• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PAULMUADDIBStrana svobodných občanů 1.56% v parlamentních volbách.
    DANCHEZ
    DANCHEZ --- ---
    RUDOLF: zajímavé informace, očividně toho víš o oboru hodně, já na to koukám z pohledu totálního amatéra, (ať už v knihovnictví, tak v libertariánství:) .. takže tobě to možná připadá samozřejmost, ale mi jedna věc uniká, jaká je společenská prospěšnost úmorné a nákladné katalogizace historických nevědeckých tiskovin? a je podle tebe spravedlivé aby na tuto činnost přispívali všichni výdělečně činní občané?
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    DANCHEZ: zaprvé katalogizace starých tisků a rukopisů: latina, řečtina, staročeština, němčina v různých písmech. Odborník musí odhadnout kontext knihy, kde byli přepsána, kde byla vytištěna - kdy, kdo to mohl dělat - spousta osobní zkušenosti. Současné komeční SW sotva zvládají frakturu, ale exempláře ještě ani nejsou digitalizované. Jinak těhle lidí je v ČR málo, defakto mizivé množství. Obecně je v knihovnách více odborné práce než je lidských zdrojů.

    Na katalogizaci současných věcí nepotřebuješ odborníky, stačí jen vyškolit kohokoliv. Dělá se věcný popis. Zatím se s automatizovanou katalogizací ve světě experimentuje, je to palčivej problém. Ale teď se jedou neuronový sítě, takže časem z primárních výzkumů na univerzitách a z komerčního sektoru vypadnou zajímavé appliance. Ale to bude ještě pár let trvat. Uvolní to spoustu pracovních míst, navíc je to příslib zajímavého automatizovaného věcného (analytického) popisu.

    S povinným výtiskem pro Born-digital dokumenty se počítá, ba se to bude i projednávat ve vládě. Dobrovolnost je trochu otázka, tím že je to povinné si na to většina vydavatelů zvykla. Dát 5-15 kousků českým knihovnám je nijak nebolí. Dobrovolně to dávají lidi, kteří si tisky vydávají sami. A pragmaticky, knihovna nemá vůbec kapacitu si dodržování povinného výtisku hlídat, natož jakkoliv jej vymáhat. Mnohem palčivější je knihovní zákon, který omezuje kvalitu služby knihoven. Btw. jediná země, kde měl povinný výtisk donutil exekuční moc něco dělat, byla Itále, která měla v zákoně, že se o to stará policie a né knihovna:-) U nás si povinný výtisk stěžuje jen pár autorů, který v knihovnách vidí instituci, která jim bere kupující, místo aby v nich viděli instituci, která šíří jejich dílo a stará se o něj po další stovky let.

    David Rosenthal je ze Stanfordu, jedna z hlav kolem LOCKSS a v tom článku řeší jiný problém. Univerzitní a vědecký knihovny platí brutální částky vydavatelům vědeckých databází (Jeden vtip je v tom, že ty univerzity ty články produkujou a pak je ještě navíc musej vykupovat - ale to už je téma Open Access - a tenhle ugly business se snad v následujících letech bude obracet). Problém je, že když vydavatel přestane článek zpřístupňovat a ten článek je referencovanej v nějakém odborném text, už se nikdo nedozví, co obsahoval. Ještě katastrofičtější je varianta, že vydavatel přestane existovat. Čímž vznikně obrovská díla v referencích. LOCKSS to řeší tak, že pokud někdo použije na univerzitě článek z databáze vydavatele, LOCKSS ho uloží a rozprostře mezi ostatní nody systému. Pokud článek přestane být dostupný od vydavatele, LOCKSS automaticky uvolní univerzitám přístup k digitální kopii článku. Tenhle přístup u nás myslím bude zkoušet nejspíš NTK, Rosenthal tady letos byl na jedný konferenci, tak asi pokecal s pár hlavounama. Je to chytrej systém, který funguej na dohodě s vydavatelem ale týká se jen digital dokumentů. Ale taky není zadáčo;-) Každopádně bude zajímavý, jak budou evropský distributoři reagovat na tuhle novou iniciativu v českým prostředí.
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    WANTON: nejdřív k odkazům, v prvním článku jsou jen odkazy na 19. století - mám celkem přehled o historickém způsobu těhle institucí, tak je asi zbytečné mně dovzdělávat. Spíš mně zaráží, že považuješ historickou aristokracii a církev za soukromý sektor.

    Charity, nemocnice, školy mně jaksi nezajímají - jsou docela něco jiného. Out of scope.
    Jediná zmínka o kulturním dědictví je National Trust v UK - což je defakto charita postavená nad vlastnictvím země, se 4,5 miliónama předplatitelů funguje skvěle, plus výdělkama z více než 700 ha. Ale furt to neodpovídá na knihovny, muzea a archivy.
    DANCHEZ
    DANCHEZ --- ---
    RUDOLF: povinný výtisk je taky slušnej pohrobek, takže stát vyžaduje aby každý kdo vydává publikaci jeden výtisk odevzdal knihovně (či více knihovnám) a pak stát platí odborníky za katalogizaci a popisu.. k čemu to všechno je? a neudělá lepší práci počítač?

    to že lidi se znalostma v oboru dostávají nízký plat je jednak proto že je to státní systém, a druhak proto že těch odborníků je zřejmě moc

    proč neudělat povinný výtisk jednak digitální, a druhak dobrovolný? http://blog.dshr.org/2014/09/interesting-report-on-digital-legal.html

    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    DANCHEZ: např. u zemských knihoven je dárcovství definované zákonem, díky němu existuje povinný výtisk a díky němu existuje současný fond knihoven. Signifikantní dárcovství je spíš historická záležitost, měla smysl u velkým osobností, kteří na sklonku života či po své smrti darovali svůj fond knihovně. Spousta vzácných fondů je rozeseta po šlechtických knihovnách. V současnosti není spousta dochovaných knih řádně zkatalogizovaná ani popsáno. Nejsou lidské ani finanční zdroje. Každopádně po revoluci je velký pokrok, že se knihy a historické knihovny nedevastují. Ojediněle se rozkrádají jednotlivé exempláře na zámcích a prodávají - ale to se zjišťuje jen úplnou náhodou.

    Dobrovolníci fungují jen u okrajových činností a nejsou udržitelní, fungují spíš jako komuntní pracovníci u městských knihoven, nevykonávají žádnou odbornou práci. Pro drtivou většinu činností je potřeba zajist stabilní finanční tok, lidi s obrovskýma znalostma v oboru už teď dostávají směšný plat.

    Nemám moc představu jak si představuješ komerční bázi. Pokud vyjdu z maximalistického pohledu Brewa Kahla z Internet Archive, tak posláním knihoven je: Univerzální (pro všechny) přístup ke všem znalostem světa. To je imho špatnej business model.
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANCHEZ: Já to nemyslel zle, jen že u nás byla spolková činnost po roce 1848 velmi rozvinutá, dnes se s NOZem spolky vrátily, tak to zavádím opět v povědomí. ;) Neziskovky jsou parazitická společenství lidí, která nemají požívat úctu a dobré pověsti spolků.
    DANCHEZ
    DANCHEZ --- ---
    WANTON: ano, pro jednoduchost jsem pouzil nazev neziskovky i kdyz pravni definice tohodle pojmu by ztratila smysl
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANCHEZ: Nikoliv neziskovky, ale spolky!
    WANTON
    WANTON --- ---
    RUDOLF: Jako se vším. Nejdříve začaly vznikat muzea, knihovny a archivy jako čistě soukromé iniciativy.

    U nás např.

    Historie muzeí a galerií | Centrální evidence sbírek muzejní povahy
    http://www.cesonline.cz/arl-ces/cs/ces-historie/

    Pak se do toho vložil stát a v každé zemi různě muzea, knihovny a archivy zestátnili.

    Ohledně např. charity, nemocnic, škol apod. zde

    Ne až tak divoký "divoký" kapitalismus - Ludwig von Mises Institut Česko & Slovensko
    http://www.mises.cz/literatura/ne-az-tak-divoky-divoky-kapitalismus-68.aspx

    Všechno vždy začne jako iniciativa soukromého sektoru, výjimky z pravidla určitě existují, pak se do toho vloží stát, zreguluje nové odvětví ideálně z důvodu stanovení kvality, pravidel, apod., čímž toto nové odvětví prodraží, pak, pokud je to pro stát výhodné, začne služby apod. poskytovat sám, zestátní již existující apod.

    Po sto letech si lidé ani nepamatují, že původně bylo odvětví čistě soukromé, nedokáží si ani představit, že by soukromý sektor, tj. trh, mohl vůbec službu poskytovat. U nás je např. zažraná představa, že soukromé zdravotnictví trh poskytovat nemůže, starobní důchody rovněž.
    DANCHEZ
    DANCHEZ --- ---
    samozřejmě velkou roli můžou hrát neziskovky (bez podpory státu, EU!)
    jde to, ne že ne
    NEZISKOVKY -
    http://www.neziskovky.cz/clanek/1270/0/hledej/jsme-pripraveni-na-samofinancovani/
    NEZISKOVKY -
    http://www.neziskovky.cz/clanek/1269/598/zalozni-kategorie/neziskovky-naucte-se-vydelavat/

    no a pokud nějaká z těch institucí nezíská dostatečnou podporu od neziskovek, dobrovolníků, dárců, a komerční činnosti, tak je to známka toho, že daná instituce není pro společnost dostatečně důležitá a hodnotná, a v tom případě neexistuje důvod "držeti ji nad vodou"

    samozřejmě prakticky by to byl dlouhodobější proces a vyžaduje i změnu myšlení lidí (třeba social media aktivisti by taky museli přiložit ruku k dílu či přispět na danou věc z vlastních peněz, kterých mají díky nízkým daním přebytek)
    DANCHEZ
    DANCHEZ --- ---
    RUDOLF: nemluvím za svobodné ale z Libertariánského pohledu, tak jako vše ostatní, by měly knihovny, archivy a muzea fungovat v soukromých rukou na komerční bázi, dobrovolnících a dárcovství
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    Hele a jak svobodní přemýšlí o institucích jako jsou knihovny, archivy nebo muzea?
    PAULMUADDIB
    PAULMUADDIB --- ---
    OTAVA: Kdepak, to já jen na Doc. RNDr. J. P., Ph.D.
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    PAULMUADDIB: Rybaris, rybaris ?
    DANCHEZ
    DANCHEZ --- ---
    dobrá píča
    Úřednice nám otrhala „nepovolené“ květiny, stěžují si lidé z Kobylis - iDNES.cz
    http://praha.idnes.cz/...-kvetiny-ze-zahonu-f1i-/praha-zpravy.aspx?c=A160524_103442_praha-zpravy_nub
    THETAN
    THETAN --- ---
    JIMIQ: to nerozporuji, ale myslim si že VW může na škodovce vydělávat i jinde....jsem v tomto spíše pesimista. Navíc, dnes už je politika s korporacemi tak propojená, že očekávám i tržně nelogické rozhodnutí. Ale podstatou je, že výstup z EU není již svobodnou volbou, ale předmětem vydírání a kolaborace s cizími zájmy uvnitř země, která by o tom uvažovala.
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    PUPU: "Podstatnou část populace tvoří závistíví kokoti. Podporují daňové plány politiků, aby našli páku na ty spoluobčany, kteří udělali něco, co u nich vyvolává závist. Například vydělávají více peněz, mají lepší dům, kupují si víc věcí, něco zdědili a já jako na potvoru ne apod. Vzhledem k agresívní povaze této jejich úchylky nenechají nikoho na pokoji a politika si najímají jako parchanta v kravatě, který realizuje jejich perverzní přání a dosáhne na souseda toho hajzla, co má pěkný dům, drahé auto a krásnou ženu, zatímco já chlastám deset plzní denně, mám orezlou Fabii a hnusnou krávu, co jsem si vybral sám. Je to vlastně sociální gangsterismus. Samozřejmě že oni nikdy nepřipustí, že to myslí takhle, budou něco plácat o spravedlnosti a solidaritě, že je normální, aby bohatí platili víc apod., stala se z toho pomalu společenská norma. Je to už tak zažité, že o tom nikdo moc nepřemýšli, ale je to tak."

    Touché :(
    PUPU
    PUPU --- ---
    Proč je Lafferova křivka k ničemu – D-FENS Weblog
    http://dfens-cz.com/proc-je-lafferova-krivka-k-nicemu/

    obavam se, ze ten clovek ma pravdu
    WANTON
    WANTON --- ---
    Proč lidé stále volí socialisty?

    dTest: Výzkum: Proč senioři stále navštěvují předváděcí akce - Nezávislé testy, víc než jen recenze
    https://www.dtest.cz/...vadeci-akce?&utm_source=novinky160523&utm_medium=email&e_id=841756&a_id=2609
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam