DANCHEZ: zaprvé katalogizace starých tisků a rukopisů: latina, řečtina, staročeština, němčina v různých písmech. Odborník musí odhadnout kontext knihy, kde byli přepsána, kde byla vytištěna - kdy, kdo to mohl dělat - spousta osobní zkušenosti. Současné komeční SW sotva zvládají frakturu, ale exempláře ještě ani nejsou digitalizované. Jinak těhle lidí je v ČR málo, defakto mizivé množství. Obecně je v knihovnách více odborné práce než je lidských zdrojů.
Na katalogizaci současných věcí nepotřebuješ odborníky, stačí jen vyškolit kohokoliv. Dělá se věcný popis. Zatím se s automatizovanou katalogizací ve světě experimentuje, je to palčivej problém. Ale teď se jedou neuronový sítě, takže časem z primárních výzkumů na univerzitách a z komerčního sektoru vypadnou zajímavé appliance. Ale to bude ještě pár let trvat. Uvolní to spoustu pracovních míst, navíc je to příslib zajímavého automatizovaného věcného (analytického) popisu.
S povinným výtiskem pro Born-digital dokumenty se počítá, ba se to bude i projednávat ve vládě. Dobrovolnost je trochu otázka, tím že je to povinné si na to většina vydavatelů zvykla. Dát 5-15 kousků českým knihovnám je nijak nebolí. Dobrovolně to dávají lidi, kteří si tisky vydávají sami. A pragmaticky, knihovna nemá vůbec kapacitu si dodržování povinného výtisku hlídat, natož jakkoliv jej vymáhat. Mnohem palčivější je knihovní zákon, který omezuje kvalitu služby knihoven. Btw. jediná země, kde měl povinný výtisk donutil exekuční moc něco dělat, byla Itále, která měla v zákoně, že se o to stará policie a né knihovna:-) U nás si povinný výtisk stěžuje jen pár autorů, který v knihovnách vidí instituci, která jim bere kupující, místo aby v nich viděli instituci, která šíří jejich dílo a stará se o něj po další stovky let.
David Rosenthal je ze Stanfordu, jedna z hlav kolem LOCKSS a v tom článku řeší jiný problém. Univerzitní a vědecký knihovny platí brutální částky vydavatelům vědeckých databází (Jeden vtip je v tom, že ty univerzity ty články produkujou a pak je ještě navíc musej vykupovat - ale to už je téma Open Access - a tenhle ugly business se snad v následujících letech bude obracet). Problém je, že když vydavatel přestane článek zpřístupňovat a ten článek je referencovanej v nějakém odborném text, už se nikdo nedozví, co obsahoval. Ještě katastrofičtější je varianta, že vydavatel přestane existovat. Čímž vznikně obrovská díla v referencích. LOCKSS to řeší tak, že pokud někdo použije na univerzitě článek z databáze vydavatele, LOCKSS ho uloží a rozprostře mezi ostatní nody systému. Pokud článek přestane být dostupný od vydavatele, LOCKSS automaticky uvolní univerzitám přístup k digitální kopii článku. Tenhle přístup u nás myslím bude zkoušet nejspíš NTK, Rosenthal tady letos byl na jedný konferenci, tak asi pokecal s pár hlavounama. Je to chytrej systém, který funguej na dohodě s vydavatelem ale týká se jen digital dokumentů. Ale taky není zadáčo;-) Každopádně bude zajímavý, jak budou evropský distributoři reagovat na tuhle novou iniciativu v českým prostředí.