sumarne 600 milionu m3 sladke vody. A treba ten jejich Sorek (zarizani pojmenovane podle reky, neplect si) produkuje 1 m3 za nejakych 0.58 USD.

    Obecne maj odsolovacky jednu zasadni vyhodu. Pri spojeni s OZE pracuji kdyz sviti/fouka a spotrebu vody vyrovnavaji retencni nadrze. Samozrejmne muze vhodne vyuzivat i energii ktere je nadbytek (JE v noci) apod.

    Ted treba ta Kalifornska odsolovacka v Carlsbadu. Stavi se vsude. Za 2 dekady se o tomhle problemu bude mluvit jako kdysi o pomalem internetu pres modemy za 2CZK/mb.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    JAZZZ: "moje vnoucata budou na tehle umirajici planete asi jeste celkem v pohode, "

    Ty jses fakt marnej. Umirajici planete. Ahcjo.

    Co udela Kapské Město, bude-li na to mit politickou silu? Postavi jednu debilni odsolovacku a bude mit v trubkach kojeneckou vodu jednim smerem a druhym smerem - na agrotechnologie potrebne pro sirsi oblast jakoukoliv vodu bude potrebovat od hodne demineralizovane pro in-door a skleniky az po stredne tvrdou pro akvakultury. Ty technologie jsou, i navazujici technologie pro hospodareni, pro vyuziti vody 2x-3x nez jde do zavlahy.
    KOCOURMIKES
    KOCOURMIKES --- ---
    JAZZZ: to taky ale primarne jsem myslel ze delaji z odpadniho plastu povrchy vozovek a to je jiny video.
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    KOCOURMIKES: myslis tohle? https://www.theoceancleanup.com/
    ono se s tim promichanym odpadnim plastem ruznych typu zas tak moc delat neda. takze narvat to do silnic a primichat stare penumatiky je dobry napad. neni to ale recycling nybrz downcycling. biodegradabilni materialy jsou z hladiska recyklace v podstate nejpokrocilejsi. no a pokud se podari drzet v obehu materialy ve velke kvalite, tak podobne dobre je na tom sklo a nektere plasty, ale tam to prave narazi na lidskou lenost a ekonomicke limity provozu.
    KOCOURMIKES
    KOCOURMIKES --- ---
    JAZZZ: vis co funguje ? sbiraji plast z oceanu (i fundraisingem) a z odpadniho plastu obecne delaji silnice povrchy misto asfaltu (a je to dokonce kvalitnejsi ze to vydrzi dyl).
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    MATT: ach tak...

    Adam Smith - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Adam_Smith
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    JAZZZ: asi bych to nemel sdilet. rekneme, ze to nejak zahadne uniklo :) tohle je v podstate jediny zpusob, jak vyresit problem mrtvych pobreznich vod, recyklovat hnojivo ktere do nich vypoustime, prestat nicit pudu pestovanim biopaliv, bojovat proti okyselovani oceanu a ziskat material pro tvorbu biodegradabilnich plastu. all in one. pokud vas napada, jak to posunout dal, tak si to klidne vemte za sve. pokud se nam nepodari uves do provozu tyhle velke umele plice nasi planety, tak tu za nejakych 200 let nebudou zit lidi, protoze nedostatek fosforu zpusobi konec prumysloveho zemedelstvi a o zbytek se postara valka 16 miliard lidi o preziti. priroda si nakonec poradi i bez nas, takze je to hlavne o lidech a s postupem casu mi preziti nasi skvele civilizace tak nejak zacina byt fuk ...
    http://docdro.id/1XjRaWf
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    MATT: me se ty ideje taky v principu libi a v utopicke paralelni realite by to mozna fungovalo, ale ne tady a ted. mozna by se dalo rict, ze jsem byl anarcho-kapitalista jeste driv, nez to bylo cool :) ale pak jsem se zacal vic zajimat o problemy spojene s zivotnim prostredim a pochopil jsem, ze sdilene statky takhle neni mozne managovat. neni mozne po lidech chtit, aby kazdy den volili penezenkou s dostatecnou znalosti milionu souvislsoti kolem nich a spolehat na jejich dobrovolny soucit a stedrost.

    zakladni duvody, proc to nemuze fungovat, jsou shrnute tady : https://cs.wikipedia.org/wiki/Selh%C3%A1n%C3%AD_trhu
    tvari temto faktum verit, ze trh vsechno spasi, je podobne naivni, jako verit v placatou zemi. a predevsim ja neprosto mylne si myslet, ze jeden system se da uplnetnit na vsech meriticich spolecnosti. ja vzdycky s nadsazkou rikam, ze komunismus patri do komunit a kapitalismus patri mezi firmy a staty. bohuzel jsme svedky opacneho trendu, kdy manzele maji oddelene ucty, rodiny se rozpadaji a komunity prestavaji plnit svou roli v poskytovani socialnich sluzeb, zatim co velke firmy neplati dane a negativni externality jejich cinnosti plati stat, cimz dochazi k privatizaci zisku a kolektivizaci ztrat. tedy uplatnujeme ty organizacni modely presne opacne, nez by tomu melo byt.

    MATT: to je peklo. dneska uz bych jako nejdulezitejsi faktor pri vyberu nemovitosti bral vlastni zdroj vody. tak jsem pulku coinu prodal a kupuju za ne barak s potokem na zahrade. moje vnoucata budou na tehle umirajici planete asi jeste celkem v pohode, ale stejne nakonec nebude kam utect. zatim bohuzel nevidim lepsi zpusob, nez zacit malym kouskem krajiny a treba nekoho inspirovat. vsechny moje pokusy protlacit rozumna reseni ve velkem meritku zatim selhaly, ale budu to zkouset dal :)
    MATT
    MATT --- ---
    DARJEEL: neznam smythoniansky axiomy, ale taky mi prijde, ze to nepocita s faktem, ze proste nektery podniky maj v dnesni dobe vetsi kapital jak cely staty, tak se pak ty zajmy tezko vyvazujou.
    mozna v nejaky paraelni realite, kde by ty lidi v tom zili od zacatku, byli vychovavany k urcitejm hodnotam atd. tak snad..

    navic, kdyby to byl ideal, tak jsme u nej zustali (myslim, ze na pocatku penez nic moc jinyho nez AC nebylo), kdezto soucasna existence statu dava za pravdu tem, co si mysli, ze to funguje jinak..
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    MATT: hlavne mi z myho laickyho pohledu prijde, ze tyhle predstavy dobrovolne smeny porad stavi na smithonianskych axiomech, ktery v trzni ekonomice neplati.
    MATT
    MATT --- ---
    JAZZZ: nevidel jsem konkretne tu o ekologii, ale videl jsem asi prvnich sest. v principu se mi to libi, ale imho to nepocita s realnejma lidma (ackoli urza tvrdi, ze jo). tu nerealnost vidim v tom, ze nelze zarucit ten zakladni predpoklad, ktery rika, ze smena musi byt oboustrane dobrovolna a "informovana", coz je teda imho idea i klasickyho kapitalismu. ale vpodstate uz jen existence re-klamy to popira.
    MATT
    MATT --- ---
    První velkoměsto, kterému dojde voda. Kapské Město se připravuje na nejhorší — ČT24 — Česká televize
    http://www.ceskatelevize.cz/...-velkomesto-kteremu-dojde-voda-kapske-mesto-se-pripravuje-na-nejhorsi
    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    Solení D8 v Českém středohoří řeší soud, žalobu podal ústecký spolek - iDNES.cz
    https://usti.idnes.cz/...zaloba-krajsky-soud-pr9-/usti-zpravy.aspx?c=A180117_376910_usti-zpravy_vac2
    ANNA_IN
    ANNA_IN --- ---
    Babišova vláda odmítla strop na dotace velkým farmám - iDNES.cz
    https://ekonomika.idnes.cz/...mity-evropske-fondy-ggi-/ekonomika.aspx?c=A180118_113838_ekonomika_rts
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    JAZZZ: přesně tak, ve finále je ta ideologie nebezpečná. Nemám teď čas dlouze reagovat, ještě se k tomu vrátím, ale přeci jen - taky jsem z toho dost "rozpačitý", přemýšlel jsem co mě na tom přístupu vlastně tak nadzvedává - v tom meta-principu - a je to především to, že jde i naivní ideologický teoretický přístup - ta adorace tržních mechanismů a "svobody pohybu jedince v tržních vztazích" a nekritickou obhajoba volného trhu.

    Jde o to, že tato představa "volného trhu" byla teoretizován na základě městských tržišť, kde se setkávali v zásadě nezávislí výrobci a spotřebitelé. To je doba dávno minulá a dnešní době "kralují" oligopoly (v ČR se podívejte na Babišův Agrofert, jak výsledky jeho činnosti kurví krajinu a malé zemědělce kosí jak mor) a korporace. Ten přístup zaměřený na "svobodu na trhu" ve skutečnosti "obhajuje hlavně vynucování vlastnických práv". A slepě zírá jen na jednu stranu mince. Velmi kontroverzní....

    Tady je k tomu celá úvaha:

    Martin Urza již nějakou dobu pořádá osvětové přednášky o anarchokapitalismu v Paralelní polis. Na svém blogu sepsal kompilát, který jednoduše a přehledně vysvětluje způsob, jak má přísné vynucování vlastnického práva vést k optimálním výsledkům ve všech společenských oblastech, od zdravotnictví po důchodové pojištění. Přitažlivost takového univerzálního – a v zásadě velmi jednoduchého a redukcionistického – řešení, dělá z libertariánství velmi živě debatované téma na internetových fórech.
    (...)
    Libertariáni označují přesun bohatství od bohatých k chudým prostřednictvím daní za násilí, krádež a zločin.
    (...)
    Libertariánství je totiž především teorie dobra, která nás přesvědčuje o nevyhnutelnosti a morální správnosti extrémních společenských nerovností.
    (...) proč se po desítky let spojují miliardářské elity a snaží se nás přesvědčit o tom, že pracovat za málo peněž, v nebezpečných podmínkách a ve špatném životním prostředí je pro nás výhodnější, bezpečnější a zdravější.

    Když jdou libertariáni přes mrtvoly | A2larm
    https://a2larm.cz/2018/01/kdyz-jdou-libertariani-pres-mrtvoly/
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    M4JKL05: videli jste to? dava vam to smysl?
    na jednu stranu tam rika, ze cenu kvality zivotniho prostredi neni mozne objektivne urcit a na druhou stranu tohle pravo dava trhu. hlasa nenasili a zaroven pravo lidi privlastni sit a zplundrovat krajinu (ve jmenu prava silnejsiho) a zabit na ni zivot v zajmu svych ekonomickych aktivit. pokud se vam to nelibi, tak preci mate moznost ten drahocenny biotop s prateli vykoupit, spolecne ho vlastnit za ucelem jeho ochrany a tim vlastne suplovat ten nenavideny stat v roli ochrance sdilenych hodnot. kde je ta vyhoda oproti sprave takovych lokalit statem? adoruje osobni vlastnictvi a zaroven priznava dopad externalit, kdy vam do vlastnickych prav muze zasahnout i treba stavba dalnice na sousednim pozemku. nedej boze aby to byla soukroma chemicka, protoze to se pak uz neda strasit statem a kapitalisticke nenasili sklouzava k pomerovani sil jako v praveku. penize jsou dobry sluha, ale spatny pan.

    tahle ideologie je logicky nekonzistentni a nebezpecna. a to rikam jako clovek, ktery ma ke kryptoekonomice vztah a vlastne i osobni zajem ji hajit. rad si prectu nazory na tohle tema.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam