• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • Přišli jste skrz odkaz na příspěvek, který již neexistuje.

  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PAULMUADDIBStrana svobodných občanů 1.56% v parlamentních volbách.
    DANCHEZ
    DANCHEZ --- ---
    Me, Bernie, and Minimum Wage | Walter Block
    https://www.youtube.com/watch?v=dZeaGAcgSfE
    WANTON
    WANTON --- ---
    Socialismus v Rusku a Německu - Ludwig von Mises Institut Česko & Slovensko
    http://www.mises.cz/clanky/socialismus-v-rusku-a-nemecku-2018.aspx
    WANTON
    WANTON --- ---
    12 Articles Every Aspiring Economist Should Read | Foundation for Economic Education
    https://fee.org/...cles-every-aspiring-economist-should-read/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook
    WANTON
    WANTON --- ---
    In general, American intellectuals, professors, and economists are notorious for acting as apologists for government control. After all, since the average person is not particularly interested in intellectual matters, it's very challenging for these professions to survive on their own in the marketplace. So they naturally gravitate towards shilling for government in exchange for financial security, and of course, prestige. Being a government-sponsored celebrity is much easier than making an honest living. Socialist governments around the world (there are only a few that remain) have always been able to count on American intellectuals to act as their apologists as well. Back when the Soviet Union was dying, you could count on American pundits to tell us how amazing things were over there (e.g. Samuelson). Even today, as Venezuela sinks deeper into their socialist nightmare, we have Nobel-prize winning economists that were praising their policies. More below:

    Clinton Adviser, Nobel Prize Winning Economist Endorsed Venezuelan Socialism - Ron Paul Liberty Report
    http://www.ronpaullibertyreport.com/...r-nobel-prize-winning-economist-endorsed-venezuelan-socialism
    DANCHEZ
    DANCHEZ --- ---
    Od listopadu ministerstvo financí spustí masivní kampaň na podporu elektronické evidence, bude stát přes 28 milionů korun.

    takže babiš bude za prachy daňových poplatníků obhajovat a popularizovat svoje politické rozhodnutí

    Ministerstvo financí plánuje příští rok zavést účtenkovou loterii. Má přimět lidi odebírat účtenky po zavedení EET |
    http://byznys.ihned.cz/...i-chysta-masivni-kampan-na-podporu-eet-evidenci-lide-podle-pruzkumu-vitaji
    NJAL
    NJAL --- ---
    WANTON: Tak to je jeste vetsi πča nez jsem si o ni myslel...
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    WANTON: problémy ve vztahu skutečně mám, ale myslím že to nemá vliv na komunikaci s ostatními lidmi, natož na tuhle argumetanci na nyxu. Ale aspoň je mi jasný, že když nemáš co říct k věci, tak jdeš ad hominem.

    Docela bych si potřeboval ujasnist, jak vůbec chápeš středověkou společnost. Kláštery byli zestátněny státem? Když byli zestátněny, tak jim vládl stát? Vládnoucí šlechta nebyla stát? Stát je něco bez lidí a bez dynamiky moci?

    Kromě bonmotu jsi přinesl do diskuze jen nesourodou směs konstruktů, který lítaj ve vzduchu.
    WANTON
    WANTON --- ---

    WANTON
    WANTON --- ---
    RUDOLF: Zbytečně agresivní, problémy ve vztahu? ;) :-))

    Kláštery byly za středověku první "továrny", rovněž byly v Evropě porůznu zestátněny, byly moc silné. Šlechtici ani církev nebyl stát ani jeho součást. Zatím neargumentuješ opak, je tam pár argumentů k použití.

    Tak s Ayn Rand je problém. Stejně tak s božskou demokracií. A rozhodně jsem nenaznačoval, že beru ohled na plebs, když už, tak beru ohled pouze na spotřebitele, resp. zákazníky.
    DANCHEZ
    DANCHEZ --- ---
    dopíšu to, kliknu na ústav a vyskočí tam na mě

    .. takhle nějak mi připadá že většinou stát funguje:)
    DANCHEZ
    DANCHEZ --- ---
    RUDOLF: v tom se neshodneme, napadne mě milion a jedna věc která je IMHO důležitější, myslím si že každý má na tohle jiný názor a spravedlivé by bylo, aby každý investoval sám do toho, co mu příjde důležitější, další věc je, že v rukou státu neexistuje motivace k tomu aby ten systém byl efektivní
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    WANTON: "Všechno vždy začne jako iniciativa soukromého sektoru" jsou tvoje slova, takže tak nějak nechápu ten vztah ke knihovnám aristokracie a klášterním přepisovačů.

    WANTON: Výborně, právě si odcitoval vtipný seriál. A jsme zpátky u filozofie a historii poznání. Plebs se nikdy nezajímal o poznání. Je rozumné poslouchat plebs? Myslel jsem že Ayn Rand máte už přečtenou.
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    DANCHEZ: První, katalogizace historických dokumentů není nákladná, protože ji dělá minimum lidí. Drahé je tyhle lidi vyškolit v mnoha odvětvích (tisk, písmo, jazyky, historie, kultura etc.). Obor se otvírá jednou za čas, projde jím jen pár lidí a 5 leté studium je jen základní příprava. Tyhle lidi se stávají skutečnými odborníky až ve 40-50. Podmínka v ČR je, že budou vždycky chudí a že svoji práci milují.

    Za druhé, úmorná práce to není. Asi by se uživili kdekoliv jinde, ale tohle jim přijde důležitější.

    Za třetí, nevědecké je dost zavádějící. Písemné artefakty jsou kultura a mj. zdroj pro vědu, pro umění i pro vznik další kultury.

    Za čtvrté posouváš to do filozofie. Ale když chceš odpověď v této rovině. Lidské poznání je vždy o neznámém a člověk je neustále staven před nové otázky a nová rozhodnutí. Lidské poznání nebylo nikdy o potřebě většiny, ale většina z lidského poznání žila.

    Za páté - hlavním úkolem knihoven, archivů a muzeí je uchovat kulturní artefakty pro další generace, neboť z nich mohou znovu čerpat. Z toho pohledu je spravedlivé, aby na všichni výdělečné činní přispívali na paměťové instituce. Jsou artefakty, které docení až nová generace nebo nová doba. Je to investice, z které čerpá celá společnost, ač je ta souvislost mezi poznáním a artefaktem nezřetelná.
    WANTON
    WANTON --- ---
    RUDOLF:
    RUDOLF:
    RUDOLF: Jak píše Danchez plus "Není třeba dotovat to, co lidé chtějí! Dotace jsou pro to, co lidé nechtějí, ale měli by chtít! Pokud něco chtějí, zaplatí si za to sami!" - Sir Humphrey Appleby

    DANCHEZ: Moje chyba, já myslel, že jsi amatér jako my a jen hledáš představu, jak by mohly fungovat muzea, knihovny a archivy na svobodném trhu bez státu.

    A ano, šlechtici a církev nejsou STÁT a ani součástí státu nikdy nebyli.
    DANCHEZ
    DANCHEZ --- ---
    RUDOLF: zajímavé informace, očividně toho víš o oboru hodně, já na to koukám z pohledu totálního amatéra, (ať už v knihovnictví, tak v libertariánství:) .. takže tobě to možná připadá samozřejmost, ale mi jedna věc uniká, jaká je společenská prospěšnost úmorné a nákladné katalogizace historických nevědeckých tiskovin? a je podle tebe spravedlivé aby na tuto činnost přispívali všichni výdělečně činní občané?
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    DANCHEZ: zaprvé katalogizace starých tisků a rukopisů: latina, řečtina, staročeština, němčina v různých písmech. Odborník musí odhadnout kontext knihy, kde byli přepsána, kde byla vytištěna - kdy, kdo to mohl dělat - spousta osobní zkušenosti. Současné komeční SW sotva zvládají frakturu, ale exempláře ještě ani nejsou digitalizované. Jinak těhle lidí je v ČR málo, defakto mizivé množství. Obecně je v knihovnách více odborné práce než je lidských zdrojů.

    Na katalogizaci současných věcí nepotřebuješ odborníky, stačí jen vyškolit kohokoliv. Dělá se věcný popis. Zatím se s automatizovanou katalogizací ve světě experimentuje, je to palčivej problém. Ale teď se jedou neuronový sítě, takže časem z primárních výzkumů na univerzitách a z komerčního sektoru vypadnou zajímavé appliance. Ale to bude ještě pár let trvat. Uvolní to spoustu pracovních míst, navíc je to příslib zajímavého automatizovaného věcného (analytického) popisu.

    S povinným výtiskem pro Born-digital dokumenty se počítá, ba se to bude i projednávat ve vládě. Dobrovolnost je trochu otázka, tím že je to povinné si na to většina vydavatelů zvykla. Dát 5-15 kousků českým knihovnám je nijak nebolí. Dobrovolně to dávají lidi, kteří si tisky vydávají sami. A pragmaticky, knihovna nemá vůbec kapacitu si dodržování povinného výtisku hlídat, natož jakkoliv jej vymáhat. Mnohem palčivější je knihovní zákon, který omezuje kvalitu služby knihoven. Btw. jediná země, kde měl povinný výtisk donutil exekuční moc něco dělat, byla Itále, která měla v zákoně, že se o to stará policie a né knihovna:-) U nás si povinný výtisk stěžuje jen pár autorů, který v knihovnách vidí instituci, která jim bere kupující, místo aby v nich viděli instituci, která šíří jejich dílo a stará se o něj po další stovky let.

    David Rosenthal je ze Stanfordu, jedna z hlav kolem LOCKSS a v tom článku řeší jiný problém. Univerzitní a vědecký knihovny platí brutální částky vydavatelům vědeckých databází (Jeden vtip je v tom, že ty univerzity ty články produkujou a pak je ještě navíc musej vykupovat - ale to už je téma Open Access - a tenhle ugly business se snad v následujících letech bude obracet). Problém je, že když vydavatel přestane článek zpřístupňovat a ten článek je referencovanej v nějakém odborném text, už se nikdo nedozví, co obsahoval. Ještě katastrofičtější je varianta, že vydavatel přestane existovat. Čímž vznikně obrovská díla v referencích. LOCKSS to řeší tak, že pokud někdo použije na univerzitě článek z databáze vydavatele, LOCKSS ho uloží a rozprostře mezi ostatní nody systému. Pokud článek přestane být dostupný od vydavatele, LOCKSS automaticky uvolní univerzitám přístup k digitální kopii článku. Tenhle přístup u nás myslím bude zkoušet nejspíš NTK, Rosenthal tady letos byl na jedný konferenci, tak asi pokecal s pár hlavounama. Je to chytrej systém, který funguej na dohodě s vydavatelem ale týká se jen digital dokumentů. Ale taky není zadáčo;-) Každopádně bude zajímavý, jak budou evropský distributoři reagovat na tuhle novou iniciativu v českým prostředí.
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    WANTON: nejdřív k odkazům, v prvním článku jsou jen odkazy na 19. století - mám celkem přehled o historickém způsobu těhle institucí, tak je asi zbytečné mně dovzdělávat. Spíš mně zaráží, že považuješ historickou aristokracii a církev za soukromý sektor.

    Charity, nemocnice, školy mně jaksi nezajímají - jsou docela něco jiného. Out of scope.
    Jediná zmínka o kulturním dědictví je National Trust v UK - což je defakto charita postavená nad vlastnictvím země, se 4,5 miliónama předplatitelů funguje skvěle, plus výdělkama z více než 700 ha. Ale furt to neodpovídá na knihovny, muzea a archivy.
    DANCHEZ
    DANCHEZ --- ---
    RUDOLF: povinný výtisk je taky slušnej pohrobek, takže stát vyžaduje aby každý kdo vydává publikaci jeden výtisk odevzdal knihovně (či více knihovnám) a pak stát platí odborníky za katalogizaci a popisu.. k čemu to všechno je? a neudělá lepší práci počítač?

    to že lidi se znalostma v oboru dostávají nízký plat je jednak proto že je to státní systém, a druhak proto že těch odborníků je zřejmě moc

    proč neudělat povinný výtisk jednak digitální, a druhak dobrovolný? http://blog.dshr.org/2014/09/interesting-report-on-digital-legal.html

    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    DANCHEZ: např. u zemských knihoven je dárcovství definované zákonem, díky němu existuje povinný výtisk a díky němu existuje současný fond knihoven. Signifikantní dárcovství je spíš historická záležitost, měla smysl u velkým osobností, kteří na sklonku života či po své smrti darovali svůj fond knihovně. Spousta vzácných fondů je rozeseta po šlechtických knihovnách. V současnosti není spousta dochovaných knih řádně zkatalogizovaná ani popsáno. Nejsou lidské ani finanční zdroje. Každopádně po revoluci je velký pokrok, že se knihy a historické knihovny nedevastují. Ojediněle se rozkrádají jednotlivé exempláře na zámcích a prodávají - ale to se zjišťuje jen úplnou náhodou.

    Dobrovolníci fungují jen u okrajových činností a nejsou udržitelní, fungují spíš jako komuntní pracovníci u městských knihoven, nevykonávají žádnou odbornou práci. Pro drtivou většinu činností je potřeba zajist stabilní finanční tok, lidi s obrovskýma znalostma v oboru už teď dostávají směšný plat.

    Nemám moc představu jak si představuješ komerční bázi. Pokud vyjdu z maximalistického pohledu Brewa Kahla z Internet Archive, tak posláním knihoven je: Univerzální (pro všechny) přístup ke všem znalostem světa. To je imho špatnej business model.
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANCHEZ: Já to nemyslel zle, jen že u nás byla spolková činnost po roce 1848 velmi rozvinutá, dnes se s NOZem spolky vrátily, tak to zavádím opět v povědomí. ;) Neziskovky jsou parazitická společenství lidí, která nemají požívat úctu a dobré pověsti spolků.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam