• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PAULMUADDIBStrana svobodných občanů 1.56% v parlamentních volbách.
    WANTON
    WANTON --- ---
    Comparing the inflated cost of living today from 1938 to 2013: How the US Dollar has lost incredible purchasing power since 1938.
    http://www.mybudget360.com/cost-of-living-1938-to-2013-inflation-history-cost-of-goods-inflation/
    WANTON
    WANTON --- ---
    RUDOLF: Odpouštím ti.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Dominik Stroukal: Nejlepší politický program na světě má jen dvě slova | Svobodní
    http://web.svobodni.cz/clanky/dominik-stroukal-nejlepsi-politicky-program-na-svete-ma-jen-dve-slova
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    nic nezničí stranu víc jak netvrdlý idealisti.. good job wanton!
    WANTON
    WANTON --- ---
    COOLER: To už mám za sebou, u nás v Městský části takhle v EU volbách měli Svobodní přes 10 procent. ;) Na hofylandu jsem také přesvědčil spoustu lidí. Každý to dělá jinak. ;)
    COOLER
    COOLER --- ---
    WANTON: já tou praktickou politikou měl na mysli přestat tady vykecávat, kdo má jaký IQ a kdo četl jakou knížku a jít za kámošem a říci mu: hele vole, vol svobodný, nebo ti dam do držky.... (popř. jakýkoliv jiný jednoduchý argument)
    WANTON
    WANTON --- ---
    COOLER: Pokud není strana socialistická, tak se bez přesvědčování potenciálních voličů nikdo přesvědčit nedá, aby volil nesocialisticku stranu. ;)

    Docela je dobrý příklad z historie zrušení obilných zákonů v Anglii a Cobdenova liga nebo např. zrušení otroctví v USA. Nejdříve se musí lidi přesvědčit, že stávající platný stav je špatný a pak odargumentovat alternativu, takže bez filosofického základu můžeš použít k přesvědčení leda tak ten populismus a demagogii. ;)
    COOLER
    COOLER --- ---
    přátelé, já nechápu, co řešíte :)
    neverending diskuse.

    jestli chce strana víc procent, měli by členi přestat filozofovat a začít dělat praktickou politiku :)
    WANTON
    WANTON --- ---
    WANTON: Ještě přidám empirický důkaz - u Svobodných a Pirátů je velké množství IT lidí, kteří se se svojí nonkonformitou musí nějakým způsobem popasovat, většinou IT neopustí, takže jsou zvyklý být menšinou, nonkonformním jedincem nechápaným majoritní společností. :)
    WANTON
    WANTON --- ---
    GLADILAF: S předchozím příspěvkem souhlasím, ono spousta libertariánů (já to tipuju půl na půl) zastává názor, že by libertariáni neměli chodit k volbám a ani se nijak sdružovat v politických stranách, že tím podporují legitimitu systému. Jenže pak nebudou společensky aktivní a jejich názory nebudou slyšet. Proto já osobně jsem u Svobodných, aby ty názory libertariánů byly ve společnosti slyšet, i když nepřeceňuji sílu strany dle počtu členů, má to svůj vliv. Jak by se média dívala na Svobodné, když by měli 100k členů? Nedělat nic, nic nezmění IMHO.

    DAYSIR: Nutně ano, ne ovšem všichni inteligentní lidé a není to to arogantní "většina lidí s IQ nad 110 jsou libertariáni". Aby jsi se dostal k libertariánskému postoji vidění světa, tak musíš vynaložit námahu načíst si, co to vůbec libertariánství je a mohu říci, že hloupější lidí méně čtou obecně, takže pravděpodobnost, že se stanou libertariány je menší.

    Je to možné, když mají libertariánské hodnoty z rodiny, jenže pak musí být nonkomformní, protože ve chvíli, kdy se dostanou do státní školy, na ně zaútočí státní propaganda a ostatní mainstreamová společnost skrze většinový etatistický a egalitariánský názor populace, kdy ve škole jsou samozřejmě ve většině děti nelibertariánů zastávající názor svých rodičů a dítě tak musí obhajovat názor svých "libertariánských" rodičů, být v menšině, být nonkoformní. Moc jich nevydrží, pokud nezačnou číst. ;) Takže buď musí být neinteligentní člověk silný jedinec, aby ustál svoji nonkonformitu, nebo musí být inteligentní, být silný a/nebo začít číst.

    Pak vidím třetí možnost - u všech lidí bez rozdílu, když začnou např. podnikat a setkají se naplno s praxí státu v podnikání apod., tak tendují k libertariánství, bo nechtějí, aby jim stát házel klacky pod nohy a pletl se jim do podnikání, ale to zase nejsou všichni živnostníci a všichni podnikatelé. A bo většinou nečtou, bo makají, tak sice v některých ohledech mají libertariánské postoje, ale ve spoustě, se kterými se během podnikání nesetkají, nikoliv.

    JIMIQ: Já jsem větší skeptik. Když tak čtu o situacích, kdy stát zmenšil svoji sílu, tak to nikdy nebylo demokraticky volbami. A ve 20. století se to skoro nikde nestalo - možná kromě západního Německa, ale tam to zase žádné demokratické rozhodnutí nebylo.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    GLADILAF: minarchizmus "možná" "zatím" není demokraticky dosažitelný. Ale to neznamená, že bychom se o něj neměli snažit. Nicméně i změna trendu ze spirálovitého zvyšování daní a zadlužování na opačný směr není k zahození a stojí za to bojovat
    DAYSIR
    DAYSIR --- ---
    GLADILAF: počkej, takže lidé od nějaké inteligence výš jsou nutně libertariáni? No...
    WANTON
    WANTON --- ---
    Návrh na záhlaví:

    Populismus - politika většinou charismatických osobností, které se za účelem získání moci obracejí přímo na lid, bez ohledu na metody tradiční politiky, a využívají sociální demagogii. Jejich programy slibují rychlé vyřešení nejnaléhavějších problémů v zájmu lidu, za jehož mluvčí se vydávají. Pupularitu získávají rétorikou založenou na stížnostech a požadavcích opomíjených vládnoucí elitou. -Všeobecná encyklopedie Diderot, svazek 3.-
    Demagogie - ž., způsob klamání lživými sliby, lstí a záměrným překrucováním skutečnosti, užívání tohoto způsobu v politice pro získání mas klamem, nepoctivé úsilí o získání přízně n. výhod. -Slovník cizích slov-
    Propaganda - ž., veřejné šíření, objasňování, doporučování něj. myšlenek, názorů apod. s cílem získat přívržence, činnost, jejímž cílem je ovlivnit n. usměrnit myšlení civilního obyvatelstva nebo vojsk ve vlastní prospěch. -Slovník cizích slov-
    John Locke, druhý Traktát o vládě: "Všichni lidé jsou od přírody nadáni naprostou svobodou určovat vlastní konání a nakládat se svým majetkem a svou osobou, jak považují za vhodné, aniž by žádali o svolení kteréhokoli člověka či záviseli na jeho vůli."
    Pascal napsal: „Chceme-li užitečně vytknout a ukázat někomu, že se mýlí, musíme pozorovat, z které strany hledí na věc, neboť z té strany je obyčejně pravdivá, a přiznati mu tuto pravdu, ale odkrýti mu stranu, po které je nesprávná. Spokojí se s tím, neboť vidí, že se nemýlil a že chyboval jenom nedívaje se na všechny strany; nemrzíme se, že nevidíme všeho, ale neradi uznáváme, že jsme se mýlili, a snad je to tím, že přirozeně člověk nemůže vidět všeho a tím že se přirozeně nemůže mýlit na té straně, z které se dívá.“
    Benjamin Kuras napsal:"Brát na vědomí povinnost pomáhat slabším, protože jsme silnější, je princip pravicový a jmenuje se šlechetnost. Pěstuje v nás svobodu, demokracii, mír, laskavost, píli, prosperitu a radost ze života. Domáhat se automatického práva na pomoc od silnějších, protože jsme slabší, je princip levicový a jmenuje se závist. Pěstuje v nás závislost, totalitní myšlení, nevraživost, vydírání, zločinnost, vzpoury, revoluce, glajchšalt, lenost, bídu a mrzutost. "
    Bruno Leoni napsal:"Existuje více než analogie mezi tržní ekonomikou a decentralizovaně tvořeným právem právníků, stejně jako existuje více než analogie mezi plánovanou ekonomikou a legislativou."
    PAULMUADDIB
    PAULMUADDIB --- ---
    Šťastný a svobodný rok 2015.
    WANTON
    WANTON --- ---
    JUNIPETRUS: Meleš páté přes deváté - pokud jsi právní pozitivista, tak daň nikdy nemůže být krádež, protože bez státu neexistuje žádné právo a tedy ani soukromé vlastnictví. Pro právního pozitivistu Robinson a Pátek na ostrově nikdy nic nevlastnili, nepáchali ani žádné trestné činy proti majetku, proti osobám apod., bo tam nebyl stát, který by stanovil, co je morální a co je zákonné. Pokud jsi zastánce přirozenoprávní právní teorie, tak právo existuje bez ohledu na stát, je nadstátní, takže vlastnické právo apod. existuje i bez států.

    Pak máš relativní morálku, kdy to, co je morální, určuje většina, opět nic jako "nadstátní" morálka neexistuje, morálku si tedy určují většiny (v demokracii). Pokud máš universální morálku, tak máš i morální zákony, které existují pro všechny stejně. Křesťanská morálka založená na Bibli je rovněž universální, neboť je od Boha a platí pro všechny. Na rozdíl od věřících ale libertariáni universální morálku neodvozují od Boha, ale z logiky.

    Pak je tu otázka, když máš území nikoho za války, nebo území bez státu, jako Somálsko, a někdo ti v něm usmrtí násilím např. matku, je to vražda? Nebo jako správný positivista řekneš, že to vražda není a že je to úplně v pořádku, bo tam zrovna žádné státní právo, které by to jednání určilo jako vraždu, nebylo?
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    DANYSEK: uz nic. S tebou uz jsem diskusi vycerpal.
    Uvidime, jestli nekdo jeste bude ochoten zde diskutovat o programu svobodnych, o volnem trhu a spravedlive soutezi.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    JUNIPETRUS: Kdyz uz sem vecne tahas libertarianismus, jiste vis, ze ten ma mnoho podob. Anarchokapitalismus - ktery se ve sve "argumentaci" momentalne uzivas je jen jednou z odnozi, nikoliv vsak jedinou variantou u tohoto ponekud sirsiho souboru politickych ideologii... jaky blabol tam mas dal? ;-)
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    DANYSEK: aha, ja myslel, ze mi libertariani, mame svoji definice vlastnictvi, a ty cary papiru zvane zakony vynucovane nasilim, neuznavame.
    Ale pokud tedy uznavas zakony, pak treba dan neni kradez, ze?
    Pak taky vis, dle ustavy, kterou najednou tak respektujes, ze je to demokraticky stat, a socialni stat, ze ma nejake sve ukoly a zavazky, zejmena zakladni prava, zajistujici dustojny zivot cloveka, pak se ptam jak muzes pozadovat volny trh, a minimalni stat, ktery do niceho nezasahuje krome armady a police, ktera chrani majetky?
    EDEN
    EDEN --- ---
    sakra a ja som myslel, ze aky som originalny...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam