• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PAULMUADDIBStrana svobodných občanů 1.56% v parlamentních volbách.
    NJAL
    NJAL --- ---
    OTAVA: Takze takovy Iran je nacisticky stat? Hmmmm imam Ali Ibn Hitla by mel urcite radost z takove definice :-)
    PHAILO
    PHAILO --- ---
    DANYSEK: Bylo by to na dlouhou teoretickou debatu. Každopádně to, že precedent je v USA pramenem práva pochopitelně neznamená, že je jediným pramenem práva. Mají tam naprosto normální kodifikované předpisy, jako jsou u nás. Jde tam pouze o tu závaznost pro soud. Jejich právní systém je dvouvrstvý (federální a státní). Stejně jako u nás (tuzemský a unijní). Atd.

    BONGI: Na ten porotní systém pozor, zdaleka se netýká všech typů řízení a všech případů.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    PHAILO: je zajimave, ze nektere jine zdroje uvadi presny opak tveho tvrzeni :) asi zalezi na uhlu pohledu.. o americkem pravnim systemu se hovori v obecne rovine jako hodne roztristenem - kdy v kazdem state je to nakonec trosku jinak. Statni soudy napr. nejsou vzdy vazane rozhodnutim federalnich soudu. Kazdy stat americke federace ma pravni system postaveny trosku jinak a ta autonomie tam proste je - at uz na urovni zakonu, tak i na urovni precedentu, kterymi se ridi soudy. Proto se vzdy usmivam, kdyz nekdo rekne, jak je v USA "skvely" pravni rad... tem lidem ocividne nedochazi, ze kdyz z NY preleti na Floridu, ocitaji se nekde trosku jinde :-) Sila precedentu v USA neni absolutni - soud sve stare rozhodnuti muze prehodnotit, coz do jiste miry samo o sobe je take riziko (srovnatelne s tim, jak se meni zakony u nas). Kazdopadne z pohledu bezneho cloveka bude vyrazne slozitejsi se zorientovat v tom, co je v poradku a co nikoliv...

    BONGI: ja se taky nepovazuju za odbornika.... ale kdyz uz se vede nejaka diskuze, snazim si informace dohledat :) Tebou prezentovany priklad najdes asi kdekoliv... viz i ta Illinois, kde mas 39% sanci, ze si na rozsudek par let pockas... media samozrejme budou vytahovat hlavne ta negativa a par pripadu, ktere se vlecou, stejne tak zminenou statistiku muze v realu negativne ovlivnit par prikladu. Tezko rict, co za tim konkretne je - zas tak me to nezajima. Urcite ale nelze tvrdit, ze by kazde konecne rozhodnuti soudu u nas trvalo skoro 20 let. Na to zas nejaky statistiky i od nas (potazmo z cele Evropy) jsou. V evropskem srovnani stoji jiste za povsimnuti, ze % penez statnich rozpoctu v justici je u nas hluboko pod evropskym prumerem ;-) Coz se logicky asi nekde promitnout musi...

    BONGI: ani u nas nerozhoduji samosoudci ve vsech pripadech. Ano, u prvnich instanci tomu tak skutecne je - coz je mozna jeden z duvodu pomerne vysokeho procenta odvolani k vyssi instanci - kde jiz take rozhoduje senat... absence senatniho rozhodovani v prvni instanci je zpusobena hlavne personalnimi problemy. Mozna viz predchozi odstavec - muze to byt i o penezich, ktere jsme ochotni do justice vrazet ;-)
    BONGI
    BONGI --- ---
    DANYSEK: Jenze USA maji porotni system, kde rozhodnuti vydava porota, ktera pretim do procesu nezasahoval, u nas je to stale jeden soudce - samosoudce rozhoduje o vine i trestu.
    BONGI
    BONGI --- ---
    DANYSEK: Pockej, jednak jsem rikal, ze jsem laik a druhak jsem nerikal, ze diky precedentnimu pravu se v USA soudi rychleji. Mluvil jsem o subjektivnim vnimani soudnich rizeni, ktere u nas rozhodne nema dobrou povest ( koneckoncu zalob o nadmernou delku soudnich procesu zas tam malo nebylo). Mluvil jsem take o to, ze system odvolavani se u nas evidentne nahrava bohatsi strane, ktera si na rozdil o prumerne vydelavajiciho obcana muze dovolit protahovat proces. Koneckoncu tohle je sice extrem ale :
    "V lednu 1990 studenti Jiří Slezák, Martin Laštovička a Zdeněk Hirnšal podepsali listinu o učitelích. Jan Snášel tam byl označen jako demagog. V dubnu 1991 za to studenty zažaloval.

    Městský soud v Brně o případu rozhodl v roce 1994, kdy žalobu zamítl. V listopadu 1999 soud vyšší instance rozhodl, že studenti se musí omluvit. V lednu 2000 řešil kauzu Nejvyšší soud, v červenci 2002 podali studenti stížnost do Štrasburku. V lednu 2004 se případ vrátil k městskému soudu, studenti mezitím dostali ocenění rektora za statečnost. 1. prosince 2010 soud rozhodl, že se bývalí studenti musí omluvit."


    Zdroj: http://brno.idnes.cz/...enty-z-listopadu-1989-15g-/brno-zpravy.aspx?c=A101206_191612_brno-zpravy_toi

    Jinak zajimave se mi zdalo tohle srovnani, ale samozrejme nerucim za spravnost http://www.shibboleth.cz/cz/poroty_cz.html
    PHAILO
    PHAILO --- ---
    DANYSEK: Ten systém je už z principu předvídatelnější, to je prostě jeho vlastnost. Ta představa o zaprášených archivech je taková moc filmová. Samozřejmě stejně jako se IT využívá v oblasti právních předpisů, využívá se i pro judikaturu.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    PHAILO: ...ale to delas to samy co BONGI - na zaklade kvality prace soudcu srovnavas pravni system jako takovy. Pritom o obsahu rozsudku soudcu v jakemkoliv jinem state netusime temer nic a i tam se muzou objevit rozhodnuti, ktera tam ale muzou negativne ovlivnit i vsechny budouci kauzy a implikujes, ze vsude jinde jsou soudci bezchybni. Nejsou. Soudce je koneckoncu taky clovek - a i za velkou louzi najdes spoustu problematickych pripadu (ktere se rozmazavaji na lokalni urovni stejne, jako se rozmazavaji pochybeni u nas - ale to "dovolenkar" neuvidi...). Uprimne, ono prace mnohych pravniku i mimo soudnictvi u nas stoji za pendrek vseobecne, ale to je o celkove mentalite lidi - kdy se z mysli porad jeste nevykorenila vseobecne rozsirena potreba lidi "hlavne se vsim vyjebat"... coz ale uz neni chyba pravniho radu :)
    PHAILO
    PHAILO --- ---
    DANYSEK: Vyšší míra předvídatelnosti. V našich podmínkách je prakticky nulová, což je, pravda, řešení symptomů na místo příčiny. Tou příčinou je totiž zásadní nekvalita a nekompetentnost soudců. Čest výjimkám, ale těch je skutečně velmi málo.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    PHAILO: jenom pak premyslim, co te k tomu nazoru vede (protoze jako praktikujici pravnik predpokladam mas jednostrannou realnou zkusenost). Jasne, prokousat se nasim pravnim radem je sakra oser, zvlast pri cetnosti zmen v nem (na druhou stranu uz davno existuji technicke prostredky, ktere orientaci v zakonech znacne usnadnuji). Ale porad - co to je proti zorientovani se v milionech rozsudku z dlouhe minulosti, ktere se samozrejme pridavaji k zakonum, ktere tam take maji a ktere jiste nebudou vsechny digitalizovane? :-)
    PHAILO
    PHAILO --- ---
    DANYSEK: Precedentní samozřejmě. Automatická korekce je svinstvo.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    PHAILO: Bezprecedentni? To maj kde? :-) V nasich podminkach castecne predecenty funguji - minimalne na urovni judikatu... ale porad to neni takova dzungle jako v USA, kde na tom stoji cely pravni rad :)
    PHAILO
    PHAILO --- ---
    DANYSEK: Jako právník s tebou naprosto nemohu souhlasit. Bezprecedentní právo se chová mnohem předvídatelněji než právo kontinentální. Minimálně v našich podmínkách.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    BONGI: pockej, ale to srovnavas zcela nesouvisejici veci :) Rychlost soudu je trosku jiny argument. Detailni statistiky ti najde google, ja to shrnu strucne ze sveho pohledu: Median doby od zaloby k rozsudku se v agregovanem federalnim pohybu v USA pohybuje pres 7 mesicu a kolem 9% pripadu se tahne dele nez 3 roky. V severni Illinois (coby extrem) to maji dokonce 27 mesicu / 39% pripadu tahnoucich se pres 3 roky. V CR je to kolem 170 dni, statistiku dlouho tahnoucich pripadu jsem nenasel. Rozhodne neplati zkratka, ze diky precedentnimu pravu se v USA soudi rychleji.
    BONGI
    BONGI --- ---
    DANYSEK: Rozhodne nejsem odbornik na zadny druh prava, tak ber muj pohled jako veskrze laicky. Skutecne nevim, zda je to diky soudcum, pravu ci jeho vymahatelnosti, ale asi bych byl radeji souzen podle stareho zapraseneho precedensu, nez cekat nekolik let na to, nez se me podani dostane na radu a v horsim pripade ( souzeni se s nejakou spolecnosti) byt i jasne vyhranem pripade " finance usouzen" diky neustalym odvolavanim se protivnika. Rekl bych, ze vymahatelnost prava u nas rozhodne nebude lepsi.
    COOLER
    COOLER --- ---
    OTAVA: ještě k tomu, jak píšeš, že nerozumíš propagandě: https://www.youtube.com/watch?v=q0FIhgBY8Aw
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    OTAVA: jiste, ono je rozhodne lepsi, kdyz na tebe u soudu nekdo vyhrabe dveste let rozsudek ze zapraseneho archivu... na ktery vsichni davno zapomeli (a kdy i ty svobody tam byly hozene celkove ponekud... ehm... jinak) :-) Precedentni pravo je obecne oznacovane jako mene predikovatelne a poskytujici mensi pravni jistotu v dusledku celkove mensi predvidatelnosti prava prave kvuli tomu vyse popsanemu... ale jo, klidne se tam soudit muzes... tedy pokud ti vubec uznaji obcanstvi :D
    COOLER
    COOLER --- ---
    OTAVA: Nevím nic o tom, že by se Svobodní orientovali na Rusko. Ten tvůj trolling 100 posledních příspěvků jsem moc nečetl, takže tvé způsoby uvažování moc neznám. A ani se nenamáhej mi to vysvětlit :) Spíš jsem zvědavej, co z Macha vyleze. Protože zjevně tohle strana moc propracované nemá a po Machových posledních výrocích ke krizi na Ukrajině se hodně příznivců od Svobodných odklonila. Takže to může být dost zajímavé.
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    COOLER: Tak to bude pikanterie - predstavitel levicove strany ktery zastava spise prozapadni orientaci a predstavitel (ultra)pravicove strany s orientaci na rusko.
    COOLER
    COOLER --- ---
    Tak jestli vás ještě zajímá, co Svobodní a zahraniční politika..... Mach bude se Zaorálkem v Otázkách Václava Moravce na toto téma diskutovat. Začínám se bát.
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    DANYSEK: konecne antiamerikanismus, to to trvalo.

    Myslim ze by z tebe byl skvely ministr spravedlnosti za SSO, protoze jak vidno mas o dane oblasti skutecne prehled.
    Mala napoveda - bez se o neco soudit v CR. Pravni system v USA je jiste daleko od idealniho, ale kdybych si mel vybrat, pujdu se soudit tam, at uz jako zalobce nebo obzalovany.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam